Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Rovnocenna otazka znie: Preco sa Boh obtazuje existovat ?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
výraz egocentrizmus nahraď antropocentrizmom - človek je naozaj najdôležitejší.
To je vec nazoru. Moj nazor je iny. Ako toto mozme vediet? Ved nepozname ani 1% vesmiru! Tolko zahadnych javov v kvantovej fyzike, moznost existencie mnozstva mimozemskych civilizacii co su nekonecne nad nami nadradene... a taky maly cervik co nic nevie si bude mysliet, ze on je centrom a zmyslom vsetkeho? Mne taky pohlad na svet nesedi. Ale vravim, to je vec pohladu a nazoru a kazdy moze mat iny. My sa aj tak pravdu nikdy nedozvieme, ked tak mozno az po smrti.

Vespa píše:
problém podmanenia nie je v tom, že musím ovládnuť, ale človek je naozaj jeden tvor, ktorý si širokospektrálne prispôsobuje prírodu.
ale znova pripomeniem, že je rozdiel podmaniť v zmysle "ber čo sa dá" a v zmysle "obhospodaruj"
lovec-zberač a hospodár je rozdiel.
To, ze si prirodu najviac prisposobuje neznamena, ze ta priroda bola za tym ucelom vytvorena.
Ja to beriem, ze antropocentizmus moze byt zlucitelny s ekologickym spravanim. Dava to zmysel a ono sa aj odporuca, ze v mediach a vselijakych priruckach ohladom ochrany ZP treba vychadzat v prvom rade z tejto filozofie, lebo je prijatelna pre masy. A pre kopu ludi by bol uz tento pohlad velkym krokom vpred, kedze sa nad tym bezne vobec nezamyslaju.
Pre mna osobne je plytke. No opat- sto ludi sto chuti.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
legionar píše:
Napada mi, ze Boh nexeistuje. On JE bytim vo svojej podstate. Na inom leveli nez my. Neviem to ale teraz sformulovat dostatocne filozofickym jazykom :)
A preco? To nikto nevie.
Ono aj ten pohlad ze Boh ako dedko, osoba je dost obmedzujuci. Lebo krestania na jednej strane vravia ze Boh je neopisatelny, nekonecny, naj, naj...no na druhej strane tu je stale ta predstava muza-cloveka. A to je dost matuce a potom vznikaju mozno otazky, ktore by boli vhodne ohladom stvoreneho cloveka, ale uz nepasuju na nieco celkom ine, co je za hranicou nasho chapania.
No je mi jasne, ze toto na tvoju otazku aj tak neodpovedalo. Netusim, preco Boh existuje.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
hladajuca píše:
legionar píše:
Napada mi, ze Boh nexeistuje. On JE bytim vo svojej podstate. Na inom leveli nez my. Neviem to ale teraz sformulovat dostatocne filozofickym jazykom :)
A preco? To nikto nevie.
Ono aj ten pohlad ze Boh ako dedko, osoba je dost obmedzujuci. Lebo krestania na jednej strane vravia ze Boh je neopisatelny, nekonecny, naj, naj...no na druhej strane tu je stale ta predstava muza-cloveka. A to je dost matuce a potom vznikaju mozno otazky, ktore by boli vhodne ohladom stvoreneho cloveka, ale uz nepasuju na nieco celkom ine, co je za hranicou nasho chapania.
No je mi jasne, ze toto na tvoju otazku aj tak neodpovedalo. Netusim, preco Boh existuje.
:o nikde v katolíckej náuke nenachádzam predstavu Boha ako muža-človeka (a už vôbec nie ako dedka sediaceho na obláčiku)

Tá predstava je Otec, v zmysle milujúca osoba a pôvodca.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misionar3 píše:
:o nikde v katolíckej náuke nenachádzam predstavu Boha ako muža-človeka (a už vôbec nie ako dedka sediaceho na obláčiku)

Tá predstava je Otec, v zmysle milujúca osoba a pôvodca.
Pokial plati:
1. Krestansky Boh je OSOBNY (tj. ziadna "sila", ziaden "princip" atd.)
2. Cloveka stvoril "na Svoj obraz"

potom tie zavery nie su az take nepochopitelne.
Ak len nechceme pripustit, ze toho Boha si vlastne "stvoril" clovek na svoj obraz ...

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť