Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 26.02.2014 22:03:10   Re: Adam a Eva

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18187 príspevkov
To je aj problem logiky. Nieco ako ked Vespa hovori, ze pravdu moze mat iba jedna strana sporu.
1. Veri, ze existovali nesplodeni (tj. stvoreni) Adam s Evou.
2. Papez JPII verejne vyhlasil, ze na evoluciu sa treba pozerat ako na realnu moznost vyvoja cloveka.

Znaci to snad, ze ten papez neveril bodu 1 ?
Vyhovorka moze zniet, ze nehovoril ex-cathedra.
Znaci to snad, ze namiesto zasadneho postoja, priamo vyplyvajuceho z jeho viery, zavadzal ludi ?

To si treba ujasnit.
Lebo diskutovat s niekym, kto kazdy druhy den tvrdi opak, je irelevantne.

Dalsi problem - moj "oblubeny" Kan 212. :)
Katolici sa nemozu tvarit, ze neexistuje.
Takze, co vlastne PLATI ?
Genesis, alebo 'nezavazne' vyhlasenie papeza ?

Poslať 26.02.2014 22:11:46   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 14:37:28
napísal 493 príspevkov
Pre doplnenie Legionára kan 212:
"§ 1. To, čo posvätní pastieri, reprezentujúci Krista, ako učitelia viery vyhlasujú alebo ako správcovia Cirkvi stanovujú, veriaci, vedomí si vlastnej zodpovednosti, sú povinní s kresťanskou poslušnosťou zachovávať.
§ 2. Veriaci majú právo, aby sa so svojimi potrebami, najmä duchovnými, a so svojimi žiadosťami obracali na pastierov Cirkvi.
§ 3. Podľa vzdelania, odbornosti a vážnosti, ktoré požívajú, sami majú právo, ba niekedy aj povinnosť prejaviť posvätným pastierom svoju mienku vo veciach, ktoré sa vzťahujú na dobro Cirkvi, a oboznámiť s ňou aj ostatných veriacich pri neporušení celistvosti viery a mravov i úcty voči pastierom a so zreteľom na spoločný osoh a dôstojnosť osôb."

Zdroj: http://rkfu-spisskebystre.sk/?page_id=527

Poslať 26.02.2014 22:21:02   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
legionar píše:
To je aj problem logiky. Nieco ako ked Vespa hovori, ze pravdu moze mat iba jedna strana sporu.
2. Papez JPII verejne vyhlasil, ze na evoluciu sa treba pozerat ako na realnu moznost vyvoja cloveka.

Znaci to snad, ze ten papez neveril bodu 1 ?
Vyhovorka moze zniet, ze nehovoril ex-cathedra.
Znaci to snad, ze namiesto zasadneho postoja, priamo vyplyvajuceho z jeho viery, zavadzal ludi ?

To si treba ujasnit.
Lebo diskutovat s niekym, kto kazdy druhy den tvrdi opak, je irelevantne.

Dalsi problem - moj "oblubeny" Kan 212. :)
Katolici sa nemozu tvarit, ze neexistuje.
Takze, co vlastne PLATI ?
Genesis, alebo 'nezavazne' vyhlasenie papeza ?
Je to mozno aj tym,ze su oblasti dogmatiky ci teologie, ktore su otvorene ergo je mozne o tom diskutovat, pripadne doplnat. Pokial sa niektore casti neuzavru s tym,ze ide o nezvratnu Pravdu (DE FIDE) tak je mozne dovtedy vyslovit svoj nazor, ako si povedal nezavezne. O povede cloveka je venovana encyklika Humani Generis. Podla mojich informacii su ako DE FIDE uzavrete prve tri kapitoly Genezis.

Poslať 26.02.2014 22:21:49   Re: Adam a Eva

od 26.02.2014 11:28:23
napísal 69 príspevkov
Nie je v "hre" aj učenie o dedičnom hriechu a všetko čo z toho vyplýva? Toto sa storočia vypilovávalo a cizelovalo a teraz to ako to vidím ja evolúcia ohrozuje. Nie je mi totiž jasné, ak pripustíme evolúciu (aj ako Božiu metódu postupných vývojových zmien) ako by to mohlo byť napasované na koncept Adama a Evy a hlavne prvého a dedičného hriechu.

Poslať 26.02.2014 22:25:03   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Nie je v "hre" aj učenie o dedičnom hriechu a všetko čo z toho vyplýva?
Ano je.

Poslať 26.02.2014 22:26:03   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 14:37:28
napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
Nie je v "hre" aj učenie o dedičnom hriechu a všetko čo z toho vyplýva? Toto sa storočia vypilovávalo a cizelovalo a teraz to ako to vidím ja evolúcia ohrozuje. Nie je mi totiž jasné, ak pripustíme evolúciu (aj ako Božiu metódu postupných vývojových zmien) ako by to mohlo byť napasované na koncept Adama a Evy a hlavne prvého a dedičného hriechu.
Veru ani mne nie tiež by som bol rád keby to tu niekto kompetentný objasní. Dobrý postreh. :palec:

Poslať 26.02.2014 22:39:26   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
tu si dovolím jednu poznámku - ostatné veci Boh tvorí slovom - len na človeka si berie hlinu (prečo by nemohla mať tvar "opice"?)
prišiel okamih, kedy už "opica" bola človekom - duša.

inak mi teraz napadlo - nie je to až tak dávno, čo bola Genezis vysmievaná za stvorenie pre predpoklad, že hmota je večná.

Poslať 26.02.2014 22:43:38   Re: Adam a Eva

napísal 18187 príspevkov
tomix píše:
Je to mozno aj tym,ze su oblasti dogmatiky ci teologie, ktore su otvorene ergo je mozne o tom diskutovat, pripadne doplnat. Pokial sa niektore casti neuzavru s tym,ze ide o nezvratnu Pravdu (DE FIDE) tak je mozne dovtedy vyslovit svoj nazor, ako si povedal nezavezne. O povede cloveka je venovana encyklika Humani Generis. Podla mojich informacii su ako DE FIDE uzavrete prve tri kapitoly Genezis.
1. veta znie: Na pociatku stvoril Boh nebo a zem.

A skoncili sme ...

Je to "de fide" ?

Poslať 26.02.2014 22:51:42   Re: Adam a Eva

od 26.02.2014 11:28:23
napísal 69 príspevkov
Vespa píše:
tu si dovolím jednu poznámku - ostatné veci Boh tvorí slovom - len na človeka si berie hlinu (prečo by nemohla mať tvar "opice"?)
prišiel okamih, kedy už "opica" bola človekom - duša.
To je v poriadku, naozaj mohol nastať moment keď rodičia (ešte neľudia) mali potomka už človeka. Aj keby išlo o veľmi subtílny rozdiel, možno ho tvorilo nejaké rozhodujúce zoskupenie neurónov. Lenže aká je pravdepodobnosť, že stačilo aby sa narodil práve jeden špeciálny jedinec, ktorý by mal zabezpečiť vývojovú líniu? Mne príde pravdepodobnejšie, že prvých "ľudí" muselo byť podstatne viac - celá skupina možno viac skupín. OK. A ako do toho namontovať, ten hriech a sním údajnú smrť? Veď je zrejmé, že smrť bola úplne normálna súčasť vývoja a podmienka vývoja od objavenia (stvorenia) života na Zemi. Atď...

Poslať 26.02.2014 22:52:48   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
no tak to si si z Genezis vela nezapamatal :).

Poslať 26.02.2014 23:01:23   Re: Adam a Eva

napísal 18187 príspevkov
tomix píše:
no tak to si si z Genezis vela nezapamatal :).
To je akoze k veci ? :roll:

Poslať 26.02.2014 23:12:10   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
no pokial ukazes,ze z Genezis vies viac ako 1 vetu tak mozeme debatovat. Navyse nie celkom rozumiem tvojej otazke, nerozumiem co vlastne chces. Vyjadril som sa jasne. Z Genezis su uzavrete 3 kapitoly, nie 3 vety. A urcite som nehovoril,ze kazda jedna veta je dogma a uz vobec nie DE FIDE. Predpokladam,ze nevies ako taka dogma vyzera a co to dogma je.

Poslať 26.02.2014 23:30:28   Re: Adam a Eva

napísal 18187 príspevkov
tomix píše:
no pokial ukazes,ze z Genezis vies viac ako 1 vetu tak mozeme debatovat. Navyse nie celkom rozumiem tvojej otazke, nerozumiem co vlastne chces. Vyjadril som sa jasne. Z Genezis su uzavrete 3 kapitoly, nie 3 vety. A urcite som nehovoril,ze kazda jedna veta je dogma a uz vobec nie DE FIDE. Predpokladam,ze nevies ako taka dogma vyzera a co to dogma je.
Prepac, ale povedal doslova, ze z Genesis su uzavrete ako de fide prve 3 kapitoly !
Tak som ZACAL hned s 1. vetou a pytam sa teda, ci je de fide ?
Co je na tom NELOGICKE ?
Co do toho pleties dogmy ?

Poslať 26.02.2014 23:35:58   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
odpovedal som ti - nie su dogmatizovane jednotlive vety, ale su sformulovane do dogiem (DE FIDE) ako zjavena a nemenna Pravda.

Poslať 27.02.2014 0:43:59   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11709 príspevkov
Citácia:
pozri si ako sa na to pozera Krempassky
moj nazor je tomu dost podobny a myslim si ze dava do suladu obidva body

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť