Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Správa
Poslať 03.03.2014 12:18:26   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
legionar píše:
Jedno spomenutie a cela kopa domyslavosti ...
legi, problém je v tom, že ak sa pozeráš na Nový zákon tak, ako keby to bol denník SME, tak jasné, že z jednej zmienky nemôžeš robiť závery :D ale ak zaznamenávaš slová niekoho, o kom si plne presvedčený, že je to Boží syn, od ktorého závisí tvoja spása (a to evanjelisti boli :) ), tak si dáš sakra pozor, aby všetko, čo napíšeš, malo svoju váhu, a aby si tam nepísal hlúposti :)

Poslať 03.03.2014 17:49:23   Re: Adam a Eva

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Ja sa v podstate stotožňujem s odpoveďou na dané otázky s misonárom3
misionar3 píše:
Guliver píše:
Frederik špeciálne na tvoje odpovede som teraz zvedavý. 8)
Alebo ma zase odpinkáš, že si to mám naštudovať?

1/ Veríte, že reálne existovali nesplodení jedinci Adam a Eva? (nesplodení=nemali rodičov)
2/ Veríte, že na Zemi existovalo reálne, ohraničené miesto, ktoré Biblia nazýva Raj?
3/ Veríte, že fyzická smrť je až následkom hriechu Adama a Evy a pred tým neexistovala?
4/ Veríte, že keby nedošlo k hriechu Adama a Evy žili by fyzicky naveky?
5/ Veríte, že celé ľudstvo je potomkom práve dvoch jedincov Adama a Evy?
6/ Veríte, že Adam a Eva mali výnimočné vedomosti?
7/ Myslíte si, že Genezis okrem informácie, že všetko vrátane ľudí stvoril jeden Boh obsahuje aj iné záväzné či relevantné tvrdenia? Aké?
1. Nie nexistovali. To ale nie je podstatne Biblia nas uci ze Boh stvoril svet a zem a cloveka z rovnakej hmoty, ale cloveka povysil nad ostatne stvorenstvo tym ze ho ucinil na svoj obraz = vdychol mu nesmrtelnu dusu.
2. Raj nie je miesto ale stav zivota v Bozej blizkosti a odovzani sa v dovere do Jeho lasky.
3. Nie, Biblia nehovori fyzickej smrti, ale o smrti. V biblickej revi je predovstkym smrt duse = strata spolocenstva s Bohom.
4. Vid. Bod 3.
5. Najnovsie testy DNA ukazuju ze ludstvo pochadza z jedineho predka
6. Nie ved preco by mali mat?
7. Ano a viac. Napr. Ze clovek je muz a zena, posvatnost zvazku muza a zeny, identifikacia nepriatela cloveka, prislub Spasitela, atd.

Ešte možno doplním svoj náhľad na zosúladenie prvotného hriechu s evolúciou. Z hľadiska mojej viery nie je podstatné, ako k nemu došlo, podstatné je - a to chce Biblia povedať, že k nemu došlo. Teda na učení Cirkvi nie je čo zosúlaďovať s evolúciou. Predpokladal by som Boží zásah pri objavení človeka. Vývojom dospeli predkovia človeka do štádia, kedy boli schopní stať sa nesmrteľnými (samozrejme nie vo fyzickom zmysle). Teda evolúcia "naprogramovaná" Bohom vytvorila schopného jedinca prijať nesmrteľnú dušu. Porovnal by som to asi takto: Ak zmontujeme dokonalý počítač, kým ho "neoživíme" nejakým softvérom, nie je schopný primerane fungovať. Preto predpokladám Boží zásah - vloženie "softvéru" - teda nesmrteľnej ľudskej duše.
Ešte k otázke raja: Pre ešte bezhriešneho človeka bola rajom celá Zem. Veď predsa po stvorení Boh človeku prikázal naplniť ju a podmaniť si ju. Teda človek nemal naveky zostať v "rajskej zahrade". Raj znamená priamy kontakt s Bohom, ktorý však človek hriechom stratil a Zem prestala byť rajom.

Poslať 03.03.2014 18:15:20   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
ja tiež v podstate súhlasím, ale nejak extra hlboko som sa nad týmito vecami ešte nezamýšľala :D

ako som to tu čítala, ešte by ma zaujímalo, kedy sa ľudia začali obliekať - súvislosť so "...spoznali, že sú nahí"

Poslať 03.03.2014 21:40:42   Re: Adam a Eva

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
Physis píše:
ja tiež v podstate súhlasím, ale nejak extra hlboko som sa nad týmito vecami ešte nezamýšľala :D

ako som to tu čítala, ešte by ma zaujímalo, kedy sa ľudia začali obliekať - súvislosť so "...spoznali, že sú nahí"
Ked to zacalo byt prakticke, alebo nutne.
S nahotou to moc nesuvisi. :D

Poslať 05.03.2014 11:06:27   Re: Adam a Eva

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
Vseobecne rozsireny nazor vychodnych teologov je, ze oni ako svätí ziarili. Je k dispozicii vela dokazov v pisme i vychodnej liturgii. napr. zalm 34: na neho hladte a budete ziarit. Tvar ziarila i Kristovi na hore Tabor, i potom ked zisiel dole. Ziaril i sv. Stefan pri kamenovani. Ziaril Mojzis, ked niesol tabule s prikazaniami. Ziaril svaty Serafim Sarovsky pri rozhovore s Motovilovom. A vsetkych svatych zobrazujeme v ziare. Tak ziarili i Adam s Evou. No v momente hriechu potemneli... Mozno si az vtedy vsimli ze je nieco inak. Nastastie po case "svetlo zaziarilo v tmach"........ sorry za diakritiku....

Poslať 05.03.2014 11:45:34   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
falck píše:
Vseobecne rozsireny nazor vychodnych teologov je, ze oni ako svätí ziarili. Je k dispozicii vela dokazov v pisme i vychodnej liturgii. napr. zalm 34: na neho hladte a budete ziarit. Tvar ziarila i Kristovi na hore Tabor, i potom ked zisiel dole. Ziaril i sv. Stefan pri kamenovani. Ziaril Mojzis, ked niesol tabule s prikazaniami. Ziaril svaty Serafim Sarovsky pri rozhovore s Motovilovom. A vsetkych svatych zobrazujeme v ziare. Tak ziarili i Adam s Evou. No v momente hriechu potemneli... Mozno si az vtedy vsimli ze je nieco inak. Nastastie po case "svetlo zaziarilo v tmach"........ sorry za diakritiku....
No a o aký druh žiarenia ide? Lebo keď si vezmeš tak každé ľudské telo žiari. Stačí zobrať vhodné náčinie a zistíš čo všetko vyžaruje. Napr. z mozgu. idú elmg. vlny. Z tela idé tepelné žiarenie viditeľné termokamerou a pod. Pričom nieje to nijak podmienené akousi svätosťou. Ak to mám rozvinúť tak pápež ako napr JPII nebol svätý? Veď on predsa nežiaril. Nikde v TV som nevidel, že by žiaril.

Poslať 06.03.2014 6:40:12   Re: Adam a Eva

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
legionar píše:
Physis píše:

Legi, nemáš celkom pravdu, že to s nahotou nesúvisí! Veď predsa aj prírodné národy v trópoch, ktorí nahotu extra vážne neberú, hoci sú v podstate nahí, pohlavie si poväčšine zakrývajú zásterkami.
Ale ešte v súvislosti s prvým hriechom. To nebol individuálny hriech. Spáchali ho (podľa Biblie) spoločne Adam a Eva. Ako väčšinou chápeme, Biblia veľa hovorí v obrazoch. Teda čo keď tej neposlušnosti voči Bohu sa dopustila spoločne skupina, z ktorej ľudstvo pochádza? (Neukameňujte ma, prosím, je to iba výsledok mojich úvah.)

Poslať 06.03.2014 7:31:25   Re: Adam a Eva

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
dakl píše:
legionar píše:
Physis píše:
Legi, nemáš celkom pravdu, že to s nahotou nesúvisí! Veď predsa aj prírodné národy v trópoch, ktorí nahotu extra vážne neberú, hoci sú v podstate nahí, pohlavie si poväčšine zakrývajú zásterkami.
Zasterka = ochrana = praktickost, nutnost.
Myslim, ze zistili, ze "je dobre" citlive casti tela nejako chranit.
Tak ako napriklad ruska na tvar v piesocnej burke.
Oni sa nezakryvaju preto, ze sa "hanbia" !

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť