Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 26.02.2014 10:33:35   Adam a Eva

od 26.02.2014 10:28:23
napísal 69 príspevkov
Prešiel som zopár fór, ale stále som nedostal uspokojivé odpovede na nasledovné otázky.
Ak by chcel niekto odpovede vysvetlovať bolo by to len plus.

1/ Veríte, že reálne existovali nesplodení jedinci Adam a Eva? (nesplodení=nemali rodičov)
2/ Veríte, že na Zemi existovalo reálne, ohraničené miesto, ktoré Biblia nazýva Raj?
3/ Veríte, že fyzická smrť je až následkom hriechu Adama a Evy a pred tým neexistovala?
4/ Veríte, že keby nedošlo k hriechu Adama a Evy žili by fyzicky naveky?
5/ Veríte, že celé ľudstvo je potomkom práve dvoch jedincov Adama a Evy?
6/ Veríte, že Adam a Eva mali výnimočné vedomosti?
7/ Myslíte si, že Genezis okrem informácie, že všetko vrátane ľudí stvoril jeden Boh obsahuje aj iné záväzné či relevantné tvrdenia? Aké?

Poslať 26.02.2014 12:14:23   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Ahoj Guliver.

Vitaj na fore. Vsimol som si Tvoju aktivitu najme na kredo.sk a urcite bud ja alebo niekto iny sa pokusi sformulovat odpovede spolu s vysvetlenim. Ci ta to uspokoji, neviem, vzhladom na Tvoje reakcie na podobne otazky. Ale urcite sa o to pokusim(e), to je minimum co mozme spravit. Dufam, ze Ta nase odpovede nejakym sposobom obohatia. Verim teda aspon dufam,ze je Ti svojimi odpovedami pomozeme v hladani, v ktorom nech Ti pomaha Duch Svaty.

Poslať 26.02.2014 13:22:38   Re: Adam a Eva

napísal 69 príspevkov
Ahoj tomix, ďakujem za privítanie! Dúfam, že som sa správne ocitol na diskusnom fóre a nie na školení. :D To či ma odpovede uspokoja závisí od ich obsahu a konfrontácie s mojim vnímaním reality. Nevylučujem, že sa môžem mýliť a tento postoj očakávam aj od diskusných oponentov. Teším sa na diskusiu. :D

Poslať 26.02.2014 17:15:46   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Guliver,
Vsetcia sme omylni a vsetcia bez vynimky sme vecni ziaci velkeho skolenia zvaneho zivot a snazime sa, pokial mame na to volu a sme dostatocne tomu otvoreni, co najviac sa naucit.

Poslať 26.02.2014 18:55:49   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
"Naozaj vám Boh zakázal jesť zo stromu poznania dobra a zla?"
Takto sa pýtal v raji rodičov had.
"Naozaj veríte, že bol nejaký raj?"

Neviem, či je správne diskutovať na takéto otázky.
Ale možno je to len pocit o podobnosti daných otázok.

Poslať 26.02.2014 19:16:24   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
Prešiel som zopár fór, ale stále som nedostal uspokojivé odpovede na nasledovné otázky.
Ak by chcel niekto odpovede vysvetlovať bolo by to len plus.

1/ Veríte, že reálne existovali nesplodení jedinci Adam a Eva? (nesplodení=nemali rodičov)
2/ Veríte, že na Zemi existovalo reálne, ohraničené miesto, ktoré Biblia nazýva Raj?
3/ Veríte, že fyzická smrť je až následkom hriechu Adama a Evy a pred tým neexistovala?
7/ Myslíte si, že Genezis okrem informácie, že všetko vrátane ľudí stvoril jeden Boh obsahuje aj iné záväzné či relevantné tvrdenia? Aké?
1/ QED
2/ To miesto nazývané raj v biblii je na mieste kde žila sumerská civilizácia. Tuším medzi riekami Eufrat a Tigris ak ma pamäť neklame.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sumeri

3/ QED
4/ QED
5/ Nie neverím evolúcia to popiera.
6/ Najprv QED otázka 1/ potom sa zamýšľať či mali nejaké nad vedomosti.
7/ Genesis mi príde jednoduchá judaistická vtedajšia predstava o vzniku sveta takých kníh napísalo x národov lebo v každom národe špekulovali ako všetko vzniklo len oni vtedy nemali naše poznatky a vedu tak len hypotetizovali viac menej. V genezise je veľa nepresností polopravd či nepravdy avšak to je moje pozorovanie som otvorený protinázorom.

Poslať 26.02.2014 19:27:26   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Guliver píše:
no, tak to je na štúdium pekných pár kníh...
to neviem, či odpoveď nájdeš len tak...
ale na skúšku
Guliver píše:
ano
Guliver píše:
ťažko povedať. Je rozdiel niekde byť na dovolenke a niekde žiť (skús napr v egypte si také predstaviť)
Guliver píše:
je predpoklad, že nejaký druh odchodu zo sveta (fyzický) mohol byť.
ale smrť, ako ju poznáme teraz je isto až po hriechu.
Guliver píše:
ťažko povedať
Guliver píše:
áno
Guliver píše:
sú rôzne tvrdenia
Guliver píše:
a toto - nehnevaj sa, ale ak ťa toto zaujíma, tak si to naštuduj a fakt je kopa kníh o tom.
niektoré veci za teba niekto môže spraviť, ale nezdá sa ti prehnané chcieť ti tu prekopírovať nejakú učebnicu?

Poslať 26.02.2014 20:21:11   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Ešte som chcel pár drobností vitaj na fóre Guliver. A všade kde si vo vetách použil slovo "veríte" skús to nahradiť týmto "máte na toto dôkaz, že".

Poslať 26.02.2014 20:22:30   Re: Adam a Eva

napísal 69 príspevkov
teta píše:
"Naozaj vám Boh zakázal jesť zo stromu poznania dobra a zla?"
Takto sa pýtal v raji rodičov had.
"Naozaj veríte, že bol nejaký raj?"

Neviem, či je správne diskutovať na takéto otázky.
Ale možno je to len pocit o podobnosti daných otázok.
Vaša analógia je fascinujúca, chcete naznačiť, že som diabol?
Spochyňovanie diskusie mi pripadá ako strach, že sa nájde nevyvrátiteľný argument proti mojej pravde. Ale pravda by mala obstáť proti ľubovolnému argumentu inak to nie je pravda ale sebaklam.

Poslať 26.02.2014 20:30:56   Re: Adam a Eva

napísal 69 príspevkov
live_D píše:
Ešte som chcel pár drobností vitaj na fóre Guliver. A všade kde si vo vetách použil slovo "veríte" skús to nahradiť týmto "máte na toto dôkaz, že".
Ďakujem, priznám sa bol som chvíľu zmätený tvojim ČBTD. :D
A áno tak nejak očakávam, že tí čo v to veria to majú aj racionálne podložené a tým nemyslím citovanie Biblie alebo bezduché opakovanie nejakého učenia. Mám pocit (neviem či oprávnený), že učenie ak je postavené na racionálnych rozporoch nemá pre premýšľajúceho človeka dostatočnú kredibilitu, aby sa s ním mal dôvod zaoberať.

Poslať 26.02.2014 20:34:15   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
berieme jeho otazky ako ich polozil. Maju zmysel aj s "verite".

Poslať 26.02.2014 20:41:32   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
veriť sa dá aj bez racionálneho dôkazu - pozor na tento rozpor.
je to viera, nie poznanie - poznanie niečoho môže viesť k uvereniu iného.
toto je prvé, čo treba pochopiť, ak chceš vôbec chápať, prečo sa verí.
racionalita sa totiž kus preceňuje v západnej civilizácii (sila aj slabosť)

Poslať 26.02.2014 20:44:49   Re: Adam a Eva

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Vespa píše:
je to viera, nie poznanie - poznanie niečoho môže viesť k uvereniu iného.
toto je prvé, čo treba pochopiť, ak chceš vôbec chápať, prečo sa verí.
racionalita sa totiž kus preceňuje v západnej civilizácii (sila aj slabosť)
Hej bez dôkazu sa dá naozaj veriť ale v hocičo.
Tak skús jeden deň fungovať bez racionality. Potom som celkom zvedavý aké zážitky nám opíšeš. :o :roll: Mimo toho táto téma mi je celkom vtipná pretože ak si spomenieš Vespa keď som ešte bol veriaci tak presne táto téma v diskusii s tebou ma doviedla k hlbšiemu skúmaniu a ateizmu.

Poslať 26.02.2014 20:48:04   Re: Adam a Eva

napísal 69 príspevkov
Vespa píše:
no, tak to je na štúdium pekných pár kníh... to neviem, či odpoveď nájdeš len tak...
Predpokladám, že na takto položené otázky musí existovať výstižná, pravdivá odpoveď a nemusí byť len áno/nie

BTW Vespa je On alebo Ona? :)

Citácia:
1/ Veríte, že reálne existovali nesplodení jedinci Adam a Eva
Máte na to aj iný ako Biblický (cirkevný) zdroj?
Citácia:
2/ ťažko povedať. Je rozdiel niekde byť na dovolenke a niekde žiť (skús napr v egypte si také predstaviť)
Zaujímavé, prečo ak Veríte 1/ je toto problém?
Citácia:
3/ Je predpoklad, že nejaký druh odchodu zo sveta (fyzický) mohol byť. ale smrť, ako ju poznáme teraz je isto až po hriechu.
Ako konkrétne si to predstavujte, ak berieme do úvahy všetko živé (baktérie, rastliny, zvieratá,...)
Citácia:
4/ Veríte, že keby nedošlo k hriechu Adama a Evy žili by fyzicky naveky? - ťažko povedať
Opäť prečo? Taký jehovisti v tom majú jasno... :D
Citácia:
5/ Veríte, že celé ľudstvo je potomkom práve dvoch jedincov Adama a Evy? - áno
Žiaden problém s genetikou?
Guliver píše:
6/ Veríte, že Adam a Eva mali výnimočné vedomosti? - sú rôzne tvrdenia
Ja viem, preto sa pýtam, lebo niekto tým operoval a ja v tom nevidím žiadnu logiku.
Guliver píše:
a toto - nehnevaj sa, ale ak ťa toto zaujíma, tak si to naštuduj a fakt je kopa kníh o tom. niektoré veci za teba niekto môže spraviť, ale nezdá sa ti prehnané chcieť ti tu prekopírovať nejakú učebnicu?
No predsa len skúste aspoň niečo stručne a prosím len v Genezis: záväzné a relevantné. :)

Poslať 26.02.2014 20:51:02   Re: Adam a Eva

napísal 69 príspevkov
Vespa píše:
Jasné veriť a vedieť je rozdiel. Ale myslím, že viera nemôže byť úplne iracionálna a odporujúca zdravému rozumu a našej skúsenosti či pozorovaniu. Mýlim sa?

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia