Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3650 príspevkov
frederik píše:
Preco si potom dal pokrstit svoje deti? A preco ich denno-denne obtazujes citanim z biblie? Na toto maju cas, az vyrastu, ak budu chciet.
V zmysle mojho zavazku, ktorym som sa pred Bohom zaviazal, plnim svoju povinnost ohlasit mojim detom pravdu o spase.
A citanie z biblie je len jeden zo sposobov, akym tento zavazok naplnam.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10969 príspevkov
Citácia:
Fararovi stacilo ze mala papier ze ten dotycny mal papier o prijatych sviatostiach, ale ci zije svietostne to nikoho nezaujima.
to je naozaj chyba, tak by to byt nemalo ...

napísal 3650 príspevkov
legionar píše:
frederik píše:
Preco si potom dal pokrstit svoje deti? A preco ich denno-denne obtazujes citanim z biblie? Na toto maju cas, az vyrastu, ak budu chciet.
Tipujem, ze s velkou pravdepodobnostou prave to sposobi, ze v dospelosti sa uz "nebudu obtazovat" ... :-|

VSETKEHO moc skodi.
Ja som presvedceny o opaku. Dam ti vediet o 20 rokov aky je vysledok.
Nie je dolezite totiz ze im to len citam, to by naozaj nic neznamenalo, bola by to len jedna z dalsich rozpravok na spanie, dolezite je aj osobne svedectvo a zivot podla toho co citame - pakticka skusenost.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
frederik píše:
Tipujem, ze s velkou pravdepodobnostou prave to sposobi, ze v dospelosti sa uz "nebudu obtazovat" ... :-|
VSETKEHO moc skodi.
Ja som presvedceny o opaku. Dam ti vediet o 20 rokov aky je vysledok.
Nie je dolezite totiz ze im to len citam, to by naozaj nic neznamenalo, bola by to len jedna z dalsich rozpravok na spanie, dolezite je aj osobne svedectvo a zivot podla toho co citame - pakticka skusenost.
OK.
Ja Ti mozem dat svedectvo uz dnes. ;)
Moje deti maju 27, 26 a 14.
Vychova rovnaka, vysledky velmi "rozmanite" ... :D

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
romanh píše:
frederik píše:
V zmysle mojho zavazku, ktorym som sa pred Bohom zaviazal, plnim svoju povinnost ohlasit mojim detom pravdu o spase.
Myslis zavazok pri uzatvoreni manzelstva?

Ako mame chapat tebou preferovanu myslienku krstu az v dospelosti?
Je to tvoj nazor? Teoretizovanie? Aby sme mali jasno. . .

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
sumedz nimi aj veriaci?

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
legionar píše:
OK.
Nuz ale tazko sa dostavia rovnake vysledky, ked kazdy z rodicov ma ine hodnoty. V takom prostredi je vysoko pravdepodobna ona rozmanitost-otec neveriaci, matka veriaca.

napísal 3650 príspevkov
misojogi píše:
podla nauky katolickej cirkvi to poradie principialne nie je dane
Tak to by som chcel vediet, kde je to takto urcene - lebo ja si myslim ze poradie pre krst dospelych je principialne dany, ak to napisem takto tvojimi slovami.

napísal 3650 príspevkov
legionar píše:
OK.
Mozno chybalo svedectvo zivota - ako sa hovori aby to co sa zije v kostole bolo aj doma za hrncami v kuchyni.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To s tymi 3 prispevkami je strasne.... zruste to...tento prispevok nepatri k tamtomu a musim to tu pre toto obmedzenie davat.

frederik píše:
romanh píše:
frederik píše:
Myslis zavazok pri uzatvoreni manzelstva?
Zavazok pri mojom krste/birmovke, zavazok pri uzavreti manzelstva, zavazok pri krste mojich deti, moj osobny zavazok voci Bohu.

frederik píše:
Ako mame chapat tebou preferovanu myslienku krstu az v dospelosti?
Ako hypoteticku myslienku a sposob skumania - ber to ako vedecku cinnost.

frederik píše:
Je to tvoj nazor? Teoretizovanie? Aby sme mali jasno. . .
Su to hypotezy/teoretizovanie, sposob spoznavania kde je pravda.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hypot%C3%A9za
Citácia:
Hypotéza (z gréc. hypo - pod, nižšie, znížený + thesis - tvrdenie) je druh domnienky; je to veta, tvrdenie, ktoré vedci formulujú vtedy, keď na danom stupni poznania nevedia vysvetliť určité skupiny javov alebo udalostí a hypotéza sa ich pokúša vysvetliť. Hypotéza je tvrdenie alebo systém tvrdení, o ktorom/ktorých v čase jeho/ich formulovania nemožno rozhodnúť, či je pravdivé alebo nepravdivé. Tvorenie vedeckých hypotéz nie je náhodný akt. Poznávanie stavia pred vedcov potrebu tvoriť vždy nové hypotézy. Overovanie hypotéz sa nazýva testovanie hypotéz.

Vedecká hypotéza musí vyhovovať nasledujúcim podmienkam:

musí vychádzať z doterajších poznatkov
musí byť v zhode s faktami, ktorých sa týka
musí objasňovať väčšinu javov, ktorých sa týka, prípadne musí byť použiteľná aj na javy, ktoré v čase formulovania hypotézy nie sú známe
musí byť vedecky overiteľná, napríklad experimentom

Aj hypotéza, ktorá sa nakoniec ukáže byť nepravdivou, môže byť významným míľnikom na ceste poznávania. Napríklad nepravdivá hypotéza éteru v konečnom dôsledku viedla k objavu Špeciálnej teórie relativity.
pokusim sa vysvetlit.
Ber to ako hypoteticke uvazovanie, konfrontacie jedneho sposobu s tym druhym, alebo tretim, kolko ich bude.
Vo vseobecnosti tento sposob pouzivam aj v inych oblastiach.

Mozes si to predstavit tak ze je to sposob hladania pravdy takym sposobom ze najskor prehlasim oba sposoby za platne a skumam preco.
Potom prehlasim oba sposoby za neplatne a skumam preco.
Potom porovnavam jednotlive sposoby s praxou veriacich a potom, niekde medzi tym skumam co o tom vsetkom hovori normalny sedliacky rozum.
A Potom... to neviem... staci takto ?

Neviem ako vedci skumaju veci co objavuju, ale ako som popisal vyssie tento sposob niekedy vyuzivam ja.
Nie som si isty ci som to vyjadril presne, a ci si to budes vediet aj predstavit.

Mozno pochopis aj niektore moje minule prispevky, ktore ta tak velmi poburili a mozno aj pohorsili, co mi doteraz mozno nevies odpustit.
Snad to budes vediet pochopit teraz lepsie.

Predsa len kazdy ma svoj sposob spoznavania a skumania. Ja som si zvolil tento je mi blizky a ukazuje mi spravny smer.

Mozno takto viac pochopis ked som minule povedal ze dnes hovorim to, zajtra druhe - ide o hypotezy.
Ja v podstate robim osobnu konfrontaciu a kladiem otazky z roznych smerov.
Na zaver by mal vyjst rozumny vysledok - samozrejme ak sa bude dat.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Ok, rozumiem.

Len kvoli pripadnym nedorozumeniam je dobre, ak vzdy uvedies vopred-toto je hypoteza a toto moj nazor.
Keby si to robil od zaciatku, mohli sme predist kope zbytocnych konfliktnych stretov. . .

napísal 17983 príspevkov
frederik píše:
Nuz ale tazko sa dostavia rovnake vysledky, ked kazdy z rodicov ma ine hodnoty. V takom prostredi je vysoko pravdepodobna ona rozmanitost-otec neveriaci, matka veriaca.
Ver, ze moje hodnoty su minimalne takej "kvality", ako hodnoty mnohych krestanov. :D
Druha poznamka znie: Odkial sa berie to RASTUCE percento neznabohov, ked by ta rozmanitost mala tak silno zavisiet iba od viery rodicov ? :lol:
Tretia poznamka: Nekric hop, kym si nepreskocil ... :lol:

Michal: Dve z mojich deti veria, jedno nie ...

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
no ale to nie je az take rozmanite, ako si povodne svedcil. :-)

Mal som na mysli skor priklad-dieta vidi, ze mama do kostola chodi, modli sa s detmi, otec nie.

Verim, ze si svojim detom dal tu najlepsiu vychovu, akej si bol schopny, to vobec nespochybnujem. ;-)

napísal 17983 príspevkov
frederik píše:
Mal som na mysli skor priklad-dieta vidi, ze mama do kostola chodi, modli sa s detmi, otec nie.
Ved presne tak to bolo a je.
Lenze tie deti vidia a vedia, ze NAPRIEK tomu, ze do kostola nechodim a s nimi sa nemodlim, som im lepsim prikladom, ako mnohi krestania, s ktorymi sa v zivote stretli.
Ja im nebranim do toho kostola chodit, ani sa modlit.
Iba obcas im musim pripomenut, preco tam vobec chodia.
(To ked konaju inak, ako by podla toho ucenia mali.)
Teraz sa to vlastne tyka uz len tej najmladsej (a, bohuzial, niekedy aj manzelky ;) ) ...

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
Odkial sa berie to RASTUCE percento neznabohov, ked by ta rozmanitost mala tak silno zavisiet iba od viery rodicov ? :lol:
vplyv prostredia?
Citácia:
Nekric hop, kym si nepreskocil ... :lol:
original: Nekric hop, kym Ti nepreskocilo ... :lol:

.

Citácia:
NAPRIEK tomu, ze do kostola nechodim a s nimi sa nemodlim, som im lepsim prikladom, ako mnohi krestania, s ktorymi sa v zivote stretli.
to je mozne, ale asi nemozes popriet ze krestanstvo na cloveka posobi kladne (alebo sa aspon snazi)

napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Odkial sa berie to RASTUCE percento neznabohov, ked by ta rozmanitost mala tak silno zavisiet iba od viery rodicov ? :lol:
vplyv prostredia?
Akeho ? Ked "vacsina {je | bola} veriaca" ?
misojogi píše:
Citácia:
NAPRIEK tomu, ze do kostola nechodim a s nimi sa nemodlim, som im lepsim prikladom, ako mnohi krestania, s ktorymi sa v zivote stretli.
to je mozne, ale asi nemozes popriet ze krestanstvo na cloveka posobi kladne (alebo sa aspon snazi)
Pokial nesklzne do pokrytectva alebo dokonca fanatizmu, tak to urcite nepopriem.

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť