Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Autor Správa

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
romanh píše:
Z akehosi pleziru mozu byt pokrstene aj deti - potom aky vyznam ma ten krst - nie je to plytvanie milostou ak nik zo zucastnenych nepraktizuje vieru ?
Dokonca si pisal ze aj prijmanie a birmovka sa prijma len tak - a s krstom deti je to casto podobne.
U nas sa na birmovku davali hodinky - digitalne boli vtedy v mode. Decka zhrabli hodinky a v kostole ich uz potom nebolo vidno.
A to boli na priprave 2 roky.
Aky ma potom vyznam ak ide niekto na pripravu na 2 roky a potom co prijme, vlastne v srdci neprijme.

Ale vratim sa ku krstu.
Ked sa dieta da pokrstit len tak - lebo je to zvyk, lebo ma niekto poveru - napr aby odohnal zleho (cital som ze cigani to maju napr. z tohto dovodu zo zvyku), lebo napr. babka chce, lebo...
Pritom rodicia neziju podla viery - myslim ze kazdy by vo svojej rodine mohol najst minimalne jeden taky pripad.
Poznam pripad, ked dokonca osoba, ktora davno cirkev odmieta a zije v rozpore s prikazaniami isla ako krstny rodic - to je na smiech, alebo mozno skor na zaplakanie.
Fararovi stacilo ze mala papier ze ten dotycny mal papier o prijatych sviatostiach, ale ci zije svietostne to nikoho nezaujima.
Ak by si prečítal môj prvý príspevok v tejto téme, hovoríme vlastne to isté. Tiež ma to trápi, keď vidím nosiť na krst deti rodičov, o ktorých viem svoje, žijem totiž v tejto dedine už nejaký ten rok a tu sa poznáme lepšie, ako v anonymite väčšieho mesta. Aj farári sú iba ľudia a majú rozličné názory. Jeden odmietal krstiť deti rodičom, ktorí žili vo verejnom hriechu (t.j. žili spolu právoplatne nezosobášení) ale neodmietal napr. pokrstiť dieťa slobodnej matke, ktorá žila sama. Samozrejme, babky mu vyčítali, že obhajuje prespanky... Iný, nadnesene povedané, by pokrstil aj šteňa... Je to na ich svedomí. Inak však môže posudzovať veci kňaz, ktorý vo farnosti pôsobí niekoľko rokov, inak ten, čo je tam krátku dobu, ten sa musí niekedy spoľahnúť iba na ten papier.
Podľa toho, čo učí Cirkev o krste je dobré pokrstiť deti, kde je tá výchova zaručená. Problém začína tam, ako tie záruky získať, ako si ich overiť. Je to určitá devalvácia slova v dnešnom svete. Ľudia sú schopní formálne vysloviť hocaké záväzky, sľuby, aby dosiahli svoje, ale vôbec sa necítia svojim slovom viazaní.
K tomu, aby sa táto situácia vyriešila musí prispieť celá Cirkev, teda my všetci. Výchovou seba a príkladom pre iných. A nepodporovať formalizmus, čo je častá bolesť staršej generácie.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Pokial nesklzne do pokrytectva alebo dokonca fanatizmu, tak to urcite nepopriem.
vdaka, som rad ...

napísal 879 príspevkov
legionar píše:
Ja Ti mozem dat svedectvo uz dnes. ;)
Moje deti maju 27, 26 a 14.
Vychova rovnaka, vysledky velmi "rozmanite" ... :D
Moje svedectvo je takéto: Moje deti majú 41, 40, 28, 25. Štatisticky som na tom horšie, ako legi, pretože sviatostným životom žijú iba tí najstarší (najstarší syn a dcéra), kým tie mladšie dcéry sú (momentálne) mimo, pričom bola výchova v rámci možností rovnaká, dokonca tí starší mohli byť tiež príkladom pre tie mladšie dcéry. Je pravda, že za tých 12 rokov, čo je prestávka medzi najstaršou dcérou a tou ďalšou sa zmenilo spoločenské prostredie, takže celkom tú výchovu a vplyvy prostredia porovnávať nemožno. Teraz si kladiem otázku: Bolo vhodné, že moje deti boli pokrstené v útlom veku? Odpoveď je - jednoznačne áno. Pretože pri ich výchove boli evidentné vplyvy milosti vyplývajúce z toho krstu a následných sviatostí (eucharistia, birmovka). Tie mladšie zišli z cesty počas vysokoškolského štúdia, asi vplyvom prostredia, v ktorom sa ocitli. Že obidve, je čiastočne spôsobené aj tým, že najmladšia bola vždy tak trochu vo vleku tej staršej. Ako rodičia ich k ničomu nenútime. Naznačili sme im iba, že konajú proti svojej výchove a že nás to trápi. Modlíme sa za ne a veríme, že časom prídu na to, kde je pravda, že to, čo sme do nich vkladali sa raz zúročí...

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
dakl píše:
Ako rodičia ich k ničomu nenútime. Naznačili sme im iba, že konajú proti svojej výchove a že nás to trápi. Modlíme sa za ne a veríme, že časom prídu na to, kde je pravda, že to, čo sme do nich vkladali sa raz zúročí...
Zelam nielen Tebe, ale najma im, aby to dobre zrnko v nich vydrzalo ...

U mna paradoxne neveri ten najstarsi. :)

Ak sa Ti podari, ukaz im tieto riadky a povedz im, co im odkazuje "ateista Legi" ...

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
dakl píše:
... krstiť deti by sa mali iba v tých prípadoch, keď je skutočne garantovaná kresťanská výchova (myslím, že je to tak aj podľa kanonického práva)
nuž áno, aby som teda upresnil to, čo som tu aj citoval, že Cirkev odsúdila tvrdenie, že "deti nemajú byť krstené", to Cirkev odsúdila len také tvrdenie myslené ako "žiadne deti nemajú byť krstené" len toto Cirkev odsúdila. A nie tvrdenie, že "niektoré deti nemajú byť krstené", to Cirkev neodsúdila, ale naopak, sama to tvrdí, totiž, že deti, s ktorých krstom nesúhlasia ich rodičia, alebo kde nie je opodstatnená nádej, že budú vychovávané v katolíckom náboženstve, také deti nesmú byť krstené - s výnimkou len prípadu nebezpečenstva smrti, tam sa absolútne žiadna taká podmienka nevyžaduje a každému človeku je vtedy dovolené krstiť.

CIC, kán. 868:
      § 1. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
        1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
        2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov partikulárneho práva odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod.
      § 2. Dieťa katolíckych, ba aj nekatolíckych rodičov sa v nebezpečenstve smrti dovolene krstí aj proti vôli rodičov.
    § 1. Ut infans licite baptizetur, oportet:
    1° parentes, saltem eorum unus aut qui legitime eorundem locum tenet, consentiant;
    2° spes habeatur fundata eum in religione catholica educatum iri quae si prorsus deficiat, baptismus secundum praescripta iuris particularis differatur, monitis de ratione parentibus.
    § 2. Infans parentum catholicorum, immo et non catholicorum, in periculo mortis licite baptizatur, etiam invitis parentibus.

doslova je tu pojem "opodstatnená nádej" (spes fundata), nie pojem "skutočná garancia", keďže 100% sa do budúcna garantovať nedá nič, keďže človek nevie, čo sa môže stať, atď., ale určitý typ "garancie" sa vlastne aj žiada, keďže CIC ďalej vraví, že ak je to možné, tak sa krstencovi má prideliť "krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia." (CIC, kán. 872), pričom krstný rodič musí spĺňať určité podmienky, hlavne ide o tú, že to musí byť: "katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať" (CIC, kán. 874:§1:3).

Takto to výslovne žiada CIC... bežná realita u nás je však, žiaľ, taká, že krstný rodič sa berie len symbolicky a hlavne keď rodičia samotní nie sú veľmi praktizujúci kresťania, tak ťažko čakať, že dieťa bude, skôr toto je problém... podobne potom aj birmovka, ktorá je ponímaná ako "slávnostná rozlúčka s Cirkvou"... - zároveň však na tých birmovkách vidíme, že problém nie je v tom, že krst sa dáva novorodencom, lebo aj keby sa udeľoval už starším deťom, tak by to proste s ním bolo obdobne ako to býva s birmovkou... - takže ten problém je skôr v inom než veku samotnom, pokiaľ sa to poníma len ako nejaký foklór, či čo...

napísal 879 príspevkov
dakl píše:
... krstiť deti by sa mali iba v tých prípadoch, keď je skutočne garantovaná kresťanská výchova
najmenší píše:
doslova je tu pojem "opodstatnená nádej" (spes fundata), nie pojem "skutočná garancia", keďže 100% sa do budúcna garantovať nedá nič
Je to tak trochu hra so slovíčkami, priznávam, to moje vyjadrenie je trocha silnejšie, ale v podstate znamená to isté. Lebo, je "opodstatnená nádej", že budú kresťansky vychovávať svoje dieťa rodičia, z ktorých ani jeden vieru nežije, hoci absolvovali základné sviatosti? Alebo budú podľa viery vychovávať dieťa rodičia, ktorí žijú vo verejnom hriechu? Môžem ja hovoriť svojim deťom "stravujte sa zdravo!" keď sa budem pri spoločnom stole sústavne napchávať slaninou a oškvarkami?
Plne však súhlasím, že do budúcnosti sa na 100% nič nedá garantovať.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Ak protestanti veria, že spása závisí len od Božej milosti (tzv. sola gratia) prečo tú milosť nesprostredkovať deťom v krste?
len také zamyslenie k tomu, že odmietajú krst detí.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Ak protestanti veria,
vacsina uznava krst deti

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ak protestanti veria,
vacsina uznava krst deti
čo bYy v podstate aj znamenalo, že nekrstenie detí je naozaj skôr niečo nezmyselné.

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť