Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy


 [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 10.09.2013 14:47:25   Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14381 príspevkov
Fatima zmenila dejiny sveta

Zjavenia Panny Márie Fatimskej z roku 1917 uprostred 1. svetovej vojny a na prahu sovietskej „októbrovej revolúcie“ mali ďalekosiahle historické dôsledky.

Predohrou k fatimským zjaveniam bolo zjavenie sa anjela na jar roku 1916, ktorý sa trom portugalským deťom, Lucii, Hyacinte a Františkovi, predstavil ako „anjel pokoja“. Anjel sa im opäť zjavil v lete, povedal im, že nebesia majú „plán milosrdenstva“ a poučil ich, aby prednášali modlitby a obety. Tretíkrát sa zjavil na jeseň a ponúkol deťom Eucharistiu.

Zjavenia Panny Márie sa začali 13. mája 1917 a pokračovali trinásty deň každého mesiaca –okrem augusta, keď boli deti uväznené a hrozila im poprava. 19. augusta sa Panna Mária zjavila na inom mieste a sľúbila deťom, že 13. októbra urobí zázrak, aby všetci mohli uveriť.

Po zázraku Slnka sa začali meniť dejiny Portugalska

Ukázalo sa, že spomínaný zázrak patril podľa klasifikácie Tomáša Akvinského do najvyššej triedy zázrakov – udalosť, ktorá je podľa prírodných zákonov absolútne nemožná. V tomto prípade šlo o krúženie slnka, ktoré trikrát prešlo hore a dolu, čo sledovalo 70 000 ľudí vo Fatime i v susedných dedinách a priniesli o tom správu aj noviny.

Historické zmeny začali takmer okamžite. Prírodovedec a teológ otec Stanley L. Jaki, ktorý cestoval do Portugalska vykonať dôkladný vedecký výskum výpovedí očitých svedkov a prehlásení týkajúcich „zázraku Slnka”, vo svojej knihe God and the Sun at Fatima (Boh a Slnko pri Fatime) poznamenáva:

Deň po zázraku Slnka sa vo volebných miestnostiach začali meniť dejiny Portugalska, aj keď vtedy ešte nikto nemohol vidieť celkový význam týchto udalostí. Mohli by sme sa spýtať, čo keby Portugalsko padlo za obeť Leninovým plánom, keďže Lenin nazval Lisabon najateistickejším hlavným mestom na svete? Asi by Lisabon tak pozorne nesledoval, keby s ním nemal plány. Čo by sa stalo so Španielskom [počas Španielskej občianskej vojny], keby Portugalsko už bolo v komunistickom tábore? A čo by bolo s Francúzskom, v ktorom vládol „Ľudový front“, keby sa celý Pyrenejský polostrov zmenil na predsunutú základňu Moskvy?

Okrem pôsobenia na Pyrenejský polostrov Panna Mária zverila deťom prorocké posolstvá pre ľudí dvadsiateho storočia v troch „tajomstvách“, ktoré neskôr odhalila Lucia ako jediná žijúca svedkyňa zjavení.

Tri fatimské tajomstvá

Prvé tajomstvo pozostávalo z videnia pekla, po ktorom nasledovalo varovanie, že vojny sú spôsobené hriechmi, že „hriechy telesnosti“ sú najčastejšou príčinou, že ľudia idú do pekla, a že Boh si želá zaviesť úctu k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie na záchranu hriešnikov pred večným zatratením.

Druhým tajomstvom bolo varovanie pred príchodom 2. svetovej vojny a šírením sovietskeho komunizmu, po ktorom nasledovala žiadosť o osobné zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, zmierne sväté prijímania v päť prvých sobôt v mesiaci a aby pápež a biskupi zasvätili Rusko Nepoškvrnenému Srdcu. Panna Mária varovala, že ak sa to nestane, výsledkom bude šírenie omylov Ruska po celom svete a prenasledovanie kresťanov. Dodala však, že pápež nakoniec toto zasvätenie vykoná a Rusko sa obráti.

V treťom tajomstve, ktoré Vatikán zverejnil v roku 2000, Panna Mária nehovorila. Tri deti videli panorámu budúcich utrpení kresťanov i pápeža a anjela držiaceho nad svetom ohnivý meč počuli volať „pokánie, pokánie, pokánie!”

Otec Jaki prišiel na základe svojho vyšetrovania k záveru, že Fatima je pravdepodobne najdôležitejšou udalosťou dvadsiateho storočia, znamením Prozreteľnosti pre dobu, ktorá mala byť svedkom toľkých skutkov neuveriteľnej neľudskosti a nemorálnosti.

Rusko sa ako krajina obracia

V roku 1984 pápež Ján Pavol II. v spojení s biskupmi na celom svete zasvätil Rusko a svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (pokus o atentát na Jána Pavla II. sa udial 13. mája 1981 a 13. mája 2000 navštívil Fatimu kvôli blahorečeniu dvoch z detí – náboj, ktorému sa nepodarilo ho zabiť, podľa cirkevných predstaviteľov dokonale zapadol do koruny, ktorá zdobí tamojšiu sochu Panny Márie). V roku 1989 padol Berlínsky múr a svet náhle prekvapil následný rozpad Sovietskeho zväzu.

Niektorí fatimisti boli sklamaní z malého počtu individuálnych obrátení v Rusku. No Panna Mária hovorila o obrátení krajiny. Jeho znakov je v Rusku po roku 1989 veľmi veľa: pravoslávnych kresťanov je 60 miliónov, vrátane prezidenta a premiéra. Podľa článku v National Geographic z roku 2009:

V roku 1987 boli v Rusku len tri kláštory; dnes je ich 478. Vtedy boli len dva semináre; teraz ich je 25. Najnápadnejší je prudký nárast počtu kostolov, z asi 2 000 v Gorbačovovej dobe na dnešných takmer 13 000.

Stále však zostáva znovuzjednotiť pravoslávne „sesterské cirkvi“ s rímskym obradom, k čomu boli od 2. vatikánskeho koncilu učinené významné kroky. Je možné, že tento úspech spôsobí zázračnú zmenu v kresťanstve a vo svete.

Rusko už nešíri po svete svoje omyly ani neprenasleduje kresťanov. No kresťania sú stále prenasledovaní rukami islamistických ozbrojencov kričiacich „Allahu akbar”, ktorí v súčasnosti predstavujú veľkú prekážku nielen pre demokraciu, ako som tvrdil v minulom stĺpčeku, ale aj pre mier vo svete.

Prečo Panna Mária nespomínala túto hrozbu, keď varovala pred svetovými vojnami a prenasledovaním kresťanov? Nebolo treba, lebo už sme mali primerané varovanie od samotného Pána, ktorý prorokoval: „prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu“ (Jn 16,2).

To, čo žiadala Panna Mária vo Fatime – zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, zmierenie v päť prvých sobôt a pokánie – nám stále ukazuje jedinú istú cestu k mieru.

http://www.postoy.sk/fatima_mier_vo_svete
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.10.2013 21:02:40   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6643 príspevkov
Obrázok
V nedeľu 13. októbra, sa o 10. hod. bude na Námestí sv. Petra konať spoločná modlitba sv. ruženca, po ktorej bude pápež František sláviť svätú omšu so začiatkom o 10.30 hod. V závere eucharistickej slávnosti pápež prednesie modlitbu zasvätenia Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.10.2013 22:29:20   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 23929 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
ja sa tak na to tesim :-D dalsi dobry napad sv Otca Frantiska
Hovorilo sa tu o tom aj ze to uz urobil JPII ale zopakovat to rozhodne nezaskodi a hlavne takto verejne ....
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 9:08:49   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25544 príspevkov
Nerozumiem. :-)
Tak dvakrat krstit je blbost, alebo dokonca hriech, ale dvakrat zasvacovat to iste uz je koser ?
Pre istotu ?
Panna Maria tomu snad dobre nerozumela, ked to robil JPII ?
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 9:18:46   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14381 príspevkov
To su dve rozdielne veci. . .
Skusim to prirovnat k obnoveniu si manzelskeho slubu-to sa robieva raz do roka na sviatok sv. Rodiny.

Toto zasvatenie je vynimocne aj v tom, ze pri nom moze byt vdaka internetu a mediam obrovske mnozstvo ludi-ako nikdy doteraz.
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 9:54:46   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25544 príspevkov
frederik píše:
To su dve rozdielne veci. . .
Skusim to prirovnat k obnoveniu si manzelskeho slubu-to sa robieva raz do roka na sviatok sv. Rodiny.
No, obnova manzelskych slubov je tiez pekna capina. :lol:
Obycajna devalvacia POVODNEHO slubu.
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 9:57:15   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14381 príspevkov
Vaz slova, legi. . .ak sa ti nieco nepaci, nemusis to devastovat. Trochu ucty k citeniu ostatnych by ti neuskodilo.
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 10:27:10   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25544 príspevkov
frederik píše:
Vaz slova, legi. . .ak sa ti nieco nepaci, nemusis to devastovat. Trochu ucty k citeniu ostatnych by ti neuskodilo.
Ja nekomentujem inych ludi, ani ich citenie !
Komentujem dany UKON.
Ak som raz nieco "svato" slubil, mozu nastat iba dva pripady: Bud to dodrzim, alebo zlyham.
"Obnovovat" ten slub v case, ked ho aj tak dodrziavam, je vylozeny nezmysel. Hovori iba o tom, ze moje slovo za moc nestoji.
A "obnovovat" ho po zlyhani je, ako by som to teda "slusnejsie" povedal, no ... domysli si sam. :)

Krestania si az prilis zvykli na to, ze mozu opakovane zlyhavat a opakovane slubovat - a vsetko sa im prepecie, lebo "Boh je milostivy".
Mozem povedat - ano, zlyhal som, odpustite mi. Pokusime sa ist dalej, hoci uz nikdy to nebude take, ako predtym.
Ale znovu "slavnostne slubovat to iste" ?

Podotykam, ze manzelstvo (ktore stoji na manzelskom slube) je chapane ako sviatost ...
Ak sa ten slub aj opakuje sviatostne, ide o svatokradez.
Ak sa opakuje "len tak, z pleziru", je to devalvacia.
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 12:31:49   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
legionar píše:
Ak som raz nieco "svato" slubil, mozu nastat iba dva pripady: Bud to dodrzim, alebo zlyham.
alebo sa zmení situácia a treba sa prispôsobiť zmene.
legionar píše:
Obnovovat" ten slub v case, ked ho aj tak dodrziavam, je vylozeny nezmysel. Hovori iba o tom, ze moje slovo za moc nestoji.
raz som manželke povedal že ju milujem a ona sa sťažuje, že jej to nešepkám do ucha pri romantickej večeri.
Veď ju stále milujem a sa to nezmenilo, tak načo?
legionar píše:
Krestania si az prilis zvykli na to, ze mozu opakovane zlyhavat a opakovane slubovat - a vsetko sa im prepecie, lebo "Boh je milostivy".
Mozem povedat - ano, zlyhal som, odpustite mi. Pokusime sa ist dalej, hoci uz nikdy to nebude take, ako predtym.
videohry poznáš?
milosť posväcujúca sa neužije, iba sa stratí možnosť používať ju - ale ak sa očistím, znova sa vytiahne v tom bode, v ktorom skončila - nie od nuly.
doslova ako autosave nejakej hry ;)
takže to bude také ako predtým + poučenie z krízy ( + dočasný trest)
ale to je niečo, čo s týmto naozaj nemá nič spoločné.
skôr to kľudne prirovnám k manželskému pripomenutiu si lásky.
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 14:14:40   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25544 príspevkov
No, asi mame rozdielne pohlady na "slub" a "vyznavanie lasky".
Ja to chapem asi ako rozdiel medzi podpisom zmluvy s bankou a klikanim na "Like" na bankovom FB profile. :D
Ale to nic.

Vratme sa k teme:
Citácia:
Deň po zázraku Slnka sa vo volebných miestnostiach začali meniť dejiny Portugalska,...
Takze DEN pred volbami ? Hm ... :lol:
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 14:26:55   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
veď vravím že sa jedná o rozdielne druhy sľubov.
hm, nedá mi nepoznamenať, že ak by napr. Krásna hôrka horela o deň skôr, tak by asi kus inak vyzerali výsledky u nás.
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 16:01:39   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14381 príspevkov
Myslim, ze je to uz bezpredmetne, pretoze o nijake obnovujuce zasvatenie neslo. viewtopic.php?p=254469#p254469
Skoda, naozaj. . .
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2013 22:07:04   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 23929 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Tak dvakrat krstit je blbost, alebo dokonca hriech, ale dvakrat zasvacovat to iste uz je koser ?
existuje aj obnova krstnych slubov to sa robi bezne
ale nerobi sa opakovanie krstu
podobne pri manzelstve sa nerobi svadba druhykrat ale manzelsky slub sa opakuje
a podobne ....
Hore
 Profil  
 
Poslať 14.10.2013 18:31:30   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5300 príspevkov
Vespa píše:
videohry poznáš?
milosť posväcujúca sa neužije, iba sa stratí možnosť používať ju - ale ak sa očistím, znova sa vytiahne v tom bode, v ktorom skončila - nie od nuly.
doslova ako autosave nejakej hry ;)
takže to bude také ako predtým + poučenie z krízy ( + dočasný trest)
ale to je niečo, čo s týmto naozaj nemá nič spoločné.
skôr to kľudne prirovnám k manželskému pripomenutiu si lásky.
Bude to ako predtým? Na tom bode, kde človek skončil?
No neviem. Sv. Terézia varovala pred prepadmi zo šiestej komnaty
na začiatok. Ale priala by som si, aby to bolo, ako hovoríš.
Človek nemôže začínať stále od nuly. Je to ubíjajúce.
Asi závisí, ako hlboko padol :-) Aj medzi ľuďmi je to ťažké.
Čo hovorí sv. Terézia v spise "Volanie duše k Bohu":
" Ach bratia, ach bratia a synovia tohto Boha, vzmužte sa, vzmužte sa! Viete predsa, čo hovorí jeho Velebnosť: sotvaže ľutujeme to, že sme ho urazili, zabúda na našu špatnosť a všetky naše hriechy. (Ez 18, 22). - Ach, tak nesmierna dobrota! ... Je na čase, aby sme to využili a prijali, čo nám ponúka tak milosrdný Pán a náš Boh! Nechce nič iného, ako naše priateľstvo. A kto ho nebude chcieť nadviazať, keď On sám neváhal vyliať všetku svoju krv za nás a obetoval svoj život? Uvedomme si, že to je to najmenšie, o čo žiada a že nám to len prospeje, ak tak urobíme."

Aj keď to nesúvisí s témou, ale nadväzuje to na diskusiu...Myslím že o toto išlo aj v príhovore Františka pri zasvätení, o obrátenie hriešnikov...
_________________
"...žije Pán zástupov, pred tvárou ktorého stojím..." (2 Kr 3, 14)
Hore
 Profil  
 
Poslať 14.10.2013 21:59:20   Re: Fatima zmenila dejiny sveta
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14381 príspevkov
Ak nemate nic k teme, nezanasajte ju off topikmi. Je neuveritelne, ze to vzdy treba opakovat. :-(
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: