Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.09.2013 19:05:09   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
misojogi píše:

Citácia:
ak boli nepokrstení, sú neplatné.ak boli pokrstení a dali sa zas, je na mieste otázka upadnutia do herézy - a teda vecí s tým súvisiacich.
to co bolo predtym je platne z hladiska vonkajsieho pozorovatela
z ich hladiska by to malo byt neplatne teda su nedosledni v tom co hlasaju

to co je potom by sice mozno malo byt platne z ich hladiska,
ale je otazne ci vzhladom na herezu nemozno spochybnit aj ich spravne vykonavanie sviatosti (podla toho ako daleko zasli vo svojich nazoroch)
toto vlastne ma zaujíma u jarkovcov - a ešte stále neodpovedali (ale ma zatial ani neexkomunikovali :D )
ak veria v krst ako ho verí Cirkev - tak ho nemôžu opakovať.
ak ho opakujú, a veria ako verí Cirkev, MUSIA veriť, že nemajú ani iné sviatosti
ak veria, nie sú platnými kňazmi - teda nevysluhujú platné spovede
ak neveria, tak sú mimo Cirkev a aj tak sú spovede neplatné (príklad)
toto je dosť vážna vec.

Poslať 10.09.2013 0:30:53   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Citácia:
Ja tu akosi nevidím jasne ani to, že by RomanH povedal, že čo i len jedného takého osobne pozná,
napisal ze to ma priamo z prvej ruky takze to som chapal tak ze to ma priamo od zdroja

Citácia:
toto vlastne ma zaujíma u jarkovcov
jarkovci pokial viem nespochybnuju krst(ten moze vysluzit aj neveriaci, ak krsteny veri) ale spochybnuju ine sviatosti:
hlavne vysviacku, sv omsu a spoved

Poslať 10.09.2013 1:01:00   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
toto vlastne ma zaujíma u jarkovcov
jarkovci pokial viem nespochybnuju krst(ten moze vysluzit aj neveriaci, ak krsteny veri) ale spochybnuju ine sviatosti
a v tom si práve jarkovci protirečia, lebo oni neplatnosť tých ostatných sviatostí dedukujú zo svojho prapodivného tvrdenia postavného na ďalších nezmysloch, že vraj dotyční ľudia nemôžu mať úmysel činiť čo činí Cirkev - lenže tento úmysel sa vyžaduje aj ku krstu, takže ak ho nemôžu mať pri tých iných sviatostiach, tak ani pri krste by ho nemohli mať. V tom si jarkovci proste protirečia... btw. vraví sa: "kto zide s cesty, skonci v jarku"...

misojogi píše:
Citácia:
Ja tu akosi nevidím jasne ani to, že by RomanH povedal, že čo i len jedného takého osobne pozná,
napisal ze to ma priamo z prvej ruky takze to som chapal tak ze to ma priamo od zdroja
ok, tak keď mu to aj vravel ten dotyčný, stále RH vraví, že nepozná dôvody dotyčného, takže to mi je otázka, že nakoľko sa o tom s ním zhováral, nakoľko ho naozaj pozná, čo je to za kňaza, či potom teda prijal aj ostatné sviatosti, alebo ako teda, či to nie je teda skôr len nejaký uletenec - ako to najskôr vyzerá - s tým však, že RH si to len neuvedomuje... alebo či je to tak, že je to nejaký taký a RH je dokonca pod jeho vplyvom a preto má potom také názory, ktoré tu prezentuje, alebo ako to je... tak či onak je táto otázka už dogmaticky zodpovedaná, takže keby to chcel nejaký taký spochybňovať, tak sám sa dostáva na scestie...

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Dogmu nemoze Cirkev zmenit ani na koncile, maximalne moze nieco doplnit co sa doteraz neriesilo
Princip krstu ako taky je dogma
Zvlastny princip.
Preco moja zena bola potom krstena 3x ?
:-)

napísal 3748 príspevkov
anuk píše:
romanh píše:
Zvlastne ze dnes aj mnohi (uz vysvateni) katolicky knazi sa davaju pokrstit.
Preco asi ?
Nieco na tom asi bude.
...obavam sa, ze opat zavadzas, ako vies, ze tak robia mnohi? Nie som velmi presvedcena o serioznosti tvojich zdrojov informacii, preto cely tento zhluk pismen beriem s rezervou...
viem ze ich je viac ako jeden :-)

Poslať 10.09.2013 10:37:36   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
anuk píše:
to uz je take romanovo povinne cvicenie, robi to stale dokolecka...
skoda reagovat.
ked nemas co povedat, tak si zacinas otierat jazyk o mna.
typicke - pre istu skupinu ludi - mozno frederik by ti vedel odborne z psychologie vysvetlit co to je, opytaj sa ho

napísal 3748 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
Jan Krstitel ohlasoval krst pokania na odpustenie hriechov.
Jánov krst hriech neodpúšťal (podľa všeobecnej mienky) ale pripravoval na pokánie - aby uznali svoje hriechy.
samotní apoštoli rozlišovali krst a LEN Jánov krst.

Mk 1,4
Ján bol na púšti, krstil a hlásal krst pokánia na odpustenie hriechov.

Lk 3,3
Chodil po celom okolí Jordána a hlásal krst pokánia na odpustenie hriechov,

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Preco moja zena bola potom krstena 3x ?
spýtaj sa jej a daj vedieť - to aj mňa zaujíma.
Citácia:
Mk 1,4

Lk 3,3
http://www.faralutise.eu/index.php/duchovna-obnova/416-krst-ako-najistejia-cesta-k-spase - celkom dobrý článok
ak si pozrieš niektoré iné state, nájdeš, že očisťovanie od hriechu boli aj v SZ

Poslať 10.09.2013 11:02:46   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
nαjmεnší píše:
a RH je dokonca pod jeho vplyvom
detto
venujte sa teme, nie mojej osobe.
Ale asi malo citate moje prispevky, lebo som pisal o snahe pochopit a vcitit sa do osoby knaza, preco to takto urobil a co ho k tomu viedlo.
Nechapem vobec, preco by som vam to tu mal vlastne vysvetlovat. Ale asi to treba aby ste sa uz konecne zastavili a viedli normalnu debatu.

Takze aby bolo jasne, moj sposob je taky ze najskor o cloveku predpokladam dobry umysel (na rozdiel od vas ako sa zda) a teda je na prvom mieste predpokladat ze dotycny kona podla svojho svedomia ma nato nejaky dovod, ... teda zacinam obhajobou dotycneho a hladam dovody a body o ktore sa asi on opiera - a nepredpokladam hned ako vy ze je heretik a treba ho zato exkomunikovat.
- chapete ? Nieco ako advokat toho, ktoreho ma na sude obhajovat, hlada dobre a nie zle.

Ale to co tu vy predvadzate sa stale opakuje a ako aj pred rokmi, tak aj teraz si domyslate nepravdy o mojej osobe a nasledne nato staviate dalsie domyslania az prichadzate k takymto zaverom - co by som povedal ze az hranici s osocovanim ci miestami zosmiesnovanim.
Preto skumajte kazdy svoje svedomie predtym, nez takyto sud vyjde z vasich ust. Lebo podla vlastnych slov budes sudeny. A ako ty sudis tak budes sudeny aj ty. A to by som vam teda naozaj neprial.
Prosim odlozte svoje domyslanie a zacnite uvazovat triezvo, venujte sa teme a nie mojej osobe.
Suhlasite ?

napísal 3748 príspevkov
Vespa píše:
Citácia:
Mk 1,4

Lk 3,3
http://www.faralutise.eu/index.php/duchovna-obnova/416-krst-ako-najistejia-cesta-k-spase - celkom dobrý článok
ak si pozrieš niektoré iné state, nájdeš, že očisťovanie od hriechu boli aj v SZ
Pripravený Jánom Krstiteľom

Zjavenie tajomstva sviatosti krstu Božia pedagogika dobre pripravila. Vyvrcholením bol Jánov krst. Pánov predchodca mal poslanie pripraviť srdcia na príchod Mesiáša. Jeho krst, hoci neod­pú­š­ťal hriechy, viedol ľudí k pokániu a pripravoval ich na prijatie Spasiteľa. Samotný rituál ponárania vo vode Jordánu nebol ničím novým. Spôsob rituálneho očisťovania umývaním poznali Židia i pohania už predtým. Kumránska komunita používala rituálne kúpanie nielen na spirituálne očis­tenie, ale slúžil u nich aj ako rituál vstupu a začlenenia do komunity.

Jánov krst bol neopakovateľný, vyjadroval jedinečnosť a neopakovateľnosť Kristovho krstu, ako aj jeho poslania. Jeho zvláštnosť spočívala v tom, že krstenci sa nekrstili sami, ale prijímali krst od Jána. Naznačovalo to skutočnosť, že krst a s ním spojená spása nie je v možnosti čisto ľudských síl, ale je darom od Boha prostredníctvom spoločenstva spásy, ktoré sa volá Cirkev. Sám Ježiš prijal krst od Jána, aby naznačil tieto skutočnosti.

Na druhej strane, hoci má Jánov krst božský pôvod, evanjeliá jasne dosvedčujú jeho odlišnosť a podriadenosť vzhľadom na Kristov krst. Ján Krstiteľ si to sám uvedomoval: „Ja vás krstím vodou na pokánie, ale ten, čo príde po mne, je mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden nosiť mu obuv. On vás bude krstiť Duchom Svätým a ohňom“ (Mt 3, 11). Prvý krst pokánia pohýna srdce k prijatiu Krista, druhý napĺňa a premieňa srdce ohňom Ducha Svätého.

Ale tu sa hovori ze janov krst neodpustal hriechy, ale sv.pismo hovori inak
"hlásal krst pokánia na odpustenie hriechov"
jasnejsie sa to uz neda povedat.
Tak ako mali zidia obety na odpustenie hriechov, jan prinasal krst na odpustenie hriechov.
Jezis este nebol, takze ako mali obety, tak bol janov krst.
Ako odpustali hriechy obety, tak odpustal hriechy janov krst.

Dalej, katolici mame oddelene sviatosti krst, prijmanie, birmovka
Bol som na duchovnej obnove o krste, tam knaz hovoril ze hoci tieto sviatosti oddeluje cas, tak su jedno - akoby v jednom case vykonane.
Pre Boha niet casu - pre boha je stale teraz - tak ako je eucharistia len jedna...

A pod tymto pohladom moze byt aj janov krst (uvazujem nahlas pre tych menej chapavych).
Ako Jezis povedal kto sa nenarodi z vody a z ducha.
Jan krstil vodou, Jezis duchom svatym.
krst vodou a krst ohnom/duchom nemozno oddelit.
A tak ani zakonnici nemozu vojst ako Jezis povedal, lebo neuverili Janovmu krstu.

Myslim si ze ako mame my casovo oddeleny krst ale je jedno s birmovkou.
Tak je oddeleny Janov krst, ale je jedno s Jezisovym krstom duchom.
A tak si myslim ze Janov krst bol v jednom pohlade na odpustenie hriechov - ako nahrada za zvieracie obety a v druhom pohlade ako sucast Jezisovho krstu.
Take premostenie.

Na druhej strane - hoci sa zidia vo vode ritualne ocistovali - tak ani jedno taketo ocistovanie nebolo na odpustenie hriechov.
Janov krst - ako sa pise v pisme - bol na odpustenie hriechov.

napísal 3748 príspevkov
Este k tomuto mi chyba reakcia.

romanh píše:
Podobne ako sv. Pavol pisal o jedeni masa obetovanym modlam.
Ak take maso niekto je a rozoznava ze je to iba obycajne jelo tak nema hriech, ale ak ho niekto je a vie a mysli si ze bolo obetovane modlam, tak uz hriech ma.
A podobne ak ma clovek vo svedomi vycitku ze jeho krst chce urobit sam zo svojej vlastnej vole a tak pred Bohom potvrdit svoje odovzdanie sa - ze sa chce dat pokrstit ("kto uveri a DA SA pokrstit") potom je to ciste aj keby to hned mal byt fakticky druhy krst z pohladu vsetkych okolo.
Lebo ak by to neurobil, potom by sam mal hriech (v zmysle Pavlovho o obetovani modlam), lebo svedomie by mu to tak vycitalo a on pred Bohom by sam nebol pravdivy.
1Kor 8 píše:
1 O mäse obetovanom modlám vieme, že my všetci máme poznanie. Ale poznanie nadúva, kým láska buduje.
2 Ak si niekto myslí, že niečo vie, ešte to nevie tak, ako by mal vedieť.
3 Ale ak niekto miluje Boha, toho Boh pozná.
4 O jedení mäsa obetovaného modlám teda vieme, že na svete niet nijakej modly a nijakého boha, iba Jeden.
5 Lebo aj keď sú takí čo sa nazývajú bohmi či už na nebi alebo na zemi,- ako je veľa bohov a veľa pánov -,
6 my máme iba jedného Boha, Otca, od ktorého je všetko a my sme pre neho, a jedného Pána, Ježiša Krista, skrze ktorého je všetko, aj my sme skrze neho.
7 Lenže nie všetci majú poznanie. Niektorí sú ešte teraz takí zvyknutí na modly, že jedia mäso, akoby bolo naozaj obetované modlám, a ich svedomie sa poškvrňuje, lebo je slabé.
8 Ale jedlo nás nepriblíži k Bohu: ani keď nejeme, nič nestratíme, ani keď jeme, nič nezískame:
9 Len si dajte pozor aby táto vaša sloboda nebola na pohoršenie slabým.
10 Lebo keď niekto uvidí toho, čo má poznanie, stolovať v pohanskom chráme, neposmelí sa jeho svedomie, pretože je slabé, aby jedol mäso obetované modlám?
11 A slabý zahynie pre tvoje poznanie - brat, za ktorého zomrel Kristus!
12 Keď takto hrešíte proti bratom a zraňujete ich slabé svedomie, hrešíte proti Kristovi.
13 Preto ak jedlo pohoršuje môjho brata, nebudem nikdy jesť mäso, aby som nepohoršil svojho brata.
Dovod teda na krst moze byt velmi jednoduchy - a je to jeho slabe svedomie - a ked ma slabe svedomie ak by sa nepokrstil mal by hriech (poskvrnoval by sa).

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Vespa píše:
Citácia:
Mk 1,4

Lk 3,3
Na druhej strane - hoci sa zidia vo vode ritualne ocistovali - tak ani jedno taketo ocistovanie nebolo na odpustenie hriechov.
Janov krst - ako sa pise v pisme - bol na odpustenie hriechov.
hlásal krst - ale si si istý, že Jánov krst skutočne odpúšťal hriechy?
;)
Ja vás krstím vodou na pokánie, ale ten, čo príde po mne, je mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden nosiť mu obuv: On vás bude krstiť Duchom Svätým a ohňom.
myslím, že sám Ján veľmi dobre vedel, že jeho krst hriechy neodpúšťa.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Este k tomuto mi chyba reakcia.
Dovod teda na krst moze byt velmi jednoduchy - a je to jeho slabe svedomie - a ked ma slabe svedomie ak by sa nepokrstil mal by hriech (poskvrnoval by sa).
ale potom musí aj ostatné sviatosti - a aj sviatosti, ktoré dovtedy vyslúžil sú neplatné.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
romanh píše:
nαjmεnší píše:
alebo či je to tak, že je to nejaký taký a RH je dokonca pod jeho vplyvom a preto má potom také názory, ktoré tu prezentuje, alebo ako to je...
detto
venujte sa teme, nie mojej osobe.
Ale asi malo citate moje prispevky, lebo som pisal o snahe pochopit a vcitit sa do osoby knaza, preco to takto urobil a co ho k tomu viedlo.
Nechapem vobec, preco by som vam to tu mal vlastne vysvetlovat. Ale asi to treba aby ste sa uz konecne zastavili a viedli normalnu debatu.
porovnaj si to zvýraznené... vravíš, že si sa vraj snažil pochopiť osobu toho kňaza, že prečo to takto urobil a čo ho k tomu viedlo - keď však tu si človek v celku prirodzene položí podobnú otázku, že čo teba vedie k tomuto, že tu píšeš takéto úlety, že kde na to chodíš, lebo to zjavne nie je z nejakých serióznych katolíckych zdrojov, tak sa už pohoršuješ na tom... - a to si tu pritom prítomný zatiaľ čo ty o tamtých kňazoch si na tomto fóre za ich chrbtami len domýšľaš svoje špekulácie namiesto toho, aby si sa spýtal ich a nie nás tu spamoval svojimi špekuláciami o nich, keď nevieme, o koho ide, a tvoje špekulácie o nich sú možno úplne mimo reality... takže načo s tým sem vôbec prichádzaš?
Vespa píše:
romanh píše:
misojogi píše:
Dogmu nemoze Cirkev zmenit ani na koncile, maximalne moze nieco doplnit co sa doteraz neriesilo
Princip krstu ako taky je dogma
Zvlastny princip. Preco moja zena bola potom krstena 3x ? :-)
spýtaj sa jej a daj vedieť - to aj mňa zaujíma.
A toto je už duplom nepochopiteľné, prečo sa toto vôbec pýta nás namiesto toho, aby sa to spýtal jej :o A potom ešte nás kritizuje, že si vraj domýšľame, keď v tom istom príspevku tvrdí, že on sám si domýšľa o tých kňazoch - opäť namiesto toho, aby sa ich spýtal, tak si len domýšľa, špekuluje a s tým prichádza na toto fórum a keď mu na to potom zareagujeme, že o čo by tak realisticky mohlo najskôr ísť, tak sa pohoršuje, že vraj si domýšľame, ale že to on sem prichádza s neúplnými zavádzajúcimi informáciami, to ho už netrápi...

A detto toto najnovšie o osobe vraj 3x pokrstenej, to ak je pravda, tak to ozaj netreba veľmi ani komentovať... len čo mi to znova natíska otázku, kde na to chodíte, lebo z katolíckej dogmatiky určite nie, ani Biblia, ani Tradícia nespomína, že by sa opakovane platne udeľovával kresťanský krst tej istej osobe... a keď to niekto robí dokonca 3x, tak to už čo má znamenať?

A ešte na princíp, že krst je možné vykonať len raz, povieš, že je to "zvláštny princíp" :o :o :o a svoje tvrdenie sťaby obhajuješ otázkou, že prečo sa teda niekto dal pokrstiť viac ráz, ako keby to mal byť dôkaz, že tento princíp je zláštny a nie že tamtí ľudia sa správajú "zvláštne", keď sa opakovane prekrsťujú...

napísal 3748 príspevkov
Vespa píše:
hlásal krst - ale si si istý, že Jánov krst skutočne odpúšťal hriechy?
;)
Ja vás krstím vodou na pokánie, ale ten, čo príde po mne, je mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden nosiť mu obuv: On vás bude krstiť Duchom Svätým a ohňom.
myslím, že sám Ján veľmi dobre vedel, že jeho krst hriechy neodpúšťa.

cize ako citas ?
krst na odpustenie hriechov.
nie iba krst, ale krst na odpustenie hriechov.

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť