Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Miro Derik píše:
Davas sem priklad o pokrsteni Kornelia a jeho domu akoby tu bola vynechana sviatost birmovania.Ale to je omyl,pretoze Duch svaty je ten,ktory dava cloveku milost aby poznal Krista a moze zostupot aj na nepokrstenych(Maria,Jozef a stari proroci) ale to este nie je sviatost birmovky.
Ono od tohto momentu sa bavime vsetko len v teoretickej rovine, lebo jedine co s istotou viem je ze sa ti knazi dali pokrstit.
Ale o tom ci nieco povedatli biskupovi, alebo o tom ake dovody ich k tomu viedli nevie nikto iba oni.
Ja sa zamyslam nad tym, co ich mohlo k tomu viest a ci je mozne teda dat sa pokrstit.
Myslim si ze je mozne byt este raz pokrsteny, pretoze ak ich k tomu vedie svedomie tak je to mozne.
Boli pokrsteni ako deti co si jednak vobec nepamataju a jednak ich k tomu vola ich vola a svedomie.

Podobne ako sv. Pavol pisal o jedeni masa obetovanym modlam.
Ak take maso niekto je a rozoznava ze je to iba obycajne jelo tak nema hriech, ale ak ho niekto je a vie a mysli si ze bolo obetovane modlam, tak uz hriech ma.
A podobne ak ma clovek vo svedomi vycitku ze jeho krst chce urobit sam zo svojej vlastnej vole a tak pred Bohom potvrdit svoje odovzdanie sa - ze sa chce dat pokrstit ("kto uveri a DA SA pokrstit") potom je to ciste aj keby to hned mal byt fakticky druhy krst z pohladu vsetkych okolo.
Lebo ak by to neurobil, potom by sam mal hriech (v zmysle Pavlovho o obetovani modlam), lebo svedomie by mu to tak vycitalo a on pred Bohom by sam nebol pravdivy.
Cize v teoretickej rovine tu predkladam moje vcitenie sa do a ospravedlnenie uvahy cloveka, ktory sa chcel dat pokrstit hoci ako dieta bol pokrsteny rodicmi.
Kto sa vie vcitit do zmyslania takehoto cloveka, vidi v tom normalnu vec - a nesudi.
Kto sa nevie vcitit a mysli si ze svedomie je nieco skatulkovite a ze kazdy bud ma, alebo nema rovnake svedomie ako vsetci, potom konanie knaza odsudzuje. Predsa ide o svedomie toho ci onoho - ved nakoniec sa aj takto rozlisuje zavaznost medzi tazkym a lahkym hriechom a to ci sa v zmysle Pavlovych slov to pocita ako hriech, alebo nie.
Ak totiz tomu knazovi hovorilo svedomie ze sa ma dat pokrstit, a urobil tak, tak je to (podla mna) uplne v poriadku.
A ak by to aj malo byt akymsi previnenim, tak ide o lahke previnenie.
Ale aj tak voci comu je to previnenie ? Voci cirkevnemu predpisu, alebo voci Bohu ?
Su totiz omnoho vaznejsie previnenia, za ktore knazi ostavaju stale knazmi - previnenia voci desatoru, porusenie celibatu, deti..., ...
Tak preco by aj krst knaza mal byt vynimocnym previnenim, ak on sam tym nikoho nepohorsuje, ale uspokojil len svoje vlastne svedomie ?
Nemozeme predsa odsudzovat cloveka, ktory urobil nieco co povazoval za mudre voci svojmu vlastnemu svedomiu a voci Bohu.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12396 príspevkov
v kazdom pripade je to desive
minimalne to znmena hrubu neznalost ucenia cirkvi v tejto veci
ved ako taky knaz moze krstit deti co mu prinesu, ked je presvedceny o opaku?

opakovane odporucam precitat si a prestudovat nieco na tuto temu
idea prekrstenia v dospelosti je podla mna len duch doby .... (vid Scot Hahn)

na knza mas proste ine standardy ako na bezneho cloveka
co sa tyka svedomia tak svedomie ma clovek povinnost si aj formovat poznanim, nielen slepo posluchat
som vydeseny z tej nevedomosti tych ktori by mali byt v tomto vzorom ....

je vinny v tom ze v zavaznej veci nepozna ucenie RKC, ktoru ma reprezentovat
kebyze to iste spravi laik tak mavnem rukou a mu to vysvetlim, ale na knaza to je naozaj problem.

Citácia:
Boli pokrsteni ako deti co si jednak vobec nepamataju
Prave preto si obnovujeme krstne sluby pri roznych prilezitostiach
to co robi Boh skrze cirkev opakovat netreba ale tu nasu ludsku stranku krstu (cize nase krstne sluby) si potrebujeme obnovovat pravidelne
zmysel slubov je to iste co "odovzdanie zivota Jezisovi" ale teologicky komplexnejsie, lebo zahrna CELU najsv.Trojicu.

inak vyznam slov kto uveri a da sa pokrstit byva velmi casto dezinterpretovany
netreba z Pisma vytrhnut len jednu vetu, ale treba vidiet celu komplexnost.

Citácia:
Velky prievan bol preto, lebo sa cirkev uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
Ja verim ze Cirkev vedie Duch Svaty po cely cas, uvedeny pohlad mi pripada ako popretie tejto skutocnosti.

Citácia:
Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly
Upozornujem na to ze zasada IBA PISMO je principialne chybna a je v rozpore so samotnym Pismom. Pismo totiz uci nieco ine !

.-

napísal 3748 príspevkov
Este jedna zaujmava paralela ma napadla.

Jan Krstitel ohlasoval krst pokania na odpustenie hriechov.

1. naco by zidia, ktori boli uz raz obrezani, a obetovani v chrame - ked uz davno patrili Bohu - naco by potrebovali Janov krst.
A predsa Jezis povedal, ze nevojdu do Bozieho kralovstva, lebo neuverili Janovmu krstu.

2. Co bol Janov krst ?
V podstate zidia uz mali davno predpisane od Mojzisa zakonne obety za hriech.
Ak niekto zhresil tak priniesol predpisanu obetu - presne urcenu podla hriechu.

A prisiel nejaky Jan a zrazu to zmenil, uz nebolo treba prinasat krvavu obetu, ale mali sa pokrstit vo vode ?
Aka to vzbura, co si to dovoluje nejaky Jan - okrem ineho z knazskeho rodu - bez vedomia velknaza nieco menit a hovorit ludom.
Cudne - cudne pre zakonnikov, ale prijate ludmi, najma hriesnikmi.
Zda sa ze ludia su stale rovnaki, jednoduchi ludia viac prijmaju vanutie a vyzvy Ducha, zatial co novozakonni zakonnici odsudzuju a neprijmaju nic. Kazdy kto ide mimo ich predpisov je vyradeny z Bozej cesty - podla nich - nastastie nie podla Boha.

A tak aj krst knaza moze byt niekomu cudny a niekto to moze prijat a chapat.

Obrázok užívateľa

napísal 12396 príspevkov
Citácia:
ja ho mozem chapat ako cloveka, ale ako knaz ma urcitu jasne stanovenu ulohu, ktoru tymto porusuje
Podobne ulety robil aj Srholec az ho napokon Sokol (plnym pravom) odstavil

poviem iny priklad: v sukromi sa mozes obliekat ako chces ale napr pracovnik banky ma striktne stanoveny dresscode, co si moze obliect ked pracuje za prepazkou
Podobne na knaza ktory ma urcitu jasnu ulohu su stanovene vyssie kriteria ako na bezneho cloveka.
A toto je v podstate vieroucny ulet toho knaza.

Obrázok užívateľa

napísal 12396 príspevkov
Citácia:
A prisiel nejaky Jan a zrazu to zmenil, uz nebolo treba prinasat krvavu obetu, ale mali sa pokrstit vo vode ?
ale ved to mas prechod medzi SZ a NZ, zmeny su pochpitelne
ale tu hovorime o kontinuite NZ, nemas ziaden novsi zakon ako NZ
Jezis ako naplnenie SZ a ocakavany tisicrocia a samoszrejme ako Syn Bozi to mal pravo urobit, ale urobit to svojvolne len tak na to teda pravo nie je ...

Citácia:
Ja chapem ze ten knaz mal subjektivne dovody, ale ako knaz mal povinnost mat tieto veci dostatocne prestudovane, aby nekolisal ako trstina vo vetre cudzorodych nazorov
ten knaz dal konanim najavo ze neveri co uci, cim porusil profesionalnu etiku, v tom je problem

nehovoriac o tom ze dovodov pre krst malych deti je viac, ale nedaju sa povedat jednou vetou - je potrebne vediet nieco viac o ulohe a zmysle krstu

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Velky prievan bol preto, lebo sa cirkev uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
Ja verim ze Cirkev vedie Duch Svaty po cely cas, uvedeny pohlad mi pripada ako popretie tejto skutocnosti.
Myslis si ze je popretim tejto skutocnosti aj to napr. ze sa cirkev ospravedlnila napr. za inkvizicie, za chybne odsudenie Galilea, zato ze tvrdil ze zem je gulata, ...
Ved nasu cirkev vedu omylny ludia a zvlast z historie vidno ze nie vsetko robili ludia z vnuknutia Ducha Svateho, ale prave naopak zo sebeckej zistnosti a ziskania karierneho kresla.

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
poviem iny priklad: v sukromi sa mozes obliekat ako chces ale napr pracovnik banky ma striktne stanoveny dresscode, co si moze obliect ked pracuje za prepazkou
Podobne na knaza ktory ma urcitu jasnu ulohu su stanovene vyssie kriteria ako na bezneho cloveka.
A toto je v podstate vieroucny ulet toho knaza.
Naozaj si myslis ze knaz je nieco ine, ci viac ?
Ja si to nemyslim, lebo aj knaz je len clovek so vsetkymi svojimi slabostami a starostami.
a porovnavat to s bankovym uradom, tiez nie je najvhodnejsie - vari pred Bohom nie sme si vsetci rovny ?

Obrázok užívateľa

napísal 12396 príspevkov
Citácia:
Myslis si ze je popretim tejto skutocnosti aj to napr. ze sa cirkev ospravedlnila napr. za inkvizicie, za chybne odsudenie Galilea, zato ze tvrdil ze zem je gulata, ...
Ved nasu cirkev vedu omylny ludia a zvlast z historie vidno ze nie vsetko robili ludia z vnuknutia Ducha Svateho, ale prave naopak zo sebeckej zistnosti a ziskania karierneho kresla.
mas ludsku zlozku a vieroucnu zlozku cirkvi

ludska zlozka je omylna, ale ta vieroucna je neomylna
netreba tieto dve miesat medzi sebou ....

Citácia:
vari pred Bohom nie sme si vsetci rovny ?
pred Bohom ano ale nie pred ludmi :-D
kto vela dostal vela sa bude pozadovat - to mas aj z Pisma
A knaz by mal mat dostaocne vzdelanie na to aby taketo ulety nerobil
samozrejme aj ked to spravi laik je to chyba tiez ale da sa pochopit ze ho niekto zblbol, nejaky sektari
ale knaz by mal byt dost odolny voci zvodom roznych siekt ak nie je tak asi je niekde problem

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
romanh píše:
Miro Derik píše:
ti knazi pred svojimi biskupmi zatajili ze sa isli dat pokrstit
To ci to zatajili, alebo nie, neviem.
A keby im to aj nezatajili, myslis ze by to biskup zverejnil ?
Tu ide o to,ze svojim konanim tito knazi zavazne porusili svoju vernost a poslusnost magisteriu Katolíckej Cirkvi,ktoré nepripúšťa prekrstovanie a vlastne vsetky ukony ktoré v mene Cirkvi konajú sú neplatné.A to je najhoršie ak biskup o tom nevie.
Mimochodom ak títo knazi vo svojich farnostiach krútia malé deti,čomu sa zrejme nevyhnú ak este ich biskup nevie o ich svojvoľne znovupokrsteni,tak som zvedavý či im to svedomie nevycita .

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ale ved to mas prechod medzi SZ a NZ, zmeny su pochpitelne
ale tu hovorime o kontinuite NZ, nemas ziaden novsi zakon ako NZ
Jezis ako naplnenie SZ a ocakavany tisicrocia a samoszrejme ako Syn Bozi to mal pravo urobit, ale urobit to svojvolne len tak na to teda pravo nie je ...
A co ak je teraz prechod medzi tymto casom a poslednymi casmi ?
A ze my mame rozpoznavat znamenia cias ?
Nie je vsetko uz dane, ale Duch Svaty vedie a nauci nas vsetko.
Zakonnici v tom case nerozlisovali ze Jan prinasa novy cas.
Tak ani my nevieme rozlisit ze dnes prichadza nieco nove.
Tak ako ani cirkev nevedela v case tridentskeho koncilu rozlisit co prinesie latinska liturgia, tak az z odstupom casu mozeme prehodnocovat, ktore kroky boli spravne a ktore nie.
A ak nejaky knaz prehodnoti svoj krst a urobi tak ako ho vola svedomie a oddanost Bohu, kto sme my ak ho sudime ?

napísal 3748 príspevkov
Miro Derik píše:
Tu ide o to,ze svojim konanim tito knazi zavazne porusili svoju vernost a poslusnost magisteriu Katolíckej Cirkvi,ktoré nepripúšťa prekrstovanie a vlastne vsetky ukony ktoré v mene Cirkvi konajú sú neplatné.
Preco by tieto ukony konali neplatne.
Ved vieme ze cirkev uci ze aj hriesny knaz vysluhuje ukony vsetky platne.
Platnost jeho ukonov sa teda nemoze zrusit, aj ked sa dal prekrstit.
Porusil "iba" cirkevne nariadenie/ucenie - nie platnost svojej vysviacky.

napísal 3748 príspevkov
Okrem ineho aj z historie cirkvi vidno, ze nie vsetci knazi/biskupi boli vzdy zajedno s ucenim cirkvi.
Ze dokonca vznikali medzi nimi roztrzky a hadky o ich nazoroch.
Ze su aj svati obaja, hoci mali uplne ine nazory na ucenie cirkvi.
Neviem kto to konkretne bol, ale myslim ze sv. Augustin s niekym...

Obrázok užívateľa

napísal 12396 príspevkov
Citácia:
toto bolo odsudene ako blud (ze takyto prechod ma existovat) este niekedy okolo roku 1000

Citácia:
Zakonnici v tom case nerozlisovali ze Jan prinasa novy cas.
ale to rozlisovat mali pretoze cely SZ je zamerany na ocakavanie Mesiasa

kdezto prave v NZ Jezis varuje pred falosnymi prorokmi a mesiasmi, ze im nemame verit.
a ze ked sa vrati ON tak to bude ako blesk od vchodu az po zapad a bude to necakane
a my mame byt pripraveni stale a drzat sa toho co nas ucil On.

Citácia:
A ze my mame rozpoznavat znamenia cias ?
to je nasa povinnost stale(v kazdom storoci)
ale urcite to neznamena neposlusnost voci Ucitelskemu uradu Cirkvi

napísal 3748 príspevkov
A to ze niekto porusi ucenie cirkvi o krste... cim to je v celej spase Jezisa Krista ?
Ak cirkev zmeni o 10 rokov na najblizsom koncile nazor na krst, uz to bude v poriadku ?

Cirkev vzdy isla aj s ludovou zboznostou.
Ako zaviedla uctu k Marii ? - Zacalo to ludovou zboznostou.
Ak by aj neskor bolo viac ludi, zastavajucich tento nazor, myslite si ze na najblizsom koncile sa to neprerokuje ?

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
toto bolo odsudene ako blud (ze takyto prechod ma existovat) este niekedy okolo roku 1000
Vobec neviem o com hovoris ?
Tvrdis ze nebude sudny den ?
Ze nebude to co hovoril Jezis o poslednych dnoch ?
Toto su podla mna posledne casy - obdobie pred sudnym dnom.

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť