Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.09.2013 12:19:41   Re: Krst malých detí

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
frederik píše:
Navyse sa za svoje osocovanie doteraz neospravedlnil a minimalne didymu by sa teda mal.
Z osocovania som obvinil frederika, anuk, didyho a misajogiho.
(ako prvy a to akoze ma byt osocovanie ze vam hovorim ze osocujete :-) potom frederik ty mna teraz osocujes, ked hovoris ze osocujem )
Jediny, kto sa mi ospravedlnil bol misojogi za co mu pravom parti velke uznanie a povazujem to naozaj za znak jeho pokory a dobreho krestana, ze si vie uznat nieco co mu iny ma za zle, pretoze traja dalsi akoze najvyssi tohto fora si nevedia uznat svoje preslapy a nevedia povedat ani tolko ze "odpust mi, nechcel som sa ta dotknut", alebo nieco podobne.
Zatial co by sa mali frederik, anuk a didy ospravedlnit z osocovania, zo znevazovania a zosmiesnovania z coho boli obvineny, tak namiesto toho si vynucuju ospravedlnenie z toho ze som ich na to vobec upozornil ze ich slova su same osocovanie, znevazovanie a zosmiesnovanie a ze posudzuju osobu namiesto temy :-)
Nic nove pod slnkom. Ja som to uz uzavrel. Jednoducho od istych ludi sa clovek ospravedlnenia nedocka. Nepotrebujem sa frederik dozadovat tvojho ospravedlnenia, ako to nepravom teraz chces robit ty. Taketo jednanie je pod moju uroven. Snazis sa svoju vinu hodit na mna. Taketo jednanie je pod moju uroven.
Viac k tomu nemam co povedat. Ja som tento sposob komunikacie uz uzavrel.
Je to mimo temu. Ak chces frederik nieco riesit dalej, tak si nato zaloz samostatnu temu preloz vsetky prispevku tohto problemu sa tykajuce a ries to tam.
Je az pozoruhodne ako rychlo presuvas moje prispevky tam kam nepatria a pritom ty sam pises v teme veci, ktore tu vobec nepatria.
Tak ta vyzyvam aby si ich presunul a riesil to inde.

Ostatne, co si ty didiho co, ze namiesto neho hovoris ?
Didy nema usta, nevie povedat on sam, ty si jeho hovorca, alebo co ?
Ak didy chce, moze mi to povedat aj on sam. a staci aby sme sa porozpravali sukromne medzi sebou a nepotrebujeme k tomu teba ako prostrednika.
Alebo si ty sam didiho svedomie, ze hovoris namiesto neho ?

Poslať 13.09.2013 12:27:45   Re: Vtipy

napísal 3748 príspevkov
[Presunuté z témy Vtipy. SF.]

dakl, si vtipny ako moje ponozky po troch dnoch.

Poslať 13.09.2013 12:34:41   Re: Vtipy

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
[Presunuté z témy Vtipy. SF.]

Dakl ma uroven, aj zmysel pre humor.
Tebe chyba oboje.
romanh píše:
dakl, si vtipny ako moje ponozky po troch dnoch.
toto je opat reakcia na urovni tych skolkarov. :lol:

Poslať 13.09.2013 13:07:52   Re: Krst malých detí

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
romanh píše:
Je to vase domyslanie ze moje info je domyslanie.
Uz som povedal ze informacia je platna a priamo zo zdroja, knaz nebol jeden, ale bolo ich viac.
To ze je casovo uz neaktualna a nemozem sa opytat na detaily je vec druha.
Je to vysvetlene uz jasne ?
Vôbec to nie je jasné, pretože mi to v tomto stave pripadá (nechcem byť ironický) ako informácia z agentúry JPP. Lebo:
1. Sú tí kňazi v pastorácii?
2. Krstia deti? Ak áno, nekonajú proti svojmu svedomiu, keďže - podľa tvojich vyjadrení - pravdepodobne neuznali svoj krst v detstve?
3. Vyznávajú vieru pri každej nedeľnej a sviatočnej omši? (Verím v jednu svätú, apoštolskú, katolícku (t.j. všeobecnú) Cirkev, vyznávam jeden krst na odpustenie hriechov)

Ak by bola odpoveď na tieto otázky "áno" tak sa jedná o vážnu schizofréniu!

Poslať 13.09.2013 13:20:03   Re: Krst malých detí

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
romanh píše:
[
Moja zena bola pokrstena:
1. ako dieta u evanielikov podla viery otca (1974)
2. ako cca 7 rocna ked uz zili bez otca ju mama dala na 1. sv prijmanie - krst u evanjelikov neuznali (1981) - ked sa takto bavime, krst by mal byt platny uz ten od evanjelikov, alebo kolko krat treba pokrstit, ked clovek zmeni cirkev - krestan je tam aj tam, ci nie ?
3. ako cca 13 rocnu pred birmovkou, ked vobec nemohli najst papiere o predchadzajucom krste (1989) - tak tu by som cakal ze staci vyjadrenie rodicov a krstnych rodicov ze pri krste boli - a to nestacilo, lebo nebol papier - tak bola krstena 3 krat
Tým, že je niekto viackrát pokrstený podmienečne sa nič nepokazí. Avšak ak by z nejakých príčin predchádzajúci "krst" nebol platný, pričom by sa za platný omylom považoval by to malo vážne následky. Keď odchádzame na dlhšie z domu, obyčajne sa niekoľkokrát presvedčíme, či sú okná a balkónové dvere dobre zaistené, či sme vypli žehličku a všetky spotrebiče atď.
Ako to bolo so vzájomným uznávaním krstu medzi evanjelickou a katolíckou cirkvou tu už ktosi vysvetlil. Ten tretí krst byť nemusel, ale zodpovedná osoba si to radšej istila. Inak svedectvo podľa cirkevných predpisov stačí

Poslať 13.09.2013 14:24:50   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
dakl píše:
Tým, že je niekto viackrát pokrstený podmienečne sa nič nepokazí.
Podmienecny krst je jedna velka fraska.
Je to presne to iste ako ked sa dali ti knazi znova pokrstit.
Bud niekto je pokrsteny alebo nie.
Ak katolicka cirkev potrebuje podmienecny krst, potom asi krstu neveri.
Ak totiz sam o sebe niekto prehlasi ze je pokrsteny v mene Otca, Syna a Ducha Svateho, potom nie je co riesit - neexistuje ziaden dovod na dalsi hoci aj podmienecny krst.
Preto ti co krstia len dospelych aj ti co krstia len podla formalit, nikdy by neuznali krst eunucha, ktoreho pokrstil apostol Filip osamote len kdesi v pusti.
Pretoze ak aj je niekto pokrsteny doma napr. hned pri porode, kde sa predpoklada umrtie dietatka, tak este aj potom je podmienecne pokrsteny - vsak pre istotu - akoby krst nebol len jeden.
Preto oba extremy su skodlive.

Poslať 13.09.2013 14:26:53   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
Myslim si teda, ze kazdy sam za seba vie odpovedat ci jeho krst bol platny - to svedomie vie hned dosvedcit aj podla toho ci zije podla Bozej vole, alebo nie.
Lebo ak je niekto pokrsteny a nezije v sulade s Bozou volou, tak jeho krst bol marny.

Poslať 13.09.2013 14:29:22   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
Este jedna myslienka.
Ak sa niekto pri krste dietata zaviazal v krestansku vychovu a necinil tak - potom teoreticky ten krst je neplatny - pretoze nebol pri krste umysel krstit.
Ono sa mozeme odvolavat ved knaz mal ten umysel, ale co ak ani on nemal ten umysel ?
Je teda krst neplatny ?
Ved onoho casu Oliver Oravec tu tolko hovoril o neplatnosti nasho krstu - ale on je este vacsi zakonnik ako vy vsetci dokopy.
Moze byt teda krst maleho dietatka neplatny ?

Poslať 13.09.2013 14:35:52   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
dakl píše:
1. Sú tí kňazi v pastorácii?
Ano

dakl píše:
2. Krstia deti?
Ano

dakl píše:
Ak áno, nekonajú proti svojmu svedomiu, keďže - podľa tvojich vyjadrení - pravdepodobne neuznali svoj krst v detstve?
Neviem, ako si to teraz vysvetluju, nemam uz moznost sa ich nato spytat.

dakl píše:
3. Vyznávajú vieru pri každej nedeľnej a sviatočnej omši? (Verím v jednu svätú, apoštolskú, katolícku (t.j. všeobecnú) Cirkev, vyznávam jeden krst na odpustenie hriechov)
Urcite ano.
Koniec koncov toto kredo vyznavaju aj ine ako katolicke cirkvi.
Idu oni proti svojmu svedomiu ak to vyznavaju, ale su odluceni od katolickej cirkvi ?

Poslať 13.09.2013 15:07:39   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Este jedna myslienka.
Ak sa niekto pri krste dietata zaviazal v krestansku vychovu a necinil tak - potom teoreticky ten krst je neplatny - pretoze nebol pri krste umysel krstit.
Ono sa mozeme odvolavat ved knaz mal ten umysel, ale co ak ani on nemal ten umysel ?
Je teda krst neplatny ?
Ved onoho casu Oliver Oravec tu tolko hovoril o neplatnosti nasho krstu - ale on je este vacsi zakonnik ako vy vsetci dokopy.
Moze byt teda krst maleho dietatka neplatny ?
akože nebol úmysel?
kňaz lial vodu, robil čo učí Cirkev a teda krst je platný.
ak matka chcela dievčatko a narodí sa chlapček, tak je pôrod aj tak platný.
neplatný môže byť len ak:
nesteká voda (pokropenie)
nekrstí sa podľa úmyslu Cirkvi (trojičná formula)
ak kňaz nemá úmysel tak je to trocha zložitejšie, ale prikloním sa, že je aj tak platný.
http://www.unipo.sk/public/files/GTF/2013/veda/Theologos2012_2.pdf s. 107
Citácia:
Dynamickosť kánonického práva
Prvým vyjadrením typos a kairos v kánonickom práve je jeho dynamickosť.
Ona vyplýva zo základného prikázania, ktorými sa riadia pokrstení:
Milovať Boha a blížneho. A tiež, „miluj blížneho ako seba samého“. Láska
je však čosi dynamické. Kánonické právo je teda živé a dynamické tak
ako je živá láska, ku ktorej nás pozýva Pán Boh. Ono je živé takým istým
spôsobom ako je živý človek. Všetkým tým totiž, ktorí sa otvárajú Božej
láske a s ňou spolupracujú, je dané odkryť v sebe samých „zákon“, ktorý
je stopou prvého zákonodarcu. Pavol v Liste Rimanom hovorí: „ipsi sibi
sunt lex“.6 Z tejto dynamickosti, ktorá vyplýva z Božej prirodzenosti Cirkvi
a základného zákona ktorým sa Cirkev riadi vyplývajú aj typické právne
inštrumenty, ktorými sa kánonické právo riadi a ktoré sú tak atypické pre
civilné právo. Sú to:
a. Epikeia je skutkom ktorý sa prieči zákonu, ale ktorú právo pripúšťa
v osobitných prípadoch keď subjekt môže predpokladať
súhlasnú vôľu zákonodarcu s jeho protiprávnym počínaním.
b. Suplet Ecclesia ktorý napráva neprávne počínanie cirkevného
predstaveného, ktoré by mohlo priviesť neplatnosť právneho alebo
sviatostného úkonu.

Poslať 13.09.2013 15:25:42   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
romanh píše:
Je to vase domyslanie ze moje info je domyslanie.
Uz som povedal ze informacia je platna a priamo zo zdroja, knaz nebol jeden, ale bolo ich viac.
To ze je casovo uz neaktualna a nemozem sa opytat na detaily je vec druha.
Je to vysvetlene uz jasne ?
Akurát že "detaily" tu sú podstatné, bez nich je to zavádzajúce, podobne ako bolo zavádzajúce tvoje tvrdenie:
romanh píše:
misojogi píše:
Princip krstu ako taky je dogma
Zvlastny princip. Preco moja zena bola potom krstena 3x ?
kde si nám úplne zamlčal "detaily", ktoré si pritom poznal, a ktoré vysvetľovali, ako to bolo naozaj, o čo a prečo išlo, a síce, že tie ďalšie krsty boli PODMIENEČNÉ (z rozumných dôvodov viď. nižšie), čo je už V PLNOM SÚLADE s CIC i tamtým princípom, že krst možno platne udeliť LEN RAZ:
    romanh píše:
    Vespa píše:
    prípadné otázky? :D
    ja by som mal - ako došlo k 3 krstom?
    Tato vec nie je az taka dolezita, kedze sa rozpravame najma o knazovi.
    Moja zena bola pokrstena:
    1. ako dieta u evanielikov podla viery otca (1974)
    2. ako cca 7 rocna ked uz zili bez otca ju mama dala na 1. sv prijmanie - krst u evanjelikov neuznali (1981) - ked sa takto bavime, krst by mal byt platny uz ten od evanjelikov, alebo kolko krat treba pokrstit, ked clovek zmeni cirkev - krestan je tam aj tam, ci nie ?
    3. ako cca 13 rocnu pred birmovkou, ked vobec nemohli najst papiere o predchadzajucom krste (1989) - tak tu by som cakal ze staci vyjadrenie rodicov a krstnych rodicov ze pri krste boli - a to nestacilo, lebo nebol papier - tak bola krstena 3 krat

Asi tak...
    Ja viem ze bola 3 krat podmienecne krstena, bla, bla, bla
Tento detail si tam vôbec neuviedol, a ešte sa tváriš, že to nebolo dôležité... A pritom keby si to hneď uviedol, že tie ďalšie krsty boli už len podmienečné, lebo im chýbal doklad, že už bola platne pokrstená, tak by bolo jasné, že tvoja otázka je zodpovedaná a nič zvláštne na tom princípe nie je... Ešte raz si to pripomeňme:
    romanh píše:
    misojogi píše:
    Princip krstu ako taky je dogma
    Zvlastny princip. Preco moja zena bola potom krstena 3x ?
Proste absolútne neseriózna reakcia z tvojej strany... už to, že nás sa ideš pýtať, že PREČO bola pokrstený 3x, keď v skutočnosti SI ODPOVEĎ POZNAL, A VEDEL SI AJ TO, že tvoja otázka je zavádzajúca, keďže tie ďalšie krsty boli už len PODMIENEČNÉ, čo je krst platný iba vtedy, ak dovtedy ešte nebola platne pokrstená, ergo reálne prijala krst LEN RAZ. A aj tie podmienečné krsty neboli udeľované v snahe udeliť ďalší krst, ale len z dôvodu, že nemali doklad o tom, že už bola platne pokrstená, tak pre istotu jej udelili ešte krst, ale už len podmienečne.

romanh píše:
    A to uznavanie/neuznavanie krstov medzi krestanmi, to je tiez na hanbu - krestan neuznava krst ineho krestana...
    Ked je iba jeden - ako sa pise v biblii, ze.
    Ibaze jeden si mysli ze platny je takto a ten druhy to zneplatnuje, lebo si mysli ze platny je inak.
    Jedna autorita proti druhej.... potom sa v tom ma ziadajuci o krst vyznat.
    V tejto suvislosti som minule nasiel clanok ze ista dievcina tuziaca po krste si vybrala evanjelikov, lebo jej to je blizsie... :-)
    Tak je tam platny ten krst, ci nie.
    Ved krstit moze kazdy krestan a ked pouzije trojicnu formulu a ma umysel krstit, tak krst je platny.
    Asi tak ...

Mk 3,24-25
    24 Ak sa kráľovstvo vnútorne rozdelí, také kráľovstvo nemôže obstáť,
    25 a ak sa dom vnútorne rozbije, taký dom nebude môcť obstáť.

Ak dom krestanov je vnutorne rozdeleny uz pri krste - podstate nasej viery.
    Taky dom nemoze obstat.
Zasa akoby si nečítal, čo sme ti písali ohľadom ECAV, že ich krsty sa už uznávajú od r. 1991, a ani dovtedy sa nehovorilo, že sú neplatné, ale bola len POCHYBNOSŤ a to nie z toho dôvodu, že sú to nekatolíci, ale z toho, že používali "krst kropením", o ktorom je z praktických dôvodov pochybné vo všeobecnosti povedať, či sĺňa funkciu matérie, ktorou je LIATIE vody na hlavu.

Čo ma však viac zaráža, že na toto hovoríš, že je to hanba, keď z onakého rozumného dôvodu pre istotu udelil podmienečný krst, no už tamtoho kňaza si zastávaš, ktorý vraj sa dal znova pokrstiť... - hoci tiež aj tam nevieme, o čo naozaj išlo, keďže detaily k tomu nemáš... takže to (ako tu už dakl napísal) bolo tiež od teba neseriózne, že vôbec dávaš do diskusie niečo, k čomu nepoznáš detaily... hoci neserióznejšie bolo od teba toto o tých 3 krstoch, kde si aj poznal detaily, no úplne zavádzajúco si ich tam zamlčal... a ako výsledok celého tam vtedy bolo dokonca tvoje prehlásenie, že učenie o jednom krste je "zvláštna prax"... a podobne tvoja "dedukcia" z toho údajného prekrstenia kňaza bola, že "niečo na tom asi bude"...

NO TERAZ ZRAZU ten istý romanh tu prehlasuje, že he HANBA, keď nejakej osobe udelili podmienečný krst (zdôrazňujem, že išlo o len podmienečný), keď nemal kňaz doklad o tom, že jej už bol udelený krst s riadnou matériou, atď... no comment...

Poslať 13.09.2013 15:30:29   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
nαjmεnší píše:
kde si nám úplne zamlčal, že tie ďalšie krsty boli PODMIENEČNÉ, čo je už V PLNOM SÚLADE s tamtým princípom, že krst možno platne udeliť LEN RAZ:
nezamlcal som nic.
hovoris ako by som to mal urobit zamerne a naschval.
Inak si myslim ze ten druhy krst nebol podmienecny - jednoducho neuznali krst u evanielikov - lebo ten krst bol urcite zaznamenany.
A tak bola minimalne 2x riadne krstena.

Poslať 13.09.2013 15:37:09   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
nαjmεnší píše:
Proste absolútne neseriózna reakcia z tvojej strany... už to, že nás sa ideš pýtať, že PREČO bola pokrstený 3x, keď v skutočnosti SI ODPOVEĎ POZNAL, A VEDEL SI AJ TO, že tvoja otázka je zavádzajúca
Nic nebolo zavadzajuce z mojej strany. O podmienecnych krstoch si myslim ze su zavadzajuce.
Lebo bud je niekto pokrsteny a prijal v krste spasu Pana Jezisa, alebo nie.
Ziaden podmienecny krst netreba.

Poslať 13.09.2013 15:42:10   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
nαjmεnší píše:
tak pre istotu jej udelili ešte krst, ale už len podmienečne.
pre istotu :-) je to na smiech o akej istote hovoris.
krst bud je, alebo nie je.
Nikde v rannej tradicii zachytenej v pismach sa o ziadnom podmienecnom krsteni nehovori.
Ludia sa jednoducho davali krstit.
Nik nepochyboval o krsteni.
Dokonca sv. Pavol hovoril na jednom mieste ze ani nekrstil a bol rad - to je napisane tam kde sa hovori ze krestania sa chvstali Ja som Apollov ja Kefasov,...
Tak Pavol hovoril ze je rad ze tam nekrstil, ale pokrstil tam len jedneho.
Nikde sa o podmienecnom krsteni nehovorilo.
Je to jednoducho dalsi vymysel, ktory je len birokraciou, lebo nato nebol papier.
A verim ze aj tato fraska odpadne na dalsom koncile - to uz mame teda druhu vec (celibat a podmienecny krst, uvidime co bude dalsie)

Poslať 13.09.2013 15:49:33   Re: Krst malých detí

napísal 3748 príspevkov
nαjmεnší píše:
Čo ma však viac zaráža, že na toto hovoríš, že je to hanba, keď z onakého rozumného dôvodu pre istotu udelil podmienečný krst, no už tamtoho kňaza si zastávaš, ktorý vraj sa dal znova pokrstiť... - hoci tiež aj tam nevieme, o čo naozaj išlo, keďže detaily k tomu nemáš... takže to (ako tu už dakl napísal) bolo tiež od teba neseriózne, že vôbec dávaš do diskusie niečo, k čomu nepoznáš detaily... hoci neserióznejšie bolo od teba toto o tých 3 krstoch, kde si aj poznal detaily, no úplne zavádzajúco si ich tam zamlčal... a ako výsledok celého tam vtedy bolo dokonca tvoje prehlásenie, že učenie o jednom krste je "zvláštna prax"... a podobne tvoja "dedukcia" z toho údajného prekrstenia kňaza bola, že "niečo na tom asi bude"...

NO TERAZ ZRAZU ten istý romanh tu prehlasuje, že he HANBA, keď nejakej osobe udelili podmienečný krst (zdôrazňujem, že išlo o len podmienečný), keď nemal kňaz doklad o tom, že jej už bol udelený krst s riadnou matériou, atď... no comment...
Ty si uz uplne mimo.
A hovorit ze davam neseriozne podklady... haha :-)
Nato aby som diskutoval nepotrebujem seriozne podklady, ak sa chcem rozpravat iba hypoteticky.
Ale opat je tu snaha z niecoho akoze zakerneho ma obvinit.
Uplne si mimo. Ja sa chcem len normalne bavit.
A v akom pomere su realne veci s hypotetickymi je uplne jedno.
Pretoze aj v tej nerealnej = hypotetickej situacii sa nachadza na tomto svete vela ludi, ktori by sa dali najst.
Preto sa hypoteticky v podstate rozpravame o realnych ludoch.
A ked uz chces sa bavit narovinu len so serioznymi udajmi, potom sa stretnime dones si svoj rodny list, zivotopis, potvrdenia o krste, birmovke, ... o studiu, ... a neviem co este ... a podme sa rozpravat z oci do oci.
Potom sa tu budeme rozpravat o faktoch, lebo tak ako sa snazis spochybnit ty mna, mozem to iste povedat o tebe, ze to co sa tu tvaris na internete vlastne nie si a nemas to ani ako dokazat.
Co moze byt blbost, ale blbost je aj to co ty hovoris a z coho ma akoze vlastne ociernujes a snazis sa aj ociernit temu v ktorej sa akoze bavime lebo podklady temy nie su seriozne.
Pozri, bud sa chces bavit, alebo spochybnovat a ociernovat.
Ak mas zaujem len to druhe, potom zbytocne deries svoj jazyk.

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť