Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Správa
Poslať 20.09.2013 17:55:56   Re: Krst malých detí

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
frederik píše:
Vyprovokoval si nas k neprimeranym reakciam. Nebyt tvojich neuvazenych polopravd, nikto by ti nic z nasledovneho nepovedal.
Pocuvas sa vobec ?
Mna obvinujes z toho, ze si sa ty nahneval a ze v hneve robis nepravost ?
To je presne na urovni toho, ze ma obvinujes z osocovania, len preto, lebo som povedal, ze ma osocujes, znevazujes, zosmiesnujes, ...

Jezis povedal, ze kazdy bude sudeny zo svojich vlastnych slov.
Boh povedal Kainovi ze hriech ciha za dverami a ty si ten, ktory ho ma ovladat.
Nie Abel bol na vine, ze ho Kain zabil.
A ty tvrdis presny opak, ze ja som na vine, ze ty ma zabijas tvojimi slovami.

frederik píše:
A z tohoto sa nevyvlecies vyhlasenim, ze to mas v pazi.
To co mam v pazi a od coho som sa distancoval su vase domyslania, osocovania, znevazovania, zosmiesnovania a dalsie "ovania", ktore tak radi robite.
A vidim, ze nie len na mne, ale aj na dalsich, kto vam prave pride do rany.
Ked to nie som ja, je to terezia, miso, martin, legi, ... kto prave pride do rany, len nie ty sam.
Iste si to diskutujuci uz vsimli aj sami a nemusim to ani hovorit. Ale hovorim to tebe v nadeji ze si to aj ty sam vsimnes a nieco s tym budes chciet urobit.

frederik píše:
Ak sa chces dalej takto spravat, bude pre vsetkych lepsie, ked opustis forum.
Nepaci sa ti ked ti hovorim, ze ma osocujes, znevazujes, zosmiesnujes a ine "ujes"... ?
Preto by si chcel aby som opustil toto forum ?
Ano, aj Jezisa chceli zabit preto, lebo nemohli pocuvat pravdu o sebe.
A viem, ze ty si prvy, ktory by ma rad videl mimo forum, podobne by si tam rad videl tereziu, misa, martina, ... aby ti uz nikto nepripominal co robis.
Ale aj keby som tu nebol, tak sa tu vzdy najde niekto s kym sa prave natahujes.

Poslať 20.09.2013 18:01:50   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...analogia nesedi, roman. Jezis nikdy nezavadzal svojich posluchacov, nerobil nic z toho, co si (nielen} v tejto teme robil ty. Zase si len prisposobujes priklady z Pisma, ako sa ti to hodi. Nic nove, toto tu uz bolo ikskrat...

Poslať 20.09.2013 18:05:56   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
romanh píše:
Jezisa chceli zabit preto, lebo nemohli pocuvat pravdu o sebe.
a ty chceš počúvať pravdu o sebe? lebo tu píšeš len o tom, čo robili druhí, zatiaľ čo to, čo si robil ty sám, to akoby si nevidel, akoby si sa nad tým ani nezamyslel. ako si tu všetky tie škriepky vyvolal. iste aj iní môžu mať na tom nejaký podiel, ale ten, čo s tým začal, má primárny. A keď ten si to nechce priznať, tak od neho je nanajvýš pokrytecké, keď zrovna on žiada tých iných, aby si priznali svoj podiel...

Poslať 21.09.2013 9:43:52   Re: Krst malých detí

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
nαjmεnší píše:
ale ten, čo s tým začal, má primárny
Uz som ukazal kto s tym zacal - na tvoju vlastnu ziadost - to bolo este na 12 strane tejto temy a stale to popierate - vraj som ja na pricine ze vy robite nepravost voci mne.
viewtopic.php?f=56&t=5555&start=165#p252504
A zial este dalsie 4 strany si nechcete priznat ze ste s tym zacali a ani po upozorneniach ze osocujete, zosmiesnujete a znevazujete sa nikto z vas nezastavil.
anuk, frederik, najmensi, misojogi, dakl.
miso sa ospravedlnil, dakl stichol, trojica anuk, frederik a najmensi zapieraju pravdu ze z ich vlastneho srdca vychadzaju urazky na moju osobu.
Kto ma teda primarny podiel ?
Alebo tvrdis co frederik ze ja mozem zato ze z vasho srdca vychadzaju taketo slova ?
Abel moze zato ze ho Kain zabil...?

Poslať 21.09.2013 10:29:41   Re: Krst malých detí

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
romanh píše:
dakl stichol,
Dakl stíchol, lebo nemá chuť doťahovať sa skutočne ako malé deti. Ale preštuduj si svoje reakcie: Hodíš sem niečo, nad čím sa čo len trochu vzdelaný katolík zhrozí, pričom to predložíš ako správu "z prvej ruky". Nakoniec priznáš, že sa bavíme o hypotetických veciach a je ti jedno, či hovoríme o konkrétnych, či hypotetických. Z niektorých tvojich vyjadrení sa jednoducho nedalo vysomáriť. Inak, ak máš tú informáciu " z prvej ruky", silne pochybujem, že by dotyčný, čo ti tú správu oznámil, nepovedal aspoň niečo k tomu viac. Nikdy človek totiž takéto veci neoznamuje iba tak. Môj známy, keď mi povedal: "Rozvádzam sa, lebo...." "Prestal som chodiť do kostola, lebo..." atď. Vždy je tam aspoň maličké "lebo". V tak závažnej veci nikdy nepríde iba oznámenie, vždy sa aspoň naznačí príčina. Ty si odmietol aj ten náznak uviesť. Z toho mi vyplynulo, že tá správa je pravdepodobne vymyslená... Preto ten môj vtip. A keďže sa ťa veľmi dotkol, to iba naznačuje, že trafil do čierneho. Pritom som ťa nikde neoznačil za klamára ani sa neseriózneho, nedopustil som sa žiadneho osobného útoku. Iba som (a to do inej témy) vsunul jeden vtip...
Všetko to začalo vlastne tu:
najmenší píše:
či je to tak, že je to nejaký taký a RH je dokonca pod jeho vplyvom
http://areopag.sk/viewtopic.php?f=56&t=5555&start=45 , čo podľa mňa nebolo obvinenie, ale iba špekulácia. Tvoja reakcia bola neadekvátna:
romanh píše:
nαjmεnší píše:
a RH je dokonca pod jeho vplyvom
detto
venujte sa teme, nie mojej osobe.
Ale asi malo citate moje prispevky, lebo som pisal o snahe pochopit a vcitit sa do osoby knaza, preco to takto urobil a co ho k tomu viedlo.
Nechapem vobec, preco by som vam to tu mal vlastne vysvetlovat. Ale asi to treba aby ste sa uz konecne zastavili a viedli normalnu debatu.
K normálnej debate treba totiž normálne podklady. Ak napr. vyhlásim, že pri Starom Smokovci pristáli Marťania, každý sa bude pýtať na podrobnosti, čo je prirodzené. Ty si také niečo oznámil a chcel si bez ďalších údajov viesť "normálnu debatu...

Poslať 21.09.2013 10:32:18   Re: Krst malých detí

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Inak, ja sám by som bol v niektorých prípadoch proti krstu detí (nie, žeby som ho neuznával), možno sa ku tomu vyjadrím (ak budem mať čas) v následnej téme.

Poslať 21.09.2013 13:35:06   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
na hlupe reci uz reagovat nebudem, ale len na seriozne veci k teme.
zatial ale citim deficit Tvojich vecnych reakcii, k viacerym veciam si sa este totiz nevyjadril

Citácia:
po tom vsetkom si Didy este dal tu namahu a cely vcerajsi vecer zabijal tym, ze na tvoje zelanie daval dokopy temu pre teba. . .
bolo to aj moje zelanie a vyslovujem mu za to verejne Pan Boh zaplat

vdaka RomanH za odpoved:
Citácia:
- o krste knazov uz nemam momentalne zaujem dalej rozoberat, lebo mi stacili prispevky, ktore tu vznikli. Neboli pochopene a namiesto toho tu vznikol len spor a zacal sa prehadzovat zemiak ze kto koho vlastne osocuje - dakujem, nemam zaujem pokracovat v zacykleni.
mne sa zda ze uz sme Ta pochopili, ale nie som si isty ci aj Ty a ako vlastne si pochopil opacne argumenty a preco sa tu viacerym konanie tych knazov nepacilo

Citácia:
Mna zaujmaju rozdiely a seriozne zdovodnenie toho preco sa reformovany mylia a preco maju katolici pravdu.
Nie je nahodou apologetika o tomto ? - Zdovodnit to comu verime a co ucime.
Alebo o com je ucitelsky urad cirkvi - ved to predsa nemozu byt len same axiomy bez zdovodnenia.
Ved aj cirkevna dogma sa da predsa na niecom vysvetlit a postavit.
suhlasim a myslim si to iste, ale nie je to take jednoduche ako si predstavujes
ja sa tomu venujem uz vyse 20 rokov a este stale sa mam co ucit. Tiez sa neda povedat ze to vyriesi jedna tema na areopagu, i ked moze byt zaujimava a podnetna. Za vela vdacim v tomto smere aj Silvovi K. Emilovi K. ale aj inym ludom.
Ano (kazda) dogma ma tiez svoje zdovodnenie a vyvoj. pre mna vsak bolo dolezite verit ze to vysvetlenie existuje a nespochybovat dopredu nejaku dogmu, ale skor hladat riesenie a zdovodnenie. (Toto sa nazyva viera v Cirkev a je velmi dolezita) Pravdu povediac dockal som sa a odpoved prevysovala moje ocakavanie.
je vsak smutnym faktom ze ak hladame vysvetlenie nejakej dogmy z hladiska moderneho krestanskeho laika intelektuala, tak informacii je zalostne malo a velmi zle sa hladaju aj v dobe internetu.
Na druhej strane apriorny predpoklad(cize predsudok) ze RKC je zla zla zla a teraz ju skuste obhajovat ma moc nenadchyna.

==============================================================================================================
Citácia:
ze na konci tejto temy budu 2 stlpceky s porovnanim reformovanych a katolikov s vysvetlenim v com sa mylia a preco je katolicky pohlad spravny.
Uvital by som keby sa do diskuzie zapojil aj nejaky reformovany krestan aby zasa on obhajoval svoju pravdu.
pisal som tu vela prave z takejto skusenosti, ale mal som pocit ze Ti to presumelo okolo usi ako nepodstatne len preto ze som to nedal do excelovskej tabulky. Zakladne dva body mas ale krasne vysvetlene v Scotovi Hahnovi Nase cesta do katolicke cirkve ako som ti uz niekolko krat pisal. Aspon si si zohnal tu knizku ked aj este neprecital?
prave reformovani zle zapli dva zakladne gombiky: sola scriptura a sola gratia

sola scriptura (Iba Pismo)
Katolici trvaju na tom ze Pismo nespadlo z neba ale je dosledkom osobnej skusenosti komunity s Bohom a teda Pismo je produkt tradicie a tradicia je nevyhnutna pre spravne pochopenie
Kolko knih napisal Pan Jezis? Spravne, ani jednu. Pan Jezis zalozill Cirkev a postavil ju na Petrovi a slubil ze nebude nikdy premozena. Na Pismo sa podobny slub nevztahuje

sola gratia (Iba milost)
Katolici zdoraznuju aj osobne zaangazovanie cloveka na jeho vlastnej spase, aktivnu spolupracu s Bohom a to ze v cloveku existuje aj prirodzene dobro nielen nadprirodzene, na ktorom moze stavat milost

Citácia:
ako by ste vysvetlili reformovanemu preco ma katolicka cirkev pravdu.
Snad ucitelsky urad cirkvi ma dost podkladov nato, aby vedel zdovodnit svoje ucenie.
takto to zial nefunguje, dopadol by si ako policajny dostojnik v tomto vtipe
Citácia:
Kolkokrat sa zasmeje obycjny clovek
3 krat, ked ho povies ked ho pochopi a ked mu ho vysvetlis
Kolkokrat sa zasmeje policajny dostojnik?
len raz, ked mu ho povies, lebo nikdy ho nepochopi a od nikoho si nic vysvetlovat nenecha

samozrejme zalezi od cloveka na ktoreho narazis, ale problem nie je blbost ako by vyplyvalo z vtipu , ale skor ine apriorne predpoklady o ktorych som hovoril

Poslať 21.09.2013 13:41:58   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 11025 príspevkov
Citácia:
roman vam dal jasne najavo, ze uz nechce v tej teme dalej pokracovat. Zopakujem to aj tu-neznasilnujte diskusiu a ani diskutera. V tejto teme to uz bolo uplne zjavne, ze to robite.
sorry, ale roman uz je plnoleta a svojpravny a vie hovorit sam za seba
nech sa vyjadri on, ak mu nieco prekaza z toho co som napisal.

funkcia samozvaneho hovorcu je dost osemetna vec, obavam sa ze hovoris aj nieco s cim Roman nesuhlasi alebo co si nemysli ....

napriklad Roman sa voci MP vyjadril takto:
Citácia:
martin - prosim nereaguj na ich blbe poznamky, skoda to komentovat, nenechaj sa vyviest z rovnovahy, lebo bude nakoniec ten zemiak u teba a to by bola skoda, staci ze zemiak bol u mna, nechaj ho u nich a nevsimaj si to.
nemam z toho pocit ze ze Romanovi vadili prispevky ktore napisal MP
a teda si nemyslim ze tvoja funkcia hovorcu je opravnena

================================================================================
Citácia:
uplne by som bol za, keby sa cela diskuzia presunula niekam do kosa
PLNÝ SÚHLAS, lebo v týchto 14 stranách diskusie sa riešili úplne irrelevantné veci, príliš sa diskutovalo o niečom, čo sa ani vôbec radšej nemalo dávať do diskusie, keďže k tomu neboli uvedené detaily, a tak sa dalo len špekulovať, za čo však spoludiskutujúcich dotyčný odsudzoval, atď...
a na co som potom dral klavesnicu? to ako zbytocne? okrem blbost sa tu riesil aj krst ako taky a jeho chapania (lebo z toho potom vyplyva aj ostatne)
takze na kos maximalny nesuhlas ...

===============================================================
Citácia:
A poziadavkou davat sem normalne argumentacie - logicke, apologeticke - zdovodnujuce pravdu katolickeho ucenia.
---------------------------------------------
Ale ako sa ukazuje, nie je argument, na ktorý by si niekto nenašiel svoj protiargument.
Vystizne povedane
ako povedal klasik SilvoK:
Citácia:
z Biblie, z Kapitalu a zo statistik sa da dokazat uplne vsetko

==================================================================
Citácia:
ale tá poznámka o sviatosti platnej len vtedy, ak sa dá rozumovo zdôvodniť a prijať ma naozaj zaujala v zmysle odmietania neviditeľného Božieho pôsobenia cez sviatosti - budem mať pár dní o čom rozmýšlať.
nerozumiem, sviatost je platna sama o sebe
.

Poslať 21.09.2013 13:53:10   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
dakl píše:
romanh píše:
dakl stichol,
Dakl stíchol, lebo nemá chuť doťahovať sa skutočne ako malé deti. Ale preštuduj si svoje reakcie: Hodíš sem niečo, nad čím sa čo len trochu vzdelaný katolík zhrozí, pričom to predložíš ako správu "z prvej ruky". Nakoniec priznáš, že sa bavíme o hypotetických veciach a je ti jedno, či hovoríme o konkrétnych, či hypotetických. Z niektorých tvojich vyjadrení sa jednoducho nedalo vysomáriť. Inak, ak máš tú informáciu " z prvej ruky", silne pochybujem, že by dotyčný, čo ti tú správu oznámil, nepovedal aspoň niečo k tomu viac. Nikdy človek totiž takéto veci neoznamuje iba tak. Môj známy, keď mi povedal: "Rozvádzam sa, lebo...." "Prestal som chodiť do kostola, lebo..." atď. Vždy je tam aspoň maličké "lebo". V tak závažnej veci nikdy nepríde iba oznámenie, vždy sa aspoň naznačí príčina. Ty si odmietol aj ten náznak uviesť. Z toho mi vyplynulo, že tá správa je pravdepodobne vymyslená... Preto ten môj vtip. A keďže sa ťa veľmi dotkol, to iba naznačuje, že trafil do čierneho. Pritom som ťa nikde neoznačil za klamára ani sa neseriózneho, nedopustil som sa žiadneho osobného útoku. Iba som (a to do inej témy) vsunul jeden vtip...
Všetko to začalo vlastne tu:
najmenší píše:
či je to tak, že je to nejaký taký a RH je dokonca pod jeho vplyvom
http://areopag.sk/viewtopic.php?f=56&t=5555&start=45 , čo podľa mňa nebolo obvinenie, ale iba špekulácia. Tvoja reakcia bola neadekvátna:
romanh píše:
nαjmεnší píše:
a RH je dokonca pod jeho vplyvom
detto
venujte sa teme, nie mojej osobe.
Ale asi malo citate moje prispevky, lebo som pisal o snahe pochopit a vcitit sa do osoby knaza, preco to takto urobil a co ho k tomu viedlo.
Nechapem vobec, preco by som vam to tu mal vlastne vysvetlovat. Ale asi to treba aby ste sa uz konecne zastavili a viedli normalnu debatu.
K normálnej debate treba totiž normálne podklady. Ak napr. vyhlásim, že pri Starom Smokovci pristáli Marťania, každý sa bude pýtať na podrobnosti, čo je prirodzené. Ty si také niečo oznámil a chcel si bez ďalších údajov viesť "normálnu debatu...
Tak-tak, presne o toto ide.

Ono je to vzdy tak, ze akcia vyvolava reakciu. Kym sa rh spraval normalne, nik z nas sa nemal preco ohradzovat, ani nic podobne. Este som sa ho v inej diskusii aj snazil podporit. To len na okraj, aby sa tu nepodsuvalo, ze vzdy ho iba kritizujem.

Citácia:
Abel moze zato ze ho Kain zabil...?
Ty ani nahodou nie si v tomto pripade Abel. Velmi rad by si sa k nemu prirovnal, lenze ty nie si nevinny. cim netvrdim, ze ja som. Ano, mam tu aj ja svoj podiel viny a uvedomujem si to.

A poviem ti este nieco-pokial budu tvoje nevhodne sposoby pokracovat, ja ta na ne budem upozornovat.
Ked sa budes spravat normalne, budes mat moju podporu a pomoc.
Je to teda na tebe. . .

Poslať 21.09.2013 13:55:14   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 11025 príspevkov
Citácia:
vsetci - ak na niekoho analyzu mojich slov nebudem reagovat, to neznamena ze s tym suhlasim, ale len tolko ze tie reci mam v pazi... hovorte si co chcete... na hlupe reci uz reagovat nebudem, ale len na seriozne veci k teme.
napisal som kopec serioznych vyjadreni a dokazov k teme krstu, ale zatial mi chyba odpoved
znamena to, ze to mas v pazi ?

Poslať 21.09.2013 13:58:04   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 11025 príspevkov
vsetko je to okruh sviatosti krstu a jej chapania
trvam na tom

vysvetlenie:
ide totiz o to ze pre serioznu debatu si treba vysvetlit zakladne pojmy a vsetko ostatne z toho potom vyplyva
preto tu sa dosiroka rozpisujem o tom ako chapat Pismo ako chapat Tradiciu a podobne
a samozrejme aj co je sviatost a ako ju treba chapat.

myslm si ze u Romana nie je zakladom problem spominanych knazov, ale skor mu islo o pochopenie principov a suvislosti
ako vlastne chapat krst a sviatosti vobec

preto to vidim takto:

zaklad:
samotne pochopenie sviatosti krstu a jej zmysel
nadstavba:
problem knazov, problem krstu malych deti
problem obnovenia krstnych slubov
problem odovzdania zivota jezisovi
problem zopakovania krstu a ako ho riesili v staroveku(druha sanca alebo druha zachranna doska)
problem slobodnj vole a uzivania rozumu vi vztahu ku krstu a jeho prijatiu
sucasti krstu a cih oddelenie a casova naslednost
vyznanie Jezisa ako svojho pana a spasitela
atd atd atd
vsetko je to jeden okruh otazok

ale vyrasta to este z hlbsich korenov
z nauky o sviatostiach celkove a sviatosti pramenia z Cirkvi ako pra-Sviatosti

Poslať 21.09.2013 14:34:31   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Citácia:
nemam z toho pocit ze ze Romanovi vadili prispevky ktore napisal MP a teda si nemyslim ze tvoja funkcia hovorcu je opravnena
Hlavne treba citat s porozumenim textu-michal, opakujeme to tu uz tolkokrat, no je to ako hrach o stenu hadzat. Roman moju domnienku vtedy potvrdil. Hovorcu mu rozhodne nerobim, ale obcas vam treba tlmocit. Cit pre nevypovedane, no jasne naznacene signaly tu niekolkym jedincom uplne chyba. A v komunikacii je toto velky handicap.

Poslať 21.09.2013 14:52:23   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 11025 príspevkov
Citácia:
Cit pre nevypovedane, no jasne naznacene signaly tu niekolkym jedincom uplne chyba.
kazdy sme na nieco ine a kazdy dokazeme vytusit nieco ine ..... (dedukujem na zaklade skusenosti s priatelmi, kazdy najlepsie rozumie inemu typu ludi ....)
zasa su veci ktore ja viem vytusit, ale mozno by si ty nevedel

je teda mozne ze niektore veci neviem vytusit alebo spravne desifrovat
ale napr co sa tyka MP tak tvoje hovorcovanie RH zamietol ako vidno z jeho reakcie (v predoslom prispevku)
cize zrejme si vytusil v tomto pripade nespravne, ludia su proste roznejsi ako si myslis .....

Poslať 21.09.2013 14:58:45   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
To uz bolo k inemu prispevku, kde mp na mna zareagoval inteligentne
Martin Petrovic píše:
zagagal
.
Kedze kratko predtym nas zvozil, ako nelaskavo sa spravame, zrejme toto je priklad z jeho strany, ako to robi poriadny krestan. :-(

Poslať 21.09.2013 15:47:36   Re: Krst malých detí

Obrázok užívateľa

napísal 11025 príspevkov
Citácia:
kde MP na mna inteligentne zagagal
Citácia:
toto je priklad z jeho strany, ako to robi poriadny krestan: zagága na druhych.
Frederick
naozaj si ma neskutocne pobavil
hned mam lepsiu naladu
este si idem dat nieco teple pod zuby ....
a svet bude gombicka :D

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť