Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 07.09.2013 0:15:20   Krst malých detí

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Diskusia je zhrnutá tu: viewtopic.php?t=5570.

Myslim si ze postoj odlucenych bratov je spravny - krst az ked si uvedomi co to je.
aj vacsina nekatolikov (pravoslavni, anglikani, lutherani, presbyteriani, metodisti, reformovani, atd.) krsti uz male deti...
Citácia:
V biblii som nenasiel ze by sa davali krstit aj deti.
...ty chces branit, aby deti prijali Krst... "nechajte deti prichadzat ku mne a nebrante im" (Mt 19,14;Mk 10,14;Lk 18,16)....

... to, ze sa nieco take dava uz malym detom je v sulade s biblickou mentalitou, ktora aj ritualnu obriezku davala uz malym detom (dokonca Kol 2,11-12 spomina krst ako novozakonnou obdobou starozakonnej obriezky)...

...to, ze sa v Biblii nespomina konkretny krst dietata moze byt aj tym, ze celkovo sa tam len malo spominaju konkretne priklady krstov, ale dokonca aj pri nich vidime, ze sa hovori, ze spolu s takymi obratenymi bol pokrsteny aj cely jeho dom, co sa da predpokladat, ze zahrnalo aj male deti:

Sk 2:39 Veď to prisľúbenie patrí vám a vašim deťom i všetkým, čo sú ďaleko; všetkým, ktorých si povolá Pán, náš Boh.
Sk 16:15.31-33 A keď sa dala so svojím domom pokrstiť ... V tú nočnú hodinu ich vzal, vymyl im rany a hneď sa dal pokrstiť on i všetci jeho domáci.
Sk 18:8 A predstavený synagógy Krispus uveril Pánovi s celým svojím domom; aj mnohí Korinťania, ktorí počúvali, uverili a dali sa pokrstiť.1Kor 1:16 Ba pokrstil som aj Stefanasov dom.

...mnohe napisy v katakombach svedcia o tom, ze rani krestania krstili uz male deti... napr. Corpus Inscriptionum Graecarum, 9727, 9801, 9817; E. Diehl, Inscriptiones Latinae Christianae Veteres (Berlin 1961), nos. 1523(3), 4429A.

...spis Apostolska tradicia opisuje starokrestansku prax krstu takto:
    "Najprv pokrstite deti. Vsetci, ktori mozu hovorit sami za seba, nech tak urobia. Za tych, ktori nemozu hovorit sami za seba, nech hovoria rodicia, alebo niektory ich príbuzny.“

Origenes:
    Cirkev dostala od apostolov zvyk davat krst dokonca i nemluvnatam. Apostoli - ktorým bolo zverene tajomstvo bozských sviatostí - vedeli, ze kazdy je v stave (dedicného) hriechu, ktory ma byt umyty skrze vodu a ducha (Origenes, in Rom 5,9; PG 14,1047). Kazda dusa, ktora sa narodi do tela je zaspinena spinou zla a hriechu . . . V Cirkvi sa vsak udeluje krst na odpustenie hriechov, a podla zvyku Cirkvi je krst davany dokonca aj nemluvnatam.“ (Origenes, in Leviticus 8,3).

Augustín:
    Čo univerzálna Cirkev zachováva nie ako ustanovenie koncilov, ale ako niečo vždy zachovávané, je najsprávnejšie veriť, že sa traduje z apoštolskej autority. Navyše v krste detí môžeme vidieť paralelu s obriezkou, ktorá bola prijatá od Boha už skoršími ľuďmi, keď bol Abrahám ospravedlnený ... apoštol vraví: "Znak obriezky dostal ako pečať spravodlivosti z viery" (Rim 4,11), ktorý už svojim srdcom uveril a počítalo sa mu to ku spravodlivosti (porov. Rim 4, 3. 10, 10). Prečo mu potom bolo prikázané, že má obrezať každého chlapca na ôsmy deň (Gn 17:9-14), hoci oni ešte nemohli veriť vlastným srdcom, aby sa im to počítalo ku spravodlivosti, ak nie preto, že už sviatosť samotná mnoho znamená? ... Preto keď iní odpovedajú za nich, aby sa pre nich naplnilo slávenie sviatosti, počíta sa to k ich posväteniu, pretože sami za seba nemôžu odpovedať. Ale ak iný odpovedá za toho, kto môže odpovedať, tak to neplatí - podľa onoho pravidla, ktoré sa hovorí v Evanjeliách, a ktorý každý prirodzene vníma, keď sa číta: "Má svoj vek, nech sám za seba hovorí" (Jn 9,21).
      "quod universa tenet Ecclesia, nec conciliis institutum, sed semper retentum est, nonnisi auctoritate apostolica traditum rectissime creditur: tamen veraciter conicere possumus, quid valeat in parvulis Baptismi sacramentum, ex circumcisione carnis, quam prior populus accepit, quam priusquam acciperet iustificatus est Abraham ... Dicit tamen Apostolus de ipso Abraham: Signum accepit circumcisionis, signaculum iustitiae fidei; qui iam corde crediderat, et deputatum illi erat ad iustitiam. Cur ergo ei praeceptum est ut omnem deinceps infantem masculum octavo die circumcideret, qui nondum poterat corde credere, ut ei deputaretur ad iustitiam; nisi quia et ipsum per se ipsum sacramentum multum valebat? ... Ideo cum alii pro eis respondent, ut impleatur erga eos celebratio Sacramenti, valet utique ad eorum consecrationem, quia ipsi respondere non possunt. At si pro eo qui respondere potest alius respondeat, non itidem valet. Ex qua regula illud in Evangelio dictum est, quod omnes cum legitur naturaliter movet: Aetatem habet, ipse pro se loquatur."
      O krste, proti Donatistom, lib. 4, cap. 24, num. 31 [A.D. 400].
    Zvykom Matky Cirkvi krstiť nemluvňatá sa určite nemá opovrhovať, ani ho pokladať za zbytočný, ani sa nemá veriť, že pochádza z iného podania než apoštolského
      "Consuetudo tamen matris Ecclesiae in baptizandis parvulis nequaquam spernenda est, neque ullo modo superflua deputanda, nec omnino credenda nisi apostolica esset traditio."
      De Genesi ad Litteram, lib. 10, cap. 23 / num. 39. [A.D. 408].

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Myslim si ze postoj odlucenych bratov je spravny - krst az ked si uvedomi co to je.
V biblii som nenasiel ze by sa davali krstit aj deti.
to je postoj len mensej casti protestantov
pozri si skor dovody preco aj protestanti ktori stoja len na biblii davaju krstit aj male deti
Ale katolicky postoj je ze ak chceme brat do uvahy vsetko co Boh zjavil skrze pritomnost Krista na zemi tak prve a zakladne vysvetlenie su spisy prvotnej cirkvi - ziaci apostolov
tieto spisy definuju v pripade pochybnosti spravny vyklad biblie
je zaujimave ze prvi krestania jednoznacne krstili aj male deti a ked boli o tom vtedy diskusie tak sa odvolavali na to ze to tak chceli samotni apostoli.
Cize ked samotni apostoli krstili aj male deti tak asi na tom nieco bude ....
Didy Ta vie zasypat konkretnymi dokazmi (teda ak chces ....)
Zvlastne ze dnes aj mnohi (uz vysvateni) katolicky knazi sa davaju pokrstit.
Preco asi ?
Nieco na tom asi bude.

napísal 3656 príspevkov
anuk píše:
...spis Apostolska tradicia opisuje starokrestansku prax krstu takto: "Najprv pokrstite deti. Vsetci, ktori mozu hovorit sami za seba, nech tak urobia. Za tych, ktori nemozu hovorit sami za seba, nech hovoria rodicia, alebo niektory ich príbuzny.“
Zvykom v rannej cirkvi bolo aj davat sa pokrstit aj za mrtvych - a bol spravny ?

1Kor 15,29 píše:
Ale čo potom robia tí, čo sa dávajú krstiť za mŕtvych? Ak mŕtvi vôbec nevstávajú, načo sa dávajú krstiť za nich?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Preco asi ?
Nieco na tom asi bude.
tak toto je nejaká novinka - počúvaj, že ty čítaš nejaké sektárske články typu "znoviuzrodený katolík" či ako sa volajú.

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
Preco asi ?
Nieco na tom asi bude.
tak toto je nejaká novinka - počúvaj, že ty čítaš nejaké sektárske články typu "znoviuzrodený katolík" či ako sa volajú.
Nie, nic take necitam, je to tak, niektori knazi sa dali pokrstit.

od 06.06.2006 14:24:18
napísal 2874 príspevkov
Roman a co bolo dalej tymi knazmi?Isli potom na I.svate prijimanie,birmovku a znovuprijali sviatost knazstva?Pretoze ak svoj krst v detstve neuznavali,tak logicky aj ostatne sviatosti by nemali uznavat tiez.Samozrejme je tp recnicka otazka,pretoze v ramci KC nie je dovolene birmovku ci sviatost knazstva udeli viac-krat.
Alebo presli ku nejakemu letnicno-baptistickemu spolocenstvu?

napísal 3656 príspevkov
Miro Derik píše:
Roman a co bolo dalej tymi knazmi?Isli potom na I.svate prijimanie,birmovku a znovuprijali sviatost knazstva?Pretoze ak svoj krst v detstve neuznavali,tak logicky aj ostatne sviatosti by nemali uznavat tiez.Samozrejme je tp recnicka otazka,pretoze v ramci KC nie je dovolene birmovku ci sviatost knazstva udeli viac-krat.
Alebo presli ku nejakemu letnicno-baptistickemu spolocenstvu?
Ostali dalej v katolickej cirkvi.
Neviem ako si to vo svedomi vyriesili - a ci vobec bolo treba nieco riesit - t.j. ci je dolezite zachovat poradie sviatosti.
Ved nakoniec aj Kornelius dostal najskor Ducha Svateho a az potom sa dal pokrstit - a ked uz Boh nerozlisuje poradie, preco by niekto iny mal rozlisovat poradie?
Aj niektori papezi boli papezmi rovno z katechumenatu - teda ani poriadne krestanmi este neboli a uz boli papezi.
Su kadejake cudesnosti, tak preco nie krst az po knazstve.

napísal 2874 príspevkov
Ak ti knazi prijali znovu krst,tak to vlastne boli dovtedy pohanmi.Ako pptom mozu sluzit svate omse al po krste neprijali sviatosti birmovky a knazstva? kto ich vlastne krstil?Vedia vobec o tom ich predstaveni a ich veriaci vo farnosti?S tak zavaznym krokom by ich mali predsa oboznamit.
Z tejto informacie,ak je pravdiva,som zdeseny.Chaos nie je v Bozom plane a ti ludia by mali ist s pravdou von a neklamat biskupa a veriacich.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
"Two McKeys are better than one" (Stargate Atlantis: McKey and Mrs.Miller [Season 3, Episode 8]) :D

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Preco asi ? Nieco na tom asi bude.
je to mozne ale taki ktori prestali byt katolikmi

Citácia:
Ja mam informacie ze mnohi knazi - aj tu na slovensku - sa buria a viac veci im vadi na Frantiskovi.
Takze take ruzove to nebude...
jednak robi vietor a ludia chcu pokoj
a tiez ide o tradicnych co si "nezvykli" na 2VK

Citácia:
Ak ti knazi prijali znovu krst,tak to vlastne boli dovtedy pohanmi.Ako pptom mozu sluzit svate omse al po krste neprijali sviatosti birmovky a knazstva? kto ich vlastne krstil?Vedia vobec o tom ich predstaveni a ich veriaci vo farnosti?S tak zavaznym krokom by ich mali predsa oboznamit.
Z tejto informacie,ak je pravdiva,som zdeseny.Chaos nie je v Bozom plane a ti ludia by mali ist s pravdou von a neklamat biskupa a veriacich.
Som rovnako zdeseny ako Ty
zaujimalo by ma nakolko je to overena informacia a nakolko reci JPP

Citácia:
Zvykom v rannej cirkvi bolo aj davat sa pokrstit aj za mrtvych - a bol spravny ?
zrejme sa upresnil az casom, lebo ani sv Pavol ho nezavrhuje
ale ostalo napr ze mrtvym sa mozu privlastnit odpustky (prax z prvych storoci az po dnesok)
a vychadza to z knihy Makabejskych kde otec obetoval za mrtvych synov obetu na ocistenie od hriechov
ale krstenie deti je siroko rozvinute uz od zaciatku ....
a stale je tu aj biblicky podlozeny nazor protestantov, ze krstit male deti je spravny

tiez pripominam ze tu davnejsie bol komplet diskusia o celibate
kde bolo vysvetlovane jednak ze je biblicky a jednak to ze bol od sameho zaciatku cirkvi
a udajne zavedenie celibatu cca v roku 1100 je len neznalost
a tiez tam boli vysvetlene slova o "zenatom" biskupovi
takze odporucam nalistovat vyhladat a precitat - nechce sa mi to iste pisat este raz odznova

napísal 3656 príspevkov
Miro Derik píše:
Ak ti knazi prijali znovu krst,tak to vlastne boli dovtedy pohanmi.Ako pptom mozu sluzit svate omse al po krste neprijali sviatosti birmovky a knazstva?
Kornelius a jeho dom dostal Ducha Svateho skor, ako bol vobec pokrsteny.
Ked Boh nerozlisuje poradie, preco ty ?

Miro Derik píše:
kto ich vlastne krstil?Vedia vobec o tom ich predstaveni a ich veriaci vo farnosti?S tak zavaznym krokom by ich mali predsa oboznamit.
To je otazkou toho co im kaze svedomie. Ja nesudim nikoho.
Povedal som len to ze su knazi a nie jeden, co sa dali pokrstit.

Miro Derik píše:
Informacia je pravdiva. Su knazi, co sa dali znova pokrstit.
Ci niekoho klamu, ja si to nemyslim. Proste casom dospeli k tomuto rozhodnutiu a urobili ho v sulade so svojim svedomim.
Lebo ak by tak neurobili - isli by proti vlastnemu svedomiu a ako aj sv. Pavol pise pachali by hriech (ako pise o mase obetovanom modlam - nejdem to tu teraz presne citovat ak to niekoho bude zaujmat dam aj citaciu z pisma)
Toto su moje interpretacie preco sa asi dali pokrstit.
Ja o ich rozhodnuti neviem nic. Viem len ze sa dali pokrstit.

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ja mam informacie ze mnohi knazi - aj tu na slovensku - sa buria a viac veci im vadi na Frantiskovi.
Takze take ruzove to nebude...
jednak robi vietor a ludia chcu pokoj
a tiez ide o tradicnych co si "nezvykli" na 2VK
Nie ide o knazov ktori sluzia podla 2VK, s tradicnymi nemaju nic spolocne.

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
zaujimalo by ma nakolko je to overena informacia a nakolko reci JPP
ver ze overena. Viem to z prvej ruky.

napísal 2874 príspevkov
Roman,ti knazi pred svojimi biskupmi zatajili ze sa isli dat pokrstit.A to je klamstvo,pretoze ich biskupi ziju v klamnom vedpmi o tom, ze ich knazi neurobili nic proti poslusnosti,ktorou su biskupom zaviazani.Ak konali podla svojeho svedomia tak preco sa hanbia ci boja povedat svojmu biskupovi pravdu?

Davas sem priklad o pokrsteni Kornelia a jeho domu akoby tu bola vynechana sviatost birmovania.Ale to je omyl,pretoze Duch svaty je ten,ktory dava cloveku milost aby poznal Krista a moze zostupot aj na nepokrstenych(Maria,Jozef a stari proroci) ale to este nie je sviatost birmovky.

Dal si aj priklad volby rimskeho biskupa,ktory este bol len katechumenom.Ibaze on potom vsetky sviatosti musel prijat aby bol platnym.Neviem sice o kom bola rec,no pripad volby sv.Ambroza za milanskeho arcibiskupa bol presne takym pripadom.

napísal 3656 príspevkov
Miro Derik píše:
ti knazi pred svojimi biskupmi zatajili ze sa isli dat pokrstit
To ci to zatajili, alebo nie, neviem.
A keby im to aj nezatajili, myslis ze by to biskup zverejnil ?

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť