Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
romanh píše:
Vespa píše:
romanh píše:
Okrem ineho nie je to tak davno co nam spominal jeden znamy greko knaz ze on si pamata ze ako dieta aj oni volali papeza rimsky biskup.
ale veď sa tak volá aj teraz.
preco to potom vadi niektorym katolikom ?
a komu to vadí? nanajvýš tak nejakým anonymom bez základnej znalosti histórie... (to je žiaľ typický fenomén post-moderny na internete, že nejakí ľudia idú druhých poučovať o histórii a pritom im nič nehovorí ani len meno "gutenberg")...

Lebo predsa titul "rímsky biskup" (či "rímsky pontifik") je úplne štandardné klasické označenie pápeža počas celých dejín, takto sa neustále označoval v oficiálnych cirkevných dokumentoch, viď. napr. stručný prehľad najdôležitejších cirkevných dokumentov od Dezningera et al.: http://denzinger.patristica.net/enchiridion-symbolorum.html

Dokonca hlavička pápezských búl tradične hovorí len: "[meno papeza], biskup, sluha sluhov Božích" - btw. tiež som sa na tom pobvail, keď nejaký tradijec na inom fóre sa vysmieval koncilovým pápežom, že používali takúto hlavičku, kde sa titulujú len "biskup, sluha sluhov božích" - pritom každá aj predkoncilová pápežská bula či konštitúcia odnepamäti používa presne takú istú hlavičku... Takže aj toto, čo spomínaš, ak takí sú, tak zasa zrejme len takíto nejakí, ktorí ani nevedia čo hovoria...

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11031 príspevkov
Citácia:
Takže aj toto, čo spomínaš, ak takí sú, tak zasa zrejme len takíto nejakí, ktorí ani nevedia čo hovoria...
Podla mna Roman vie co hovori, ale ho informoval niekto kto ma zjavne nedostatocne vedomosti z Pisma aj z dejin Cirkvi, ale mal silne psychologicke posobenie a tak vznikol dojem ze dotycny clovek "hovori z Ducha". Pripadne si cital nejake knizky, ktore na neho zaposobili kedze nemal nadhlad v danej oblasti.
Zial zazil som nejeden takyto pripad :-( (dedukujem ze ide o nieco podobne aj v tomto pripade)
Najst cestu spat zaviselo od ochoty daneho cloveka dosledne hladat pravdu (poznam osobne aj pripady ked zvitazilo ine posobenie napriklad hormony )

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Citácia:
Podla mna Roman vie co hovori, ale ho informoval niekto kto ma zjavne nedostatocne vedomosti z Pisma aj z dejin Cirkvi, ale mal silne psychologicke posobenie a tak vznikol dojem ze dotycny clovek "hovori z Ducha". Pripadne si cital nejake knizky, ktore na neho zaposobili kedze nemal nadhlad v danej oblasti.
...vzhladom na doterajsie skusenosti sa s nim opat nieco deje. Roman mava tieto cykly pravidelne...

Obrázok užívateľa

napísal 11031 príspevkov
Citácia:
...vzhladom na doterajsie skusenosti sa s nim opat nieco deje.
predpokladam ze vplyv nejakeho knaza, ktory je smrncnuty nejakymi nazormi nezdravym sposobom, neviem, opat len dedukujem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Ale spominal si ine veci - ci uz sa vola rimsky biskup, alebo papez, ... rozpis sa o tych vaznejsich konfliktoch.
Ja mam informacie ze mnohi knazi - aj tu na slovensku - sa buria a viac veci im vadi na Frantiskovi.
Takze take ruzove to nebude...
sú dve základné veci v tejto problematike. (aj vo vzťahu ku koncilu)
1) tradicionalisti:
(nemyslím hneď sedevakantistov)
názor, že sa Cirkev príliš liberalizovala a treba sa vrátiť k baroku (ozdobené odevy ako poznávacie znamenie)
fundamentalizmus, škrupulozita a doktrinalizmus (až k farizejstvu akoby v šetko muselo byť podchytené zákonmi a predpismi)
Koncil je zlý, lebo príliš povolil uzdu
2) liberáli
pod vplyvom (skôr podvedomým) rôznych protestantských a iných hnutí.
svätenie žien, zrušenie celibátu, demokratická voľba hierarchie laikmi (extrémy)
prispôsobovanie liturgie, liberálnejší výklad Písma, zmäkčovanie náuky v rôznych oblastiach morálky (bežnejšie)
Koncil je zlý, lebo sa príliš drží tradície.

no a vysomár sa v tom ;)
takže kadekto môže kadečo písať a vyjadrovať, tak sa môže zdať, že skrátka koncil bol "chybný"
a na to poviem jedno - ak sa mne niečo nezdá, nemusí to byť preto, že ja mám pravdu ;)

Obrázok užívateľa

napísal 11031 príspevkov
Citácia:
ak sa mne niečo nezdá, nemusí to byť preto, že ja mám pravdu
suhlasim

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
nαjmεnší píše:
Takže aj toto, čo spomínaš, ak takí sú, tak zasa zrejme len takíto nejakí, ktorí ani nevedia čo hovoria...
to hovoria knazi

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Podla mna zacinaju opat prispevky, ked sa venujete osobe a nie teme.
A mrzi ma miso, ze sa zapajas do toho aj ty.

napísal 3656 príspevkov
anuk píše:
...vzhladom na doterajsie skusenosti sa s nim opat nieco deje. Roman mava tieto cykly pravidelne...
detto

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
...vzhladom na doterajsie skusenosti sa s nim opat nieco deje.
predpokladam ze vplyv nejakeho knaza, ktory je smrncnuty nejakymi nazormi nezdravym sposobom, neviem, opat len dedukujem
detto
domyslanie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
nαjmεnší píše:
to hovoria knazi
to, že sú kňazi neznamená, že nemôžu padnúť.
príkladov je dosť.
a myslím, že toto asi bude tiež niečo také.

Obrázok užívateľa

napísal 11031 príspevkov
Citácia:
A mrzi ma miso, ze sa zapajas do toho aj ty.
neviem si to inak vysvetlit
myslel som si o tebe ze mas dost vedomosti na to aby si nepodlahol podobnym nekatolickym zjednodusenym nazorom

pravdu povediac reagujem na to CO HOVORIS a ake formulacie pouzivas
som tym totiz dost zaskoceny.

co sa Ti snazim povedat aby si si veci nastudoval

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
nαjmεnší píše:
to hovoria knazi
to, že sú kňazi neznamená, že nemôžu padnúť.
príkladov je dosť.
a myslím, že toto asi bude tiež niečo také.
najhoršie je, že RH tu používa pojem "kňazi", ale nemenuje ani necituje, čo to presne ktorý povedal, či nejde len o nejaké nedorozumenie zo strany romana... Ja som žiadneho kňaza nič tamtaké nepočul hovoriť. No ak Roman pozná takého, čo nevie, že pápeži sa počas celých 2 tisícročí takto nazývali, tak mu to najbližšie môže skúsiť jemne naznačiť, že je to takto, nech si o tom kľudne pogoogli - ostatne, veď romanh sám tu spomenul, že:
    romanh píše:
    Okrem ineho nie je to tak davno co nam spominal jeden znamy greko knaz ze on si pamata ze ako dieta aj oni volali papeza rimsky biskup.
takže vidí na tom aj sám, že to nie je žiadna novota, takže nechápem, čo tu chce ešte riešiť...

od 01.01.2013 0:00:00
napísal 13 príspevkov
Na tému o krste detí alebo prekrsťovaní v dôsledku neuznávania krstu detí bolo vytvorené samostatné vlákno - ako viacerí žiadali: viewtopic.php?f=56&t=5555 - a tam boli presunuté reakcie na tú tému. (SF)

napísal 3656 príspevkov
Pokracovanie 2 vatikanskeho koncilu pomaly nastava a vidime ze aj celibat bude otazkou dalsich skumani na najblizsom koncile.

http://www.sme.sk/c/6932388/vatikan-pripusta-zmenu-celibatu.html

Citácia:
František totiž nedávno vybral za nového štátneho sekretára, čo je druhá najvyššia funkcia vo Vatikáne, Pietra Parolina.

A ten v rozhovore pre médiá vo Venezuele, kde ešte do polovice októbra doslúži vo funkcii pápežského nuncia, vyhlásil, že celibát nie je dogma, teda zákon božského pôvodu, a možno o ňom diskutovať.

„O témach, ktoré nie sú určované vierou, sa môže diskutovať aj navrhovať určité zmeny, ale vždy v prospech jednoty a s Božou vôľou,“ vyhlásil.

Pred rokom sa podobne vyjadril aj František. Ešte ako kardinál Jorge Bergoglio povedal, že zákon o celibáte katolíckych kňazov sa môže zmeniť, aj keď podľa neho sa za tisíc rokov skôr osvedčil.

„Je to otázka disciplíny, nie viery,“ napísal v knihe O nebi a zemi z roku 2010.

"Celibát nie je dogmatickou záležitosťou, v ktorú musia veriaci veriť, ale len disciplinárnym nariadením, ktoré v západnej cirkvi platí približne tisíc rokov. Aj predtým si kňazi mohli vybrať celibátnu formu života, ale väčšina z nich sa ženila. Povinnosťou bol len v rehoľných komunitách," povedal pre SME cirkevný analytik Imrich Gazda.

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť