Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

od 06.06.2006 14:24:18
napísal 2874 príspevkov
v niektorých oblastiach to bol skutočný "prievan",zvlášť v oblasti liturgie,chápania biskupskej kolegiality,ktorá vyvážila jednostranný pohľad na službu pápeža v učení I.vat. koncilu alebo postoja ku starobylým cirkvám Východu :
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130904043

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
Velky prievan bol preto, lebo sa cirkev uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
Povazujem to za nieco normalne. A predpokladam ze este urobi zopar takych krokov, najma v tom rozlisovani ze kto je vlastne clenom cirkvi = tela Kristovho, lebo v tomto si myslim ze sa velmi myli. A rovnako si myslim ze sa myli v tom kto je skutocne duchovnou autoritou (pastierom), lebo nemoze byt pastierom ten kto je iba najomnik a o svoje stado sa vobec nestara.
Vkladam nadej do papeza Frantiska ze privedie tuto cirkev k spravnemu chapaniu spasy Jezisa Krista.
Nie je spaseny ten, kto je niekde matrikovo zapisany, ale ten kto uveril a dal sa pokrstit.

Cirkev - telo Kristovo su vsetci spaseni - vsetci, ktori uverili Kristovi a boli pokrsteni v jeho mene.
Bez ohladu nato do ktoreho organizacneho utvaru akoze patri.
Katolik ci evanjelik, protestant ci kto iny. Tu ide o osobnu vieru a o osobne prijatie Jezisa Krista ako svojho spasitela.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Velky prievan bol preto, lebo sa cirkev uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
čo považuješ konkrétne za zlý smer?

romanh píše:
Cirkev - telo Kristovo su vsetci spaseni - vsetci, ktori uverili Kristovi a boli pokrsteni v jeho mene.
Bez ohladu nato do ktoreho organizacneho utvaru akoze patri.
Katolik ci evanjelik, protestant ci kto iny. Tu ide o osobnu vieru a o osobne prijatie Jezisa Krista ako svojho spasitela.
od počiatku bolo Kristovo telo stotožňované s Cirkvou - takže až tak jedno to nie je

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
romanh píše:
Nie je spaseny ten, kto je [len] niekde matrikovo zapisany
no to je teda objav...
romanh píše:
predpokladam ze este urobi zopar takych krokov, najma v tom rozlisovani ze kto je vlastne clenom cirkvi = tela Kristovho, lebo v tomto si myslim ze sa velmi myli.
ja si zasa myslím, že tu príliš ľahkovážne vyjadruješ tak vážne súdy o tom, kto sa vraj veľmi mýli... možno by to chcelo najprv trochu viac študovať, aký je vlastne naozaj postoj Cirkvi, atď... btw. 2VK o tom tiež dosť pojednáva, keď už sme pri ňom...

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Nie je spaseny ten, kto je niekde matrikovo zapisany, ale ten kto uveril a dal sa pokrstit.
co spravis s malymi detmi ?

Citácia:
cirkev sa uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
povedal by som skor ze sa rozvijala jednostranne a to je nutny dosledok vzdy ked sa zamerias na nieco velmi do hlbky
a nasledne jednoducho zacnes rozvijat aj to comu si sa predtym az tak nevenoval
Vnimat cirkev ako zlu pred koncilom a dobru po koncile je myslim si prilis ciernobiely pohlad
ja osobne cerpam aj z pred- aj z po- koncilovej literatury

Citácia:
A predpokladam ze este urobi zopar takych krokov, najma v tom rozlisovani ze kto je vlastne clenom
co predpokladas ze by mohlo byt ?
Aka zmena? Clenom RKC je kazdy pokrsteny v katolickej cirkvi. Nuz mas tu problem co s ludmi ktori zastavaju vyrazne odlisny nazor na veci ktore su pre katolicka dolezite. Zatial sa konstatuje ze sme spojeni skrze Krista, ale oddeleni tymi odlisnostami (a su to dolezite veci takze treba sa modlit aby sa naslo nejake riesenie)

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
V podstate to co sa zmenilo 2. vat. koncilom - najma latinska liturgia, potom zakaz sv. pisma medzi veriacimi
Ono by sa dalo pokracovat vo viacerych smeroch o knazstve, ... , ale toto staci.

Vespa píše:
od počiatku bolo Kristovo telo stotožňované s Cirkvou - takže až tak jedno to nie je
Je jasne ze Kristovo telo je Cirkev, ale aka je to cirkev ? cirkev tych co uverili, nie tych co maju nato papier - ci uz laik, alebo knaz.

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
co spravis s malymi detmi ?
co cirkev uci o malych nepokrstenych detoch ?
Okrem ineho ako tak sledujem moje deti (6 a 3 r.), tak zatial na nich nebadam ze by porusili desatoro.
Myslim si ze postoj odlucenych bratov je spravny - krst az ked si uvedomi co to je.
V biblii som nenasiel ze by sa davali krstit aj deti. Ale zato tam je ze sa davali krstit aj za svojich mrtvych - a predsa sa zistilo ze to nie je spravne.

misojogi píše:
Citácia:
cirkev sa uberala nespravnym smerom, preto musela urobit velky krok spat aby isla spravnym smerom.
povedal by som skor ze sa rozvijala jednostranne a to je nutny dosledok vzdy ked sa zamerias na nieco velmi do hlbky
a nasledne jednoducho zacnes rozvijat aj to comu si sa predtym az tak nevenoval
Vnimat cirkev ako zlu pred koncilom a dobru po koncile je myslim si prilis ciernobiely pohlad
ja osobne cerpam aj z pred- aj z po- koncilovej literatury
Ludia normalne chyby robia a ked nejaku chybu urobia, je normalne vratit sa spat a ist inym smerom.
Koncil je predpokladam nato aby sa vzdy ten smer nejako napravil.

misojogi píše:
Citácia:
A predpokladam ze este urobi zopar takych krokov, najma v tom rozlisovani ze kto je vlastne clenom
co predpokladas ze by mohlo byt ?
Ked si zapinas kabat na gombiky a jeden gombik zapnes krivo, tak ak chces urobit napravu musis rozopnut vsetky gombiky a zacat zapinat znova.
Myslim si ze prvy nespravny krok bolo zostatnenie nabozenstva a donutenie ludi uctievat Boha kde sa prakticky navonok len vymenila jedna modla za druhu.
Az potialto treba rozopnut gombiky, vyhodit tie co su prasknute a zapnut tie dobre.

Ja si myslim ze pravda je niekde uprostred a pociatok Lutherovej reformy to ukazal.
Tam sa mal urobit koncil a zaoberat sa vyhradami na ktore Luther poukazal.
Keby Luthera neexkomunikovali, bol by jednym z hlavnych reformatorov nasej cirkvi a uctievany ako svaty - ktovie mozno to raz tak bude ze ho rehabilituju.

Myslim si ze tento papez ak dozije, tak pojde niekde tymto smerom a v tejto myslienke.
Vsetci to citia ze ide spravnym smerom, dokonca aj neveriaci - to je az neuveritelne ze to aj oni vnimaju ako dobre.
Zato som pocul ze je mnoho tradicnych a tym sa veru nepaci nic z toho co papez robi.
Odsudzuju vsetko - od toho ako sa "rimsky biskup" sam nazyva, cez to ako sa oblieka az po to co hovori a ako zjednodusuje liturgiu.

Obrázok užívateľa

napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Myslim si ze postoj odlucenych bratov je spravny - krst az ked si uvedomi co to je.
V biblii som nenasiel ze by sa davali krstit aj deti.
to je postoj len mensej casti protestantov
pozri si skor dovody preco aj protestanti ktori stoja len na biblii davaju krstit aj male deti
Ale katolicky postoj je ze ak chceme brat do uvahy vsetko co Boh zjavil skrze pritomnost Krista na zemi tak prve a zakladne vysvetlenie su spisy prvotnej cirkvi - ziaci apostolov
tieto spisy definuju v pripade pochybnosti spravny vyklad biblie
je zaujimave ze prvi krestania jednoznacne krstili aj male deti a ked boli o tom vtedy diskusie tak sa odvolavali na to ze to tak chceli samotni apostoli.
Cize ked samotni apostoli krstili aj male deti tak asi na tom nieco bude ....
Didy Ta vie zasypat konkretnymi dokazmi (teda ak chces ....)

Citácia:
Okrem ineho ako tak sledujem moje deti (6 a 3 r.), tak zatial na nich nebadam ze by porusili desatoro.
mas nejaky rotngen na sledovanie myslienok? Aby si si mohol byt taky isty? :-D DDDD
skor si zalov vo vlstnych spomienkach :-
ale aj tak definicia dedicneho hriechu je od samotneho pocatia
(a toto mas jasne aj v Bibliii tusim David alebo Job)

Citácia:
Ludia normalne chyby robia a ked nejaku chybu urobia, je normalne vratit sa spat a ist inym smerom.
Koncil je predpokladam nato aby sa vzdy ten smer nejako napravil.
to suhlasim, ale nenazyval by som to chybou
proste ked sa rozvijas jednym smerom to nie je chyba ale skor je uloha rozvijat sa potom aj dalsimi smermi aby si bol vsestranny

Citácia:
Myslim si ze prvy nespravny krok bolo zostatnenie nabozenstva a donutenie ludi uctievat Boha kde sa prakticky navonok len vymenila jedna modla za druhu.
Az potialto treba rozopnut gombiky, vyhodit tie co su prasknute a zapnut tie dobre.
na prvy pohlad to vyzera pekne povedane, az na to ze to nezodpoveda historickej skutocnosti. Proste to tak nebolo ... to je len urcite klise, ktore si myslia niektori ludia.
Je to len ciatocna pravda cize polopravda (nieco na tom je ale nevystihuje to podstatu veci)

Citácia:
Presne to urobil prave Tridentsky koncil, bude sa cudovat, ale naozaj sa nimi zaoberal :-D

Citácia:
Keby Luthera neexkomunikovali, bol by jednym z hlavnych reformatorov nasej cirkvi a uctievany ako svaty - ktovie mozno to raz tak bude ze ho rehabilituju.
A vies preco ho exkomunikovali ? A vies co urobil ked mu v niektorych otazkach dokazali ze sa myli?
Mimochodom Luther mal aj chyby ktore dobre poznaju aj samotni luterani. Netreba si ho idealizovat.
Jeho uloha bola ze poukazal na niektore chyby, to ano, ale nezvolil tu najlepsiu cestu k naprave (porovnaj si ho napr. so sv Frantiskom Assiskym) zvolil tvrdu konfrontaciu.
A vieroucne chyby si pozri napr Scoth Hahna, tam mas krasne z Biblie ukazane v com sa mylili prave Luther a Kalvin. V akej veci oni zapli zle ten prvy gombik ;-)

Citácia:
Myslim si ze tento papez ak dozije, tak pojde niekde tymto smerom a v tejto myslienke.
Od protestantov sa da naucit vela dobreho v tom s tebou suhlasim

Citácia:
Zato som pocul ze je mnoho tradicnych a tym sa veru nepaci nic z toho co papez robi.
Vacsinou su zamerani na formu pre samotnu formu, podobne ako kedysi farizei
nie su schopni preto pochopit podstatu veci .... nemaju na to metodicke predpoklady ....

.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Vespa píše:
V podstate to co sa zmenilo 2. vat. koncilom - najma latinska liturgia, potom zakaz sv. pisma medzi veriacimi
Ono by sa dalo pokracovat vo viacerych smeroch o knazstve, ... , ale toto staci.

Vespa píše:
Je jasne ze Kristovo telo je Cirkev, ale aka je to cirkev ? cirkev tych co uverili, nie tych co maju nato papier - ci uz laik, alebo knaz.
to, že sa odlučovali od učenia Cirkvi v neskorších dobách ale znamenalo, že sa odlučujú od tela Krista.
Latinská liturgia nie je základ.
a Písmo - toto nechápem?
rovnako čo s kňazstvom.
romanh píše:
Ludia normalne chyby robia a ked nejaku chybu urobia, je normalne vratit sa spat a ist inym smerom
a preto konci sa vracia k jednoduchosti.
romanh píše:
Ja si myslim ze pravda je niekde uprostred a pociatok Lutherovej reformy to ukazal.
Luther mal nejaký názor a keď sa ukázal v plnom dôsledku - to znamená aký naozaj je, ukázalo sa to ako niečo proti všetkému, čo dovtedy Cirkev učila.
romanh píše:
Keby Luthera neexkomunikovali, bol by jednym z hlavnych reformatorov nasej cirkvi a uctievany ako svaty
luthera exkomunikovali až kedy? nie hneď na začiatku, ale až po debatách, na ktorých ukázal čo naozaj je vo veci!
romanh píše:
Odsudzuju vsetko - od toho ako sa "rimsky biskup" sam nazyva, cez to ako sa oblieka az po to co hovori a ako zjednodusuje liturgiu.
no, ten pocit je oprávnený a čo je horšie, tak mnohí aj katolíci si myslia, že to je "nesprávny" smer

Obrázok užívateľa

napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Ono by sa dalo pokracovat vo viacerych smeroch o knazstve, ... ,
toto by ma zaujimalo, pokracuj ....

Citácia:
zakaz sv. pisma medzi veriacimi
toto je klasicka urban legends medzi protestantami, az na to ze nezodpoveda historickej skutocnosti (alebo je to vytrhnute z kontextu)
Co si myslis preco sa protestantizmus rozsiril prave po Guntebergovom objave ? :-)

Citácia:
latinska liturgia
kedysi mala latincina rovnke postavenie v celom vtedajsom svete ako dnes ma napriklad anglictina v zapadnom svete
univerzalny jazyk ktory kazdy automaticky ovladal
to ze my na slovensku sme v tomto 100 rokov za opicami je nas problem :-)

Citácia:
ale aka je to cirkev ? cirkev tych co uverili, nie tych co maju nato papier
tento protiklad je len zdanlivy, moze sa totiz stat ze zo samotnej viery urobis formalne skutkarstvo (opacny extrem)

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
netreba pokracovat, stare zname temy o celibate, diakonate, sluzbe laikov ...

misojogi píše:
Citácia:
zakaz sv. pisma medzi veriacimi
toto je klasicka urban legends medzi protestantami, az na to ze nezodpoveda historickej skutocnosti (alebo je to vytrhnute z kontextu)
Co si myslis preco sa protestantizmus rozsiril prave po Guntebergovom objave ? :-)
Neviem ja sa v tychto veciach nepohybujem odborne, kto je Gunteberg ?

misojogi píše:
Citácia:
latinska liturgia
kedysi mala latincina rovnke postavenie v celom vtedajsom svete ako dnes ma napriklad anglictina v zapadnom svete
univerzalny jazyk ktory kazdy automaticky ovladal
to ze my na slovensku sme v tomto 100 rokov za opicami je nas problem :-)
Jasne aj indiani v Amerike to ovladali, ked tam sluzili tridentsku omsu :-)
Zda sa ze 99% sveta bolo 100 rokov za opicami.

misojogi píše:
Citácia:
ale aka je to cirkev ? cirkev tych co uverili, nie tych co maju nato papier
tento protiklad je len zdanlivy, moze sa totiz stat ze zo samotnej viery urobis formalne skutkarstvo (opacny extrem)
tomuto co si napisal nerozumiem.

Obrázok užívateľa

napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Jasne aj indiani v Amerike to ovladali, ked tam sluzili tridentsku omsu :-)
Zda sa ze 99% sveta bolo 100 rokov za opicami.
pozri to uz bola aj urcita zotrvacnost ale zhruba do polovice 20 storocia vzdelanci v Europe vedeli latinsky
este za prvej republiky sa latincina ucila na strednych skolach
skus to brat tak ze vyse 1500 rokov uz bola zabehnuta
nevidim to ale ako nejake strasne zlo, proste urcity zvyk ...

Citácia:
tomuto co si napisal nerozumiem.
Davat ako primarnu podmienku vieru znamena nadradit ju nad boziu milost, ktora ma byt primarna
a milost sa neprijma IBA vierou ale celkove. Proste je to o tom ze Boh chce a teda moze obdarovat svojou milostou aj cloveka ktory nema uzivanie rozumu
alebo postav si to opacne: Viera cloveka kolise v zavislosti od toho co preziva a v akej je zivotnej situacii teda by kolisala aj jeho spasa
ale ked to das opacne, ze sme zavisli na milosti tak to znamena ze doverujes Bohu a vies ze aj keby si sa od neho vzdialil tak jemu na Tebe zalezi viac ako Tebe samemu
ale to je na dlhsiu filozoficku debatu
v kazdom pripade si pozri toho Hahna aj tam je vselico vysvetlene

Citácia:
Neviem ja sa v tychto veciach nepohybujem odborne, kto je Gutenberg ?
Gutenberg je vynalezca knihtlace
predtym bola nedostupna nie preto ze by ju cirkev zakazovala ale preto lebo opisanie Biblie chcelo obrovske mnozstvo clovekohodin a teda bola velmi draha
malokto si ju mohol dovolit ani slachta castokrat nevedela citat ani pisat
V takej situcii bolo lahke zmanipulovat niekoho nevzdelaneho citatom vytrhnutym z kontextu, spomen si na jehovistov, myslis si ze vtedy taki ludia neboli ?
Situacia sa menila pomaly a treba ratat opat so zotrvacnostou velkej organizacie.
Preto cirkev hlasala opatrnost co sa tyka biblie
Pred Gutenbergom bolo namiesto biblie obrazkova biblia. v kostoloch sa malovali cele vyjavy z biblie tomu rozumel kazdy plus sa este citalo z Biblie tak ako je to pri v omsi dodnes (aj Tridentsky obrad ma citanie a evanjelium) a samozrejme kazne sa venovali Biblii moralke a katechizmu.
Cize ten kto pravidelne chodil na sv omsu neprisiel co sa tyka Biblie skratka ani ked nevedel citat ani pisat ....

Nie je teda nahoda ze protestantizmus sa rozsiril s vynalezom knihtlace :-)

Citácia:
na celibat sa spytaj Mira Dericka
sluzba laikov? ved ministranti boli aj predtym ci nie ? a sluzbu bliznemu to predsa bolo vzdy - mas na mysli nieco ine ?

A diakonat ? myslis ako najnizsi stupen knazskej vysviacky?
ano ten sa zanedbal a struktura cirkvi bola zlozitejsia
ale inak neviem co mas na mysli

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
misojogi píše:
Citácia:
čo sa zmenilo na celibáte pri 2 vat. koncile?
:o

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...tak... a teraz idem byt mudra... :D

Citácia:
...snaha o pokojne vyriesenie situacie s Lutherom i vyhovenie v nejakych veciach, v ktorych sa dalo, bola uz pocas jeho zivota, ale Luther ju odmietol... skor tym situaciu len zhorsil...

...a napokon aj koncil bol vtedy zvolany, ktory sa nimi zaoberal - Tridentsky...

romanh píše:
misojogi píše:
Neviem ja sa v tychto veciach nepohybujem odborne, kto je Gunteberg ?
...joooj, ved na to sa netreba nikde odborne pohybovat, o Gutenbergovi si sa predsa musel ucit este na zakladnej skole...nasledkom jeho objavu knihtlace zacala nova era historie - novovek... ;-)

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
misojogi píše:
Citácia:
čo sa zmenilo na celibáte pri 2 vat. koncile? :o
...nielen na celibate koncil nic nezmenil, ale ani na vsetkych ostatnych veciach, ktore roman v tejto teme spomina, koncil nic nemenil... i za tie najvacsie zmeny spomina veci, co koncil nezmenil... ked hovori:
romanh píše:
...latinska liturgia sa koncilom nezmenila... cital si vobec koncilove dokumenty? ... a podobne to druhe... o akom zakaze sv. Pisma vravis, ze ho vraj koncil rusil?

Pius XII. v enc. Divino afflante spiritu. vydanej 20 rokov pred zaciatkom koncilu sumarizuje svojich predchodcov nasledovne:
    Pius XII. Divino afflante spiritu, 1943, AAS XXXV píše:
    Je nutne tiez na tomto mieste pripomenut ako Nasi predchodcovia snazivo doporucovali kazanie, zbozne citanie a rozjimanie sv. Pisma, studium pri kazdej naskytnutej prilezitosti.

... Pius X. nabadal horlivo k tomuto pocinaniu, ktore nazval "nesmierne uzitocnym ... aby bol odstraneny nazor, akoby Cirkev bola nepriatelkou citania Pisma svateho v materskej reci alebo nejako tomuto citaniu prekazala" (Pius X. Qui piam. rok 1907; Pii X, Acta IV, str. 23—25).

Benedikt XV. ... nabadal "vsetkych synov Cirkvi, predovsetkym duchovenstvo, k ucte k sv. Pismu, spojenu so zboznym citanim a neustalym rozjimanim". A dodaval: "V tychto spisoch treba hladat pokrm, ktory zivi duchovny zivot k dokonalosti". A dalej: "svoje najhlavnejsie pouzitie nachadza sv. Pismo tam, kde ide o to, aby kazatelsky urad bol verne a uspesne zastavany." Znovu pochvalil cinnost spolku sv. Hieronyma, spolku ktory sa stara o pokial mozno najvacsie rozsirenie evanjelii a Skutkov apostolov "aby nebolo ani jednej krestanskej rodiny, ktora by ich nemala a aby si vsetci zvykli na ich denne citanie a rozjimanie." (Benedikt XV. enc. Spiritus Paraclitus, z roku 1920; AAS XII 385—422).
...a podobne aj to o krste:
Citácia:
Myslim si ze postoj odlucenych bratov je spravny ... V biblii som nenasiel ze by sa davali krstit aj deti.
...aj s tymto si mimo, lebo koncil proti krstu deti nic nehovoril... takze k tymto tvojim slovam vid. susednu temu o krste deti...

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia