Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa

od 18.08.2013 11:20:48
napísal 171 príspevkov
romanh píše:
Leyla píše:
Roman, dobre, ale prečo nebol potrestaný len Adam, ale celé ľudstvo?
Kazdy je sudeny podla svojich skutkov.
Bozi zakon porusili obaja Adam aj Eva.
pýtam sa na celé ľudstvo, nielen na tých dvoch, ale na ich potomkov a ich potomkov, atď

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14381 príspevkov
legionar píše:
"Logika je len Diablova finta" ;) Ak sa ma niekto spyta, kto to povedal, moze 3x hadat ... :lol:
pokial viem, tak Martin Luther vyslovil nieco take, ale katolici taky nazor odmietali a Luthera za to kritizovali. A vlastne ani on to mozno nemyslel az tak. . .

legionar píše:
Ak sme duchovne bytosti a Boh, ako najvyssia duchovna bytost, nas stvoril "na svoj obraz", na kieho oneho nas urobil "z hliny" (=hmotnych) ?
a preco nie? ;)

legionar píše:
Hovori sa, ze "do hmoty a utrpenia" sme "padli hriechom", ale nie je to pravda - hmotni sme boli urobeni uz od zaciatku. :)
ano, hmotni sme od zaciatku, to nikto nepopiera a netvrdi, ze az hriechom sme sa stali hmotni, mozno len v zmysle, ze sme sa na tie hmotne veci viac zamerali. . .

legionar píše:
Ak nechcel, aby sme 'jedli zo zakazaneho ovocia', na kieho oneho tam NASTRCIL ten strom ?
len dostali na vyber, aby si mohli aj sami vybrat, ci sa chcu drzat toho dobra, co im bolo dane, alebo to odmietnu. . .

legionar píše:
Ak mame byt "na jeho obraz", ako to, ze nam apriori ZAKAZAL POZNANIE ? (=nebudes jest zo stromu poznania)
trochu si skratil ten nazov, to bol "strom" poznania DOBRA A ZLA. . . tieto pojmy dovtedy nepotrebovali, mali len jeden prikaz. . .

Leyla píše:
ale prečo nebol potrestaný len Adam, ale celé ľudstvo? ... pýtam sa na celé ľudstvo, nielen na tých dvoch, ale na ich potomkov a ich potomkov, atď
Ludstvo vtedy predstavovali len oni a ako ludstvo zlyhali a stratili vysady, ktore dostali a tak ludstvo upadlo do nemilosti. . .

Ale v podstate ten "dedicny hriech" (v inych jazykoch vhodnejsie nazyvany "prvotny hriech"), ktory sa na potomkov "prenasa", to nie je hriech osobny, a ten "trest" zan (tzv. trest zavrhnutia) ani nie je trestom v pravom zmysle slova, ale len odnatie daru a predsa Boh nie je povinny ten dar niekomu dat. Horsie skor je to, ze ich potomkovia tiez potom aj sami konaju aj svoje osobne hriechy, ked na zaklade toho poznania dobra a zla konaju to zlo, to je pre nich horsie nez ten "dedicny" hriech. (Jezisovo vykupenie vsak pokryva aj osobne hriechy ludi, takze ked ho ludia prijmu, tak aj vsetky tie tresty ich uz obidu).

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22040 príspevkov
frederik píše:
legionar píše:
Ak sme duchovne bytosti a Boh, ako najvyssia duchovna bytost, nas stvoril "na svoj obraz", na kieho oneho nas urobil "z hliny" (=hmotnych) ?
a preco nie? ;)
Ved to. Vasa odpoved je jednoducho "preco nie" (=Boh si robi, co chce a nemusim to chapat).
Ja hovorim - lebo Occam (='na kieho oneho') ... :)

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11052 príspevkov
legionar píše:
Citácia:
legionar píše:
a preco nie? ;)
Ved to. Vasa odpoved je jednoducho "preco nie" (=Boh si robi, co chce a nemusim to chapat). Ja hovorim - lebo Occam (='na kieho oneho') ... :)
legi, opýtaj sa Jeho... lebo to sú také otázky, predsa úplne nevidíme do Božích plánov... ale rozhodne keď už stvoril svet hmotný, tak je logické, keď aj človeka doň urobil hmotného... a že prečo svet hmotný? možno ide o tento zaujimavý system, ktorý niekolkymi prírodnými zákonmi umožňuje hmote takéto rozmanité fungovanie, čo je tiež dosť pozoruhodné.

napísal 171 príspevkov
a tie dve vôle v Kristovi, o čom som písala na začiatku, to vnímate ako?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 6609 príspevkov
Leyla píše:
...ved na to ti uz tiez bolo odpovedane. Mam pocit, ze vobec necitas, co ti ludia pisu...

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11052 príspevkov
anuk píše:
Leyla píše:
...ved na to ti uz tiez bolo odpovedane. Mam pocit, ze vobec necitas, co ti ludia pisu...
nejako to asi prehliadla, alebo neviem, kde je problém, každopádne bolo to ešte na predošlej strane, ku koncu tohto príspevku: viewtopic.php?p=250119#p250119

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 4087 príspevkov
Leyla píše:
Prečo stále operuješ s pojmom "potrestaný" ked ono ani neide tak o trest ako o dôsledok činu. Napr na stôl dám pohár z jedom a poviem ti nepi to lebo ak ho vypiješ zomrieš! Ak ho naozaj vypiješ nie je je to trest odo mna za neposlušnosť ,ale dôsledok tvojho činu. Niečo podobné sa stalo aj v raji. V tomto mysle dôsledok padol na celé ludstvo. Ak bohatý predok prepije celý majetok tak tým trpia aj jeho potomci, zase neide o trest ale o dôsledok jeho nezodpovedného konania

napísal 22040 príspevkov
misionar3 píše:
Leyla píše:
Prečo stále operuješ s pojmom "potrestaný" ked ono ani neide tak o trest ako o dôsledok činu. Napr na stôl dám pohár z jedom a poviem ti nepi to lebo ak ho vypiješ zomrieš! Ak ho naozaj vypiješ nie je je to trest odo mna za neposlušnosť ,ale dôsledok tvojho činu. Niečo podobné sa stalo aj v raji. V tomto mysle dôsledok padol na celé ludstvo. Ak bohatý predok prepije celý majetok tak tým trpia aj jeho potomci, zase neide o trest ale o dôsledok jeho nezodpovedného konania
Ale,ale.
Aky vyznam by mal "otraveny strom" v Raji ?
Ten strom za to nemohol.
A ani Adam s Evou za to nemohli "moct" - nepoznali predsa dobro ani zlo, nemohli vediet, ze "neposluchnutie prikazu je 'zle' ".
A ten strom nebol vobec otraveny. :)
On bol nastrceny !
"Vyhnanie z Raja" nebol ziadny nasledok "otravy", bol to Bozi trest.
Na strom, ani na dosledok cinu sa to neda hodit ani nahodou ... :)
Ale na "autora" toho komplotu uz ano.

Obrázok užívateľa

napísal 14381 príspevkov
Mozno podla tvojej logiky-podla nej za vsetko zle moze Boh. Od tohoto potom odvijas vsetko ostatne. Je to tvoja chybna optika, nic viac-nic menej. . .

Boh ludom povedal-nejedzte z toho stromu, lebo umriete. A kym im diabol-had-nenabulikal, ze nie, neumriete, ale budete ako Boh, az potom siahli po ovoci.
Neverili Bohu, tuzili byt ako on a zaplatili za to.

napísal 22040 príspevkov
frederik píše:
Neverili Bohu, tuzili byt ako on a zaplatili za to.
Stale Ti unika jedna podstatna skutocnost - SME na Jeho obraz, SME Jeho deti.
Ktore male dieta nechce byt ako jeho rodic (velky, mudry, mocny ...) ?
Ak nas tak stvoril, potom zakaz poznania, zakaz rozvoja, zakaz "byt ako On" je ciry podraz.
Navyse podciarknuty velmi tvrdym trestom.
Ale o tom vsetkom sme uz hovorili x-krat. :)
Odpovede na tieto otazky nemoze dat ziaden clovek a ziadne nabozenstvo - iba On.
Ale zatial som sa ich nedockal ...

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 4087 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Leyla píše:
Ale,ale.
Aky vyznam by mal "otraveny strom" v Raji ?
Ten strom za to nemohol.
A ani Adam s Evou za to nemohli "moct" - nepoznali predsa dobro ani zlo, nemohli vediet, ze "neposluchnutie prikazu je 'zle' ".
A ten strom nebol vobec otraveny. :)
On bol nastrceny !
"Vyhnanie z Raja" nebol ziadny nasledok "otravy", bol to Bozi trest.
Na strom, ani na dosledok cinu sa to neda hodit ani nahodou ... :)
Ale na "autora" toho komplotu uz ano.
Ty to tak vidíš a veríš tomu. Je to tvoja vec, je ale otázne nakoľko odráža objektívnu realitu a nie pojekciu tvojich ludských predstáv a slabosti = hladanie vinníka a ním vidíš Boha.
Skús aspoň trošku pripustiť že moj náhľad môže byť správny a čo ti potom výjde. Ja verím a som pevne presvedčený že to je tak ako som uviedol vyššie. O tom kotr je objektívne bližiššie pravde sa dozvieme až pred tvárou Pána - celkom sa už na to teším ;)

napísal 22040 príspevkov
Nie, ze tomu verim. :-)
Je to zatial moja pracovna hypoteza.

napísal 171 príspevkov
Ja skôr nerozumiem tomu, čo psomínal Frederik, že sú tri osoby, ktoré sa podielajú na jednom božstve a predsa len jeden Boh a pritom tie osoby majú odlišné poslanie, podielali sa na iných veciach, plnia inú "funkciu".
Ak by toto vedel niekto viac ako jednou vetou vysvetliť, bola by som rada. A uvítam príspevky od viacerých. Viem, že mi mohol už niekto na niečo už odpovedať, ale potrebujem toho počuť viac.
Ďakujem :)

Obrázok užívateľa

napísal 14381 príspevkov
Pre priblizenie Trojice sa niekedy zvykne pouzivat priklad stromu (hoci na 100% to nevystihuje, ale tak. . .)

Strom tvoria tri casti-koren, kmen a koruna. Ani jedna cast nie je stromom' iba v celku tvoria jeden strom-analogia s Jedinym Bohom, ktory je v troch Bozskych osobach. Nie su traja bohovia-tak ako tri casti stromu nie su tri stromy.

Kazda Bozska osoba "ma inu funkciu", Otec, Syn a Duch Svaty-tak isto aj kmen, koren a koruna maju v strome kazdy inu funkciu.

Samozrejme, je to ovela zlozitejsie a cloveku miestami aj tazko pochopitelne-tu je to aj o otvorenosti duse, nie kazdy ma dispoziciu priblizit sa k hlbsiemu pochopeniu, najma ak je privelmi sputany hmotou a drzi si Boha od tela.

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť