Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
Skusk si k Bozskym osobam a ich vztahu precitat toto: http://www.tlig.cz/cdf_grechanswr_q3a.htm

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Citácia:
Skusk si k Bozskym osobam a ich vztahu precitat toto: http://www.tlig.cz/cdf_grechanswr_q3a.htm
Myslím, že je ťažko reprodukovať zážitok s Bohom a tu zrejme sa to stalo.
Človek, čo len číta, nebude mať z tohto veľa, teda ak nemal vlastné poznanie.

Leyla píše:
Lebo nerozumiem tomu, že Boh nám odpustil, až keď sme mu vlastne zabili Jeho Syna, totiž ma napadá jedno podobenstvo, kde Pán vinice pošle k najímateľom nakoniec svojho Syna, že tomu snáď neublížia a budú k nemu slušný. Oni sa však poradili, že bude najlepšie, keď dediča zabijú a vinica ostane nim. Potom sa Pán na nich rozhneval. Ale tu mi to vychádza, že tu Pán práve odpustil. Naozaj som z toho zmätená. Vďaka
Ten text ďalej hovorí o tom, že Pán vinice vezme vinicu zlým nájomníkom a dá ju takým, čo budú načas prinášať ovocie.
Podobný text je o tom, že pozvaní na svadobnú hostinu kráľa jej neboli hodní, aj keď boli priateľmi, lebo odmietli pozvanie, teda kráľ rozkázal pozvať všetkých, čo sluhovia nájdu na ceste.

Je to narážka na to, že židovský národ bol ako prvým pozvaným prijať Krista. Je toho plná Biblia, že teraz sú pozývaní pohania, teda všetky národy,
a keď sa naplní počet pohanov, obrátia sa aj Židia. Môže to byť aj narážka na nás kresťanov, ktorí sa môžeme stať nevernými správcami vinice. A tí, čo boli ďaleko sa stanú blízkymi, hoci v kostole sme ich nevideli, a tí, čo tam sedeli, budú kdesi v pozadí, ak vôbec. Aj tak to môže byť, lebo Izrael je predobraz Božieho ľudu.
Na margo včera som si vypočula kázeň, v ktorej sa opisoval spôsob prinášania obiet Židmi. Kňaz sa nakoniec vyjadril, že nevie presne to opísať, lebo ešte nebol v Izraeli. Fakt je, že po príchode Krista zanikla židovská obeta v chráme a je prinášaná novozákonnými kňazmi (ako sa aj čítalo v nedeľných čítaniach), teda sprítomňovaná obeta Krista.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Leyla píše:
Romanh, ja bázeň pred Boohm mám, ale uvažovať o jeho slovách treba aj tak. Ten príklad čo si povedal nie je správny "urobme človeka...", lebo v podobnom zmysle sa používa aj kráľovský plurál a tiež neznamená, že ide o viac kráľov. Písali to židia, ktorí tento plural majesticus použili a tí neverili v žiadnu trojicu. Toto ti potvrdia aj katolícky exegéti.
to ano ale treba tam vidiet bozi zamer, ze tym bolo prednaznacene poznanie ktore pride v NZ - ze Boh je Trojica

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
frederik píše:
Leyla píše:
to áno. A neexistujú nesprávne otázky, len nesprávne odpovede.
Ale ano-ludia kladu nespravne otazky castejsie, nez si myslis-dokonca aj ty to robis.preto im vychadzaju tie nespravne odpovede. ;-)
na nespravnu otazku je odpoved ktora na to upozornuje a ukazuje ako tu otazku polozit spravne
treba sa pytat , ale ked mi vychadza nezmysel dobre je sa pozriet aj na to ci som otazku dobre polozil ...

od 18.08.2013 10:20:48
napísal 171 príspevkov
Takže vlastne je len jeden Boh - Otec. Z neho sa ustavične plodí Syn, ktorý keďže z neho vychádza tak je tiež Boh, ale ten istý Boh. A je ešte Duch Svätý, ktorý vlastne je
reláciou medzi nimi. Ale všetky tieto tri osoby sú len jedným Bohom, aj keď sa prejavujú rozdielne. Tak?

napísal 5702 príspevkov
Urcite si precitajte toto : http://www.defending-vassula.org/errors-confusion

Skuste vysvetlenie cloveka, ktory zaziva tri osoby Boha a tuto skusenost jednoducho opisuje.

Nie je to ten Jeden a ti dalsi podruzni,
ale oni vsetci traja su ten Jeden Boh to Bozstvo je im vlastne a spolocne ako Jedine.
V tom Jednom su vsetci traja, On je tri rozne osoby jedneho Bozstva - ma jednu podstatu, jeden charakter ale tri rozne "role" toho isteho a jedineho Boha.

Boh je Zivot.
Predstavujem si to ako Mysel, ktora plodi Slovo Pravdy a to Slovo posiela Ducha Zivota aby sa uskutocnilo v zhode s umyslom Mysle.
Uplna jednota a rozne "ulohy" vsetko spolu v zhode - jeden Boh.
Vecny Zivot vyslovi Slovom a uskutocnuje Duchom bytie vsetkeho.
On je Zivot, vsetko je Nim, v Nom, pre Neho a na Jeho slavu.

od 18.08.2013 10:20:48
napísal 171 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Urcite si precitajte toto : http://www.defending-vassula.org/errors-confusion

Skuste vysvetlenie cloveka, ktory zaziva tri osoby Boha a tuto skusenost jednoducho opisuje.
Martin, tam sa ale rozoberá niečo iné než nad čím ja uvažujem. Pripadá mi to ako nejaké meditácie, alebo niečo podobné a ani tam všetkému nerozumiem. Ale v každom prípade dík.

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
To Leyla-tamto ani nemusis citat.

Martin-naozaj nie je vhodne pchat vassulu do kazdej temy, kde ti napadne. Toto je uz uplna posadnutost tou personou-uvedomujes si to vobec?
viewtopic.php?p=251100#p251100 asi tolko k nej.

napísal 5702 príspevkov
Frederik, prepojate slova nesvedcia o hladani pravdy.
Co si citoval je prispevok postaveny na uz roky vyvratenych a uspesne zdovodnenych tvrdeniach a to na najvyssej urovni skumania v RKC, teda komisiou Kongregacie pre Nauku Viery pod vedenim kardinala Ratzingera.
Odpoved mas tu: viewtopic.php?p=251166#p251166

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Leyla píše:
Poprosím Vás o Vaše pohľady na potrebu Kristovej smrti za nás.
Skúsim pridať svoj pohľad. Priznávam, bol som vychovávaný ako kresťan, avšak neskôr som svoje kresťanstvo hodil za hlavu. Jedným z dôvodov bola aj "krvilačnosť" kresťanského Boha, ktorý dopustil, ba priam naplánoval bolestnú smrť svojho Syna.Neskôr, keď som predsa len začal premýšľať o kresťanstve sa môj pohľad zmenil. Boh nie je krvilačný. On by aj bez výkupnej obety mohol spasiť ľudstvo, ale tú spásu by ľudstvo muselo chcieť! Kristus nezomrel na kríži kvôli Bohu Otcovi, on zomrel kvôli nám, ľuďom. Dnes sa nám ťažko chápe mentalita a zmýšľanie starovekého človeka. Ale z toho, čo vieme, môžeme si odvodiť, že bol potrebný až takýto extrémny dôkaz lásky k človeku. Veď ani dnešnému človeku nestačia iba slová. Je potrebný čin. V tomto prípade šlo o božský čin, dokazujúci Jeho lásku k stvoreniu. Nič iné by nedokázalo tak presvedčiť. A že sa to podarilo, vidíme na tom, že kresťanstvo prežilo tisícročia. Niekto povie, že aj Buddhizmus prežil tisícročia, je dokonca starší, ako kresťanstvo. Je to pravda, ale sila Buddhizmu nie je zďaleka taká razantná, ako sila kresťanstva. To, že sa formálne k nemu hlásia aj mnohí tu v západnom svete je viacmenej iba módny výstrelok.
Inak, keď sa pozrieme na dejinné prostredie Kristovho príchodu, bolo to jednoznačne najvhodnejšie obdobie. Rímska ríša bola na vrchole svojho rozmachu, zaberala značnú časť Európy, časť Afriky i Ázie, takže boli vhodné podmienky na šírenie kresťanstva.
Slovom, Boh vie, čo robí, aj keď Jeho pohnútky nie celkom chápeme, ale pri spätnom pohľade môžeme vytušiť, že všetko malo svoj zmysel. Že všetko úplne nechápeme je dané našou obmedzenosťou, ktorá pominie až vtedy, keď Ho uvidíme z tváre do tváre... (veľmi by som chcel medzi tých vyvolených patriť...)

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Jedným z dôvodov bola aj "krvilačnosť" kresťanského Boha, ktorý dopustil, ba priam naplánoval bolestnú smrť svojho Syna.Neskôr, keď som predsa len začal premýšľať o kresťanstve sa môj pohľad zmenil. Boh nie je krvilačný.
tiez som si kladol tuto otazku a dospel k podobnej odpovedi

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...zvlastne...v minulosti som sa sice na Boha hnevala, aj som mu vselico vycitala, avsak skutocne mi nikdy nenapadlo obvinovat ho z krvilacnosti. Hoci by som na to mala zrejme viac dovodov, ako predrecnici...

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
obvinovat ho z krvilacnosti
v mojom pripade islo o nevypovedany pocit, ktory som pomenoval az dodatocne, lebo som mu vtedy nerozumel
a plus tam bol mix s inymi pozitivnymi pocitmi voci Bohu
a co sa tyka mna tak som to pomenoval pre seba inym slovom ako DAKL, ale ten pocit bol podobny

reagoval som preto lebo viem, ze nieco podobne mozu mat v sebe viaceri krestania
velmi znamy je Nietsche ktory sa ako syn pastora proti nemu vzburil a stal sa ateistom

ktosi dokonca spravil klasifikciu falosnych obrazov Boha v nas (je o tom aj kniha)

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
anuk píše:
...zvlastne...v minulosti som sa sice na Boha hnevala, aj som mu vselico vycitala, avsak skutocne mi nikdy nenapadlo obvinovat ho z krvilacnosti. Hoci by som na to mala zrejme viac dovodov, ako predrecnici...
Ja som sa na Boha nikdy nehneval. Iba mi nesedel Boh, ako mi ho predstavovali. Môj myšlienkový postup bol asi takýto: Všemohúci Boh potreboval vyliať krv, aby sa zmylo prvotné previnenie ľudstva. Keď je nekonečne dobrotivý a všemocný, tak prečo jednoducho ľudstvu ten prvotný hriech neodpustil bez nejakého zadosťučinenia? Veď aj nedokonalí ľudia si vedia častokrát odpustiť. Moje okolie mi to nevedelo zrozumiteľne a pre mňa prijateľne vysvetliť, tak som nakoniec usúdil, že Boh je postava z ríše rozprávok :oops: . Našťastie, po rokoch som opäť začal o veci premýšľať a z toho mi jednoznačne vyšlo, že Boh nepotreboval obetu kríža, potrebovalo ju ľudstvo, aby bralo Boha vážne. Dnes, našťastie, Ho beriem vážne aj ja. A chápem, že takýto počin mohla vykonať len nekonečná láska k človeku.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
anuk píše:
Stale sa cudujem, kolko je tu ludi, ktori na Boha v minulosti skutocne mali tazke srdce a dokonca mu aj nadavali - a dnes mu veria.
Ta zmena mi zostava zahadou.

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť