Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3650 príspevkov
Leyla píše:
Ja si myslim, ze uvazovat nad tymito vecami je na mieste, snazit sa usporiadat si ich a nielen nejako v ne "verit", lebo nejaka autorita povedala, ze to tak je
Pokial Jezisa Krista nepovazujes za autoritu a Bozieho mesiasa, ktory prisiel zjavit pravdu, to sa musis potom pri svojom skumani sv. trojice posunut o krok spat a skumat ci Jezis Kristus je naozaj mesias, ktory mal prist a ci ma pravdu v tom co hovori.

Leyla píše:
A urcite to nie je stracanie casu, premyslanie o Bohu, o Jeho podstate, o tom aky je.
To urcite nie je strata casu - premyslat o Bohu.
Pokial si vsak preskocila zakladnu nauku a nepovazujes Jezisa za tvoju autoritu, ale len za nejaku (pochybnu) autoritu, potom to stratou casu je.

toto su zaklady, ktore treba poznat este pred tym nez sa zacnes zaujmat preco je Boh trojica
Hebr 6,1-2
Neklaďme znova základy: o pokání z mŕtvych skutkov a viere v Boha, učenie o krstoch, o vkladaní rúk, o vzkriesení z mŕtvych a večnom súde.

napísal 3650 príspevkov
Leyla píše:
A tiez sa pise, ze ved Boha je skryt tajomstvo a vec krala je vypatrat tajomstvo.
Tiez pise ze pociatok mudrosti je bázeň pred Bohom.
Tam to zacina - uznat Boziu zvrchovanost, uznat ho ako autoritu, uznat ze on je ten kto ma pravdu - potom ziskas mudrost a spoznas ze je tto pravda.

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Leyla píše:
to áno. A neexistujú nesprávne otázky, len nesprávne odpovede.
Ale ano-ludia kladu nespravne otazky castejsie, nez si myslis-dokonca aj ty to robis.preto im vychadzaju tie nespravne odpovede. ;-)

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Leyla, čo sa týka úloh osôb sv. Trojice pri stvorení, vykúpení a posvätení.
Čítala som, že všetky tri osoby sú účastné týchto úloh, keďže sú jedno.
Ale prioritne dielo stvorenia je dielom Otca. Čítala som krásne úvahy sv. Jána od Kríža,
ako Otec stvoril ľudstvo ako nevestu pre svojho Syna. Pre Teba som sa zrodila, hovorí sv. Terézia Avilská.
Dielo vykúpenia je zasa prioritne dielom 2. božskej osoby, Syna. Znovu je tu zachovaná jednota,
ale bol to práve Syn, ktorý hoci v stálej jednote s Otcom a DS sa stal človekom, vykúpil nás smrťou na kríži a vstal zmŕtvych.
Syn ako Logos - večné Slovo, ktoré Otec vyslovuje v poznaní seba. Poznanie je dokonalé a Slovo, ktoré vyslovuje tiež a má rovnakú božskú prirodzenosť.
No a dielo posvätenia je prioritne dielom DS, ktorý posväcuje Cirkev, sprítomňuje dielo vykúpenia, obetu 2. osoby na kríži, posväcuje ľudí, ktorých svätosť bola zranená prvým hriechom a následne osobnými hriechmi, tak, že z nich robí Božie deti a dáva im Boží život, t. j. život v DS, pozdvihuje ich a premieňa ich na slávny obraz Boží.
DS ako jednotiaca láska medzi Otcom a Synom, neustály tichý dialóg lásky, prúdy nezištnosti, ktoré sa túžia rozdávať a dať sa poznať. Sv. Trojica chce, aby na jej šťastí mali účasť iní, túži sa zdieľať a tým sa vysvetľuje dielo stvorenia.

Ja žasnem nad tým, že po prvom hriechu, človek dostal šancu na rozdiel od anjelov. Je tam veľa tajomstva, domnienok, ktoré pochopíme vo večnosti, prečo sa hovorí aj vo sv. Písme o kúkole a pšenici medzi ľuďmi. Akoby Boh roztriedil to dobré a zlé v ľuďoch. Ale jednako chce spasiť všetkých a dáva šancu všetkým?!

od 18.08.2013 10:20:48
napísal 171 príspevkov
Romanh, ja bázeň pred Boohm mám, ale uvažovať o jeho slovách treba aj tak. Ten príklad čo si povedal nie je správny "urobme človeka...", lebo v podobnom zmysle sa používa aj kráľovský plurál a tiež neznamená, že ide o viac kráľov. Písali to židia, ktorí tento plural majesticus použili a tí neverili v žiadnu trojicu. Toto ti potvrdia aj katolícky exegéti.

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Nevěstu, jež láskou plane,
rád bych ti, múj Synu, dal,
tu, jež by si zasloužila
jíti s námi žitím dál,

u jednoho stolu jísti
chléb, který já pojídám,
všechno dobro poznávati,
které v tobě, Synu, mám,
spoločně pak radovat se
z púvabú tvých, jež ja znám.

S radostí - Syn odpovvídá -
nevěstu já přijímám,
kterou jsi mi, Otče, vybral,
a svúj vlastní jas jí dám,

aby v jeho světle zřela,
že jsi všeho světa pán
a že celé bytí moje
jenom z Tvého přijímám.

Až spočine v náručí mi
láska tvá ji zkolébá
a ve věčné blaženosti
dobrotě tvé díky vzdá.

Sv. Ján od Kríža
Preložil G. Francl

V španielčine kúsok z toho:
«Una esposa que te ame, / mi Hijo, darte quería, / que por tu valor merezca / tener nuestra compañía, / y comer pan a una mesa, / del mismo que yo comía, / porque conozca los bienes / que en tal Hijo yo tenía, / y se congracie conmigo / de tu gracia y lozanía»

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Prof. Gogola - Teológia spoločenstva s Bohom - kniha je na nete - do str. 39 je základ o osobách sv. Trojice
V googli je to na adrese https://www.google.sk/?gws_rd=cr#fp=c6d577fee63e6942&q=prof.+gogola+teol%C3%B3gia+spolo%C4%8Denstva+s+Bohom

napísal 3650 príspevkov
Leyla píše:
Romanh, ja bázeň pred Boohm mám, ale uvažovať o jeho slovách treba aj tak. Ten príklad čo si povedal nie je správny "urobme človeka...", lebo v podobnom zmysle sa používa aj kráľovský plurál a tiež neznamená, že ide o viac kráľov. Písali to židia, ktorí tento plural majesticus použili a tí neverili v žiadnu trojicu. Toto ti potvrdia aj katolícky exegéti.
Prosim odkaz na taku exegezu, pretoze co som ja tebe pisal s tym "Urobme..." tak to nemam z vlastnej hlavy, ale presne v tomto zmysle to bolo jedneho dna na kazni... a nemyslim si zeby si to ten knaz vymyslel sam...
Boh si nikde sam sebe nevyka, ani neonika.

Ak by totiz zidia pouzivali mnozne cislo na jednu osobu Boha z akejsi vznesenej ucty k nemu, bolo by to popretkavane krizom krazom celou bibliou.
A toto je jedine miesto kde je mnozne cislo ked Boh hovori Urobme... vsade inde hovori v 1. osobe ja a nie my.

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
btw-Abrama navstivil Boh v podobe troch putnikov. . .

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
romanh píše:
Leyla píše:
Prosim odkaz na taku exegezu, pretoze co som ja tebe pisal s tym "Urobme..." tak to nemam z vlastnej hlavy, ale presne v tomto zmysle to bolo jedneho dna na kazni... a nemyslim si zeby si to ten knaz vymyslel sam... Boh si nikde sam sebe nevyka, ani neonika. ... A toto je jedine miesto kde je mnozne cislo ked Boh hovori Urobme... vsade inde hovori v 1. osobe ja a nie my.
nie je to len jediné miesto, ale je pár pasáží Biblie, kde je použitý ten tzv. majestický plurál:
    Genezis 1:26 "Urobme človeka na náš obraz a podľa našej podoby!"
    Genezis 3:22 Potom im Pán, Boh, povedal: "Hľa, človek sa stal ako jeden z nás!"
    Genezis 11:7 "Poďme, zostúpme a pomäťme tam ich jazyk, aby nik nerozumel reči druhého!"
    Izaiáš 6:8 Potom som počul hlas Pána, ktorý hovoril: "Koho mám poslať, kto nám pôjde?"

Pozri si bárs aký komentár Biblie, napr. tuná:

http://dkc.kbs.sk/dkc.php?in=Gn1,26 keď klikneš na tú vysvetlivku vpravo, tak sa tam píše:
    Citácia:
    „Urobme človeka na náš obraz“ – v množnom čísle môže znamenať slávnostný spôsob Božieho uvažovania, alebo že sa Boh rozhodoval pred celým nebom.
Aj keď je pravda, že niektorí vykladači v tom vidia zároveň aj akýsi predobraz učenia o Trojici, podobne ako mnohé príbehy SZ, ktoré mali nejaký svoj zmysel, boli zároveň aj predobrazom niečoho iného, napr. potopa sveta či prechod cez červené more sa v novozákonných časoch zvykol brať aj ako predobraz krstu. Vyzdvihnutie hada na púšti ako predobraz ukrižovaného, atď.

Ostatne, už aj samotné hebrejské slovo "elohím", ktorým sa Boh v Biblii označuje, má tvar množného čísla...

frederik píše:
btw-Abrama navstivil Boh v podobe troch putnikov. . .
jj, to tiež sa používa ako predobraz Trojice.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
teta-txt píše:
Leyla, čo sa týka úloh osôb sv. Trojice pri stvorení, vykúpení a posvätení.
Čítala som, že všetky tri osoby sú účastné týchto úloh, keďže sú jedno.
z gréckej patristiky sa na to zaužíval pojem "perichoréza"...

všeobecne o Trojici odporúčam v angličtine starú Catholic Encyclopedia > The Blessed Trinity.

napísal 3650 príspevkov
ok, cize kedze to biblisti vykladaju aj tak, aj tak...
mozeme teda predpokladat ze v mnoznom cisle su predobrazy trojice...
nakoniec ako frederik poznamenal (presne navsteva u Abrahama dnes rano napadla aj mna) - boli traja co navstivili Abrahama...
Tam uz sa o mnoznom cisle ako sposobe ucty neda hovorit. Cislo 3 je 3.

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
Tu je uplny uvod vsetkeho:
Gen 1
1Na počiatku stvoril Boh nebo a zem.
2Zem však bola pustá a prázdna, tma bola nad priepasťou a Duch Boží sa vznášal nad vodami.
3Tu povedal Boh: „Buď svetlo!“ a bolo svetlo.

Takze uz tu je Boh Stvoritel, Bozi Duch a Slovo Boha lebo "povedal Boh"

Sk 5
3Peter povedal: „Ananiáš, prečo ti satan naplnil srdce, aby si luhal Duchu Svätému a stiahol z peňazí za pozemok? 4Azda nebol tvoj, kým si ho mal? A keď si ho predal, nebolo v tvojej moci, čo si zaň dostal? Prečo si prepožičal svoje srdce na túto vec? Neluhal si ľuďom, ale Bohu!“
5Len čo Ananiáš počul tieto slová, padol a skonal; a všetkých, čo to počuli, zmocnil sa veľký strach.
6Tu vstali mladší z nich, zavinuli ho, vyniesli a pochovali.
7Asi o tri hodiny prišla aj jeho žena, nevediac, čo sa stalo,
8a Peter jej povedal: „Povedz mi, či ste za toľko predali ten pozemok?“ Ona povedala: „Áno, za toľko.“
9Peter jej povedal: „Prečo ste sa dohovorili pokúšať Pánovho Ducha?

Tu vidis, ze Duch Bozi je Boh ale uz v Genezis je osve ked sa sam vznasa na vodami.

Peter teda potvrdil Bozstvo Ducha.
Jan vyspieval odu na Bozstvo Syna, lebo z "povedal Boh" v Genezis 1, 3 vychadza toto :

Jn 1
1Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. 2Ono bolo na počiatku u Boha. 3Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. 4V ňom bol život a život bol svetlom ľudí.
...
14A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy. 15Ján o ňom vydal svedectvo a volal: „Toto je ten, o ktorom som hovoril: Ten, čo príde po mne, je predo mnou, lebo bol prv ako ja.“ 16Z jeho plnosti sme my všetci dostali milosť za milosťou. 17Lebo ak zákon bol daný skrze Mojžiša, milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista. 18Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.

A Syn hovori lebo on je Slovo:
Zlm 2
7Zvestujem Pánovo rozhodnutie: Pán mi povedal: „Ty si môj syn. Ja som ťa dnes splodil. 8Žiadaj si odo mňa a dám ti do dedičstva národy a do vlastníctva celú zem. 9Budeš nad nimi panovať žezlom železným a rozbiješ ich jak hrnce hlinené.“

Tamto je predpoved, tu je naplnenie :
Zjv 12
5I porodila syna, chlapca, ktorý má železným žezlom panovať nad všetkými národmi. A jej dieťa bolo uchvátené k Bohu a k jeho trónu.

1Jn 1
1Čo bolo od počiatku, čo sme počuli, čo sme na vlastné oči videli, na čo sme hľadeli a čoho sa naše ruky dotýkali, to zvestujeme: Slovo života.
2- Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám.
3Čo sme videli a počuli, zvestujeme aj vám, aby ste aj vy mali spoločenstvo s nami. Veď my máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom.

1Jn5
20A vieme, že prišiel Boží Syn a dal nám schopnosť poznať toho Pravého. A my sme v tom Pravom, v jeho Synovi Ježišovi Kristovi. On je ten Pravý, Boh a večný život.

Takze :
Otec je Boh
Duch Svaty je Boh
Syn je Boh

Vsetkych troch vidno spolu tu:
Lk 3,22 : zostúpil na neho Duch Svätý v telesnej podobe ako holubica a z neba zaznel hlas: „Ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie.“

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
romanh píše:
boli traja co navstivili Abrahama...
A dvaja od neho odišli do Sodomy.
Kde ostal ten jeden anjel?
Vidím v tom predobraz Božieho vtelenia u Márie.
Také úžasné, už aby to Židia pochopili.
Mária prežila z hľadiska skúšok viery to, čo Abrahám.

od 18.08.2013 10:20:48
napísal 171 príspevkov
Martin, dík, aj to sa zíde, ale to je skôr dôkaz o tom, že biblia podporuje myšlienky o Trojici. Mňa ani tak biblia teraz nezaujíma,
ale skôr pochopenie princípu, hoc by bolo povedané aj vlastnými slovami, len nech to do seba zapadne. Niečo v tom duchu písal
napr. Frederik, niečo mi v správe poslala Teta a tak

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť