Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 21.08.2013 11:20:50   Potreba Kristovej obete a sv. Trojica

od 18.08.2013 10:20:48
napísal 171 príspevkov
Poprosím Vás o Vaše pohľady na potrebu Kristovej smrti za nás. Podľa biblii Adam a Eva zhrešili (ak veríte vo vývojovú teóriu, tak ako to chápete?) a Boh im nechcel, alebo nemohol odpustiť. Bolo potrebné, aby na zem prišiel spasiteľ a narodil sa skrze pannu. Čo malo byť Jeho poslaním? Priniesť radostnú zvesť o Bohu, naučiť ľudí žiť v spoločenstve s Ním, alebo musel Kristus zaplatiť za nás nejaké výkupné aj smrťou? Ak áno, tak komu? Bohu, Satanovi, ktorý stálen niečo požadoval ako dôkaz zadosťučinnenia? Lebo nerozumiem tomu, že Boh nám odpustil, až keď sme mu vlastne zabili Jeho Syna, totiž ma napadá jedno podobenstvo, kde Pán vinice pošle k najímateľom nakoniec svojho Syna, že tomu snáď neublížia a budú k nemu slušný. Oni sa však poradili, že bude najlepšie, keď dediča zabijú a vinica ostane nim. Potom sa Pán na nich rozhneval. Ale tu mi to vychádza, že tu Pán práve odpustil. Naozaj som z toho zmätená. A to o to viac, keď verím vo sv. Trojicu a viem, že ten Syn je vlastne ten istý Boh čo Otec a nechápem prečo by platil výkupné sám sebe. Navyše aj tá modlitba o odňatie toho kalicha a prosba, aby sa nestala Jeho vôľa, ale Otcova ma napĺňa rozpakmi, lebo vôľa Syna a Otca je len jedna (de fide) a tu zrazu vystupuje Syn, ktorý pôsobí akoby s dvomi protichodnými vôľami, potom. Teda, okrem tejto obete by som Vás chcela poprosiť aj o nejaký popis princípu sv. Trojice, ktorý by mi nejako do seba zapadol a umožnil pochopiť vyššie spomínané veci. Možno ma k tomu ešte dodatočne napadnú nejaké otázky, tak sa spýtam.

Vďaka

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
"Logika je len Diablova finta" ;)
Ak sa ma niekto spyta, kto to povedal, moze 3x hadat ... :lol:

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
"Logika je len Diablova finta"
nesuhlasim a je to navyse v rozpore s RKC ucenim
krasne to vysvetluje Chesterton vo svojich knihach (ako si spoznal ze to nie je knaz ? - utocil na rozum a to je scestna teologia!)

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Leyla, nie som priateľ dlhých rečí a toto sa v krátkosti nedá. Ale aspoň pár postrehov:
1. Boh je Láska a láska miluje a netrestá. Prvým luďom určil hranice aby mohli žit v šťastí a harmónii s Ním. (nazýva sa to aj milost) Človek to odmietol, prekročil hranicu stratil toto šťastie. Nebol to trest, ale dôsledok skutku.

2. Boh mu odpustil a to ihned (u Boha nie je čas), ale človek nebol schopný bez pomoci prijať stratenú milosť. Preto musel byť prostredník - človek a súčasne mať aj božskú moc aby mohol obnoviť milosť. Preto prišiel Ježiš - Boh a súčasne človek.

3. Otvorenie tých dverí ktorými prúdi milosť mohol urobiť len človek a Boh zároveň. Musel zomrieť pretože aby obnovil prúdenie milosti musel človek obetovať to kvôli čomu milosť stratil a to je svoje človečenstvo - preto to poníženie a smrť na Kríži. Aby to nemusel urobiť každý človek sám za seba (to by už nemohol viac žiť na zemi) urobil to Ježiš . Pretože On je nekonečný a večný Pán vesmíru a tak aj jeho obeta je nekonečnej hodnoty a zahrnul do nej všetkých ludí. Opakujem a zdôrazňujem VŠETKYCH!!. Akurát mnohí to nechápu a neprijímajú. Žial to je ich vina a ak odmietajú spasenie tak to nie je ich zatratenie od Boha ale ich ludské odmietnutie.

napísal 171 príspevkov
misionár, čo bol ten dôsledok skutku? A prečo kvôli obnoveniu prúdenia milosti bolo treba zomrieť?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
A prečo kvôli obnoveniu prúdenia milosti bolo treba zomrieť?
velmi pekne to vysvteluje CSLewis
mam sem zacat kopirovat texty z jeho knihy alebo si to precitate aj sami ?
:-D
(linky su tu na fore ...)

napísal 171 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
A prečo kvôli obnoveniu prúdenia milosti bolo treba zomrieť?
velmi pekne to vysvteluje CSLewis
mam sem zacat kopirovat texty z jeho knihy alebo si to precitate aj sami ?
:-D
(linky su tu na fore ...)
ak by si mi niečo relevantné nakopíroval, bolo by to tu aj pre ďalšie generácie a bola by som ti vďačná

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Leyla píše:
misionár, čo bol ten dôsledok skutku? A prečo kvôli obnoveniu prúdenia milosti bolo treba zomrieť?
Strata schopnosti žiť v spoločenstve s Bohom = strata Raja (v Biblii sa zobrazuje ako vyhnanie z raja)
Bolo treba zomrieť som už povedal: lebo človek musel obetovať svoje človečenstvo. Len tak mohol obnoviť spoločenstvo s Bohom a Ježiš to urobil raz a za všetkých pretože Jeho obeta má nekonečnú hodnodtu

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Leyla píše:
Podľa biblii Adam a Eva zhrešili (ak veríte vo vývojovú teóriu, tak ako to chápete?)
nejako zhresili, nemusime poznat, ze o co presne islo. Biblia mohla pouzit aj zjednoduseny symbolicky jazyk, aby aj tie stare jednoduce kultury pochopili aspon to podstatne.
Leyla píše:
a Boh im nechcel, alebo nemohol odpustiť.
On im aj chcel odpustit a aj odpustil, ale spravodlivost si vyzadovala trest za taky cin. A o tom bolo vykupenie.
Leyla píše:
Bolo potrebné, aby na zem prišiel spasiteľ a narodil sa skrze pannu.
nebolo nevyhnutne, aby sa to stalo zrovna takto, ale Boh si zvolil tuto alternativu. Mohol si zvolit aj menej drasticku a ponizujucu moznost, keby chcel, ale zvolil si takuto, aku si zvolil. To podobenstvo o vinohradnikovi, ktore uvadzas, to ukazuje, aki su ludia zli, ze zabili Syna, cim si vlastne este pohorsili. Ale o to viac potom vidime aj to Milosrdenstvo Bozie, ze On aj tak tu obetu, ktoru od ludi podstupil, je ochotny podstupit namiesto tych ludi a dat im spasu, ktori ju budu chciet prijat.
Leyla píše:
A to o to viac, keď verím vo sv. Trojicu a viem, že ten Syn je vlastne ten istý Boh čo Otec a nechápem prečo by platil výkupné sám sebe. Navyše aj tá modlitba o odňatie toho kalicha a prosba, aby sa nestala Jeho vôľa, ale Otcova ma napĺňa rozpakmi, lebo vôľa Syna a Otca je len jedna (de fide) a tu zrazu vystupuje Syn, ktorý pôsobí akoby s dvomi protichodnými vôľami, potom. Teda, okrem tejto obete by som Vás chcela poprosiť aj o nejaký popis princípu sv. Trojice, ktorý by mi nejako do seba zapadol a umožnil pochopiť vyššie spomínané veci.
ale ved Jezis mal DVE vole (de fide), jednu ako CLOVEK a druhu ako BOH, vid. KKC 475: http://dkc.kbs.sk/dkc.php?in=kkc475 . . .

To o odnati kalicha utrpenia bol zjavne prejav tej ludskej stranky, ktorej je prirodzene neprijemne utrpenie, a teda nechce trpiet, avsak zaroven sa tato ludska vola podriaduje tej Bozskej, ktora je zaroven taka, ako aj ta Otcova.

A pokial ide o sv. Trojicu, tam treba rozlisovat bytnost/bozstvo od osoby. Rozdiel tychto dvoch pojmov je nieco podobne ako rozne odpovede na otazky "kto je to" a "co je to" - ak by sme to mali takto trochu priblizit. Otec je Boh, aj Syn je Boh, aj Duch je Boh, zdielaju to iste Bozstvo, su dohromady jeden Boh, nie traja bohovia. Avsak su troma osobami. Otec nie je Syn, Syn nie je Otec, ale su Jedno (Jeden Boh).

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3650 príspevkov
Leyla píše:
Poprosím Vás o Vaše pohľady na potrebu Kristovej smrti za nás. Podľa biblii Adam a Eva zhrešili (ak veríte vo vývojovú teóriu, tak ako to chápete?) a Boh im nechcel, alebo nemohol odpustiť. Bolo potrebné, aby na zem prišiel spasiteľ a narodil sa skrze pannu. Čo malo byť Jeho poslaním? Priniesť radostnú zvesť o Bohu, naučiť ľudí žiť v spoločenstve s Ním, alebo musel Kristus zaplatiť za nás nejaké výkupné aj smrťou? Ak áno, tak komu? Bohu, Satanovi, ktorý stálen niečo požadoval ako dôkaz zadosťučinnenia? Lebo nerozumiem tomu, že Boh nám odpustil, až keď sme mu vlastne zabili Jeho Syna, totiž ma napadá jedno podobenstvo, kde Pán vinice pošle k najímateľom nakoniec svojho Syna, že tomu snáď neublížia a budú k nemu slušný. Oni sa však poradili, že bude najlepšie, keď dediča zabijú a vinica ostane nim. Potom sa Pán na nich rozhneval. Ale tu mi to vychádza, že tu Pán práve odpustil. Naozaj som z toho zmätená. A to o to viac, keď verím vo sv. Trojicu a viem, že ten Syn je vlastne ten istý Boh čo Otec a nechápem prečo by platil výkupné sám sebe. Navyše aj tá modlitba o odňatie toho kalicha a prosba, aby sa nestala Jeho vôľa, ale Otcova ma napĺňa rozpakmi, lebo vôľa Syna a Otca je len jedna (de fide) a tu zrazu vystupuje Syn, ktorý pôsobí akoby s dvomi protichodnými vôľami, potom. Teda, okrem tejto obete by som Vás chcela poprosiť aj o nejaký popis princípu sv. Trojice, ktorý by mi nejako do seba zapadol a umožnil pochopiť vyššie spomínané veci. Možno ma k tomu ešte dodatočne napadnú nejaké otázky, tak sa spýtam.

Vďaka
Leyla,
v skratke asi takto.
- Boh stvoril svet a cloveka
- kazdemu svojmu stvorenstvu urcil pravidla - rastlinam ako rast, zvieratam ako zit a cloveku okrem toho dal este zakon
- zakon v sebe obsahuje pravidla a zaroven obsahuje v sebe aj trest za porusenie zakona
- zakon bol nebudes jest z ovocia - trest je smrt
- cize uz pri stvoreni sveta bol urceny Bozi zakon - a za jeho porusenie je smrt
- Adam s Evou porusili zakon a tak boli vystaveni smrti - tato smrt bola telesna - zomreli, ale kedze sme duchovne bytosti a mala by byt aj duchovna smrt - v zmysle zakona
- duchovna smrt pride v posledny sudny den
- Ked dal Boh Mojzisovi a Izraelu Zakon, znova urcuje trest - smrt
- celou historiou od stvorenia sveta je Bozi zakon a za jeho porusenie je stale smrt
- A teraz si predstav ze je dnes posledny sud - aky budes mat rozsudok v zmysle Bozej spravodlivosti za porusenie zakona je smrt
- ak si porusila co i len jeden zakon - tvoj trest je smrt
- urcite si porusila aspon jeden zakon, aj v biblii sa pise ze sme vsetci zhresili
- a tak si predstav ze stojis na Bozom sude dnes a idu vyniest nad tebou spravodlivy rozsudok - uz vieme co to je - smrt
- ale pride niekto a povie, pockaj, daj ja chcem stat na tomto sude namiesto teba, daj mi tvoj hriech, ja budem sudeny, ty chod spokojne domov
- ten niekto je Jezis Kristus - on to urobil z lasky k tebe
- tak ako dnes sa mozes dostat z basy von na kauciu - ked zaplatis vykupne - tak isto zaplatil vykupne namiesto teba na Bozom sude Jezis - zaplatil do posledneho haliera - to znamena ze aj za ten najmensi priestupok - neostalo nic za co by ta este odsudili
- Jezis toto urobil namiesto teba - bol odsudeny namiesto teba - zobral tvoj hriech (porusenie zakona tebou) na seba a on bol namiesto teba sudeny - to je to vykupne co za teba zaplatil
- teraz je vsak cas ze Jezis prisiel a dal ti tuto ponuku - a mas moznost sa rozhodnut - ponuku prijat, alebo odmietnut a byt sudeny podla zakona
- ponuka sa prijma tak ze s tym suhlasis a ze vsetky porusenia zakona odovzdas tvojmu zastupcovi - Jezisovi (to je vyznanie hriechov)
- ak s tym suhlasis, odovzdas svoje obvinenie, svoje hriechy a viac sa nestaras Jezis ta z toho vyseka, zaplati za teba vykupne a ty ostanes na slobode - budes zit
- Preto Jezis zomrel - lebo zomrel namiesto teba, aby si ty ostala nazive - to je ta jeho laska k nam
- A Boh ho svojou mocou vzkriesil z mrtvych - lebo splnil ulohu, na ktoru ho Boh poslal
- A ty ked tomu veris, ked prijmes Jezisovo zastupenie namiesto teba na Bozom sude, uz nebudes viac sudena, lebo Jezis bol sudeny namiesto teba a prejdes zo smrti do zivota
- Ked tomu neuveris, tak budes sudena na zaklade zakona - zvycajne trestom je smrt - ved vsetci zhresili
- inej cesty k Bohu niet - iba skrze Jezisa Krista - iba skrze tvoje rozhodnutie a vieru prijat to co ti Jezis dnes ponuka
- dnes je este cas, ked nastane sudny den, uz nebude mat nik moznost sa rozhodnut ci to prijme
- o tom kam pojdes v sudny den, sa mozes rozhodnut iba tu na zemi.

napísal 171 príspevkov
Roman, dobre, ale prečo nebol potrestaný len Adam, ale celé ľudstvo?

napísal 3650 príspevkov
Leyla píše:
Kazdy je sudeny podla svojich skutkov.
Bozi zakon porusili obaja Adam aj Eva.

napísal 17983 príspevkov
Leyla píše:
Moja otazka ide ovela dalej - co s 'agentom provokaterom' ? :)
A teraz vobec nemyslim toho hada ...

Su to vsetko uplne nezmysly. Preto som aj spomenul logiku.
Ak sme duchovne bytosti a Boh, ako najvyssia duchovna bytost, nas stvoril "na svoj obraz", na kieho oneho nas urobil "z hliny" (=hmotnych) ?
Hovori sa, ze "do hmoty a utrpenia" sme "padli hriechom", ale nie je to pravda - hmotni sme boli urobeni uz od zaciatku. :)
Ak nechcel, aby sme 'jedli zo zakazaneho ovocia', na kieho oneho tam NASTRCIL ten strom ?
Ak mame byt "na jeho obraz", ako to, ze nam apriori ZAKAZAL POZNANIE ? (=nebudes jest zo stromu poznania)
Atd. atd.

Starsi diskuteri presne poznaju moje vyhrady, opakujem tu niektore z nich iba kvoli Leyle ... ;)

napísal 3650 príspevkov
legionar píše:
Ak sme duchovne bytosti a Boh, ako najvyssia duchovna bytost, nas stvoril "na svoj obraz", na kieho oneho nas urobil "z hliny" (=hmotnych) ?
hrniec sa stazuje hrnciarovi, preco si ma takto stvoril ?
Raz sa Boh takto rozhodol teba stvorit, tak co sa cudujes, ked si aj telesny aj duchovny - takto sa rozhodol Boh.
A vsetko co stvoril bolo dobre a ked stvoril cloveka bolo to tiez velmi dobre.
Ked si telesny aj duchovny je to dobre.

legionar píše:
Ak nechcel, aby sme 'jedli zo zakazaneho ovocia', na kieho oneho tam NASTRCIL ten strom ?
No to je dobra otazka :-)
Ale to my opat ako stvorenie nevieme presne to vie len On - aky zamer tym sledoval.

napísal 17983 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
hrniec sa stazuje hrnciarovi, preco si ma takto stvoril ?
Nie hrniec, ale JEHO MILOVANE DIETA, stvorene na Jeho obraz !
V tom je ta logika ... :)

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť