Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Správa

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
legionar píše:
anuk píše:
...zvlastne...v minulosti som sa sice na Boha hnevala, aj som mu vselico vycitala, avsak skutocne mi nikdy nenapadlo obvinovat ho z krvilacnosti. Hoci by som na to mala zrejme viac dovodov, ako predrecnici...
Stale sa cudujem, kolko je tu ludi, ktori na Boha v minulosti skutocne mali tazke srdce a dokonca mu aj nadavali - a dnes mu veria.
Ta zmena mi zostava zahadou.
Asi brali vieru v Neho akosi samozrejme. Ja som sa na Boha hnevať nemohol, tak ako sa nemôžem hnevať ani na Lietajúce Špagetové monštrum. Lebo v tom čase pre mňa nejestvoval. A keď som vieru v Boha (tú dospelácku, nie detskú či babkovskú) prijal, už mám iný pohľad a hnevať sa nemôžem, nemám príčinu, lebo som neprijal iba vieru, že Boh je, ale verím a dôverujem aj tomu jestvujúcemu Bohu.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
dakl píše:
legionar píše:
anuk píše:
...zvlastne...v minulosti som sa sice na Boha hnevala, aj som mu vselico vycitala, avsak skutocne mi nikdy nenapadlo obvinovat ho z krvilacnosti. Hoci by som na to mala zrejme viac dovodov, ako predrecnici...
Stale sa cudujem, kolko je tu ludi, ktori na Boha v minulosti skutocne mali tazke srdce a dokonca mu aj nadavali - a dnes mu veria.
Asi brali vieru v Neho akosi samozrejme. Ja som sa na Boha hnevať nemohol, tak ako sa nemôžem hnevať ani na Lietajúce Špagetové monštrum. Lebo v tom čase pre mňa nejestvoval. A keď som vieru v Boha (tú dospelácku, nie detskú či babkovskú) prijal, už mám iný pohľad a hnevať sa nemôžem, nemám príčinu, lebo som neprijal iba vieru, že Boh je, ale verím a dôverujem aj tomu jestvujúcemu Bohu.
To by len naznacovalo, ze si este k ziadnej dospelackej viere nedospel - stale veris jednoduchym detskym sposobom (jedno kolko mas rokov).
Pretoze kazdy "dospely" raz musi prejst stadiom otazok a pochybnosti.
Niektori az stadiom hnevu a vzdoru.
Myslim, ze prijat skutocnu vieru VZDY znamena ZLOM.
Nie je to tak, ze clovek sa rano zobudi a povie si:
"Fajn, od dnes uz verim vsetkemu co hovoria. Vsetkemu rozumiem a som s tym plne stotozneny. Je to proste uzasne a som v pohode."
Toto podla mna nie je prava "dospelacka" viera ...

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
možno to je to "buďte ako deti"
lebo prejdeš štádiom "neznášam to" po "ok, toto beriem" až sa dopracuješ k " fajn, rob čo chceš, máš pravdu" - aj keď to je skôr manželstvo :D
a vlastne o manželstve ako vzťahu Krista a Cirkvi je toho tiež dosť ;)

napísal 879 príspevkov
legionar píše:
To by len naznacovalo, ze si este k ziadnej dospelackej viere nedospel - stale veris jednoduchym detskym sposobom (jedno kolko mas rokov).
Asi čítaš veľmi povrchne, čo som napísal. Môj vzdor tu nebol proti Bohu, pretože pre mňa NEJESTVOVAL. Nemôžem sa predsa naozaj hnevať na vlka z rozprávky! Ak by si prečítal moje príspevky a nereagoval len preto, že chceš reagovať, tak by si si všimol, čo som napísal predtým:
Citácia:
Priznávam, bol som vychovávaný ako kresťan, avšak neskôr som svoje kresťanstvo hodil za hlavu. Jedným z dôvodov bola aj "krvilačnosť" kresťanského Boha, ktorý dopustil, ba priam naplánoval bolestnú smrť svojho Syna.Neskôr, keď som predsa len začal premýšľať o kresťanstve sa môj pohľad zmenil.
Myslím, že z toho je jasné, že štádiom otázok a pochybností som prešiel :lol: Niekoľko rokov som sa považoval za presvedčeného ateistu... A moja cesta k viere nebola vôbec jednoduchá a priamočiara..

napísal 879 príspevkov
legionar píše:
Niektori az stadiom hnevu a vzdoru.
Boh, v ktorého (a ktorému) verím ja, je absolútne dokonalý, zosobnená dokonalosť. Ak by taký nebol, tak niet Boha. O tom som nikdy nepochyboval, to je pre mňa axioma. Trápiť nás môžu iba pochybnosti, či teda Boh je, alebo nie je, či nám obraz Boha bol správne sprostredkovaný, resp. či som si ja sám dokázal ten obraz v sebe vytvoriť. Hnevať sa a vzdorovať môžem iba voči tým, čo ma o Bohu učili a sprostredkovali mi Jeho skreslený, mojim rozumom neakceptovateľný obraz. O tom boli - a niekedy sa aj vracajú - moje pochybnosti.

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
dakl píše:
legionar píše:
anuk píše:
...ja som o existencii Boha nikdy nepochybovala, ved hnevat sa na niekoho, kto nie je, by bolo hlupe. :-) Nelubila som ho, bol pri mne blizko, a zaroven daleko. Ale to by mi ani tak nevadilo, keby som za puhy fakt, ze pochadzam z katolickej rodiny nezaplatila azda najviac zo vsetkych jej clenov. Ateisticki sudruhovia sa vyvrsovali na dietati, ktorym som bola, len aby sa pomstili niekomu, kto im unikol za ostnaty drot. Ublizili mi tak, ze uz sa to nijako neda napravit. A za toto som sa hnevala na Boha dost dlho. Preco to dopustil iba na mna? Preco mi nepomohol?

...neskor som ho zacala ignorovat. Lenze On mi stale niekde vosiel do cesty a nedal mi pokoj. :-) Rychlo som dospela a nebolo mi pritom dobre. Nechcem sa rozpisovat, ake tazke roky to boli, kym som konecne pochopila a stala sa tym, cim som mala byt: jeho dietatom, ktore miluje najviac zo vsetkych. Dal mi svoju lasku pocitit naplno a chrani ma na kazdom kroku. Uz velakrat mi zachranil zivot, sama nad tym obcas krutim hlavou... :-)

...nie som prikladna veriaca, mam viac hriechov, ako vy vsetci dokopy, ale On ma miluje taku, aka som. Neodstrci ma od seba, ked k nemu pridem s prosbou, hoci len chvilku predtym som "nieco vyviedla". :-) doverujem mu a On moju doveru odmenuje čudmi, na ake by som si ani nepomyslela. Je to uzasne...
...dnes mu uz nvycitam nic z minulosti. Viem, ze keby bol moj zivot vtedy iny, aj ja by som bola ina. Videla som, cim by som sa stala a poviem vam, nebolo to nic povzbudzujuce. :-(

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť