Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 3 ] 
Autor Správa

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Pri liturgii i v súkromnom živote sa používajú mnohé symbolické úkony a symbolické predmety. Rád by som od vzdelanejších niečo vedel o ich začiatkoch a poznal názory na ich dôležitosť. Napr. kedy vlastne vznikol znak kríža (prežehnanie sa), prečo je rozdiel medzi východným žehnaním a západným.
Nemyslím si totiž, že je podstatná forma symbolov. Je to skôr pomôcka navodiť atmosféru, vžiť sa do deja pri liturgii, či súkromnej modlitbe. Viem, že aj kvôli symbolom vznikali štiepenia v Cirkvi, čo mi niekedy pripadá až detinské. Myslím tým rozkol v ruskej pravoslávnej cirkvi, kde došlo k rozkolu kvôli tomu, koľkokrát sa má opakovať "aleluja", či dvakrát, alebo trikrát. Inak východné cirkvi sú na symboly oveľa bohatšie, ako Rímska cirkev (napr. "vozduch" pri vyznaní viery a mnohé iné).
Verím, že aj forma liturgie je len určitým symbolom, s výnimkou slov premenenia, kedy dochádza k transsubstanácii. Preto podľa mňa sú smiešne hádky ohľadne súčasnej liturgie a predchádzajúcich liturgií.

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Vyšla brožúrka o sv. omši, napísal ju don Luscon...v edícii Viera do vrecka.
Ale Tebe ide asi o hlbšie poznatky.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Preto podľa mňa sú smiešne hádky ohľadne súčasnej liturgie a predchádzajúcich liturgií.
Suhlasim s tebou ale povedz to ludom, ktori su ochotni sa kvoli tomu hadat az do krvi ...

[ Príspevkov: 3 ] 

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť