Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 05.02.2013 11:03:19   Re: krst dietata

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
uloha krstneho rodica je dolezita:
nahradit nedostatky rodicov pri krestanskej vychove ....

Vobec nie.
Ulohou krstnych rodicov je zabezpecit vychovu dietata, ked sa s jeho rodicmi nieco stane.

v podstate pôvodná úloha zároveň súvisiaca s úlohou pomoci pri výchove - a pretože sa to posunulo k zvýrazňovaniu úlohy priamo rodičov, tak samozrejme aj otec sa vyžadoval.
matka nemohla hneď po pôrode a otec nešiel kvoli zvykom...

Poslať 05.02.2013 11:41:58   Re: krst dietata

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
Vespa píše:

Keby sa z toho nerobilo take halo, nemuseli by s tym byt taketo "problemy" ... :)
Co brani dat pokrstit dieta ako polrocne, 2-rocne, 10-rocne ?
Co brani 30-rocnemu dospelemu dat sa pokrstit ? :)
Povery, povery, povery ...

Poslať 05.02.2013 11:54:01   Re: krst dietata

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
asi to isté, čo rodičov núti dieťa vychovávať k dobrému čím skôr...

Poslať 05.02.2013 12:02:13   Re: krst dietata

napísal 18001 príspevkov
Vespa píše:
asi to isté, čo rodičov núti dieťa vychovávať k dobrému čím skôr...
To ale, dufam, nie su povery ... :)
Niekto si niekedy v minulosti zmyslel, ze nepokrstene dieta je ohrozene a ked nahodou zomrie, nemoze ist do Neba, ale iba do nejakeho Limba ( ci co to je ).
Tak frustrovani rodicia, bez ohladu na situaciu a pripadne prekazky alebo tazkosti, nahanaju krst, dokonca aj vtedy, ked sa to duchovne mina ucinkom (=formalizmus).
No povedz - je to naozaj dobre ?

Poslať 05.02.2013 12:04:00   Re: krst dietata

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Vespa píše:

Keby sa z toho nerobilo take halo, nemuseli by s tym byt taketo "problemy" ... :)
Co brani dat pokrstit dieta ako polrocne, 2-rocne, 10-rocne ?
Co brani 30-rocnemu dospelemu dat sa pokrstit ? :)
Povery, povery, povery ...

Tak zasa krstit hned v den porodu, pokial je dieta zdrave je asi prehnane - dnes sa to uz nerobi.
Poznam niekolko ludi, ktori cakaju do velkej noci a pocas velkonocneho obradu davaju krstit - to bol tusim povodne termin pre krst deti aj dospelych.

Ale na druhej strane zvyk krstit deti je uz od pociatkov krestanstva.
Zober to nieco ako obriezku u Zidov - oni obrezavali na osmy den - mali to prikazom.
Aj my krestania, chceme aby nase deti patrili Jezisovi uz od samotneho narodenia.

Poslať 05.02.2013 12:04:59   Re: krst dietata

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
ja neviem, či je múdre riskovať, že skončí horšie, ako by mohlo.
ak veria, že je to pre dieťa lepšie, tak prečo nie?
(stále by ma zaujímalo, ako sú na tom deti vegánov či ako sa volajú tí, ktorí odmietahú aj piť mlieko :D )

Poslať 05.02.2013 12:05:15   Re: krst dietata

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Niekto si niekedy v minulosti zmyslel, ze nepokrstene dieta je ohrozene a ked nahodou zomrie, nemoze ist do Neba, ale iba do nejakeho Limba ( ci co to je ).

Ja som presvedceny ze sa to deje z lasky k Bohu.
A tiez aj z Jezisovho odkazu - nebrante najmensim prichadzat ku mne....

Poslať 28.05.2013 16:24:26   Re: Habemus papam!

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Presunuté z témy viewtopic.php?p=246713#p246713.
Citácia:
„Predstavte si mladú matku, ktorá príde do farskej kancelárie a povie: ,Chcem pokrstiť dieťa.‘ Na to jej povedia: ,Nie, nemôžeš ho dať pokrstiť, pretože nie si vydatá!.‘ Vidíte, čo nachádza toto dievča, ktoré nabralo odvahu pokračovať v tehotenstve a nie poslať svoje dieťa späť k odosielateľovi? Zatvorené dvere! Toto nie je horlivosť! Toto vzďaľuje od Pána! Neotvára dvere! A tak ak sme na tejto ceste, s takýmto prístupom, nerobíme dobre osobám, ľuďom, Božiemu ľudu. Ježiš ustanovil sedem sviatostí a my takýmto postojom ustanovujeme ôsmu: sviatosť akejsi pastoračnej colnice!“ Ježiš je rozhorčený, keď vidí takéto veci, pretože v takomto prípade trpí veriaci ľud, ktorý on miluje nadovšetko, hovorí Svätý Otec.
Nejakú dobu sa tu už motám ale na Slovensku som nepočul o prípade že by odmietli pokrstiť dieťa slobodnej mamičke. Ale netvrdím že k tomu nemohlo dojsť. Z cirkevno-právneho hladiska to že matka nie je vydatá nieje prekážkou ku krstu dieťaťa. Je pravdou že môže byť problém ak by nesobášení (resp sobášení len civilne), spolužijúci muž a žena chceli byť krstnými rodičmi, alebo birmovnými - to neide.

Poslať 28.05.2013 17:42:13   Re: Habemus papam!

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
misionar3 píše:
Nejakú dobu sa tu už motám ale na Slovensku som nepočul o prípade že by odmietli pokrstiť dieťa slobodnej mamičke.

ja som o takom už bohužiaľ počul. (ale fakt to bolo niečo výnímočné)
ono nakoniec asi málokde tak záleží na osobnosti človeka, ako v kňazstve, učiteľstve a predaji (nerátam politiku)
predpisy udržiavajú spoločnosť - ale problém nastane, ak sú predpisy nie "ukazateľmi smeru" ale klietkou.

Poslať 28.05.2013 23:10:38   Re: Habemus papam!

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11031 príspevkov
Citácia:
Predpisy sú na to, aby sa porušovali

toto som naucil hovorit maleho synovca a ucitelky v skole skoro z neho dostali zradnik

Citácia:
na Slovensku som nepočul o prípade že by odmietli pokrstiť dieťa slobodnej mamičke.

na Slovenku je to tak ze ked nepokrsti jeden farar tak sa ide k druhemu a niet co riesit
Slovensko je male, ale su krajiny kde sa neda ist za druhym fararom do susednej dediny

Poslať 31.05.2013 17:30:50   Re: Habemus papam!

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
misionar3 píše:
Nejakú dobu sa tu už motám ale na Slovensku som nepočul o prípade že by odmietli pokrstiť dieťa slobodnej mamičke. Ale netvrdím že k tomu nemohlo dojsť. Z cirkevno-právneho hladiska to že matka nie je vydatá nieje prekážkou ku krstu dieťaťa. Je pravdou že môže byť problém ak by nesobášení (resp sobášení len civilne), spolužijúci muž a žena chceli byť krstnými rodičmi, alebo birmovnými - to neide.

Nuž, zaujímalo by ma, čo by pápež povedal ďalej: Poznal som kňaza, ktorý odmietal krst deťom, resp. kládol určité podmienky rodičom, ktorí ako pokrstení katolíci žili vo verejnom hriechu, teda žili spolu (podľa katolíckeho chápania) cudzí muž s cudzou ženou, teda rozvedení (alebo jeden z nich). Ten kňaz mi tvrdil, že krstiť by sa malo iba v tom prípade, ak je zaručená výchova v zmysle tohto krstu a to v takom prípade nie je. Pritom slobodným matkám (čo si pamätám, boli dva také prípady) bez problémov dieťa pokrstil. Zato ho babky obviňovali, že zastáva prespanky... Každému sa môže pritrafiť hriech, niekedy aj vážny, ako napr. cudzoložstvo. U matky, ktorá žije sama je teda predpoklad, že to bolo ojedinelé zakopnutie. A všetka česť, že to neriešila usmrtením toho plodu. Ale je pravda, že pri krste rodičia verejne sľubujú vychovávať dieťa vo viere. Taký sľub od slobodnej matky môže byť úprimný. Ale nie je pokrytecký a neúprimný od rodičov žijúcich v trvalom cudzoložnom vzťahu?
Nevyznám sa podrobne v cirkevnom práve, ale myslím, že na takéto prípady pamätá. Veď práve tým predpokladom kresťanskej výchovy sa oponuje niektorým nekatolíckym denomináciám, ktoré krstia až dospelých (napr. baptisti, adventisti a pod.)
Ešte doplním: Nikto neodopiera pristupovanie k sviatostiam napr. tehotnej slobodnej žene. Ale tí, čo žijú v hriešnom vzťahu nemôžu bežne prijímať Eucharistiu (iba ak v nebezpečenstve života, so záväzkom, že svoj hriešny vzťah budú riešiť).

Poslať 12.06.2013 9:16:03   Re: Habemus papam!

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Poznal som kňaza, ktorý...

jeden je takovy, druhy je makovy. tvarit sa, ze vsetci knazi postupuju vzdy v sulade s platnym postojom cirkvi je utopia.

Poslať 12.06.2013 12:31:58   Re: Habemus papam!

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
dakl píše:
misionar3 píše:

Nuž, zaujímalo by ma, čo by pápež povedal ďalej: Poznal som kňaza, ktorý odmietal krst deťom, resp. kládol určité podmienky rodičom, ktorí ako pokrstení katolíci žili vo verejnom hriechu, teda žili spolu (podľa katolíckeho chápania) cudzí muž s cudzou ženou, teda rozvedení (alebo jeden z nich). Ten kňaz mi tvrdil, že krstiť by sa malo iba v tom prípade, ak je zaručená výchova v zmysle tohto krstu a to v takom prípade nie je. Pritom slobodným matkám (čo si pamätám, boli dva také prípady) bez problémov dieťa pokrstil. Zato ho babky obviňovali, že zastáva prespanky... Každému sa môže pritrafiť hriech, niekedy aj vážny, ako napr. cudzoložstvo. U matky, ktorá žije sama je teda predpoklad, že to bolo ojedinelé zakopnutie. A všetka česť, že to neriešila usmrtením toho plodu. Ale je pravda, že pri krste rodičia verejne sľubujú vychovávať dieťa vo viere. Taký sľub od slobodnej matky môže byť úprimný. Ale nie je pokrytecký a neúprimný od rodičov žijúcich v trvalom cudzoložnom vzťahu?
Nevyznám sa podrobne v cirkevnom práve, ale myslím, že na takéto prípady pamätá. Veď práve tým predpokladom kresťanskej výchovy sa oponuje niektorým nekatolíckym denomináciám, ktoré krstia až dospelých (napr. baptisti, adventisti a pod.)
Ešte doplním: Nikto neodopiera pristupovanie k sviatostiam napr. tehotnej slobodnej žene. Ale tí, čo žijú v hriešnom vzťahu nemôžu bežne prijímať Eucharistiu (iba ak v nebezpečenstve života, so záväzkom, že svoj hriešny vzťah budú riešiť).

V prípade pochybnosti o kresťanskej výchove zo strany rodičov preberá tento záväzok na seba krstný rodič

Poslať 12.06.2013 13:31:35   Re: Habemus papam!

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
na jednej strane krstny rodic by to mal v pripade problemu s rodicmi vziat do ruk...

ale na druhej strane, pokial uz hned pri krste su pochybnosti viac nez namieste, tak je to cosi ine...

na tretej strane, keby prisiel s dietatom hoci aj ten krstny rodic SAM, s tym, ze dieta ma rodicov neznabohov, ale krstny rodic sa zavazuje nahradit v tomto rodicov - myslim ze by to dieta nakoniec aj pokrstili - lebo ved, lepsie pokrstit a ked bude problem, potom ho riesit, nez preventivne NEpokrstit...

Poslať 12.06.2013 13:41:34   Re: Habemus papam!

napísal 18001 príspevkov
alnoth píše:
na tretej strane, keby prisiel s dietatom hoci aj ten krstny rodic SAM, s tym, ze dieta ma rodicov neznabohov, ale krstny rodic sa zavazuje nahradit v tomto rodicov - myslim ze by to dieta nakoniec aj pokrstili - lebo ved, lepsie pokrstit a ked bude problem, potom ho riesit, nez preventivne NEpokrstit...
Tak to by bol dost divny pristup !
To by sa dalo klasifikovat aj ako nasilne pokrestancovanie.
Pretoze prvi su vzdy rodicia a krstny nie je krstny, dokial nedojde ku krstu.
Lenze, ak rodicia s tym nesuhlasia, potom ku krstu ani nema ako dojst ...

Predstav si, ze Tebe niekto z rodiny vezme dieta (chlapca) a da ho obrezat s tym, ze ON sa postara o to, aby dostalo tu pravu, zidovsku vychovu, ked jeho rodicia su "neznabohovia" ...

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť