Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy


 [ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Autor Správa
Poslať 12.06.2013 14:02:18   Re: Habemus papam!
 

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
To by sa dalo klasifikovat aj ako nasilne pokrestancovanie.
Pretoze prvi su vzdy rodicia a krstny nie je krstny, dokial nedojde ku krstu.
Lenze, ak rodicia s tym nesuhlasia, potom ku krstu ani nema ako dojst ...

Predstav si, ze Tebe niekto z rodiny vezme dieta (chlapca) a da ho obrezat s tym, ze ON sa postara o to, aby dostalo tu pravu, zidovsku vychovu, ked jeho rodicia su "neznabohovia" ..


ale ved neprehanaj. ja vravim o pripade, akych je dost vela, kedy je rodicom uplne putna kto ho pokrsti, alebo ci vobec niekto. samozrejme ked s tym nesuhlasia, tak s tym nesuhlasia. ty si predstav inu situaciu - blizky rodinny priatel, ktoremu obaja rodicia doveruju do nich huci, nech maleho pokrstia. im je to jedno, nic to pre nich neznamena....

koniec koncov, statisticky hadam najviac krstov na slovensku je "kvoli babke" - takze o com?
_________________
----------------------------
2 a 2 nemusi byt vzdy 5.
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.06.2013 18:07:49   Re: Habemus papam!
 

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Bydlisko: Šoporňa
misionar3 píše:
V prípade pochybnosti o kresťanskej výchove zo strany rodičov preberá tento záväzok na seba krstný rodič

Nevidím to reálne. Ak dieťa vyrastá v prostredí bez Boha, nemá krstný rodič šancu prevziať na seba kresťanskú výchovu. Nemôže ho predsa na základe svojho záväzku rodičom, resp. matke odňať! A podľa môjho názoru je menšie zlo nepokrstený pohan, ako pokrstený pohan. Ak sa niekto nepokrstený v dospelosti rozhodne prijať vieru a teda aj krst, určite to pôsobenie krstu bude prežívať oveľa intenzívnejšie.
Veď toto hovorí kanonické právo:
Citácia:
Kán. 868 - § 1. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov partikulárneho práva odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod.
§ 2. Dieťa katolíckych, ba aj nekatolíckych rodičov sa v nebezpečenstve smrti dovolene krstí aj proti vôli rodičov.

Ten predpis nie je celkom jednoznačný, takže vysluhovatelia krstu si do určitej miery môžu opodstatnenosť nádeje na katolícku výchovu vysvetľovať po svojom... Potom je to už otázkou ich svedomia...
_________________
miluj a rob čo chceš (sv. Augustín) Stále ohlasujte evanjelium. A ak je to nutné, použite aj slová. (sv. František z Assisi)
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: