Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
Poslať 30.12.2012 4:39:30   Mimo cirkvi niet spasy

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Nejenergičtější krok Svatého stolce však byl – ještě před koncilem, 5.2.1953 – exkomunikace amerického jezuity Feenaye za to,
že hájil doslovný význam zásady „extra Ecclesiam nulla salus“, že totiž všichni, kdo nejsou katolíci, nemají naději na spásu.
Předcházelo mu jasné stanovisko Posvátného oficia z 8.8.1949, které zcela odmítlo toto úzké a exkluzivní chápání spásy.

zdroj: https://marosz.signaly.cz/1209/halik-je-pasak

Poslať 31.12.2012 9:46:07   Re: Mimo cirkvi niet spasy

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
ten citat zverejni aj na Krede...

Poslať 15.10.2013 18:56:33   Re: Mimo cirkvi niet spasy

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
obdobný výrok - "Božia milosť pôsobí len vo viditeľných hraniciach Cirkvi" - ktorý tvrdili jansenisti bol odsúdený už v 18 storočí
týka sa to totiž najmä otázky "čo s nepokrstenými deťmi"
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/medzinarodna-teologicka-komisia/c/nadej-na-spasu-pre-deti-ktore-zomreli-bez-krstu
Citácia:
58. Vzhľadom na nové problémy a situáciu i na vyhranenú interpretáciu výroku: „salus extra Ecclesiam non est“, vyjadrilo magistérium v nedávnej dobe menej vyhranené chápanie spôsobu, akým môže byť uskutočnený spásny vzťah s Cirkvou. Pápež Pius IX. v prejave Singulari quadam (1854) zaujal k tejto téme jasné stanovisko: „Z dôvodov viery sa vskutku treba pevne pridŕžať toho, že mimo apoštolskej rímskej Cirkvi nikto nemôže byť spasený, pretože ona je jedinou archou spásy; kto do nej nevstúpi, zahynie v potope; predsa však zároveň treba považovať za nepochybné, že tí, ktorí zahynú v dôsledku nedostatočného poznania pravého náboženstva, ak toto nemožno odstrániť, nebudú v Pánových očiach za toto niesť žiadnu vinu“.

Poslať 15.11.2013 17:50:47   Re: Mimo cirkvi niet spasy

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Citácia:
treba považovať za nepochybné, že tí, ktorí zahynú v dôsledku nedostatočného poznania pravého náboženstva, ak toto nemožno odstrániť, nebudú v Pánových očiach za toto niesť žiadnu vinu
Pridám taký môj osobný názor. Tak, ako mňa učili na náboženstve, tak ako som počul od kazateľov, zostalo vo mne kedysi vedomie, že jestvujú iba dve možnosti. Buď večná blaženosť, alebo večné zatratenie, teda večný trest. Bol to jeden z dôvodov, prečo som sa na určité obdobie svojho života zriekol Boha. Lebo tí istí moji vychovávatelia tvrdili, že Boh je nekonečne spravodlivý. A tieto dve veci si v mojom ponímaní odporujú. Ale postupne, ako som začal Boha znova spoznávať som usúdil, že veci nemôžu byť až tak čiernobiele. Nechcem tu opisovať moje predstavy podrobne, ale ten, čo nespáchal zlo, predsa nemôže byť potrestaný! A to aj napriek kolektívnej vine ľudstva, teda dedičnému hriechu, lebo tam už trest bol - vyhnanie z raja. Takže osobne si myslím, že nie sú len dve možnosti, ale možností, teda stupňov večnej blaženosti je nekonečne veľa. A možno aj stupňov večného zatratenia (nakoniec, už Dante vo svojej Božskej komédii popisuje viac stupňov). Samozrejme, že všetci spasení budú tou spásou, teda blaženým videním naplnení až po okraj, ale nie všetci majú rovnaký "objem". Jeden z mojich neskorších duchovných učiteľov mi to vysvetlil na príklade plného štamperlíka a plného suda.
Samozrejme, je našou povinnosťou ten svoj "objem" zväčšovať čo najlepším a najusilovnejším poznávaním Boha, z toho vyplývajúcej plodnej lásky k Nemu a k človeku.
Mnohí, čo o Cirkvi ani nepočuli, sú jej nevedomými príslušníkmi, ak žijú podľa svedomia. Ich nevýhodou a výhodou viditeľných príslušníkov Cirkvi je, že nám táto sprostredkováva milosti, bez ktorých je dosiahnutie spásy dosť ťažké, takmer nemožné.

[ Príspevkov: 4 ] 

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť