areopag.sk
http://areopag.sk/

Zvitky od Mrtveho mora na webe
http://areopag.sk/viewtopic.php?f=56&t=5164
Stránka 1 z 1

Autor:  legionar [ 20.12.2012 13:44:18 ]
Predmet príspevku:  Zvitky od Mrtveho mora na webe

http://www.deadseascrolls.org.il/

Autor:  Didymos [ 20.12.2012 14:38:34 ]
Predmet príspevku:  Re: Zvitky od Mrtveho mora na webe

legionar píše:
http://www.deadseascrolls.org.il/
jj, nejaký článok zo SME k tomu linku: http://tech.sme.sk/c/6644325/objektiv-zvitky-od-mrtveho-mora-zavesil-google-na-web.html

Ide o projekt googla zdigitalizujúci viaceré rukopisy. Sú aj nejaké iné weby, kde google dačo podigitalizoval, napr.:
(je tam napr. slávny rukopis biblického spisu Izaiáš: http://dss.collections.imj.org.il/isaiah po kliknutí na obrázok. Alebo tiež toto k tomu istému rukopisu: http://www.ao.net/~fmoeller/qumdir.htm).

A všeobecne o Zvitkoch od Mŕtveho mora viď.:


Autor:  Dušan Seberíni [ 28.12.2012 22:05:45 ]
Predmet príspevku:  Re: Zvitky od Mrtveho mora na webe

Zvitky od Mŕtveho mora
Izraelský pamiatkový úrad a spoločnosť Google zverejnili časť Zvitkov od Mŕtveho mora. Na webe je napríklad kópia Piatej knihy Mojžišovej, kde je aj desať Božích prikázaní.
JERUZALEM. Je to už viac než šesťdesiat rokov, čo skupina beduínskych pastierov našla v izraelskom Kumráne staroveké zvitky. Originály dokumentov, ktoré obsahujú náboženské texty, sú zamknuté v depozitoch múzeí, no asi päťtisíc fragmentov Zvitkov od Mŕtveho mora si teraz môže pozrieť každý.
Izraelský pamiatkový úradv spolupráci s Googlom zavesil na web napríklad knihu Deuteronómium, teda Piatu knihu Mojžišovu. Okrem desiatich Božích prikázaní obsahuje časť prvej kapitoly knihy Genezis.
Zvitky budú môcť skúmať laická i odborná verejnosť, doteraz mohla vzácne artefakty skúmať len úzka skupina historikov, za čo bol Izrael kritizovaný. „Teraz sa každý môže dotknúť zvitkov cez svoju obrazovku kdekoľvek na svete,“ vyhlásil šéf pamiatkového úradu Šuka Dorfman.
Kým Izraelský pamiatkový úrad sprostredkoval sprístupnenie vzácnych zvitkov, Google zas poskytol technológiu na katalogizovanie písaného textu, jeho rozpoznanie a následný preklad do angličtiny.

SME 20. 12. 2012 o 10:50
Zvitky od Mŕtveho mora zavesil Google na web

Stránka 1 z 1 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/