Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Správa
Poslať 30.12.2016 22:52:25   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 285 príspevkov
legionar
Citácia:
Otazka je polozena dostatocne jasne - pre toho, kto jej chce rozumiet.

V Starom zakone sa Boh PREDSTAVIL ako PAN, ktoremu sa musime klanat.
A riadne jesitny pan !
(=Nebudes mat inych bohov!, to je imperativ - a dal ho na prve miesto. Nedal tam lasku, ani zakaz zlych veci, ani konanie dobra. Dal tam JEHO bezmedzne a slepe UCTIEVANIE a POSLUCHANIE! /vid. Abraham a jeho syn, ZAPALNA LUDSKA OBETA = pohansky boh ako vysity/)
No a v Novom zakone sa snazi vystupovat ako "dobry dedusko", ktory prenechava kompletne celu vladu svojmu Synovi a horuje za dobro a lasku. (="obetoval" vraj kvoli tejto velkej laske aj svojho jedineho Syna)

Tebe sa to naozaj zda ako "to iste" ? :roll:
Mne rozhodne nie !
Boh je milujúci Boh predsa aj v Starom aj v Novom zákone. Môžeš ho volať aj "dobrý deduško" ale on sám sa tak snáď nenazval. Ježiša jeho učeníci tiež milovali a predsa sa mu klaňali.
Požiadavka Boha, aby sme sa mu klaňali je legitímna ak vezmeme do úvahy fakt, že ľudia sú pomerne náchylní Boha rýchlo opustiť a priľnúť ku kadejakým modlám. Ak by sme chceli zhrnúť celý Zákon do jednej vety, tak snáď by stačilo povedať, že pre človeka má byť Boh absolútne na prvom mieste - vtedy bude mať človek všetko ostatné a všetko bude robiť správne.
Je zrejmé, že vidíš konflikt tam, kde ja nie. S tým ale asi nič neurobíme.

Poslať 31.12.2016 0:24:54   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
V Starom zakone sa Boh PREDSTAVIL ako PAN, ktoremu sa musime klanat.
To povedal vtedy len Izraelu. Nie celému svetu. Izraela si vyvolil a ukazoval mu čo je dobré. Izrael ho už poznal, že to s ním Boh myslí dobre. Videl všetko od Abraháma až po Mojžiša. Nemal už dôvod toto spochybňovať a ochotne to prijal.
Rozšír svoj pohľad na celý kontext v ktorom to bolo povedané.

Poslať 31.12.2016 0:34:47   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
romanh píše:
Teraz som nerozumel, čo si napísal o tej bytosti.
Vravíš, že Boh by nemohol počkať lebo by mohol byť ohrozený Noeho život (predpokladám, že si myslel smrť vďaka ostatným alebo prirodzenú smrť Noeho) lenže Boh je všemocný môže si predĺžiť život komu chce a aj ubrať mu zo života keď chce. Môže ochrániť koho chce kedy chce. Pretože je všemocnou bytosťou. Preto mi príde nelogické tvoje tvrdenie, že ich musel utopiť kvôli Noemu.
Aha.
Tak keď môže robiť čo chce a ako chce, tak sa rozhodol to urobiť takto. prečo chceš, aby to urobil inak. On si vybral túto možnosť a potopil ich. Mohol každému skrátiť život a Noemu zasa predĺžiť... aj jeho žene aj jeho synom. Ale vybral si potopu.
A potopa mala ako som napísal aj ďalší symbolický význam, lebo je to obraz toho, ako Boh naloží s hriechom - že hriech bude pochovaný pod vodou - čo je obraz toho, čo sa udeje v krste, keď je človek ponorený pod vodu, vtedy je tam hriech pochovaný a ako bol Noe vytiahnutý a zachránený a ako bol Ježiš vzkriesený, tak aj človek, ktorý sa v krste vynorí z vody je učinený novým stvorením. Vtedy to bol obraz toho čo Boh zamýšľal urobiť. Niečo čo chcel človeka naučiť, že to takto urobí. Aby to aj neskôr pochopil, čo sa v krste reálne deje, čo Boh v krste reálne robí s hriechom.
Preto má potopa veľký význam. A možno má aj ďalšie, ale ako príklad by to mohlo stačiť ako odpoveď, prečo Boh nezmenil dĺžku životov, ale rozhodol sa pre potopu. Znovu sa ukazuje aký je múdry a jeho konanie má viacrozmerný význam. Nie je to úžasné? Jedným konaním rieši veci lokálne a zároveň aj budúce.

Poslať 31.12.2016 8:53:15   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
romanh píše:
A potopa mala ako som napísal aj ďalší symbolický význam, lebo je to obraz toho, ako Boh naloží s hriechom - že hriech bude pochovaný pod vodou - čo je obraz toho, čo sa udeje v krste, keď je človek ponorený pod vodu, vtedy je tam hriech pochovaný a ako bol Noe vytiahnutý a zachránený a ako bol Ježiš vzkriesený, tak aj človek, ktorý sa v krste vynorí z vody je učinený novým stvorením. Vtedy to bol obraz toho čo Boh zamýšľal urobiť. Niečo čo chcel človeka naučiť, že to takto urobí. Aby to aj neskôr pochopil, čo sa v krste reálne deje, čo Boh v krste reálne robí s hriechom.
Preto má potopa veľký význam. A možno má aj ďalšie, ale ako príklad by to mohlo stačiť ako odpoveď, prečo Boh nezmenil dĺžku životov, ale rozhodol sa pre potopu. Znovu sa ukazuje aký je múdry a jeho konanie má viacrozmerný význam. Nie je to úžasné? Jedným konaním rieši veci lokálne a zároveň aj budúce.
Stale tie iste chyby, stale si protirecis na kazdom kroku svojej apologetiky.
Tak mudre to bolo ?
Hm.
Akurat, ze sam Boh si to v Biblii NEMYSLI !!!

Gn 8,21: I zavoňal Pán príjemnú vôňu a povedal si: „Už nikdy viac neprekľajem zem pre človeka, lebo zmýšľanie ľudského srdca je od mladosti zlé. Preto už nikdy nevyhubím všetko živé, ako som to urobil.

Gn 9,14: Keď zastriem zem oblakmi a keď sa v oblakoch zjaví moja dúha,
Gn 9,15: vtedy si spomeniem(?) na svoju zmluvu, ktorá je medzi mnou a medzi vami i každou živou bytosťou. Už nikdy nebude vôd potopy, ktorá by zahubila všetky živé tvory.
Gn 9,16: V oblakoch bude oblúk, uvidím ho a spomeniem si(?) na večnú zmluvu, uzavretú medzi Bohom a každou živou dušou všetkých živých tvorov, čo sú na zemi."
Gn 9,17: A Boh povedal Noemovi: "Toto je znak zmluvy, ktorú som uzavrel medzi sebou a medzi všetkými živými tvormi na zemi."

Zda sa, ze veseveduci Boh to "mierne prepiskol" a je mu dokonca LUTO, ze to urobil. :roll:
Takze ziaden "predobraz krstu" ! Iba slepe topenie ...

Co si len ludia dokazu navymyslat ... :roll:

Poslať 31.12.2016 9:47:23   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11029 príspevkov
Citácia:
To povedal vtedy len Izraelu. Nie celému svetu.
uz v SZ sa postupne rozvija myslienka ze je to pre cely svet (budu pozehnane vsetky narody zeme) ale aj dalsie
i ked Izrael ako vyvoleny mal prednostny pristup k informaciam

Poslať 31.12.2016 11:03:19   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Gn 8,21: I zavoňal Pán príjemnú vôňu a povedal si: „Už nikdy viac neprekľajem zem pre človeka, lebo zmýšľanie ľudského srdca je od mladosti zlé. Preto už nikdy nevyhubím všetko živé, ako som to urobil.
Áno a presne preto mal záložný plán, aby nemusel všetkých vyhubiť, lebo tak robí s neprávosťou a hriechom, tak preto poslal svojho Syna aby on bol vyhubený namiesto nás.

Poslať 31.12.2016 11:07:42   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
To povedal vtedy len Izraelu. Nie celému svetu.
uz v SZ sa postupne rozvija myslienka ze je to pre cely svet (budu pozehnane vsetky narody zeme) ale aj dalsie
i ked Izrael ako vyvoleny mal prednostny pristup k informaciam
Jasné chápem, ale vtedy v tom čase ten príkaz bol platný len pre Izrael. Tento príkaz ostatný ľudia zeme nepoznali a neboli z neho braný na zodpovednosť ako ho porušovali.
Ale tento príkaz sa stal platným pre každého cudzinca, ktorý sa neskôr k Izraelu pridal - lebo rozoznával, že Boh Izraela je skutočný, alebo inak vnímal, že Boh Izraela Izrael požehnáva a keď chcel byť rovnako požehnávaný, tak pristúpil k celému zákonu.
A rovnaký princíp platí stále. Ten kto poznal čo má robiť a neurobil viac ho zbijú, ten kto nepoznal čo má robiť a neurobil, menej ho zbijú. Každý má možnosť počas svojho života nejako spoznať dobrotu Boha a má možnosť sa rozhodnúť či ho chce, alebo nie.

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť