Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 2 ] 
Autor Správa
Poslať 24.03.2021 19:28:15   Ježiš a eucharistia

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
Napísal som o tom rozsiahly podrobný článok, ktorý bude je zverejnený na mojej stránke no tu uvediem len v skratke :

1 : Hlavná príčina eucharistie bola pamiatka Ježiša Krista a zvestovanie jeho smrti (a nie obeta) 1 Kor 11:23-29; Lk 22:19

2 : Doslovné jedenie Ježišovho tela by bolo znakom ludožrútstva, ktorým sa v Písme označovala potupná smrť Lev 26:29; Jer 19:9; Ez 5:10; Zjv 17:16 a bolo to samozrejme v židovstve zakázané

3 : Ako sa mohlo v chlebe nachádzať Ježišove telo a vo víne Ježišova krv ked v tom čase sa nachádzal Ježiš s apoštolmi a ešte nebol ukrižovaný ? Lk 22:19
V takom prípade by muselo byť Ježišove hmotné telo rozdelené, no 1 Kor 1:13 hovorí že Ježišove telo nie je rozdelené

4 : V starom Zákone mali Izraeliti zakázané konzumovať jedlá s obsahom krvi Lev 17:14. Tento príkaz platil i v Novom Zákone Sk 15:19-20. Ako sa teda mohla v kalichu nachádzať Ježišova krv, keď kresťania mali zakázané konzumovať krv ?

5 : Ježiš pri zmienke o svojom tele často krát hovoril v symbolizmoch - ja som vinič Jn 15:5; ja som brána Jn 10: 7-9

6 : V Mt 26: 27-29 sa hovorí o víne kedy už malo byť premenené v Ježišovu krv len ako o obyčajnom "plode viniča"
Rovnako je tomu tak i v 1 Kor 11: 26-27; Jn 13:18; Sk 2:42; Sk 20:7

7 : : Ak by Ježiš chcel naznačiť, že sa v chlebe nachádza jeho skutočné telo, musel by tak naznačiť zcela jednoznačne bez nejakých pochybností, pretože nesprávne pochopenie by kresťana stálo večný život, keďže by považoval obyčajný chlieb za Božie telo čo by bola v prípade ježišovej absencie v chlebe modloslužba.Lenže z Písma nijako jasne bez pochybností nevyplýva, že sa v chlebe nachádza Ježišove telo.

8 : V Jn 6:53-58 pochopili Ježišovu reč o jedení tela doslovne a preto v Jn 6:63 už začal hovoriť priamo a povedal že doslovné jedenie tela nič neosoží, ale je to Duch ktorý oživuje a slová, ktoré im povedal sú Duch a život.

9 : Môžme vidieť paralelu medzi Jn 6:40 a Jn 6: 54. V Jn 6:40 Ježiš hovorí , že každý kto verí v Neho má večný život, a v Jn 6:54 toto Ježiš zopakuje, a vieru v neho dáva do symbolického výrazu "je moje telo a pije moju krv".

10 : Katolíci dnes chápu jedenie Ježišovho tela v eucharistii ako nekrvavú obetu, lenže Písmo hovorí že krvavé i nekrvavé obety sa už skončili Heb 10: 10-14

11 : Katolíci tvrdia, že Ježiš sa každý deň nachádza v kostoloch v eucharistii pri slávení omše no Písmo hovorí že Boh sa nenachádza ani v domoch ani v chrámoch Sk 17:24; Mt 24:23-27

12 : Katolíci veria že Kristus denno denne zostupuje z neba vo svojom hmotnom tele na Zem do eucharistie pri slúžení omše. Písmo však hovorí že Kristus iba RAZ prišiel na Zem a DRUHY krat sa objaví až pri konci sveta Heb 9:28; Sk 1:10;Zjv 1:7;Mt 24:27

13 : Ježiš v Jn 6:54-55 hovorí že kto nebude jesť Jeho telo nebude mať večný život. Ak by sme tento verš mali brať doslovne, znamenalo by to, že k získaniu večného života by stačilo zúčastniť sa katolíckej omše a jesť Ježišove telo vo forme chleba.
Lenže takéto niečo je v rozpore s učením Písma, v ktorom sa píše že je to výlučne viera v Ježiša a zachovávanie Jeho prikázaní, ktoré nám dajú večný život Jn 6:40; 1 Jn 2:4; 1 Jn 3:24

14 : Evanjelista Ján neveril v doslovné jedenie Ježišovho tela, pretože v Jn 6:56 napísal "
"Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom.", no v 1 Jn 3:24 dáva vysvetlenie tohto výroku : ""Kto zachováva jeho prikázania, ostáva v Bohu a Boh v ňom. A že v nás ostáva, poznáme z Ducha, ktorého nám dal."

15 : Ježiš sa v Jn 6:32 sám seba označuje ako Božím chlebom ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život, to teda znamená že Boží chlieb tu znázorňuje vieru v Ježiša, a nie jedenie jeho tela. Ježiš sa v tom čase nemohol sám seba nazývať Božím chlebom v doslovnom zmysle, pretože prvá slávnosť eucharistie sa udialo až rok PO tejto udalosti.

16 : V Jn 6:53 sa hovorí že kto nebude jesť Ježišove telo nebude mať v sebe život. Sviatosť eucharistie sa však uskutočnila až rok PO tomto Ježišovom výroku. To by potom znamenalo, že minimálne tento rok sa nikto nemohol spasiť, pretože nikto vtedy ešte neslávil sviatosť eucharistie.....

17 : Niektorí Korinťania verili v doslovnú prítomnosť Krista v eucharistii a preto ich Pavol v 1Kor 10:14-15 varuje pred modloslužbou a v 1Kor 10:16-17 im dáva vysvetlenie, že kalich nie je kalichom obety ale dobrorečenia a že všetci veriaci maju účasť na duchovnom tele Krista skrze jeden chlieb - symbol eucharistie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROTIARGUMENTY :

1 : Prečo Ježiš hovoril "toto je moje telo" ak to tak v skutočnosti nemyslel ?
ODPOVED : Pretože Ježiš často krát hovoril v symbolizmoch

2 : V 1 Kor 11:27 sa píše že za nehodné jedenie eucharistie človek dostane odsúdenie. Ak eucharistia predstavuje len symbol, ako je možné že za jej nehodné jedenie dostávame odsúdenie ?
ODPOVED : Pretože Korinťania zneužívali Pánovu večeru len na "nažratie sa" a "naslopanie sa" a vobec nerozlišovali duchovný zmysel danej večere. 1 Kor 11:20-21. Išlo teda o hlboké zneuctenie Pánovho sviatku. Navyše tí čo prišli na Pánovu večeru ako prví, nečakali na ostatných ale všetko im zjedli, 1 Kor 11:33-34 a kedže všetci veriaci sú duchovným telom Krista, neúcta voči nim, je tiež neúcta voči Kristovi Sk 9:5

3 : V Jn 6:55 sa píše "Moje telo je PRAVY pokrm a moja krv PRAVY nápoj" čo znamená že išlo o skutočné Ježišove telo a krv a nie len nejaké duchovné či symbolické
ODPOVED : Pravý pokrm v tom zmysle že ten kto bude jesť z tohto pokrmu neumrie, kým tí čo jedli z Mojžišovho chleba - manny, na púšti pomreli Jn 6: 48- 50

4 : V Jn 6: 66 mnohí z Ježišových učeníkov pochopili Ježišovej reči doslovne a opustili preto Ježiša, no Ježiš ich nezastavil s výrokom "stojte, zle ste ma pochopili"....
ODPOVED : Viacej krát v Písme Ježiš nenapomenul ostatných ked zle pochopili jeho slovám, napríklad v Jn 2:19

5 : V Jn 6: 51 sa hovorí "kto bude jesť (Gr. Trogo) z tohto tela bude žiť naveky. Grécky výraz "Trogo" sa vždy v antike používal na jedenie doslovného pokrmu, a nikdy nie pokrmu symbolického
ODPOVED : Tažko usúdiť, kedže stránku kde by bola kompletná antická literatúra so všetkými zmienkami o výraze "Trogo" som nenašiel, takže neviem potvrdiť tento názor že výraz "Trogo" sa používal výlučne na doslovné jedenie.

Navyše Ježiš povedal v Jn 15:1 "ja som pravý vinič". Ak by sme skúmali výraz slova "vinič" v antickej literatúre tiež by sme dospeli k záveru, že výraz "vinič" sa vždy používal na doslovné označenie viniča. Znamená to teda že v Jn 15:1 Ježiš hovorí doslovne a predstavuje Ježiš doslovný vinič ? No očividne nie, treba preto rozlišovať či ide o doslovné alebo symbolické slovo na základe kontextu.

A nakoniec výraz "Trogo" sa v antike používal na pomalé prijímanie potravy. To by teda skor sedelo na prijímanie Božieho Zákona, ktorý človeku trvá aj roky dokial ho celý pochopí a prijme, a nie na jedení chleba - oplátky, ktorú človek zje za 10 sekund.

Poslať 01.04.2021 9:57:54   Re: Ježiš a eucharistia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18773 príspevkov
precital si si toho Scota Hahna? tam to mas krasne vysvetlene takze zbytocne copy-pastujes sem taketo materialy
skus vyvratit Scota Hahna a nie taketo slabe "argumenty"

[ Príspevkov: 2 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia