misionar3 píše:
a ešte aj toto:
Energia vákua je teoretický predpoklad, vychádzajúci z Heisenbergovho princípu neurčitosti. Predpokladá existenciu energie vákua z toho, že vo vákuu môže vzniknúť častica a jej antičastica, ktoré okamžite zasa zaniknú bez produkcie energie.
Ak vznikol par castica-anticastica, tak "vznikla" aj energia, pretoze energia=hmota. Akurat, ze to je na tak maly casovy usek, ze plati Heisenberg a celkova 'bilancia' sa blizi k nule, takze sa neda hovorit o nezachovani energie.
misionar3 píše:
Pokiaľ je vytvorený experiment, kde sú veľmi blízko seba vo vákuu umiestnené dve vodivé doštičky, tak v priestore medzi nimi nemôžu vznikať ľubovolné častice, ale ich energia závisí od vzájomnej vzdialenosti doštičiek (Casimirov jav).
Nemusia byt ani vodive. (oprava: Casimir hovoril o vodivych platniach)
misionar3 píše:
Dochádza k tomu preto, že ku každej častici je priradená vlna; rovnako ako pri svetle platí časticovo-vlnový dualizmus. Vlna, ktorá je totožná s menšími energiami sa medzi tieto doštičky nezmestí. Čím sú doštičky bližšie, tým sa zmenšuje množina možných energií častíc, takže celková energia priestoru medzi doštičkami je menšia než energia bežného vákua. Takže buď je energia vákua nulová a energia priestoru medzi doštičkami záporná, alebo je energia vákua nenulová.
Co je to "energia priestoru" ?
Tento efekt hovori iba to, ze medzi tymi dostickam MOZU vznikat a zanikat iba urcite pary a zvonku vsetky. Tym vznika tlak a zda sa, ako keby na ne nieco tlacilo zvonku. Lenze ta "sila" je tak mala, ze sme ju ledva, ledva po dlhych desatrociach co bola predpovedana vobec namerali.
Ovela zahadnejsia je skryta energia, ktora je zodpovedna za zrychlene rozpinanie vesmiru. Ta sa javi ako nejaka fundamentalna kvantova vlastnost priestoru, hoci to moze byt aj vselico ineho.

Proste zatial nevieme ako to presne je.
Ale v mnohych pripadoch vieme, ako to urcite nie jej ...
