Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.12.2020 10:42:29   Re: energia nulového bodu

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 21990 príspevkov
Vlkodlak píše:
Zaujímalo by ma, ktoré niektoré súčasné javy sa dajú takto vysvetliť ? Teda že vysvetlenie je v tom, že existuje viacrozmerný priestor, ako sme schopní vnímať svojimi zmyslami.
Velmi dobre o tom hovori prof. Kulhanek v jednej starsej prednaske:
https://www.youtube.com/watch?v=e0GMrbnwiSQ

V podstate ide o pokusy o velke zjednotenie.
Mame gravitacnu interakciu, ktoru perfektne popisuje Obecna teoria relativity a ta je zalozena na predpoklade zakriveneho casopriestoru. (hmota a priestor na velkych skalach)
Mame 3 kvantove interakcie, ktore dobre popisuje Standardny model castic (hmota/energia na malych skalach) a ten je zalozeny na predpoklade nekomutativnosti sveta.
Dat to dokopy v 4 rozmeroch nevieme. (Mam pocit, ze uz aj ukazali, ze sa to ani neda.)
Preto vymyslaju konstrukcie sveta s viacerymi rozmermi a pocitaju, ako by to vyzeralo, keby ...
Tam spadaju aj hypotezy ako superstruny a M-teoria.
Schvalne hovorim hypotezy, pretoze, podla mna, na teoriu to este zdaleka nema.

Poslať 30.12.2020 10:57:45   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18676 príspevkov
Citácia:
Velmi dobre o tom hovori prof. Kulhanek
mne sa najviac paci co hovori profesor Kulhanek v knihe Nocni klub :lol:

Poslať 30.12.2020 11:08:49   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Velmi dobre o tom hovori prof. Kulhanek
mne sa najviac paci co hovori profesor Kulhanek v knihe Nocni klub :lol:
Prebud sa konecne !
To je INY Kulhanek ...

Poslať 30.12.2020 11:19:13   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 735 príspevkov
legi, príliš zostra si na mňa začal, v práci youtube pozerať nemôžem, ale Kulhánka sí príležitostne pozriem aj ja.
Pozriem to video, čo si mi odporúčal ...

Ak dovolíš, trocha to zjednoduším.

Ak si písal o javoch ... napadol ma jeden. Kdesi som to videl v nejakej prednáške.

Zistilo sa, resp. je všeobecné známe že .. Pozorovaním vesmíru sa zistilo, že čím sú objekty vzdialenejšie, tým väčšou rýchlosťou sa od nás vzďaľujú.
Ak si dobre pamätám, skrze rozpínania sa všetky objekty od nás vzďaľujú, čím sú od nás ďalej, tým rýchlejšie.

V klasickej logike to asi nedáva zmysel. Existuje na to nejaké rozumné vysvetlenie ? Ak si nasimulujeme situáciu podľa toho ako my bežne vnímame svet, tak by sme špekulovali ako by sme mohli zvoliť nejaké 2 body v priestore a merali by sme medzi nimi vzdialenosť, pravdepodobne by sme stále pozorovali, že tieto sa od seba vzďaľujú, pričom rýchlosť vzďaľovania by narastala.

Ako to vysvetľuje moderná veda ?

Poslať 30.12.2020 11:40:37   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
Vlkodlak píše:
legi, príliš zostra si na mňa začal, v práci youtube pozerať nemôžem, ale Kulhánka sí príležitostne pozriem aj ja.
Pozriem to video, čo si mi odporúčal ...

Ak dovolíš, trocha to zjednoduším.

Ak si písal o javoch ... napadol ma jeden. Kdesi som to videl v nejakej prednáške.

Zistilo sa, resp. je všeobecné známe že .. Pozorovaním vesmíru sa zistilo, že čím sú objekty vzdialenejšie, tým väčšou rýchlosťou sa od nás vzďaľujú.
Ak si dobre pamätám, skrze rozpínania sa všetky objekty od nás vzďaľujú, čím sú od nás ďalej, tým rýchlejšie.

V klasickej logike to asi nedáva zmysel. Existuje na to nejaké rozumné vysvetlenie ? Ak si nasimulujeme situáciu podľa toho ako my bežne vnímame svet, tak by sme špekulovali ako by sme mohli zvoliť nejaké 2 body v priestore a merali by sme medzi nimi vzdialenosť, pravdepodobne by sme stále pozorovali, že tieto sa od seba vzďaľujú, pričom rýchlosť vzďaľovania by narastala.

Ako to vysvetľuje moderná veda ?
Sorry, zjednodusim to.
To, ze sa objekty v systeme, ktory sa rovnomerne rozpina, a ktore su od seba navzajom dalej, vzdaluju od seba rychlejsie, je uplne logicke a plati aj v klasickej fyzike.
Bezne sa to zobrazuje napriklad na dlhej gumovej snure od pradla, na ktorej su v rovnakej vzdialenosti od seba stipce.
Ak ju zacnes na oboch koncoch roztahovat, tak pre stipce bude platit presne to, co si povedal.
Kazdy sa od kazdeho bude "vzdalovat" a bude platit aj to, ze cim vzdialenejsie stipce, tym rychlejsie ich vzajomne vzdalovanie bude.

Vesele na tom je ale nieco ineho.
Od roku 1998 vieme, ze Vesmir sa asi pred 7 miliardami rokov zacal rozpinat ZRYCHLENE !
Nie, nemusel to byt Bozi zasah. :lol:
Problemom je "temna energia", ktora v tom ma prsty ...
(A to este ani nevieme, co presne ta temna energia je)

Poslať 30.12.2020 12:24:02   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

napísal 735 príspevkov
Obdobné vysvetlenie som videl aj ja.
Príklad bol na balóne. Ak sa nafúka a fixou sa na ňom spraví pár bodiek, ak sa nafukuje ďalej, tak bodky, nech sú kdekoľvek, všetky sa od seba vzďaľujú, pričom rýchlosť vzďaľovania sa zväčšuje.
Tu ešte sme páni my, pretože našimi zmyslami vnímame, že dvojrozmerný priestor(povrch balónika) je zakrivený do tretieho rozmeru(guľa), teda nič nezvyčajné.

Problém je pri našom 3D priestore, kde pozorujeme ten istý jav. Ako jedno z možných, pre mňa najpravdepodobnejších vysvetlení je, že aj tento priestor sa zakrivuje do ďalšieho rozmeru, ktorý však my svojimi zmyslami nevnímame. Ak je táto úvaha správna, existencia viacrozmerných svetov nemusí byť rýdzo teoreticko - matematická úvaha.

Čo sa týka tvoje druhej poznámky.
Priznám, že nevidím na prvý pohľad to niečo úžasné či prekvapivé že ... zacal sa rozpinat ZRYCHLENE !
Prečo to zrýchlenie je hodné zreteľa ?

Temná hmota/energia je téma hodná samotného vlákna. Zjavne z hľadiska štatistiky, vo svete(Vesmíre) hrá asi najdôležitejšiu úlohu.
Priznám, že o nej viem minimum, články v bulvárnych plátkoch nepočítam.My sme sa o nej ani o súvislostiach spojených s ňou na školách neučili.

Poslať 30.12.2020 13:00:00   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
Vlkodlak píše:
Príklad bol na balóne. Ak sa nafúka a fixou sa na ňom spraví pár bodiek, ak sa nafukuje ďalej, tak bodky, nech sú kdekoľvek, všetky sa od seba vzďaľujú, pričom rýchlosť vzďaľovania sa zväčšuje.
Tu ešte sme páni my, pretože našimi zmyslami vnímame, že dvojrozmerný priestor(povrch balónika) je zakrivený do tretieho rozmeru(guľa), teda nič nezvyčajné.
Aj keby nebol zakriveny. Skus si predstavit nekonecnu molitanovu penu, ktora sa zacne rozpinat na vsetky strany. Kazda bublinka v tej pene bude splnat to, co hovorime o stipcoch. A nic zakriveneho tam nie je.
Vlkodlak píše:
Čo sa týka tvoje druhej poznámky.
Priznám, že nevidím na prvý pohľad to niečo úžasné či prekvapivé že ... zacal sa rozpinat ZRYCHLENE !
Prečo to zrýchlenie je hodné zreteľa ?
To je velmi prekvapive.
Asi ako by si bol prekvapeny, keby si vyhodil kamen do vzduchu, on by chvilu "brzdil" a spomaloval - a potom by sa zrazu zrychlil o uletel Ti prec.
Z hladiska nasich 'starych' poznatkov by take nieco nebolo mozne, pretoze gravitacia posobi VZDY pritazlivo (cize proti rozpinaniu).
Vlkodlak píše:
Temná hmota/energia je téma hodná samotného vlákna. Zjavne z hľadiska štatistiky, vo svete(Vesmíre) hrá asi najdôležitejšiu úlohu.
Priznám, že o nej viem minimum, články v bulvárnych plátkoch nepočítam.My sme sa o nej ani o súvislostiach spojených s ňou na školách neučili.
Samozrejme, ze nie. Ved ani ja.
Toto su vsetko velmi "cerstve" poznatky.
Sonda Planck dodala spustu informacii, podla ktorych sa tieto veci dali spocitat, iba pomerne nedavno. (frekvencna analyza signalov)
https://www.aldebaran.cz/bulletin/2013_41_pla.php

Poslať 30.12.2020 16:04:48   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

napísal 735 príspevkov
legionar píše:
Vlkodlak píše:
Aj keby nebol zakriveny. Skus si predstavit nekonecnu molitanovu penu, ktora sa zacne rozpinat na vsetky strany. Kazda bublinka v tej pene bude splnat to, co hovorime o stipcoch. A nic zakriveneho tam nie je.
Myslím si, že nekonečná špongia skôr atakuje priestor matematiky ako reálny svet. Neviem či existuje v prírode niečo, čo je nekonečné. Myslím, že nekonečno je iba matematicky výraz. Čo tak letmo prechádzam, všetko čo poznáme, vnímame, meriame ... je vyjadriteľná nejakým číslom(množstvom, dĺžkou a pod.) Nekonečno je asi iba v matematike.

Myslím, že balónik je lepší príklad.
To zakrivenie plochy(balóna) do tretieho rozmeru umožňuje simulovať ďalšie zaujímavé javy.

Napr. že máme konečnú plochu, ktorá nemá koniec. Niečo ako : nedá sa prísť na kraj sveta.

Alebo, simuluje aj skutočnosť, že priama vzdialenosť medzi dvoma bodmi(úsečka na povrchu balónika), v tomto prípade v 2D priestore nemusí byť ta najkratšia vzdialenosť medzi bodmi. Stredom balónika je to bližšie ...

Tvoj príklad zo špongiou by som modifikoval ako nejaká dlhá špongia, ktorá je ohnutá do kruhu a má spojené konce. Ak by sme ten kruh zväčšovali(naťahovali). Ale to by sme boli pri podobnej analógii ako s balónikom, akurát v tomto prípade by sme 1D priestor zakrivovali do 2D.

Poslať 30.12.2020 16:08:32   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

napísal 735 príspevkov
Myslím, že som to s tým zrýchlením asi pochopil na čo mieriš.
Ak rozpínanie zrýchľuje aj teraz, je zaujímavé potom hľadať odpoveď na otázku, čo ho poháňa.
Ak je to tak, je to potom riadna záhada.

Osobne si myslím, ale nie len v tejto súvislosti, akurát neviem ako to vyjadriť ... ale myslím, že svet v skutočnosti vyzerá ináč ako ho vnímame my. Už prvé poznatky z kvantovej fyziky naznačujú, že "nie je modrá ako modrá"".

V súvislosti s tebou prezentovaným javom, je zrejmé, že naše predstavy o svete, o jeho podstate, o jeho fungovaní, často mýlené výkonnosťou našich zmyslov, sú veľmi vzdialené od reality.

Poslať 30.12.2020 16:22:39   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
Pokial sa chces silou-mocou vyhnut 'nekonecnosti vesmiru zakrivenim', moc Ti to nepomoze.
Pretoze okamzite nabehne otazka: A co je za tym ? :lol:
Moze existovat nekonecne vela uzavretych vesmirov ?

Problem je nielen v tom nekonecne, ale aj v tom, ze nevieme, co presne je priestor a cas.
Posledna teoria (obecna teoria relativity) hovori, ze priestor a cas 'vznikli' zaroven s hmotou.
To je dost vagne, pretoze pojem 'vznik hmoty' je s tou teoriou nekonzistentny.
(Ak vznikla, tak 'predtym' asi 'nebola' - a to znamena, ze CAS uz musel existovat, aby sa ten 'vznik' vobec dal nejako popisat.)
Na druhej strane - OTR nie je zdaleka konecna teoria Vesmiru, URCITE nevysvetluje vsetko.
Pretoze ked ideme spatne v case, tak vesmir sa 'zmrstuje' a tym padom aj zahrieva - a v takychto podmienkach nastava hegemonia KVANTOVYCH vlastnosti hmoty, ktore v nasom beznom makroskopickom svete nepozorujeme.
Preto v poslednej dobe vedci upustaju od tzv. 'singularity' - ze Vesmir 'vznikol z bodu', kde bola nekonecna hustota a nekonecna teplota.
Kvantove "zakony" take nieco nepripustaju. :)
Preto musime patrat dalej.
Ale je to cim dalej tym tazsie, pretoze v tych casoch uz hovorime o strasnych hustotach a teplotach - a tie tu a teraz zatial nevieme nasimulovat, aby sme 'videli', co sa bude diat. (=teda, co sa vtedy dialo)

Este nas mozu dobehnut aj take "sialenosti" ako je moznost, ze gavitacna konstanta nie je vobec konstantou, ze rychlost svetla vo vakuu nebola vzdy taka, ako je dnes, atd. atd. :lol: :lol: :lol:

Na nudu vo vede to zatial moc nevypada ... :lol:

Poslať 30.12.2020 16:29:39   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
Vlkodlak píše:
Myslím, že som to s tým zrýchlením asi pochopil na čo mieriš.
Ak rozpínanie zrýchľuje aj teraz, je zaujímavé potom hľadať odpoveď na otázku, čo ho poháňa.
Ak je to tak, je to potom riadna záhada.
Bingo! :)
Posledna hypoteza hovori, ze Vesmir "rozfukuje" temna energia.
A preco sa 'zapla' tak neskoro ?
To je este vacsia zahada. :D
Pretoze normalna hmota aj temna hmota sa rozpinanim vesmiru zrieduju. Temna energia sa NEZRIEDUJE !
To znaci, ze ten jej 'rozfukovaci ucinok' sa prejavil az po 7 miliardach rokov, dovtedy nebola dominantnou.

Vlkodlak píše:
V súvislosti s tebou prezentovaným javom, je zrejmé, že naše predstavy o svete, o jeho podstate, o jeho fungovaní, často mýlené výkonnosťou našich zmyslov, sú veľmi vzdialené od reality.
To je na beton.
Nase zmysly (a dokonca aj nas mozog) sa daju tak lahko 'oklamat'.
My si myslime, ze vidime realitu, ale to, co v skutocnosti 'vidime', je zjednoduseny MODEL reality tak, ako ho dokazal spracovat nas mozog.
Ale to uz sme skoro v psychologii ... (Paneboze, co to len hovorim ? :o :lol: :lol: :lol: )

Poslať 30.12.2020 16:35:19   Re: energia nulového bodu

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 7044 príspevkov
Vlkodlak píše:
Napr. že máme konečnú plochu, ktorá nemá koniec. Niečo ako : nedá sa prísť na kraj sveta.
Myslím, že si myslel ohraničenosť Vesmíru, okrem konečnosti/nekonečnosti je tu aj ohraničenosť/neohraničenosť, modelov je kopec.

Poslať 30.12.2020 20:58:26   Re: energia nulového bodu

Obrázok užívateľa

napísal 735 príspevkov
legionar píše:
Pretoze normalna hmota aj temna hmota sa rozpinanim vesmiru zrieduju. Temna energia sa NEZRIEDUJE !
To znaci, ze ten jej 'rozfukovaci ucinok' sa prejavil az po 7 miliardach rokov, dovtedy nebola dominantnou.

Tomu nerozumiem.

Poslať 30.12.2020 21:14:50   Re: energia nulového bodu

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 7044 príspevkov
Vlkodlak píše:
legionar píše:

Tomu nerozumiem.
Tomu nerozumie nikto, preto to ostáva temnou, lebo nikto nevie čo to je, len vidí účinky. A prečo sa temná energia nezrieďuje nevie ani legionar z hľadiska nejakého princípu či kauzality, vie to len z následkov - zrýchľovania rozpínania vesmíru.

Poslať 30.12.2020 22:12:27   Re: energia nulového bodu

napísal 21990 príspevkov
nikto píše:
Vlkodlak píše:
legionar píše:

Tomu nerozumiem.
Tomu nerozumie nikto, preto to ostáva temnou, lebo nikto nevie čo to je, len vidí účinky. A prečo sa temná energia nezrieďuje nevie ani legionar z hľadiska nejakého princípu či kauzality, vie to len z následkov - zrýchľovania rozpínania vesmíru.
Ano, tomu nerozumieme.
Jednym z adeptov na temnu energiu by mohli byt "nejake" kvantove vlastnosti priestoru samotneho.
Alebo "nejaka" neznama 5. "sila" posobiaca globalne a inak, ako vsetky doterajsie.

Ale ako to posobi, to uz v zakladnych rysoch zname je.
V prvopociatkoch Vesmiru prevladalo ziarenie. Kedze ziarenie klesa so 4. mocninou rozmeru, coskoro hegemoniu prebrala latka, ktora klesa 'iba' s 3.mocninou rozmeru.
Takze az po 7. miliardach toho klesania nadobudla hegemoniu "temna energia", ktora bola a je stale konstatntna. Stalo sa to vtedy, ked sa tie prve dve "oslabili" natolko, ze "klesli" pod temnu energiu.
Ta si robila od zaciatku to "svoje" (=rozfukovanie). Len tie prve dve v prvych 7 miliardach rokov "mali nad nou navrch". A teraz ma, zda sa, navrch ona. :D

Moj osobny nazor je, ze najpravdepodobnejsie ide o tie nezname kvantove prejavy priestoru.
Ved aj rychlost svetla vo vakuu je priamo dana len a len vlastnostami priestoru (permitivita a permeabilita vakua).
Kedze plati princip neurcitosti, aj vakuum sa neustale "trepe".
Niektori ludia dufaju, ze z vakua nejaku energiu aj "dostanu" (=energia nuloveho bodu), ale nakoniec to moze byt len tak, ze prave ta energia vakua "sposobuje" to rozfukovanie vesmiru, ale neda sa z neho "tazit".
Ibaze ... :) Ibaze by sme boli schopni priestor (vakuum) deformovat tak, aby sa na jednom mieste ta energia "zhustila" a na druhom "zriedila" (tazko si pod tym nieco konkretneho predstavit).
A potom z tej zmeny nieco "vytazit".
Ale to uz su aj na Nielsa Bohra prilis sialene hypotezy ... :lol:

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť