Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 12 ] 
Autor Správa
Poslať 22.05.2020 17:25:15   Štúdium filozofie

od 12.05.2019 3:14:16
napísal 35 príspevkov
Ahojte.

Študoval som matematiku-informatiku (učiteľský smer), ale pre štýl štúdia matematiky definícia-veta-dôkaz som štúdium zanechal. Začala ma ale baviť história a keďže chcem pri učiteľstve zostať, tak som rozmýšľal nad druhým odborom- filozofia.

Otázka ale znie, či ma štúdium filozofie naučí rozmýšľať? Možno je pre vás divné a poviete si, že či ma štúdium matematiky nenaučilo rozmýšľať. K tomu poviem len toľko, že som nemal problém s vypočítaním akéhokoľvek príkladu od základnej školy po zadanie z vysokoškolskej matematiky. Ale nemám pocit, že by ma štúdium naučilo rozmýšľať a niečo mi počas štúdia chýbalo. Myslíte si, že štúdium filozofie mi tu chýbajúcu medzeru doplní a naučí ma uvažovať?

Mám sa dať na štúdium histórie a filozofie, alebo sa na to vykašľať? (Pre tých čo nevedia, tak štúdium filozofie umožňuje po jeho skončení učiť Náuku o spoločnosti- výchovu k občianstvu.)

Dik za komenty.

Poslať 22.05.2020 19:17:33   Re: Štúdium filozofie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19744 príspevkov
mukel píše:
... ale pre štýl štúdia matematiky definícia-veta-dôkaz som štúdium zanechal.
Myslim, ze to nebolo "pre styl" (ved to je podstatou matematiky!).
Bolo to preto, ze Ta to nebavilo.
Otazkou je, ci sa s rovnakou vervou nepustis do studia filozofie - a tiez Ta to neprestane bavit.

Mal som na vyske v 1. rocniku spoluziacku: stredna skola vynikajuca, same jednicky, olympiady, prihlasila sa na jadrovu fyziku - a od PRVEHO DNA basnila, ze ona vlastne chce studovat medicinu. :lol:
Aj po porvom rocniku odisla na medicinu - a nastastie ju aj dokoncila. :lol:

Na jednom autobusovom zajazde sme raz mali sofera, ktory si to naramne uzival - a po case z neho vypadlo, ze je vystudovany inzinier. :D
Soferovanie ho proste viac bavilo a (asi aj) lepsie zarobil, tak dal vypoved (v nejakej firme, kde robil inziniera) a siel robit zajazdoveho sofera.

Chcem tym povedat, ze clovek si najprv musi upratat vo vlastnej hlave, aby to, co bude v zivote robit, malo zmysel a bolo aj na nejaky uzitok.

Ak budes takym ucitelom NOSky, akym BY si bol ucitelom matematiky, tak to radsej chod za toho sofera ...
Budes stastnejsi, rozhodne viac zarobis a bude z Teba aj vacsi uzitok. :D

Poslať 22.05.2020 19:52:06   Re: Štúdium filozofie

napísal 35 príspevkov
legionar píše:
mukel píše:
... ale pre štýl štúdia matematiky definícia-veta-dôkaz som štúdium zanechal.
Myslim, ze to nebolo "pre styl" (ved to je podstatou matematiky!).
Bolo to preto, ze Ta to nebavilo.
Otazkou je, ci sa s rovnakou vervou nepustis do studia filozofie - a tiez Ta to neprestane bavit.

Mal som na vyske v 1. rocniku spoluziacku: stredna skola vynikajuca, same jednicky, olympiady, prihlasila sa na jadrovu fyziku - a od PRVEHO DNA basnila, ze ona vlastne chce studovat medicinu. :lol:
Tak učiteľstvo som šiel študovať preto, že som už ako gymnazista doučoval matematiku študentov na základnej škole a gymnazistov. Doteraz si tým privyrábam, takže nemôžem povedať, že by ma matematika nebavila.

Aj preto, že doučujem, viem, že to čo by som šiel robiť je učiteľstvo.

Čítal som knihu Príbeh filozofie od Zimmer-a a zhĺtol som ju na jeden šup. Musím preto len zistiť, či by filozofia bola pre mňa to pravé. Nerád by som začal a nedokončil to. História je istá, pretože viem, že ma baví. Teraz už len doplniť druhý predmet.
Rozmýšľal som aj nad estetikou, ale tam je zas ten problém, že na ZŠ sa neučí a na gymply je málo hodín, tak by som asi ako učiteľ dejepis-estetika nenaplnil úväzok.

Asi sa pustím do čítania diel filozofov a ak ma to neunudí, tak si podám prihlášku. Horšie bude, keď ma filozofia nebude baviť, čo si vyberiem. :D :D

Poslať 30.05.2020 10:52:20   Re: Štúdium filozofie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15053 príspevkov
Citácia:
či ma štúdium filozofie naučí rozmýšľať? Možno je pre vás divné a poviete si, že či ma štúdium matematiky nenaučilo rozmýšľať. K tomu poviem len toľko, že som nemal problém s vypočítaním akéhokoľvek príkladu od základnej školy po zadanie z vysokoškolskej matematiky. Ale nemám pocit, že by ma štúdium naučilo rozmýšľať a niečo mi počas štúdia chýbalo.
Skusal si ratat priklady z matematickej olympiady? bol si pozriet prednasky na MatFyze? Skusal si niekedy riesit priklad z Teorie cisel? to je uplne iny level ako pocitat standardne priklady

Poslať 30.05.2020 10:54:06   Re: Štúdium filozofie

Obrázok užívateľa

napísal 15053 príspevkov
Citácia:
a od PRVEHO DNA basnila, ze ona vlastne chce studovat medicinu. :lol:
Aj po prvom rocniku odisla na medicinu - a nastastie ju aj dokoncila. :lol:
najhorsie su pripady ked by isla na medicinu a potom zacal basnit o niecom inom - poznam dievcinu ktora tak vyskusala asi 5 vysokych skol a ani jedna jej nesadla - podla mna nepochopila ze treba aj zamakat

Poslať 30.05.2020 13:04:00   Re: Štúdium filozofie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4324 príspevkov
Na každej škole je niečo čo ťa nebaví a čím musíš preliezť, ak chceš získať papier a robiť čo ťa baví. Bifľovanie poučiek na matike na gympli ma tiež nebavilo, no našťastie sme mali vyučujúcich, čo na tom nebazírovali. V matematickej triede to bolo inak, tam aj zhoršili známku o stupeň, dva, ak si nevedel definície. U nás stačilo vypočítať príklady a to mi išlo, radil sa so mnou aj spolužiak, čo matiku učí teraz na vysokej škole. Aj tak som išla na spoločensko-vedný odbor. Na týchto odboroch, ako je aj filozofia, je podľa mňa viac bifľovania. Nie je to exaktná veda, tak sa Ti môže stať, že ani ohodnotenie profesormi nebude musieť byť objektívne. Neviem, aké sú teraz pomery na filozofickej fakulte. Bolo by dobré zistiť od niekoho, kto tým prešiel. Podľa mňa aj uplatnenie je podstatné slabšie ako matematický odbor. Máš predstavu, čo by si s filozofiou robil? Ak sa nechceš stať kňazom, napríklad? Ako hobby k matike by som to brala. Alebo ako relaxačné čítanie pre vlastné uspokojenie. Nie sme v starovekých Atenách, kde filozofi mali svoje stabilné miesto. Chleba treba zarobiť praktickou činnosťou. Možno nie som dobrý radca v tomto, lebo je ozaj dobre robiť čo človeka baví. Odporúčam sa za to systematicky a intenzívnejšie pomodliť, prípadne poprosiť aj niekoho o modlitbu, aby Ti Pán dal dar rozpoznanie, aby Ťa viedol. Lebo ide o vážnejšie rozhodnutie.

Keby to bolo na Oxforde, tak nepoviem, tam študenti vraj sa vzdelávajú písaním esejí. U nás platilo za mojich čias na takýchto odboroch bifľovanie. Ešte je tu aj kolégium Antona Neurwirta, kde je myslim uvedený západný štýl, ale neviem presne, skús zistiť. Nie sú ale vysokou školou, teda absolvovaním nezískaš vysokoškolské vzdelanie. Ešte ma napadá ma znova isť študovať filozofiu na aloisiane -TF, ktorú majú jezuiti, či priamo na teologickej fakulte. P.s. myslel si niekedy na kňazstvo? Ak si chces založiť rodinu, tak by som brala do úvahy aj platy (učiteľov) pri výbere profesie a studijnej špecializácie.

Poslať 30.05.2020 18:27:51   Re: Štúdium filozofie

napísal 35 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
či ma štúdium filozofie naučí rozmýšľať? Možno je pre vás divné a poviete si, že či ma štúdium matematiky nenaučilo rozmýšľať. K tomu poviem len toľko, že som nemal problém s vypočítaním akéhokoľvek príkladu od základnej školy po zadanie z vysokoškolskej matematiky. Ale nemám pocit, že by ma štúdium naučilo rozmýšľať a niečo mi počas štúdia chýbalo.
Skusal si ratat priklady z matematickej olympiady? bol si pozriet prednasky na MatFyze? Skusal si niekedy riesit priklad z Teorie cisel? to je uplne iny level ako pocitat standardne priklady
Keďže som mal učiteľskú kombináciu, tak sme mali predmety (na matike jeden a informatike jeden), kde sa povinne riešili olympiády aj z informatiky aj z matematiky. Takisto sme vrámci školy mali našu fakultnú olympiádu z matematiky, ktorú organizovala katedra matematiky. (Riešil som ju dobrovoľne. Boli tam príklady zamerané na vysokoškolskú matematiku.)

Poslať 30.05.2020 18:32:55   Re: Štúdium filozofie

napísal 35 príspevkov
teta píše:
Na každej škole je niečo čo ťa nebaví a čím musíš preliezť, ak chceš získať papier a robiť čo ťa baví. Bifľovanie poučiek na matike na gympli ma tiež nebavilo, no našťastie sme mali vyučujúcich, čo na tom nebazírovali. V matematickej triede to bolo inak, tam aj zhoršili známku o stupeň, dva, ak si nevedel definície. U nás stačilo vypočítať príklady a to mi išlo, radil sa so mnou aj spolužiak, čo matiku učí teraz na vysokej škole. Aj tak som išla na spoločensko-vedný odbor. Na týchto odboroch, ako je aj filozofia, je podľa mňa viac bifľovania. Nie je to exaktná veda, tak sa Ti môže stať, že ani ohodnotenie profesormi nebude musieť byť objektívne. Neviem, aké sú teraz pomery na filozofickej fakulte. Bolo by dobré zistiť od niekoho, kto tým prešiel. Podľa mňa aj uplatnenie je podstatné slabšie ako matematický odbor. Máš predstavu, čo by si s filozofiou robil? Ak sa nechceš stať kňazom, napríklad? Ako hobby k matike by som to brala. Alebo ako relaxačné čítanie pre vlastné uspokojenie. Nie sme v starovekých Atenách, kde filozofi mali svoje stabilné miesto. Chleba treba zarobiť praktickou činnosťou. Možno nie som dobrý radca v tomto, lebo je ozaj dobre robiť čo človeka baví. Odporúčam sa za to systematicky a intenzívnejšie pomodliť, prípadne poprosiť aj niekoho o modlitbu, aby Ti Pán dal dar rozpoznanie, aby Ťa viedol. Lebo ide o vážnejšie rozhodnutie.

Keby to bolo na Oxforde, tak nepoviem, tam študenti vraj sa vzdelávajú písaním esejí. U nás platilo za mojich čias na takýchto odboroch bifľovanie. Ešte je tu aj kolégium Antona Neurwirta, kde je myslim uvedený západný štýl, ale neviem presne, skús zistiť. Nie sú ale vysokou školou, teda absolvovaním nezískaš vysokoškolské vzdelanie. Ešte ma napadá ma znova isť študovať filozofiu na aloisiane -TF, ktorú majú jezuiti, či priamo na teologickej fakulte. P.s. myslel si niekedy na kňazstvo? Ak si chces založiť rodinu, tak by som brala do úvahy aj platy (učiteľov) pri výbere profesie a studijnej špecializácie.
Rozmýšľal som nad tým, že pôjdem učiť dejepis a nosku. Prípadne, ak by ma chytila história, ostal by som niekde v múzeu, prípadne archíve. Mojim snom bolo ostať učiť na vysokej škole, ale to len v prípade, že by som v odbore vynikal.

Za kňaza nie. (Na to musí byť človek zvláštne povolaný. Nehovorím, že som nebol, ale neviem si predstaviť, že by som bol kňaz.) Modlitba je dobrý nápad. Aj som sa na ten úmysel modlil. A ak má niekto čas odtiaľ, pomodlite sa za mňa, možno Vás Boh vypočuje a nejako sa mi prejaví ta správna cesta. :)

Poslať 30.05.2020 18:34:54   Re: Štúdium filozofie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19744 príspevkov
mukel píše:
Keďže som mal učiteľskú kombináciu, tak sme mali predmety (na matike jeden a informatike jeden), kde sa povinne riešili olympiády aj z informatiky aj z matematiky. Takisto sme vrámci školy mali našu fakultnú olympiádu z matematiky, ktorú organizovala katedra matematiky. (Riešil som ju dobrovoľne. Boli tam príklady zamerané na vysokoškolskú matematiku.)
Ak Ti to tak dobre slo a aj si doucoval inych, potom by bola skoda, keby Slovensko stratilo dobreho ucitela matematiky.
Lebo takych vela nie je ...
Aj povolanie ucitela matematiky v sebe zahrna nejaku tu filozofiu - o tom mozu rozpravat ludia, ktori si spominaju na svojich dobrych ucitelov matematiky (ak takych mali). :D

Poslať 01.06.2020 13:27:56   Re: Štúdium filozofie

Obrázok užívateľa

napísal 15053 príspevkov
https://dennikn.sk/blog/1914059/matfyz-bol-peklo-ale-stalo-to-za-to/?ref=list

Citácia:
Najväčšie klišé, ktoré môžete počuť od Matfyzáka, je „Matfyz ťa naučí myslieť“. A je to pravdivé klišé. Matfyz je na rozdiel od takého ČVUT veľmi teoretická škola. V praxi to znamená, že sa na nej vyučuje oveľa menej technológií ako na technickejších školách, ale zato veľké množstvo matematiky a algoritmov. Na prvý pohľad to môže vyzerať nezmyselne, nie je predsa hodnotnejší absolvent, ktorý lepšie ovláda najmodernejšie technológie? Krátkodobo určite áno, ale technológie sa hlavne v IT vyvíjajú tak rýchlo, že ak je nejaká moderná dnes, o päť či desať rokov si už na ňu nikto nemusí spomenúť. Preto je v tejto brandži extrémne dôležitá schopnosť rýchlo a efektívne sa učiť. A to je presne to, čo mi dali tie nekonečné hodiny strávené nad dôkazmi z analýzy, to je to, prečo malo zmysel zostávať hore do svitania, kým som neprišiel na algoritmus bežiaci v lineárnom, nie kvadratickom čase. Toto sú veci, vďaka ktorým je možné sa dostať aj s lokálnou univerzitou do svetových spoločností. Navyše, spôsob myslenia naučený na Matfyze sa zákonite premietne aj do uvažovania o mimoškolských veciach, človeka naučí kriticky a analyticky uvažovať aj o spoločenských, či politických témach.

Poslať 05.06.2020 11:39:29   Re: Štúdium filozofie

napísal 35 príspevkov
misojogi píše:
https://dennikn.sk/blog/1914059/matfyz-bol-peklo-ale-stalo-to-za-to/?ref=list

Citácia:
Najväčšie klišé, ktoré môžete počuť od Matfyzáka, je „Matfyz ťa naučí myslieť“. A je to pravdivé klišé. Matfyz je na rozdiel od takého ČVUT veľmi teoretická škola. V praxi to znamená, že sa na nej vyučuje oveľa menej technológií ako na technickejších školách, ale zato veľké množstvo matematiky a algoritmov. Na prvý pohľad to môže vyzerať nezmyselne, nie je predsa hodnotnejší absolvent, ktorý lepšie ovláda najmodernejšie technológie? Krátkodobo určite áno, ale technológie sa hlavne v IT vyvíjajú tak rýchlo, že ak je nejaká moderná dnes, o päť či desať rokov si už na ňu nikto nemusí spomenúť. Preto je v tejto brandži extrémne dôležitá schopnosť rýchlo a efektívne sa učiť. A to je presne to, čo mi dali tie nekonečné hodiny strávené nad dôkazmi z analýzy, to je to, prečo malo zmysel zostávať hore do svitania, kým som neprišiel na algoritmus bežiaci v lineárnom, nie kvadratickom čase. Toto sú veci, vďaka ktorým je možné sa dostať aj s lokálnou univerzitou do svetových spoločností. Navyše, spôsob myslenia naučený na Matfyze sa zákonite premietne aj do uvažovania o mimoškolských veciach, človeka naučí kriticky a analyticky uvažovať aj o spoločenských, či politických témach.
:D

Poslať 05.06.2020 12:01:09   Re: Štúdium filozofie

Obrázok užívateľa

napísal 15053 príspevkov
co ta tak pobavilo ?

[ Príspevkov: 12 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť