Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.03.2020 19:09:59   Re: "Nová ekonomika"

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
jerry
Citácia:
Aj to je možné, ale ak sa pozriem ako funguje ten "ľudský faktor" v minulosti a v súčasnosti, mám obavu, že ani v budúcnosti to inak nebude...
Tak ten "ľudský faktor" tiež má svoje limity. Pozrite sa napr. na W. Buffeta alebo B. Gatesa, E. Muska, či J. Bezzosa atď. Každý z miliardárov si istú mieru "svojho" luxusu vyhradí pre seba /čo je dobré aj spravodlivé/, ale drvivá väčšina ich majetku pracuje a prináša hodnoty bežným ľuďom alebo ľudstvu.

Poslať 23.03.2020 0:26:06   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15665 príspevkov
Citácia:
ale drvivá väčšina ich majetku pracuje a prináša hodnoty bežným ľuďom alebo ľudstvu.
to tak vyzera navonok. Vies ake vysoke dedicske dane maju v USA? im sa viac oplati preliat peniaze do nadacie a z nej si potom ich cucat spat

Poslať 23.03.2020 11:43:36   Re: "Nová ekonomika"

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
Nemyslel som priamu finančnú podporu alebo charitu. Skôr som myslel to, že tí ľudia sú zvyčajne ekonomicky činní a ich impériá dávajú prácu a príjem tisícom alebo miliónom ľudí.

Pozrime sa napríklad na túto správu. A teraz si predstavme, že o niekoľko rokov alebo desaťročí budeme mať tisíckrát výkonnejšie rozhranie. AI už iba nespočíta najlepšie možnosti bez ďalších súvislostí, ale vďaka deeplearningu navrhne hotovú vakcínu. Nie len jednu, ale pre každú skupinu zvlášť, diabetici budú mať vlastnú, kardiaci vlastnú a pod... ;)

Poslať 02.04.2020 20:26:13   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 659 príspevkov
Ahojte. Citim sa trosku zodpovedny za toto vlakno, pretoze som ho asi vlastne vyprovokoval...ale v podstate som rad, len som nemal cas posledne dni sem nakuknut.

priznavam, ze som prispevky viac menej preletel, asi rozumiem diskusii, rad by som to niekam nasmeroval.

Z diskusii sa mi len potvrdzuje ( co som cakal) ake tazke je pre ludi opustit paradigmy, v ktorych vyrastli.

Mam milion myslenok ale aby som bol strucny a priblizil vam svoj pohlad (stale asi plati, ze ste sa ma nan pytali) tak zjednodusene:

A : Tvrdim, ze nepotrebujeme peniaze (velmi vela by som o tom vedel pisat, ale bol by to sloh)
- Spravte si myslenkovy experiment, nazval som to "ZAPLATIMTINESKOR" "ZPN".
Chodte prakticky od kazdodennych potrieb ) nakupy, potraviny, byvanie, cestovanie atd atd) cez , dopravu, dovolenku, zdravie...proste si predstavte kazdy krok v realnom zivote, kde dnes potrebujete "peniaze" a predstavte si aj dodavatela tych sluzieb, tovaru atd...a ze aj on uplatni "ZPN" - najdete nejake ohnivko v retazci, kde su naozaj ralne potrebne peniaze? Ako bankovky, alebo cisla v PC.
je nieco co dnes nevieme vyrobit, vymysliet, dodat, postavit, vyprestovat... bez penazi? Este raz, v tomto modely katdy upolatnuje "ZPN" - t.z. v kazdej situacii kde ste zvyknuti platit, si predstavte ze poviete "ZPN"...

B: A druhy experiment. Robil som ho aj v realnom svete, mozno by to stalo aj za anketu na tomto fore...
mam konkretne vysledky, ale nebufdem ich sem davat, ale otazka znie takto:

Nemusis riesit "zlozenky". To znamena, ze zakladne veci ako najom, teplo, voda, doprava atd... nemusis riesit (nechajte teraz bokom ako je to mozne, tu su dalsie tri podvarianty, ale to by sa len komplikovalo), proste zakladne veci k zivotu mas zabezpecene (nespekulujte ake to su, aj tak to viete).
Tato situacia nastane od buduceho pondelka. Nieco robis, nejak si "zarabas na zivobite" (zlozenky)

Otazka : Co by si robil? Co konkretne? (schvalne blizsie nespecifikujem) Skuste si to naozaj predstavit pred odpovedou...

Poslať 02.04.2020 20:34:35   Re: "Nová ekonomika"

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20262 príspevkov
Spero píše:
A : Tvrdim, ze nepotrebujeme peniaze (velmi vela by som o tom vedel pisat, ale bol by to sloh)
Chodte prakticky od kazdodennych potrieb ) nakupy, potraviny, byvanie, cestovanie atd atd) cez , dopravu, dovolenku, zdravie...proste si predstavte kazdy krok v realnom zivote, kde dnes potrebujete "peniaze" a predstavte si aj dodavatela tych sluzieb, tovaru atd...a ze aj on uplatni "ZPN" - najdete nejake ohnivko v retazci, kde su naozaj ralne potrebne peniaze? Ako bankovky, alebo cisla v PC.
je nieco co dnes nevieme vyrobit, vymysliet, dodat, postavit, vyprestovat... bez penazi? Este raz, v tomto modely katdy upolatnuje "ZNP"
Od zakladu mylny predpoklad.
OK - takze ja budem napriklad zametat ulice (=pracujem a nechcem za to peniaze), ale pojdem si "kupit" Mercedes - bez penazi, samozrejme - ved ZPN. :lol:
Peniaze sluzia na VYMENU a odrazaju CENU jednotlivych produktov.
Takze 100 rohlikov nie je to iste ako 100 televizorov.

Zakladny prijem je pekna vec, ALE ma to svoje haciky, o ktorych sa tu uz popisalo dost stranok ... :lol:

Poslať 02.04.2020 20:44:45   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15665 príspevkov
Citácia:
Nemusis riesit "zlozenky". To znamena, ze zakladne veci ako najom, teplo, voda, doprava atd... nemusis riesit (nechajte teraz bokom ako je to mozne, tu su dalsie tri podvarianty, ale to by sa len komplikovalo), proste zakladne veci k zivotu mas zabezpecene (nespekulujte ake to su, aj tak to viete).
Tato situacia nastane od buduceho pondelka. Nieco robis, nejak si "zarabas na zivobite" (zlozenky)

Otazka : Co by si robil? Co konkretne? (schvalne blizsie nespecifikujem) Skuste si to naozaj predstavit pred odpovedou...
takto som fungoval zhruba prvych 20 rokov zivota - cca do 23 roku ked som skoncil VS :-D

Poslať 02.04.2020 20:47:54   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 659 príspevkov
legionar píše:
Spero píše:
je nieco co dnes nevieme vyrobit, vymysliet, dodat, postavit, vyprestovat... bez penazi? Este raz, v tomto modely katdy upolatnuje "ZNP"
Od zakladu mylny predpoklad.
OK - takze ja budem napriklad zametat ulice (=pracujem a nechcem za to peniaze), ale pojdem si "kupit" Mercedes - bez penazi, samozrejme - ved ZPN. :lol:
Peniaze sluzia na VYMENU a odrazaju CENU jednotlivych produktov.
Takze 100 rohlikov nie je to iste ako 100 televizorov.

Zakladny prijem je pekna vec, ALE ma to svoje haciky, o ktorych sa tu uz popisalo dost stranok ... :lol:
Stale sa pohybujes v tej paradigme, ze vstko ma svoju cenu. Skus to este raz. Zametas ulice a chces mercedes (tu znacku si dal preto, lebo jej pripisujes nejaku "cenu", hodnotu) Viem ze to nie je lahke...

Poslať 02.04.2020 21:06:41   Re: "Nová ekonomika"

napísal 20262 príspevkov
Spero píše:
Stale sa pohybujes v tej paradigme, ze vstko ma svoju cenu. Skus to este raz. Zametas ulice a chces mercedes (tu znacku si dal preto, lebo jej pripisujes nejaku "cenu", hodnotu) Viem ze to nie je lahke...
Samozrejme, ze vsetko ma svoju cenu. :)
Objektivne, nie iba, ze ja tomu nejaku cenu "pripisujem".
Jej vyska v jednotlivych pripadoch a zmysel v urcitych situaciach - to je uz ina otazka.
To, ze kovova sekera je cennejsia ako kamenna, pochopili ludia uz pred zopar tisicami rokov - urcite aspon ti s kamennymi sekerami, co to prezili. :lol:
Tvoje teorie vychadzaju z uplne zlych predpokladov.
Cenu proste nezameties pod stol ...

Poslať 02.04.2020 21:25:26   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 659 príspevkov
legionar píše:
Spero píše:
Samozrejme, ze vsetko ma svoju cenu. :)
Objektivne, nie iba, ze ja tomu nejaku cenu "pripisujem".
Jej vyska v jednotlivych pripadoch a zmysel v urcitych situaciach - to je uz ina otazka.
To, ze kovova sekera je cennejsia ako kamenna, pochopili ludia uz pred zopar tisicami rokov - urcite aspon ti s kamennymi sekerami, co to prezili. :lol:
Tvoje teorie vychadzaju z uplne zlych predpokladov.
Cenu proste nezameties pod stol ...
Mame dnes problem nieco vyrobit? Je niecoho nedostatok? Sme trosku dalej, ako v dobe ked zelezo nastupilo po kameni :)

Ozaj, a ako by si odpovedal na otazku B? Lebo to su spojene nadoby.

A znovu zopakujem, ze rozumiem, ake tazke je toto pochopit. Ved aj nebo nie je vraj zadarmo :))

Poslať 02.04.2020 21:49:40   Re: "Nová ekonomika"

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
Spero píše:
Mame dnes problem nieco vyrobit? Je niecoho nedostatok?
Ak by sa poskytovali statky spôsobom "zaplatím neskôr" tak by nedostatok bol. Napríklad tých Mercedesov :) alebo domčekov s 5-árovým pozemkom pod lesom na brehu jazera...
Vyrovnanie ponuky a dopytu (aby nebol nedostatok statku, aby dopyt neprevyšoval ponuku) zabezpečuje cena statku, ktorá odráža jeho vzácnosť. Pri systéme "zaplatím neskôr" by napríklad nebolo možné zabezpečiť 5 miliárd Mercedesov.
Musel by si z pozície autority rozhodovať, kto ten mercedes dostane, prípadne, že bude len jeden unifikovaný typ automobilu pre každého.

Citácia:
Ozaj, a ako by si odpovedal na otazku B? Lebo to su spojene nadoby.
Otázka B bola: nemusíš riešiť zloženky. Čo by si robil?
Odpoveď: Za predpokladu, že by som mal zabezpečené všetky životné potreby (aj tie, ktoré nie sú nevyhnutne nutné na prežitie - napr. cestovanie, a podobne), vykašľal by som sa na prácu, odišiel do môjho domčeka pod lesom pri jazere :) (ktorý by som mal samozrejme k dispozícii, udržiavaný) a buď by som sa tam venoval pestovaniu rastliniek na záhrade, a časť roka by som cestoval po svete.
Čo ti dala moja odpoveď?

Poslať 02.04.2020 22:16:25   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 659 príspevkov
Stale nerozumiete. Nepredstavujem nieco ako volebny program, koncept, ktory si precitate a zhodnotite jednotlive body a okomentujete ze toto ano, a toto nie. Ja predsa nevravim, ze mame realne zit "zaplatim neskor". Je to ponuka na myslenkovy experiment, aby ste pochopili, ze .... a realna podoba zitia je potom uz len "technicky problem". Ten by sme vyriesili. Ale este vela vody Dunajom pretecie...

Tak zase docitania niekedy, ked bude horsie, lebo ked je nam dobre, tak sme slepi.

P:S: A s tym domcekom a pestovanim, preco nie? Nevidim v tom problem.

Poslať 02.04.2020 22:26:19   Re: "Nová ekonomika"

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
Ale nevysvetlil si, ako by si v tvojom svete "zaplatím neskôr" riešil nedostupnosť niektorých statkov, ktorá by nastala (lebo už by neexistovala cena statku, ako limitujúci faktor).
Len si skonštatoval, že nerozumieme a že sme slepí.

P.S.: ani v cestovaní po svete časť roka nevidíš problém?

Poslať 03.04.2020 7:01:26   Re: "Nová ekonomika"

napísal 20262 príspevkov
Nemame nedostatok ? A vieme si vsetko vyrobit ?

Tak sa chod pozriet do hociktorej nemocnice a spytaj sa ich, co im chyba. :lol:

Volal som s rodinou vo Svajciarsku - divili sa, ze u nas sa este stale da kupit toaletny papier !
Lebo tam uz 3 tyzdne nie.

Ty nam hovoris, ze 'stale nerozumieme', ale sam nerozumies, ze predkladas myslienkovy experiment, ktory stoji na vode, ma spustu dier, je nepremysleny a neodpoveda na spustu zavaznych otazok.
Preto som ho oznacil za utopiu - nie preto, ze by to nebolo 'pekne', alebo realizovatelne.

Poslať 03.04.2020 8:55:27   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15665 príspevkov
Citácia:
divili sa, ze u nas sa este stale da kupit toaletny papier !
Lebo tam uz 3 tyzdne nie.
za sociku sme nastrihali Pravdu alebo Rude pravo na pouzitelnu velkost a bolo vybavene
v najhorsom pripade lopuchy to istia
nas nic nezaskoci :-D

Poslať 06.04.2020 20:33:31   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15665 príspevkov
Petr Kubáč: Fenomén Heróna Alexandrijského
http://www.hwworld.cz/index.php/clanky/683-petr-kubac-fenomen-herona-alexandrijskeho
http://petr-kubac.blog.cz/1807/fenomen-herona-alexandrijskeho
Citácia:
Vrcholná Římská antika si pohrávala s technologiemi, které ještě 1500 let "něměly existovat" Vitruvius někdy v roce 75 před Kristem popsal první atmosférický parní stroj, Který Herón z Alexandrie za 100 let opravdu postavil a jednu jeho verzi používal k otevírání chrámových dveří. Mimo to navrhl "větrný traktor" který silou větru měl orat pole, "parní varhany", "vodní varhnany" , prodejní automat, který po vhození mince vydal zboží a spoustu dalších věcí. Škoda, že helenistická Alexandrie neměla patentový úřad a škoda, že samotná Alexandrie přešla z rukou Byzance do rukou muslimů, kteří v éře Al Ghazzálího odvrhli antickou vzdělanost, což vedlo ke vzniku dodnes existujícího prototypu muslima - zbožný, nepracovitý, nemyslící - a pro antické písemosti v držení mohamedánů to znamenalo rychý konec.

OK tedy vrcholná římská antika kolem roku 70-100 našeho letopočtu byla tam, kde anglická průmyslová revoluce startovala těsně před rokem 1700, což jsem na tomto blogu psal už několikrát. Také jsem několikrát zmiňoval proč po roce 100 našeho letopočtu jsme museli čekat až do roku 1700. Otrokářská ( nebo v roce 100 už jen polo-otrokářská ) společnost neměla nouzi o pracovní sílu daleko lacinější a použitelnější než komplikované parní stroje. Navíc tehdejší řežim bojoval s překvapivě moderními problémy : byrokracie, přeregulovanost společnosti, inflace, dusivé daně, nízký ekonomický růst, aktivita barbarů, rozštěp společnosti na bohaté patricie a "dolních 50 miliónů", kteří spolu nesdílejí prakticky nic...

Takže patricijští vůdci římské společnosti pohrdali prací, kterou vykonávali otroci bez vzdělání, zato se vyžívali v politických pletichách a obchodu se vzdáleným zahraničím. Nic z toho nijak nepřispělo k rozvoji techniky. Herón nepochybně ukazoval své prarní stroje bohatcům a výsledek - asi pokývali hlavou a řekli "zajímavé" - a tím to skončilo.
Citácia:
Tedy se dostáváme ke dnešní době a k islamismu, který ženou ropné peníze. Začněte tvrdě makat v oblasti energetiky, zlikvidujte tím hodnotu ropy a bude po islamismu, ale též po současném statusu QUO, který umožňuje patriciům dnešní společnosti pohrdat prací, věnovat se pletichám a obchodu se vzdáleným zahraničím. Tedy mnoho důvodů nechat opravdu převratné technologie hnít v zárodečném stadiu, abychom se za 1500 let mohli divit : "ÓÓÓÓ - to už Staří Američané experimentovali s termojadernou fúzí ??" Převratné myšlenky nejsou dnes žádány. Nejsnadnější cesta ke zbohatnutí nevede přes ( skutečně ) převratné stroje, ale přes konzumerismus státy dotovaných lidí, kteří kupují zboží, k jehož výrobě nijak nepřispěli. Proto tolik řečí o robotice a robotizaci ( "noví lidé" z univerzit i z rozvojového světa pracovat neumí, a navíc kdo pracuje nemá čas utrácet ), proto migrace ( představte si tu útratu v Orsay u muslima se 4 manžekami ), proto sofistikované sociální dávky ve stylu "nepodmíněného základního příjmu", proto NE usilovné práci, NE tvrdému vzdělání a NE Thoriovvým jaderným elektrárnám, které v prototypu fungovaly už v 60. letech.

Římští patriciové vymýšleli sofistikované postupy, jak zabránít inflaci, ekonomické stagnaci a vybrat více daní, přitom nespadnout z vrcholku pyramidy. Jejich řešení byla příliš opatrnická, proto způsobila přesně to, čemu měla zabránit : Pád západořímské říše, nástup Germánů s daleko primitivnější ( a pružnější ) společenskou strukturou, nástup křesťanství, úpadek patricijské vládnoucí třídy spojený s úpadkem umění a vzdělanosti. Už v 1. století našeho letopočtu měly antické elity tu těžko představitelnou možnost vzdát se výnosných "nik" a vydat se s tehdejšími vynálezy na cestu techniky a společenských změn, které technika přinese. Toho nevyužili, proto ne Římané, ale Frankové jsou "zakladatelé současné Evropy". Naštěstí se zachovaly alespoň nákresy Heronových parních strojů, které přes renesanční vzdělance došly až k Newcomenovi, Stirlingovi, Stephensonovi, Wattovi, Edisonovi, Westinghouseovi, a dalším...

Opět vidíme fenomén technologie, která není žádaná a proto narazí na "neočekávané překážky". Do nedávna byly takové překážky zcela absolutní "akademie nedala grant" a bylo po ptákách. Jenomže dnes žijeme v době, kdy společnost je pod tlakem jiné "převratné technologie" a to je Internet. Navíc žijeme v době, kdy dosavadní "mocnosti" spíše upadají a do popředí civilizace se ( znovu ) dere Čína Je možné, že něco z toho bude mít pozitivní vliv ?

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť