Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.03.2020 12:15:07   Re: "Nová ekonomika"

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
AI vymyslí stroje, vyrobí ich, naprogramuje aj opraví. Zdroje budú lacnejšie a vďaka AI sa s nimi bude aj hospodáriť efektívnejšie....
zatial len fantazia ale ak to by aj naozaj bolo tak by to viedlo k apatickej spolocnosti
prave tazkosti v zivote nas vedu k tomu aby sme rastli ako osobnosti
Toto je pravda.
V praxi to bolo pekne vidno, čo riešila euroatlantická spoločnosť pred príchodom tejto koronavírovej krízy.
Problémy s dvanástym pohlavím, nezmyselné snahy o uhlíkovú neutralitu, Gretka sa člnkovala po Atlantiku... Proste bolo nám veľmi dobre a nemuseli sme riešiť normálne problémy. Tak sme riešili blbosti. A podobne by to bolo aj v tom hypotetickom modeli bezstarostnej budúcnosti.

Poslať 22.03.2020 13:18:26   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15664 príspevkov
Podla mna velke plus Europy v minulosti bolo ze nebola prilis centralizovana
a tak si rozne staty mohli vyskusat rozne riesenia a co sa osvedcilo potom aplikovali aj ostatni
centralzacia v Bruseli oslabuju iniciativu clenov a aj dnes niektori volaju po VIAC EU

Poslať 22.03.2020 13:28:44   Re: "Nová ekonomika"

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20262 príspevkov
misojogi píše:
Podla mna velke plus Europy v minulosti bolo ze nebola prilis centralizovana
a tak si rozne staty mohli vyskusat rozne riesenia a co sa osvedcilo potom aplikovali aj ostatni
centralzacia v Bruseli oslabuju iniciativu clenov a aj dnes niektori volaju po VIAC EU
Na to si spomen, ked sa to poriadne rozbehne v Spanielsku, Francuzsku, Nemecku, Holandsku ... :roll:
Prave tato roztriestenost Europu brzdi a ukazuje, aka je, ako celok, slaba a zranitelna.
Kazdy si robi, co chce - najlepsie na ukor toho druheho.
Hlavne, ze sa kazdy utesuje, aku "narodnu identitu" si dokazal "udrzat" ...

Poslať 22.03.2020 13:38:08   Re: "Nová ekonomika"

napísal 812 príspevkov
Myslím, že spájanie debaty o tom, že ak nemá spoločnosť na riešenie normálne problémy (je jej "veľmi dobre"), začne riešiť blbosti nemá nič spoločné s integráciou Európy.
Tieto pseudoproblémy by sa za rovnakej situácie (spoločnosti je "príliš dobre") rovnako riešili aj v národných štátoch.

Stupeň integrácie EU absolútne nesúvisí s témou tejto diskusie.

Poslať 22.03.2020 13:48:58   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15664 príspevkov
Citácia:
Stupeň integrácie EU absolútne nesúvisí s témou tejto diskusie.
ja tu vidim nasledovnu postupnost
najprv centralizacia potom byrokratizacia a nakoniec neschopnost
Citácia:
Tieto pseudoproblémy by sa za rovnakej situácie (spoločnosti je "príliš dobre") rovnako riešili aj v národných štátoch.
to ano, ale podla mna ide o dalsi mechanizmus ktory posobi degenerativne
podla mna jedno nevylucuje druhe, obe posobia synergicky

Poslať 22.03.2020 13:55:27   Re: "Nová ekonomika"

napísal 812 príspevkov
Ale ja s tebou nepolemizujem; máš pravdu.

Akurát sa ti podarilo odviesť diskusiu úplne inde.

Inak, ty máš úžasnú schopnosť vybrať si nejaký parciálny detail a na ňom rozvinúť diskusiu o úplne inom probléme, než bola pôvodná téma. :)
Ja by som navrhol v diskusii o tzv. "novej ekonomike" už nepleveliť s európskou integráciou. nech môže štefan a spero reagovať na tie príspevky vyššie.

Poslať 22.03.2020 14:17:32   Re: "Nová ekonomika"

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20262 príspevkov
jerry píše:
Ja by som navrhol v diskusii o tzv. "novej ekonomike" už nepleveliť s európskou integráciou. nech môže štefan a spero reagovať na tie príspevky vyššie.
Len este mala poznamka k veci:
Ako som uz spomenul vyssie, bez jednoty ziadna "nova ekonomika" stefanovho typu uz z principu nie je mozna. :lol:

Ale OK - mozete pokracovat v diskusii o "novej ekonomike" ...

Poslať 22.03.2020 14:42:26   Re: "Nová ekonomika"

napísal 812 príspevkov
Tak to by sa mal vyjadriť on, ako by to malo byť - či by nárok na ten príjem a na "základné potreby pre šťastný a bezproblémový život" mali mať nárok iba obyvatelia jedného štátu, alebo by šlo o projekt na úrovni väčších celkov (napr. EU), alebo celosvetový projekt...

Poslať 22.03.2020 16:00:22   Re: "Nová ekonomika"

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
Tak v mojej vízii sa nepredpokladá, žeby to bola záležitosť jedného štátu alebo nejakého ekonomického zoskupenia. To tak trochu zažívame už teraz na príklade SAE reálne a napr. v Nórsku by to potenciálne mohli urobiť keby chceli. Ale v týchto prípadoch jednoducho sú tie ekonomiky bohaté. Nie je to zásluha novej reality. Ak by iné ekonomiky chceli, môžu im tie zdroje ukradnúť alebo ich od nich odstrihnúť a sme tam, kde sme boli. Ak ale s pomocou AI vymyslíme zdroj energie o ktorom hovorím, tak bude dostupný pre všetkých ľudí na celej zemi. Jednoducho v budúcnosti nebude nikto hladný alebo smädný, nebude mu zima a nebude dlho trpieť bežným zdravotnými problémami.

Poslať 22.03.2020 18:04:22   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15664 príspevkov
Citácia:
Ak ale s pomocou AI vymyslíme zdroj energie o ktorom hovorím, tak bude dostupný pre všetkých
dolezite je to slovicko AK na zaciatku vety :palec:

Poslať 22.03.2020 18:09:09   Re: "Nová ekonomika"

napísal 812 príspevkov
Ak ale s pomocou AI vymyslíme zdroj energie o ktorom hovorím, tak budú z toho zdroja profitovať hlavne elity, ktoré ten výskum predtým budú financovať. ;)

Poslať 22.03.2020 18:26:50   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15664 príspevkov
Citácia:
tak budú z toho zdroja profitovať hlavne elity, ktoré ten výskum predtým
mozno budu mat socialne citenie a poskytnu to zadarmo celemu ludstvu :palec:

Poslať 22.03.2020 18:34:38   Re: "Nová ekonomika"

napísal 812 príspevkov
Aj to je možné, ale ak sa pozriem ako funguje ten "ľudský faktor" v minulosti a v súčasnosti, mám obavu, že ani v budúcnosti to inak nebude... :)

Poslať 22.03.2020 18:54:28   Re: "Nová ekonomika"

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
misojogi
Citácia:
dolezite je to slovicko AK na zaciatku vety
To "ak" má iba ten význam, že či to vymyslíme s AI spolu alebo to AI vymyslí sama. :) Predstavte si len koľko teoretických možnosti "neobmedzených" zdrojov energie už máme rozpracovaných teraz. Len tomu stále "niečo" chýba. :o

jerry
Citácia:
Ak ale s pomocou AI vymyslíme zdroj energie o ktorom hovorím, tak budú z toho zdroja profitovať hlavne elity, ktoré ten výskum predtým budú financovať.
Toto je otázka možných scenárov a nemusí to nutne takto byť. Ale kľudne aj môže. Na veci to nič nemení. Znova sa vrátim k SAE. Nemám pocit, žeby tam ľudia bedákali, že hlavní šejkovia majú x krát viac majetku. Záležať bude veľmi na tom ako sa AI integruje, či ju budeme používať ako sluhu, alebo jej dovolíme aby nám vládla. Záleží tiež na prostredí a kultúre. Tam kde to budú mať pod kontrolou elity aj tak ľudia dostanú to čo potrebujú v miere ako som popísal, tam kde to bude v rukách verejného záujmu /napr. ako v Nórsku teraz/ tiež ľudia dostanú to čo potrebujú. Je to nevyhnutné tak ako bude blahobyt stále rásť. Ľudia na túto mieru životnej úrovne dokážu "vyrásť" aj sami bez AI, len im to bude trvať zrejme omnoho dlhšie a nebudú takí efektívni.

Poslať 22.03.2020 19:00:55   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 4446 príspevkov
V čase koronavírusu keď všetci hovoria o tom, ako udržať ekonomiku, tak toto mi pripadá ako únik zo skutočnosti.

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť