Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 21.03.2020 14:47:03   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15660 príspevkov
Citácia:
ak pojem "nová ekonomika" je učenie cirkvi, tak na to o čom hovorím ja ho nebudem používať.
"nová ekonomika" vychadza z ucenia Cirkvi ale je viac smerov, nielen ten ktory opisuje misionar
uvidim ze co sa osvedci

Poslať 21.03.2020 18:55:58   Re: "Nová ekonomika"

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
stefan píše:
Bude to asi takto, že každý dospelý človek prvého v mesiaci dostane na účet 2000 eur. Ak spolu žijú dvaja v jenom byte, tak dostanú proste 4000 eur. Pri súčasnej úrovni cien z toho pohodlne zaplatia energie, stravu, zdravotnú starostlivosť aj relax.
Pri súčasnej úrovni cien...
Vieš si predstaviť tú inflačnú špirálu, ak by si toto realizoval v praxi? Ľudia by zrazu mali v rukách množstvo farebných papierikov s čísielkami (prípadne by im na kartových účtoch pribudli nejaké čísielka) a nakupovali by za tie papieriky pri úrovni cien, ktorá by stále ostávala na dnešnej úrovni? To naozaj?

Ak je to také jednoduché, nebolo by možné už dnes dotlačiť zopár biliónov eur a rozdávať ich napríklad trebárs len po 1000 eur mesačne tým chudobnejším? Však tlačiarne a rotačky sú k dispozícii, papier tiež...

V Nemecku po 1. svetovej vojne sa snažili riešiť situáciu s nedostatkom a chudobou podobne. Tiež tlačili farebné papieriky vo veľkom, ale predstav si, cenová úroveň neostala taká, ako kedysi. A ak aj vláda nariadila pevné ceny a povinné výkupy, ľudia to nerešpektovali a stále si si za tie papieriky nemohol nič kúpiť v "bývalej cenovej hladine".

misionar3 píše:
Bohužial masový rozvoj tejto ekonomiky naráža na ľudský faktor, chamtivosť.
Toto je dôležité. Misionar3 to dobre pomenoval a vystihol. Čo by si robil s tým "ľudským faktorom", ktorý by v konečnom dôsledku sabotoval každú takúto všeobjímajúcu snahu rozdávať ľuďom nasilu dobro?
Komunisti tiež chceli podobné dobro a tiež im to stroskotalo na tom, že tieto vznešené ideály nepočítajú s niečim tak "prízemným", ako je trebárs tá chamtivosť, ale aj snaha mať viac ako iní, zabezpečiť seba a svojich blízkych (a to aj na úkor iných členov komunity...). Čo tým?

Poslať 21.03.2020 19:20:40   Re: "Nová ekonomika"

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20261 príspevkov
To su take utopisticke chimery.
Ja som tiez za zakladny prijem, ale z uplne inych dovodov a hlavne na inej urovni.
Nebude to 2000, ani 1000, ale iba nejakych 200-300 eur. (Dochodci a invalidi viac!)
Prezijes, ale nic moc - musis aj nieco robit.

Vyhody spocivaju najma v ZRUSENI uradnej masinerie, ktora nas stoji miliony az miliardy (nielen platy, ale aj budovy, doprava, energie, komunikacie atd.).
(Socialna poistovna, danove a financne urady, urady prace a socialnych veci atd. Bol by iba JEDEN financne-danovy urad, ziadne vybavovacky, potvrdenia - nic takeho.)

Lenze ma to jeden strasne velky ani nie hacik, ale rovno HAK - museli by to urobit VSETKY krajiny (aspon v ramci EU) rovnako. A to bude neprekonatelny problem.
Navyse - EU by sa musela naozaj zatvorit vsakovakym migrantom, ktori by to chceli zneuzivat.

To je co sa tyka ludi.
Co sa tyka firiem a podnikania, museli by sa CELOSVETOVO ZRUSIT vsakovake "danove raje" a podobne podvody.
A komplet prerobit legislativa podnikania v ramci EU - zase v celej, rovnako a zmysluplne oddelene od ostatneho sveta, ktory by sa tak nechoval. Tym myslim vsetky tie "zahranicne investicie", "zahranicny kapital" a tym padom prelievanie ziskov MIMO stat.

takze to zhrniem - zatial iba chimery a snivanie ... :cry:

Poslať 21.03.2020 20:05:31   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15660 príspevkov
Citácia:
Ja som tiez za zakladny prijem, ale z uplne inych dovodov a hlavne na inej urovni.
Nebude to 2000, ani 1000, ale iba nejakych 200-300 eur. (Dochodci a invalidi viac!)

Vyhody spocivaju najma v ZRUSENI uradnej masinerie, ktora nas stoji miliony az miliardy
realne mame na nejakych 60 euro mesacne a zvysok si musis zarobit sam, ale je to lepsie ako nic

Poslať 21.03.2020 21:12:10   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 4446 príspevkov
Uznávam že by sa možno ušetrilo na byrokracii za štátne a sociálne dávky.

Poslať 21.03.2020 23:01:44   Re: "Nová ekonomika"

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
Všetko čo píšete je správne pretože ignorujete podstatnú vec, že sa bude jednať o novú realitu, kde ľudia už nebudú musieť súperiť o zdroje.

jerry
Citácia:
Vieš si predstaviť tú inflačnú špirálu, ak by si toto realizoval v praxi? Ľudia by zrazu mali v rukách množstvo farebných papierikov s čísielkami (prípadne by im na kartových účtoch pribudli nejaké čísielka) a nakupovali by za tie papieriky pri úrovni cien, ktorá by stále ostávala na dnešnej úrovni? To naozaj?
Naozaj. Základné životné potreby by proste boli naďalej dostupné. Vyššia úroveň by bola samozrejme drahšia. Boli ste za posledných 10 rokov v SAE? To je taký nedokonalý príklad ktorý pre ilustráciu stačí. Si občan, tak dostaneš takú podporu, že môžeš aj bývať aj jesť aj sa voziť na aute. Oženíš sa s miestnou slečnou, tak ako svadobný dar dostaneš od štátu nový dom alebo byt. Prežiješ pri troche skromnosti bez nutnosti chodiť do práce. Nie si spokojný s touto základnou úrovňou? Choď pracovať /teda lepšie povedané - nájdi si zamestnanie/ a už si žiješ o úroveň vyššie. SAE má totiž veľa lacných zdrojov /žiaľ aj tých ľudských, ale to je teraz nepodstatné/. Preto si to môžu dovoliť. Ak ale AI nájde riešenia ako mať energiu takmer zadarmo pre všetkých ľudí na svete, tak nič nebude brániť tomu aby to tak podobne a ešte lepšie bolo na celom svete. A bude, to je môj názor, lebo všetko k tomu smeruje.

Citácia:
Toto je dôležité. Misionar3 to dobre pomenoval a vystihol. Čo by si robil s tým "ľudským faktorom", ktorý by v konečnom dôsledku sabotoval každú takúto všeobjímajúcu snahu rozdávať ľuďom nasilu dobro?
Komunisti tiež chceli podobné dobro a tiež im to stroskotalo na tom, že tieto vznešené ideály nepočítajú s niečim tak "prízemným", ako je trebárs tá chamtivosť, ale aj snaha mať viac ako iní, zabezpečiť seba a svojich blízkych (a to aj na úkor iných členov komunity...). Čo tým?
Stále tu ale počítaš s prerozdeľovaním zdrojov a s tým, že ked tu bude viac tak inde bude menej. Ja hovorím o realite, kedy sa o základné zdroje nebude potrebné deliť. Prečítaj si napr. niečo o kriminalite v SAE alebo iných bohatých krajinách, kde základné potreby sú tak dostupné, že ich už nikto nerieši. Keď si necháš v parku večer na lavičke telefon, tak ráno ho tam nájdeš, lebo nikomu nestojí ani za to, aby si ho zobral. SAE dávam iba ako náznak príkladu, hádam je to jasné.

legionar
Citácia:
To su take utopisticke chimery.
Ale to je presne to isté. Tvojich 200-300 je mojich 2000-3000. Je to jedno. Ak súčasná spoločnosť tak ako píšeš ďalej by vedela vygenerovať mesačne pre jednotlivca 200-300e, tak "moja" spoločnosť v budúcnosti bude vedieť vygenerovať 2000-3000e, pretože tak ako Ty by si teraz ušetril na aparáte a toto prerozdelil, tak "ja" o 100 rokov ušetrím na 80% práce, ktorú dnes robia ľudia, lebo ju budú robiť stroje.

Poslať 21.03.2020 23:14:32   Re: "Nová ekonomika"

napísal 20261 príspevkov
stefan , to je prave iluzia - ze usetris, lebo 80% prace budu robit stroje.
A kto ich bude vymyslat, vyrabat, programovat, opravovat ?
Ludstvo VZDY bude bojovat o zdroje, lebo NIKDY ich nebude nie ze nadbytok, ale ani len dostatok.

Poslať 21.03.2020 23:48:26   Re: "Nová ekonomika"

napísal 437 príspevkov
Myslím si, že Ty vieš lepšie ako ja aké sú skryté možnosti. AI vymyslí elektráreň, ktorá bude taká efektívna, že niekoľkonásobne pokryje energetické potreby ľudstva a bude to čistá energia. Virtuálna realita bude slúžiť pre virtuál a sprostredkuje nám neuveriteľné zážitky, rozšírená bude pomáhať ľuďom aj v takých činnostiach, o ktorých teraz neuvažujeme. AI vymyslí stroje, vyrobí ich, naprogramuje aj opraví. Zdroje budú lacnejšie a vďaka AI sa s nimi bude aj hospodáriť efektívnejšie....

Poslať 22.03.2020 7:10:37   Re: "Nová ekonomika"

napísal 20261 príspevkov
stefan píše:
Myslím si, že Ty vieš lepšie ako ja aké sú skryté možnosti. AI vymyslí elektráreň, ktorá bude taká efektívna, že niekoľkonásobne pokryje energetické potreby ľudstva a bude to čistá energia. Virtuálna realita bude slúžiť pre virtuál a sprostredkuje nám neuveriteľné zážitky, rozšírená bude pomáhať ľuďom aj v takých činnostiach, o ktorých teraz neuvažujeme. AI vymyslí stroje, vyrobí ich, naprogramuje aj opraví. Zdroje budú lacnejšie a vďaka AI sa s nimi bude aj hospodáriť efektívnejšie....
Cista naivita. :D
AI nie je to, co si predstavujes.
A ak sa nou raz stane, na 100% skoncime ako neandertalci.
Vies, dufam, co sa stalo s neandertalcami ...

Poslať 22.03.2020 9:31:38   Re: "Nová ekonomika"

napísal 437 príspevkov
Tak iste, nehovorím že to bude zajtra. Ale už aj dnes sa môžeš do kolektívneho výpočtu zapojiť aj Ty cez folding@home. Ale v zásade sú na to potrebné iba dve veci. Dostatočne výkonné rozhranie a dostatočné úložisko. Ak budeme mať dostatočne výkonnú dátovú sieť pokrývajúcu celú Zem a dostatočne výkonné CPU, tak teoreticky každé elektronické zariadenie môže byť pripojené a podieľať sa na kolektívnom výpočte. Dostatočné dátové úložisko pozbiera dáta a AI sa cez deeplearning stále sama bude zdokonaľovať a prinášať nám stále lepšie riešenia. Ako súčasná úroveň AI dokáže pomáhať naznačujú rôzne projekty.

Poslať 22.03.2020 9:40:24   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3974 príspevkov
stefan píše:
:D Tieto myšlienky tu už boli tak v 60 - tych rokoch minulého storočia. KOmunisti hlásali: "rozkážeme větru, dešti.." všetko budú robiť stroje a my si budeme užívať komunistickú spoločnosť kde každý dostane to čo potrebuje a chce.
Prešlo takmer 100 rokov a nič. Snívať môžeš, sny sú hnacou silou pokroku, ale v ekonomike sa nedá uvažovať ako technik. Tu platia spoločenké zákonitosti a žial aj ten nešťatný ľudský faktor. My kresťania ten ľudský faktor nazývame dôsledok dedičného hriechu.

Poslať 22.03.2020 10:06:10   Re: "Nová ekonomika"

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
Podobnosť čiste náhodná ;)
https://dennikn.sk/blog/862183/ako-by-vyzerala-komunisticka-spolocnost/

Citácia:
Komunistická má byť taká spoločnosť, v ktorej bude každému jednotlivcovi garantovaná čo najväčšia sloboda a možnosť kreatívneho rozvoja, v ktorom bude oslobodený od dnešnej úmornej námezdnej práce, rovnako bude oslobodený od útlaku a nedostatku.
...
výroba nebude riadená ziskom, teda tovary nebudú vyrábané pre výmennú hodnotu s cieľom zisku, ale budú vyrábané priamo kvôli ich úžitkovej hodnote, na spotrebu. Toto má byť jednak umožnené zrušením kapitalistického vlastníctva ako spoločenského a hospodárskeho princípu, čo spôsobí odumieranie tried a inak prekonaním trhovej formy výmeny, výroby a tvorby hodnoty vyspelejšími formami. T
...
bude možné zabezpečiť čo najväčší nadbytok pre čo najväčší počet ľudí, jednak kvôli inej organizácii výroby, inak distribúcie, najmä ale kvôli priestoru, ktorý bude uvoľnený elimináciou privlastňovania nadhodnoty.
Základnými dvoma úlohami v prechode (prechodná spoločnosť a prvá fáza) bude po prvé vyrovnanie výroby a spotreby, resp. kúpy a reorganizácia výroby podľa potrieb, teda aby ľudia pracovali tam, kde naozaj chcú, kde sa môžu kreatívne realizovať.
...

Poslať 22.03.2020 11:07:45   Re: "Nová ekonomika"

napísal 437 príspevkov
Idei môžu byť podobné, východiská sú však iné. Štátu bude viac, to je asi pravda. Škoda, že nechcete čítať s porozumením. Alebo si naozaj myslíte, že o 200 rokov budú nejakí ľudia robiť na poli alebo v továrňach? Stačí sa pozrieť okolo seba, akú úroveň automatizácie už máme teraz. Myslíte, že sa to nebude zdokonaľovať a vylepšovať? Ak nepríde nejaká pohroma, tak sa proste ľudia budú mať stále lepšie. Nechápem prečo sa vám to nepáči... :D

Poslať 22.03.2020 11:34:29   Re: "Nová ekonomika"

napísal 20261 príspevkov
misionar3 píše:
My kresťania ten ľudský faktor nazývame dôsledok dedičného hriechu.
A my, ateisti, tomu hovorime "vsivackej lidskej faktor" (Belmondo vo filme Klaun) :lol:

Poslať 22.03.2020 12:05:04   Re: "Nová ekonomika"

Obrázok užívateľa

napísal 15660 príspevkov
Citácia:
podstatnú vec, že sa bude jednať o novú realitu, kde ľudia už nebudú musieť súperiť o zdroje.
odkial mas tu isttu ze to tak bude? zatial je to stale v rovine ze MOZNO ..... ak pokrok postupi
Citácia:
AI vymyslí stroje, vyrobí ich, naprogramuje aj opraví. Zdroje budú lacnejšie a vďaka AI sa s nimi bude aj hospodáriť efektívnejšie....
zatial len fantazia ale ak to by aj naozaj bolo tak by to viedlo k apatickej spolocnosti
prave tazkosti v zivote nas vedu k tomu aby sme rastli ako osobnosti
Citácia:
AI sa cez deeplearning stále sama bude zdokonaľovať a prinášať nám stále lepšie riešenia.
tiez mi to pripada nerealne
Citácia:
Myslíte, že sa to nebude zdokonaľovať a vylepšovať? Ak nepríde nejaká pohroma, tak sa proste ľudia budú mať stále lepšie. Nechápem prečo sa vám to nepáči...
paci ale nevidime to az tak optimisticky ako to vidis ty ;)
Citácia:
A my, ateisti, tomu hovorime "vsivackej lidskej faktor"
ano, aj tak sa to nazvat :D :lol:

[ Príspevkov: 61 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť