legionar
Citácia:
Hovoris o AI ako keby nebola inteligentna.
Prepac, ale ja byt AI v takej pozicii, ako si to opisal, tak vymlatim to paraziticke ludstvo do posledneho kusa ...
Iste, to riziko tu je. Našťastie však na to nie sú dôvody. S AI sa bude dať pekne /spolu/pracovať.
jerry
Citácia:
Presne ako som napísal - životný štandard odvodzuješ od svojich vlastných nárokov a tento štandard vzťahuješ na celú populáciu.
Ak by chceli všetci bývať v domčeku s 4-árovou záhradkou pod lesom, potom čo? Zabezpečíš na Slovensku tri milióny domčekov pod lesom?
Pripomína mi to popis komunistických ideológov o živote v komunizme, to ich heslo "každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb". Akurát že presadenie týchto vznešených a krásnych myšlienok prinieslo nepredstaviteľné utrpenie a množstvo mŕtvych...
Súčasné elity (či už to slovo použijeme v negatívnom alebo pozitívnom zmysle) vlastnia výraznú časť svetového bohatstva (myslím, že cca 10% ľudí vlastní cez 80% svetového bohatstva; predpokladám že na Slovensku tie pomery budú podobné). Obom nám je jasné, že dobrovoľne sa toho bohatstva nevzdajú ani dnes, ani v budúcnosti. Pre realizáciu tvojich nápadov by ale bolo nutné, aby väčšiu časť bohatstva vlastnil štát (prípadne nejaká vrcholová organizácia, ktorá by rozhodovala o tom, čo je ešte štandard a čo človek dostane automaticky, a čo je už nadštandard).
Ako by si donútil elity, aby sa vzdali svojho majetku v prospech spoločnosti? Násilím alebo hrozbou násilia?
Keďže sa jedná o nový spôsob života, nerozumiem trochu tej skepse. Nemá to totiž nič spoločné s čímkoľvek čo tu bolo. Tiež asi si nerozumieme úplne ako by to fungovalo. Veci by neboli zadarmo. Ľudia by si ich stále museli kúpiť. Tlak na ceny základných výkonov by nebol, lebo tento segment by pre súkromnú sféru bol tak neatraktívny, že by sa z neho stiahla /rastlinná a živočíšna výroba by tak proste ostala na štát/. Tlak na cenu nadštandardných výkonov by bol /dom s pozemkom by si mohol dovoliť len niekto, kto by dlho šetril alebo mal nejakú prácu/. Bude to asi takto, že každý dospelý človek prvého v mesiaci dostane na účet 2000 eur. Ak spolu žijú dvaja v jenom byte, tak dostanú proste 4000 eur. Pri súčasnej úrovni cien z toho pohodlne zaplatia energie, stravu, zdravotnú starostlivosť aj relax. Bude už na nich koľko minú a koľko ušetria. Ak sa im ich život nebude zdať dostatočne pohodlný, tak začnú niekde pracovať alebo podnikať. Ak im to ale bude stačiť, tak nebudú musieť robiť nikde.
misionar3
Citácia:
Nová ekonomika je jasne definovaná v sociálnom učení KC. Existujú aj firmy vo svete a zopár aj v SR ktoré sa riadia tzv. Ekonomikou spoločenstva. Majitelia firiem si uvedomujú že nie sú majitelia, Ale Bohom povolaní správcovia spoločných dobier. Tu sa vlastníci delia o produkovaný zisk na tri časti. Jedna ide na rozvoj firmy, jedna na vzdelávanie a prípravu budúcich pracovníkov v ekonomike spoločenstva a na sociálne programy a tretia sa delí medzi zamestnancov. Bohužial masový rozvoj tejto ekonomiky naráža na ľudský faktor, chamtivosť.
Ok, ak pojem "nová ekonomika" je učenie cirkvi, tak na to o čom hovorím ja ho nebudem používať.
teta
Citácia:
Jerry, presne je to snívanie. Je to podľa mňa aj v rozpore s tým, že kto sa viac snaží, mal by mať viac a kto menej, mal by mať menej.
Skús si to predstaviť. Táto vízia budúcnosti, ktorá veľmi pravdepodobne nastane nie je v rozpore s tým, že kto sa viac snaží ten viac má. Istú úroveň tohto systému zažívame už dnes. Napríklad každý v našej krajine rovnako užíva výhody toho, že tu máme mier a nemusíme sa báť chodiť po vonku. Tak isto k tebe operátor vyšle sanitku ako ku komukoľvek inému, keď voláš políciu nemusíš sa identifikovať výškou svojho účtu alebo množstvom titulov pred menom a tiež požiarnici prídu zahasiť tvoj dom rovnako ako aj susedov. Ak zdroje začnú byť tak lacné, že prestanú byť záujmom chamtivosti ľudí, tak nepodmienený príjem sa stane rovnako prirodzeným ako mier. A kto bude chcieť viac, ten sa aj tak bude musieť snažiť niečo robiť.