Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 11 ] 
Autor Správa
Poslať 05.09.2019 11:51:30   Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12923 príspevkov
https://www.aktuality.sk/clanok/719045/umyvate-surove-maso-pred-varenim-robite-chybu/
na internete nachadzam protichodne informacie
co vy na to?
Citácia:
Mnohí z nás zvyknú kurča v kuchyni pred varením opláchnuť vodou. Dobrý úmysel zbaviť povrch mäsa neželaných baktérií však môže mať opačný účinok.
Nová správa Národného amerického úradu pre poľnohospodárstvo (USDA) potvrdzuje, že umývanie surového kuracieho mäsa môže dokázateľne zvýšiť riziko otravy.

Mäso neoplachujte vodou
Surové kurča je často kontaminované nebezpečnými baktériami ako sú Salmonella, Campylobacter a Clostridium perfringens. Choroby z konzumácie potravín, ktoré sú kontaminované spomínanými baktériami zasiahnu, podľa odborného portálu Science Alert, každoročne minimálne jedného zo šiestich Američanov.

Avšak, oplachovanie surového kurčaťa tieto patogény neodstráni, skôr naopak. Práve samotné umývanie mäsa umožňuje, aby sa tieto nebezpečné mikroorganizmi šírili - prostredníctvom vody, špongie, či kuchynského riadu.

„Aj keď si väčšina spotrebiteľov myslí, že umytie hydiny účinne odstráni škodlivé mikroorganizmy z povrchu mäsa, najnovší vedecký výskum potvrdzuje, že týmto spôsobom sa baktérie môžu účinne šíriť na iné povrchy a ďalšie potraviny,“ vysvetlila pre médiá zástupkyňa šéfa USDA pre bezpečnosť potravín Mindy Brashearsová.
Citácia:
Pripravili preto nasledujúce bezpečnostné tipy na prípravu mäsa:

mäso pripravujte až na koniec, najskôr spracujte zeleninu či ovocie
na surové mäso použite špeciálnu dosku na krájanie
neumývajte surové mäso
umývajte si ruky mydlom najmenej 20 sekúnd medzi dotykom surového mäsa a ostatných povrchov
používajte potravinový teplomer, aby ste sa uistili, že je kuracie mäso zahriate na teplotu najmenej 73 stupňov Celzia

„Umývanie alebo oplachovanie surového mäsa a hydiny môže zvýšiť riziko nákazy a následnej otravy, pretože sa baktérie šíria po vašej kuchyni,“ varovala napokon Carmen Rottenbergová, administrátorka USDA z Food and Inspection Service.

Poslať 05.09.2019 12:15:07   Re: Umyvate maso z obchodu?

od 05.03.2014 14:26:50
napísal 66 príspevkov
A však neumývaj ani mäso (lebo však tým spôsobom rozšíriš škodlivé mikroorganizmy na okolie), neumývaj si ani ruky (lebo však načo, tiež tým len roznesieš špinu k rúk na okolie). A samozrejme v žiadnom prípade neumývaj zeleninu, ktorú budeš variť, tam ju tiež postačí len zahriať na tých 73 stupňov. A aby som nezabudol, v žiadnom prípade sa ani nesprchuj, tiež tým môžeš šíriť škodlivé mikroorganizmy.

Toto je tuším štvrtá téma o (ne)umývaní mäsa čo zakladáš na rôznych fórach. Však ak nechceš umývať, neumývaj.

Poslať 05.09.2019 12:20:20   Re: Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3938 príspevkov
jerry píše:
A však neumývaj ani mäso (lebo však tým spôsobom rozšíriš škodlivé mikroorganizmy na okolie), neumývaj si ani ruky (lebo však načo, tiež tým len roznesieš špinu k rúk na okolie). A samozrejme v žiadnom prípade neumývaj zeleninu, ktorú budeš variť, tam ju tiež postačí len zahriať na tých 73 stupňov. A aby som nezabudol, v žiadnom prípade sa ani nesprchuj, tiež tým môžeš šíriť škodlivé mikroorganizmy.

Toto je tuším štvrtá téma o (ne)umývaní mäsa čo zakladáš na rôznych fórach. Však ak nechceš umývať, neumývaj.
v stredoveku platilo že umývať sa je hriešne, lebo sa zbavuješ špiny, ktorou ťa obdaril Boh :D

Poslať 05.09.2019 13:11:38   Re: Umyvate maso z obchodu?

napísal 66 príspevkov
Podobný článok (resp. asi z rovnakého zdroja) bol aj na idnes.cz
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/potraviny-neomyvat-pred-varenim.A180803_102456_zdravi_pet/diskuse

najlepšia z článku je diskusia pod ním :)
Citácia:
Jak je vidět tak autor musel kuře olizovat a bakterie mu vlezli na mozek. Jinak ten článek vysvětlit nelze.

Myslím, že ani nestojí za námahu klikat na další (stejně to nikdy nedělám :-) ) Ale takovou blbinu mohli vymyslet opravdu jen v Americe, kde neumí ani oloupat brambory ;-D;-D;-D a jídlo uvaří jen šoupnutím do mikrovlnky

Chápu, příště kuře vyndám ze sáčku jen v atombordelu a ten pak nechám dezinfikovat.

Ještě by se lidi neměli sprchovat, také hrozí rozstříkání bakterií po koupelně. Ale dá se to eliminovat vydenzifikováním.
Vzhůru do smradlavých zítřků.
Umývejte si potraviny, jak jste zvyklí. Za několik let - po vyčerpání obrovských částek grantů- vědci zjistí, že omývání je to jediný pravý, co můžete udělat.

Některé potraviny by se fakt neměly omývat. Mě se třeba neosvědčilo omývání máku, nebo kostek cukru. Mnozí další udělali jistě podobnou zkušenost.

Mám pocit, že již neuplyne mnoho vody a brzy se dočkáme poučení - jak si správně utírat zadek

Nejbezpečnějším a bezkontaktním řešením je ještě běhající kuře nabodnout na kůl a šup do hrnce či na gril... V případě potřeby se nasoukat do ochraného skafandru.

Btw, len tak uvažujem, či je správne pri domácom kurati ho pred prípravou vypitvať. Predsa len, môžeš nejakými zvyškami vnútorností kontaminovať okolie...

Poslať 05.09.2019 15:07:22   Re: Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

napísal 12923 príspevkov
Citácia:
podla mna asi len druha ale aj tak, pointa je v tom ze mi to vrta hlavou, lebo poznam aj presne opacne nazory (teda za systematicke umyvanie masa vzdy po nakupe v obchode pred hodenim do hrnca)
Citácia:
Podobný článok (resp. asi z rovnakého zdroja) bol aj na idnes.cz
ano a nieco podobne (neumyvat) pisal dokonca tusim aj Pohlreich a ine celebrity, takze naozaj som na rozpakoch co robit - je o tom na webe viacero clankov(ktore tvrdia ze NEumyvat) a na mna to posobi .... :oops:

Poslať 05.09.2019 15:07:31   Re: Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

napísal 12923 príspevkov
Citácia:
Mám pocit, že již neuplyne mnoho vody a brzy se dočkáme poučení - jak si správně utírat zadek
presne toto skolil svoje muzstvo major Terazky

Poslať 05.09.2019 21:00:55   Re: Umyvate maso z obchodu?

napísal 66 príspevkov
misojogi píše:
... naozaj som na rozpakoch co robit - je o tom na webe viacero clankov(ktore tvrdia ze NEumyvat) a na mna to posobi .... :oops:
Tak na webe je viacero článkov napríklad aj o tom, ako je neriadená migrácia dobrá vec, prípadne aké super je Progresívne Slovensko (ak vypichnem len tvoje dve "obľúbené" témy). Tiež si v rozpakoch čo robiť?

Tých diskusií o mäse asi bolo menej, máš pravdu. Mne to len utkvelo ako taká večne sa opakujúca téma.

Poslať 06.09.2019 21:12:32   Re: Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

napísal 12923 príspevkov
Citácia:
Mne to len utkvelo ako taká večne sa opakujúca téma.
zatial k nej neviem zaujat stanovisko a to ma na tom omina

Poslať 12.09.2019 8:11:05   Re: Umyvate maso z obchodu?

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 365 príspevkov
Tiež som o tom čítal. Aj som skúšal sa tým riadiť, ale nedá mi to. Mám pocit, že to mäso proste musím opláchnuť. Tak ho oplachujem a hotovo.

Poslať 13.09.2019 13:10:05   Re: Umyvate maso z obchodu?

od 25.08.2002 4:50:23
napísal 184 príspevkov
Mäso prakticky vždy oplachujem. Ale tým rizikám týkajúcim sa špongie, riadu, atď. bránim tým, že ho umývam v prázdnom dreze (a kto by pri tom použil špongiu, asi nemá všetkých pohromade) a drez aj všetky doštičky, nože, taniere, atď. po skončení práce s mäsom oblievam vriacou vodou. A pre ruky som prevzal best practices od bratranca veterinára, že ruka, ktorá sa dotkne surového mäsa, je "kontaminovaná" a nechytá sa ňou nič iné, kým sa neumyje vodou a mydlom (on to samozrejme má, kým nedá dole gumenú rukavicu, ale princíp je zhodný)...

Jednej kamarátke sa tieto pravidlá zdali prehnané, ale lepšie hamovať ako banovať.

Poslať 20.10.2019 9:14:14   Re: Umyvate maso z obchodu?

Obrázok užívateľa

napísal 12923 príspevkov
dalsi clanok na tuto zabavnu temu
https://www.kamzakrasou.sk/velka-chyba-pri-spracovani-kuraciny-moze-ta-dostat-az-do-nemocnice-/20020?position=hs_footer
:lol: :D :oops:

[ Príspevkov: 11 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť