Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 28 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 07.04.2020 10:49:28   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4242 príspevkov
Ak sa nepomodlim jedno zdravas po sviatosti, lebo som zabudla, tak mi je celá sviatosť nanič? Úprimne tomu neverím.

Poslať 07.04.2020 11:03:30   Re: Nedokoncena spoved?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19433 príspevkov
teta píše:
Ak sa nepomodlim jedno zdravas po sviatosti, lebo som zabudla, tak mi je celá sviatosť nanič? Úprimne tomu neverím.
O tom (=na tom) sme sa tu uz raz bavili v spojeni s Vingardium leviosaaaa ... :D

Poslať 07.04.2020 11:48:38   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14224 príspevkov
teta píše:
tu je dolezite slovicko UMYSELNE, inak to nie je hriech. Ak si mala umysel sa pomodlit ale si zabudla tak sviatost je platna.
Ak zistis ze pokanie je pre teba nevykonatelne tak sa ozves hned alebo ti ho iny knaz moze zmenit
pokanie co dostatnes po spovedi je symbolicky prvy krok k naprave - lebo zmyslom spovede je polepsenie
ak by si nemala umysel sa polepsit ale zotrvavat v hriechu vtedy by sme sa mohli spytat ze nakolko je spoved platna a aky ma vlastne zmysel.

Poslať 07.04.2020 13:52:55   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 4242 príspevkov
Keď v čase spovede mám úmysel sa polepšiť, ale neskôr mi to prípadne zaťažko?

Poslať 07.04.2020 16:01:21   Re: Nedokoncena spoved?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19433 príspevkov
teta píše:
No, to uz asi peklom zavana ... :lol:

Poslať 07.04.2020 19:03:41   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 14224 príspevkov
teta píše:
to je normalna vec, sme len ludia
ale ked sa clovek snazi tak postupne pride na nejake napady ze ako na vec
Ja som sa kedysi snazil ovladat ked ma nieco vytocilo, potom som zistil ze lepsie je zmenit svoj pohlad na svet (a na druhych ludi) aby ma veci tak nevytacali a teraz som relativne pokojny clovek. Naucil som sa chapat svoju emociu.

Poslať 07.04.2020 20:18:59   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 4242 príspevkov
Alebo Ti iný kňaz povie, že toto musíš.

Poslať 08.04.2020 0:16:04   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 14224 príspevkov
co musis? ked nehovoris celou vetou tak neviem na ktoru myslienku v diskusii reagujes

Poslať 08.04.2020 12:36:21   Re: Nedokoncena spoved?

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3749 príspevkov
Na odpustenie hriechov je v prvom rade potrebný krst.
Sk 2,38 Peter im povedal: "Robte pokánie a nech sa dá každý z vás pokrstiť v mene Ježiša Krista na odpustenie svojich hriechov a dostanete dar Svätého Ducha.

- pokánie
- pokrstiť
- Duch Svätý

Pred krstom predchádza pokánie, kde sa človek ROZHODNE už viacej nehrešiť a vykoná potrebnú nápravu - skutok pokánia. K tomuto rozhodnutiu dostane Ducha Svätého, aby tak mohol aj uskutočniť a zotrvať v svätosti.
Tento úkon je na začiatku jednorazový - urobí pokánie, dá sa pokrstiť a prijme Ducha Svätého. Ideálne v jeden deň. A takto je v človeku Božie semeno a potom nehreší - pretože sa narodil z Boha.

Kto sa narodil z Boha, nepácha hriech, lebo v ňom ostáva jeho semeno; a nemôže hrešiť, pretože sa narodil z Boha.

Kto ostáva v ňom, nehreší; kto hreší, ten ho nevidel, ani nepoznal.
Vieme, že nik, kto sa narodil z Boha, nehreší, ale chráni ho ten, ktorý sa narodil z Boha, a Zlý sa ho nedotkne.

Ak teda hrešíš, potom treba hľadať problém vyššie - buď nemáš Ducha Svätého, alebo tvoj krst nebol krstom, alebo si vôbec nerobil pokánie. To je hlavná príčina toho, že vôbec hrešíš. (Myslím tým, že žiješ v hriechu - pokračuješ starým životom ako predtým)

A ak už hrešíš po pokání, krste v Duchu Svätom, potom je to na pováženie, čo ťa k tomu vedie, ale keď už padneš potom je tu možnosť vyznať svoj hriech Bohu, alebo sa aj zdôveriť druhému človeku v Kristovi - v prípade katolíckej cirkvi kňazovi.

Slovo "trest" pri spovedi vôbec nie je na mieste. Ide o úkon pokánia. Je to v priamej spojitosti ku tvojmu pokániu. V podstate súčasťou skutku pokánia, ktorým vykonáš nápravu.
V minulosti kým sa dostavilo ovocie pokánia a bolo vidieť aj výsledky prešli v niektorých prípadoch aj roky. Dnes sa rovnaký proces skrátil na modlitbu, čítanie knižky, a pod.

A samozrejme, ak už raz robíš pokánie, je v tvojom srdci aj túžba všetko napraviť. Ibaže by si sa "spovedal" len tak a vôbec nechápal o čo ide. V tom prípade chápeš, že kňaz ti dáva trest, ty si v podstate žiadne pokánie ani neurobil a teda ani žiaden hriech ti nebol odpustený. Z toho chápania o pokání vychádza katolícka náuka, ktorá sa neskôr pretavila do formy pravidiel, ktoré už mnohí berú automaticky bez chápania o čo vlastne pri pokání ide a preto majú potom otázky typu, že ak nevykonajú "trest" tak nemajú odpustené hriechy. Katolícka spoveď je sviatosťou "pokánia". Preto by mal každý vedieť čo to pokánie vlastne vôbec je.

Poslať 08.04.2020 23:43:53   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 14224 príspevkov
Citácia:
A ak už hrešíš po pokání, krste v Duchu Svätom, potom je to na pováženie, čo ťa k tomu vedie, ale keď už padneš potom je tu možnosť vyznať svoj hriech Bohu, alebo sa aj zdôveriť druhému človeku v Kristovi - v prípade katolíckej cirkvi kňazovi.
Spoved je podla cirkevnych otcov ako keby opakovanie krstu, s tym ze vzhladom na predosly krst ma trocha iny charakter, ale samozrejme suhlasim ze krst je prva sviatost a podmienuje ostatne ....

Poslať 09.04.2020 0:58:54   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3478 príspevkov
Toto chce asi podrobnejšiu odpoveď:
misojogi píše:
teta píše:
tu je dolezite slovicko UMYSELNE, inak to nie je hriech. Ak si mala umysel sa pomodlit ale si zabudla tak sviatost je platna.
Sviatosť je platná tak či tak, o tom to nebolo, prešiel som si moje texty znovu. Problém nie je v platnosti sviatosti zmierenia, ale v tom, že vykonanie uloženého pokánia viaže pod ťažkým hriechom, AK som sa spovedal z aspoň jedného ťažkého hriechu. Ak som mal len ľahké hriechy, vykonanie uloženého skutku pokánia viaže len ľahko.
Na platnosť sviatosti zmierenia majú vplyv iné veci, aj keď....
misojogi píše:
Ak zistis ze pokanie je pre teba nevykonatelne tak sa ozves hned alebo ti ho iny knaz moze zmenit
pokanie co dostatnes po spovedi je symbolicky prvy krok k naprave - lebo zmyslom spovede je polepsenie
Súhlas, treba sa nad tým zamyslieť už počas spovede. Ako som napísal, povinnosť vykonať zadosťučinenie je ohraničené smrťou, takže netreba stresovať, pri najbližšej spovedi, ak viem, že to nedokážem splniť, poviem, že som dostal "pokutu" (aj akú) a že ju nedokážem splniť a že si prosím náhradnú (myslím, že je potrebné znovu spomenúť ťažké hriechy (toto si nie som istý)). Boh vidí a vie, že som sa snažil a že som rozhodnutý požiadať o iné pokánie, takže netreba stresovať, ale ani to zbytočne bagatelizovať a odkladať.
misojogi píše:
ak by si nemala umysel sa polepsit ale zotrvavat v hriechu vtedy by sme sa mohli spytat ze nakolko je spoved platna a aky ma vlastne zmysel.
Ak nemám úmysel polepšiť sa, sú dve možnosti, spoveď je neplatná A/ALEBO bola prijatá svätokrádežne. Ja sa kloním k tomu "A", lebo bez úmyslu polepšiť sa neľutujem a bez ľútosti je sviatosť neplatná, no a navyše ju "simulujem" a tým sa pokúšam prijať ju svätokrádežne. Zjednodušene, ani som sa nevyspovedal a ešte mám aj svätokrádež na krku.
Kňaza oklamať možno, Boha nie.

Poslať 19.04.2020 12:03:50   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 14224 príspevkov
velmi pekne a zrozumitelne - Spoved 2020 - Kostol Jána Pavla II.
https://www.youtube.com/watch?v=UatWTLZ11gs&

Poslať 19.04.2020 13:15:42   Re: Nedokoncena spoved?

Obrázok užívateľa

napísal 4242 príspevkov
Max začíname si rozumieť. Platnosť spovede nie je podmienená vykonanim uloženého pokánia, ibaže by to kňaz tak určil (napr.pri krádeži povinnosť vrátiť vec).

Samozrejme vykonanie uloženého pokãnie nezľahčujem, ale ak by niekto zabudol, tak zasa nejde o hriech bez ohľadu na matériu preberanú pri sv.spovedi.

Citácia:
.Ak nemám úmysel polepšiť sa, sú dve možnosti, spoveď je neplatná A/ALEBO bola prijatá svätokrádežne. Ja sa kloním k tomu "A", lebo bez úmyslu polepšiť sa neľutujem a bez ľútosti je sviatosť neplatná, no a navyše ju "simulujem" a tým sa pokúšam prijať ju svätokrádežne. Zjednodušene, ani som sa nevyspovedal a ešte mám aj svätokrádež na krku.
Kňaza oklamať možno, Boha nie.
milosť polepšiť sa ani milosť chcieť sa polepšiť nie je z Teba, ale Tí to krásne môže byť dané vo sv.spovedi pri Tvojej spolupráci s milosťou odpustenia. Kto nezažil, nepochopí. Samozrejme pri ťažkých hriechoch tam by som bola opatrná v tejto veci, treba podľa mňa aspoň prísť s prosbou o dar polepšiť sa.
Ešte citát z prednášky pátra Vitteka:
Citácia:
.Pri spovedi si myslíme, že všetko závisí od toho, ako sa vyznáme, myslíme si, že je to naše dielo, naša analýza, že odpustenie je dôsledkom našej dobrej prípravy, že dobrá analýza naša a spovedníkova nám zaistí Božie odpustenie, lebo si myslíme, že je to naše dielo. Spovedník s jansenistickými tendenciami je spovedník, ktorý chce mať penitenta pod kontrolou, zdôrazňuje sa hlavne poslušnosť predpísaným vonkajším úkonom, podceňuje sa učenlivosť voči Bohu a dôvera, udržuje sa mentalita obavy a výkonu, zabúda sa na silu posvätenia a zbožstvenia človeka. V liturgii sa to prejavuje pomýleným chápaním tzv. „aktívnej účasti“, ktorá sa redukuje len na vonkajšie služby v liturgii, absolútne odmietanie inej reči (nedajbože latinskej) v liturgii, lebo to potom nemáme „pod kontrolou“ našej mysle, našich slov. Zabúda sa úplne na dar spásy v liturgii, ktorú máme prijímať v hĺbke srdca ako nezaslúžený dar, ktorý nás má moc vnútorne zmeniť! Liturgia sa stáva ľudským výkonom, ľudským dielom, a prestáva byť dielom Božím, ktorý vo viere a dôvere prijímame. Pápež František často opakuje, že Boh nás „primerea“ (nás predchádza, on je prvý, on má primát, od neho prijímame zdarma dar spásy).

[ Príspevkov: 28 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia