Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 107 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13131 príspevkov
vidis to tak (binarne cize) digitalne nula a jednotka = bud je clovek spaseny alebo nespaseny
problem je v tom ze u cloveka je to uz aj tu na zemi prerod
a aj ked sme novym stvorenim v Kristovi, este stale v nas pretrvava stary clovek
ty to vidis binarne, ja tom vidim ako kontinualny proces (ktory ma pochopitelne zaciatok)
ty to vidis preto binarne lebo je to tak z pravnickeho pohladu protestanstskej teologie, ale skus si aspon predstavit ze to moze byt aj inak ako mas zabehnute vo svojich predstavach ty

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
Ktorý z apoštolov mal vo svojom pohľade niečo medzi 1 a 0?

Z hriechu buď človek pokánie urobí, alebo nie. Nič medzi tým pri pokání nie je. Ježiš prišiel na zem preto aby nás spasil = zachránil od hriechu. A to aj urobil raz a navždy. Zmieril nás s Bohom na duchu. Potrebujeme prejsť zmierením = zosúladením s Bohom na duši - čo je naša myseľ, vôľa, emócie - aby sme mysleli a cítili ako on - čo je obnova mysle ako sa píše v biblii - to je naša úloha a potom tiež v konečnom štádiu na tele - čo je opäť úloha Boha. Takže je tu nejaká spolupráca. Ak chce niekto byť naozaj spasený, potom nečaká na nejaký očistec, ale má na to čas už tu na zemi.

Zmierenie s Bohom je na 3 úrovniach
1. na duchu - kde sa jedná s hriechom - to robí Ježiš
2. na duši - myseľ, vôľa, emócie = obnova mzsle - to robíme my a máme na to čas len tu na zemi
3. na tele - to robí opäť Boh, kde on obnoví naše telo vzkriesením, premenením
-----------
potom budeme kompletne nové stvorenie v Kristovi Ježišovi v plnosti duchom, dušou aj telom

Ale obnova z hriechu sa deje tu a teraz a robí ju Ježiš Kristus, kde on nás svojou vlastnou krvou úplne očisťuje od každého hriechu raz a navždy. A obnova mysle sa deje tu a teraz počas nášho bytia tu na zemi. Obnova tela bude na konci dní vzkriesením, alebo premenením.
A takto vstúpime do nebeského kráľovstva.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18916 príspevkov
Ked citam tieto rozne "teorie", vzdy si spomeniem na "Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden ...". :D
Je uplne uzasne, ze KAZDY VERIACI VIE UPLNE PRESNE, ako to bolo, je a dokonca aj bude.
Kazdy z nich vie, co Boh robil, robi a dokonca aj co bude robit.
No nekup to ... :lol:

napísal 3748 príspevkov
legionar píše:
To čo je o Bohu možné vedieť je napísané v biblii. Stačí otvoriť a čítať.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
No nekup to ... :lol:
Legi, ak by som mal pouzit tvoju analogiu, tak toto nie je obchod, nikto nic nepredava, teda nemusis nic kupovat.

Je uplne normalne, ze sme obcas v situacii ked si myslime, ze vieme co Boh robil, robi a co je uplne najlepsie, vieme ako by mal Boh robit. Dialo sa to, deje sa to a zrejme sa to bude diat aj nadalej. Je to proste proces, ktorym asi musime prejst, hoci teoreticky vieme alebo by sme mali vediet ako sa mame zachovat aby k tomu nedoslo. Lenze k tomu dochadza, pretoze sme ludia a ludia si uz z principu radi komplikuju veci ked vnasaju do toho svoje ego. Potom vznikaju tieto, ako hovoris "teorie". Ale aj na tychto "teoriach" ako ich nazyvas je vzdy kusok pravdy a ani jedna strana nemusi byt uplne mylna.

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
Je uplne uzasne, ze KAZDY VERIACI VIE UPLNE PRESNE, ako to bolo, je a dokonca aj bude.
mam zakazdym dodavat vetu ze ide o moj nazor ako som ja pochopi Pismo a ako ho chape Cirkev za 2000 rokov?

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
2. na duši - myseľ, vôľa, emócie = obnova mysle - to robíme my a máme na to čas len tu na zemi
co v pripade ked sme v tomto smere urobili len cast prace a este nie sme uplne pripraveni?

napísal 3748 príspevkov
Treba aby každý dobehol do konca. Inak bude zavrhnutý. Pavol sám o sebe píše, že ak nebude krotiť svoje telo, že bude zavrhnutý.
Keby bol očistec, tak by napísal, bežte o závod a ak nedobehnete, nebojte sa, ešte budete mať možnosť to dokráčať v očistci. Nie, ale píše úplný opak. Treba dobehnúť až do konca tu na zemi.

1Kor 9,24-27.10,1-6
Neviete, že tí, čo bežia na štadióne, bežia síce všetci, ale iba jeden dosiahne víťaznú cenu? Bežte tak, aby ste sa jej zmocnili. A každý, kto závodí, zdržuje sa všetkého; oni preto, aby dosiahli porušiteľný veniec, my však neporušiteľný. Ja teda tak bežím, nie ako na neisto, tak bojujem, nie akoby som bil do vetra. Ale krotím svoje telo a podrobujem si ho, aby som azda, kým iným kážem, sám nebol zavrhnutý. Nechcem, bratia, aby ste nevedeli, že všetci naši otcovia boli pod oblakom, všetci prešli cez more a všetci boli v oblaku a v mori pokrstení v Mojžišovi, všetci jedli ten istý duchovný pokrm a všetci pili ten istý duchovný nápoj, lebo pili z duchovnej skaly, ktorá ich sprevádzala, a tou skalou bol Kristus. Ale vo väčšine z nich nemal Boh zaľúbenie, veď popadali na púšti. To sa stalo ako predobraz pre nás, aby sme neboli žiadostiví zla, ako boli žiadostiví oni.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18916 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
To čo je o Bohu možné vedieť je napísané v biblii. Stačí otvoriť a čítať.
Keby to bola doslovna pravda, musel by ho kazdy clovek nenavidiet. :roll:
Nastastie Bibliu (=jej priznane knihy z roznych zdrojov, roznych casov a roznych "zanrov" !) pisali iba ludia a je tvrdo poplatna dobe svojho (postupneho) vznikania.
Preto je este nadej, ze to vsetko moze byt uplne inak ... :D

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
Preto je este nadej, ze to vsetko moze byt uplne inak ... :D
pre teba je toto nadej? :D

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
Treba aby každý dobehol do konca. Inak bude zavrhnutý. Pavol sám o sebe píše, že ak nebude krotiť svoje telo, že bude zavrhnutý.
ok
hovorim o pripade ked si nezhresil, ale su este stale v tebe rozne ziadostivosti a zle sklony ktore este nepresli premenoou bozieho rastu, pripadne ked su v tebe problemy o ktorych ani netusis
a zrazu zomries, co potom? odovzdal si zivot Jezisovi a robil si vsetko preto aby si ho nasledoval, ale stale este cast Tvojej osobnosti nepresla premenou podla bozieho slova - Co potom, kedze uz si zomrel?

napísal 3748 príspevkov
je to dobrý podnet na zamyslenie.
Pavol hovorí, aby sme nežili podľa tela, ale podľa Ducha a Duch Svätý nás neustále upozorňuje, čo je v našom prípade ešte potrebné napraviť, aby sme boli svätí, ako je Boh svätý.
čo teda?
môj názor je takýto. keď sa narodíme, tak vyrastáme bez Boha, ako siroty. Z rôznych situácií okolo nás doma, v škole, práci sa sami učíme tieto situácie spracovávať. Čo sa týka nášho života sme takými samoukmi. Niekto má vo svojom okolí lepší príklad, niekto horší, ale v podstate každý je samouk. Pavol hovorí o pozemskej múdrosti a o nebeskej. Toto všetko, čo sme sa sami v našom živote naučili, toto všetko je pozemská múdrosť. Ježiš povedal, že kráľovná zo Sáby prišla za Šalamúnom obdivovať jeho múdrosť, ale tu je niekto múdrejší ako Šalamún. To hovoril Ježiš o sebe. Ježiš nás prišiel naučiť tej nebeskej múdrosti. Preto povedal učte sa odomňa, lebo som tichý a pokorný srdcom. My sa potrebujeme prakticky odnaučiť úplne všetko, čo sme sa ako samouci naučili a musíme sa nanovo naučiť všetko tak ako to má byť. A toto je tá obnova mysle.

Písal som, že pre úplnú obnovu potrebujeme byť očistený od hriechu (robí Ježiš), obnoviť naše zmýšľanie - posvätiť sa (robíme my), obnoviť naše telo (robí Boh pri vzkriesení)

Ak platí, že človek sa očistí od hriechu a usilovne sa obnovuje v zmýšľaní - učí sa nebeskej múdrosti podľa Ducha, a nehreší vojde do Božieho kráľovstva.
Myslím si, že podľa toho ako si počínal, podľa toho bude mať svoju úlohu v Božom kráľovstve. Ak sa pokorí a bude poslúchať Ducha Svätého - keď bude najmenším, potom sa bude najväčším volať v nebeskom kráľovstve - to povedal Ježiš.
Pavol hovorí podobne o inej sláve nebeského tela - prirovnáva to k jesu hviezd - hviezda sa od hviezdy líši jasom.
A na inom mieste hovorí o nádobách zlatých, strieborných, drevených a hlinených určených na vznešené ciele a na všedné. a potom hovorí - kto sa od tohto očistí, bude nádobou na vznešené ciele.

Preto si myslím, že to bude takto. Ktokoľvek, kto je skrze krst očistený od hriechu, kto následne pokračuje vo svojom posvätení vedený Duchom svätým vojde do Božieho kráľovstva. V Božom kráľovstve bude mať podľa stupňa svojho očistenia prináležiacu úlohu. Tí najusilovnejší budú vznešenými nádobami. Ostatní budú mať menej dôležitú úlohu.

Kto však zastane na ceste, alebo sa vráti k hriechu, nevojde do Božieho kráľovstva. Potom nedobehol do cieľa. Ak však niekto zomrie na ceste ale úprimne a pokorne ide podľa Ducha, ten dobehne do cieľa.
Pavol sám o sebe povedal, že ani on ešte nedobehol do cieľa, ale neustále pokoruje svoje telo, aby nebol zatratený.

To naše telo, ktoré ešte nie je spasené, ktoré je naučené mnohému ako samouk, ktoré má zlé správanie "v krvi", tak to musíme v Duchu Svätom pokorovať - umŕtvovať - podriadiť si ho ku poslušnosti Ducha.
Pavol to veľmi pekne hovorí v liste Kolosanom, kde hovorí, že niektoré veci musíme odložiť, ako je hnev, prchlivosť, zlosť, rúhanie, škaredé slová a iné - naše pozemské údy umŕtvovať - pokorovať, podmaniť si ich do poslušnosti. Boh nás povoláva k poslušnosti. Ale naše telo nie je spasené. Ono nás stále ťahá k hriechu. Preto treba ako Pavol píše, treba aby sme boli plnený Duchom. Hovorí - neopíjajte sa vínom, ale buďte plnení Duchomn. Povedal aj ako - žalmami, hymnami, piesňami, modlitbou v jazykoch, ďakovaním, podriaďovaním sa jeden druhému. Kto je takto plnený Duchom, tak potom ten veľmi jednoducho Duchom mŕtvi skutky tela. Podriaďuje si svoje telo do poslušnosti Bohu a potom môže dať svoje telo ako svätú obetu Bohu. Ak je to takto, potom taký človek vojde do Božieho kráľovstva.
Ak ale niekto v tejto práci zastane, alebo sa vráti k válovu hriechu, tak taký nevojde do Božieho kráľovstva. Potrebujeme neustále pracovať na svojom spasení, neustále sa posväcovať a podriaďovať si vlastné telo do poslušnosti Bohu. Kým sú dvere ešte otvorené, tak sa dá vojsť. Keď sa zatvoria, potom povie ženích tým čo ostanú vonku - nepoznám vás. Oni síce aj majú lampy, aj olej si kúpili, ale zastali. Ten kto cúvne, alebo zastane v ňom nebude mať Boh zaľúbenie. Veď za čo vymení človek svoju dušu? - povedal Ježiš.
K pokániu, krstu a k Duchu Svätému potrebujeme vytrvalosť, aby sme plnením Božej vôle získali prisľúbenie - Hebr 10,36. To je práca na celý náš život. A preto je tak dôležité, aby sme v každom okamihu neustále dávali pozor, či stojíme, lebo nevieme dňa ani hodiny, kedy to príde. Ak zastavíme a vrátime sa, tak je koniec. Žiaden očistec nám nepomôže. Boh v nás misí nájsť vieru. Ale viera bez skutkov je mŕtva. Preto treba potom neustále kráčať ˇdalej a posväcovať sa. Nedá sa zaspač na vavrínoch, lebo ešte nie je cieľová rovinka.

Ak by bola ešte nejaká možnosť v nejakom očistci, tak prečo by Pavol tak naliehal, aby sme usilovne pracovali už teraz na našom spasení.
Veď to by mi potom stačilo, ako niektorí protestanti hovoria, že uverím, dám sa pokrstiť a budem si žiť, veď čo duša moja, nahonobila si si majetok v nebi, teraz jedz a pi. Veď bude ešte očistec.

A vôbec, koľko času bude k dispozícii v očistci?
Vôbec ti nevadí, že sa nespomína v knihe zjavenia? Nikde sa tam nepíše - a títo prišli z očistca. Kde budú v čase apokalypsy tí v očistci? aký časový úsek je na očistec vyhradený? Kedy skončí? Ešte predtým ako bude koniec sveta, alebo až potom?
Kniha zjavenia začína tak, že Boh zjavil Ježišovi ako to bude prebiehať na konci dní a ten poslal svojho anjela, aby to zjavil Jánovi. Prečo by Boh zabudol spomenúť očistec? Kedy teda končí očistec? Preklenie očistec toto obdobie, o ktorom sa píše v knihe zjavenia? Skončí skôr? Čo Boh urobí s tými, ktorí by boli v očistci?

Správne si napísal v jednom z tvojich príspevkov - očistec je predstava. Táto predstava vyplýva z nepochopenia toho, čo Boh oznámil po svojom synovi. Ježiš povedal, mýlite sa, lebo nepoznáte písmo ani Božiu moc. Očistec si predstavili, ľudia, ktorí nepochopili, čo bude Boh robiť na konci sveta. Je to predstava mysle, ktorá si nechce pripustiť, že by milujúci Boh mohol niekoho nechať pred bránou do kráľovstva.
Ja som teda nečítal knihu pútnika, ale počul som, že hovorí, že niekto ostane tesne pred bránou do neba.
A to je presne prípad toho, kto prestane kráčať po ceste. Kto v podstate stratí vieru. Lebo veriť, to znamená zároveň aj konať. Viera bez skutkov je mŕtva. Preto ten kto verí, automaticky aj kráča v pokore a v Duchu Svätom. Ale kto zastal, alebo sa vrátil, stratil vieru. A bez viery nie je možné sa páčiť Bohu.
Pavol o takýchto hovorí, že cúvajú do zatratenia.
Očistec je výmysel. Ak by bolo možné v očistci ďalej kráčať v posvätení, potom by Pavol až tak nenaliehal. Ale by povedal v pokoji tu pracujte na svojej spáse a keby ste nestihli, nebojte sa, ešte máte očistec.
To je akoby si povedal synovi. Synu môj, v pokoji sa uč ako sa ti chce do školy. A keby si sa do 18tich nestihol naučiť, tak nič sa neboj, zapíšeš sa na úrade práce a tam ti dajú ešte ďalšie kurzy. Nemusíš sa strachovať, čo budeš robiť, máš čas. A keby si to nestihol ani do 65, tak nič sa neboj, pôjdeš na dôchodok. Nemusíš sa namáhať v podstate máš pred sebou ešte celú večnosť, načo by si sa ponáhľal.

A vôbec, prečo by potom bol v nebi len očistec. Nebolo by to nespravodlivé, keby možnosť očistiť sa mali len tí, ktorí sú pokrstení.
Prečo by Boh nestvoril ešte jedno miesto "posledná šanca", kde by clovek keď zomrie mal ešte raz poslednú šancu sa obrátiť. Veď čo s tými všetkými chudákmi, ktorí ani o Kristovi nepočuli.
Načo nás vlastne ten Ježiš posiela do celého sveta. Vymyslíme si miesta ako "posledná šanca" a očistec a bude to tak, že pokrstení v RKC pôjdú hneď do očistca a všetci ostatný pôjdú na miesto "posledná šanca". Keď títo sa v poslednej šanci ešte obrátia, potom pôjdú do očistca a potom všetci do neba. To by bolo super. Veď Boh nemôže byť taký krutý a nechať človeka bez evanjelia len tak. Veď čo ak by dotyčný ešte žil 5 minút dlhšie, čo ak by ešte v poslednej chvíli uveril. Nie? Ako keď išiel zničiť Sodomu a Gomoru, Abrahám ho uprosíkal keby aspoň niekto tam bol spravodlivý, tak nezničí mesto. Tak čo ak by ešte niekto žil o pár chvíľ dlhšie, čo ak by sa predsa len obrátil. Preto si vymyslíme "poslednú šancu" kde bude spasený každý hriešnik a ten, ktorý ešte nepočul o Kristovi. A vlastne, načo sa potom namáhať, nemusíme hlásať Krista, veď je tu "posledná šanca". A čo, že diabol reve a hľadá koho by zožral, veď len nech si zabíja, veď aj tak všetci pôjdeme do poslednej šance a do očistca.
Ale to tak nie je. Je tu zápas o spásu. Spása sa dá získať len počas nášho života. Smrťou všetko končí. Za smrťou už niet možnosti na zmenu stavu duše. V akom stave duša v čase smrti je, v takom stave bude súdená. Po smrti sa už nič nedá zmeniť. Tam platí už len jednotka a nula. Nie je nič medzi. S Ježišom sa dá uzavrieť zmluva len tu na zemi. A čas, ktorý tu na zemi využijeme na naše posvätenie, je čas, kedy si v nebi hromadíme poklady, a získame si väčší, alebo menší jas pred Bohom.

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
Prečo by Boh nestvoril ešte jedno miesto "posledná šanca", kde by clovek keď zomrie mal ešte raz poslednú šancu sa obrátiť. Veď čo s tými všetkými chudákmi, ktorí ani o Kristovi nepočuli.
Načo nás vlastne ten Ježiš posiela do celého sveta. Vymyslíme si miesta ako "posledná šanca"
stretol som protestantskych teologov ktori uvazovali nad niecim takymto ako hypotezou ....

Obrázok užívateľa

napísal 13131 príspevkov
Citácia:
Ale by povedal v pokoji tu pracujte na svojej spáse a keby ste nestihli, nebojte sa, ešte máte očistec.
vidim ze sa nerozumieme a ze stale nechapes co je ocistec, ze je to miesto pre UZ SPASENYCH ludi - stale si to pleties s miestom pre nespasenych ludi
aspon sa skus na to sustredit lebo sa ti miesa co ta naucili protestanti a co naozaj cirkev uci
tazko sa potom diskutuje ked nechapes o com sa bavime (konkretne slova maju pre teba odlisne vyznamy ako pre ma)
ako keby som ja slovo koruna pouzival vo vyzname koruna stromu a ty by si ho pouzival vo vyzname slovenska koruna - budu vznikat same nedorozumenia a presne to sa teraz deje .....

naozaj by bolo dobre keby si si precital tu knihu CSLewisa lebo sa donekonecna budeme stale bavit len o zakladnych pojmoch a apriornych predstavach

napísal 3748 príspevkov
misojogi, ale neviem prečo si myslíš, že nesprávne chápem očistec. chápem ho veľmi dobre, ako to RKC učí. ja viem, že je to len pre pokrstených.
k tej druhej veci mňa "protestanti neučili". Ku všetkému som dospel úplne sám. Už som ti hovoril, že protestanti boli pre mňa sektou, odpadlými z RKC. K týmto mojim záverom som dospel úplne sám. Nikto do mňa nevtĺkal svoj názor. Je však pozoruhodné, že v niektorých veciach máme s protestantmi rovnaký názor. I keď je to kde tu z evanjelikov, kde tu od baptistov, kde tu od metodistov, kde tu od letničných, ...
To je to, čo som hovoril o tých základoch a o skúmaní toho čo je dobré a dobrého sa držať. Moja cesta bola od bábätka vo viere, kde som všetko tak ako RKC predkladá vzal a prijal a potom ako som dospieval, všetko som podroboval skúmaniu, či je to naozaj tak. Takže sa nerozprávaš s vymytým mozgom od protestantov, ale s človekom, ktorý seriózne skúma všetko a čo je dobré, toho sa drží.

Ak budem ale pokračovať k téme - ten môj výrok na to logicky nadväzuje na to, čo o očistci učí RKC - teda že je len pre pokrstených - spasených. Pavol hovoril už pokrsteným, že treba usilovne pracovať už tu na zemi. Zatiaľ čo RKC učí, že sa dá ešte aj v očistci, ktorý je na to určený.
Preto som poukázal na Pavlovu urgenciu, že je to potrebné urobiť už tu na zemi a ak by Pavol vedel o očistci, tak by taký tlak na pokrstených nerobil, ale by povedal urobte čo môžete a keď to nestihnete, nebojte sa, ešte bude očistec. Ale koľko času má duša na svoje očistenie v očistci? Dokedy tam bude? Do dňa súdu? A čo potom tá duša, ktorá zomrie v deň súdu. Tá do očistca už nevojde? Čo s ňou?
Ako vidíš celá tá teória má medzery.

Ale podstata toho, čo som chcel povedať je, že keby si bol Pavol vedomý očistca, tak by nerobil taký tlak na ľudí, aby usilovne pracovali na svojom spasení a aby sa snažili dobehnúž do cieľa. Lebo by bol ešte čas v očistci.

Ale možno ťa zmiatla moja reč o "poslednej šanci". To bolo skôr zámerný pokus o prehnanie, aby si začal rozmýšľať nad tým, že ak existuje očistec, potom by bolo spravodlivé, aby existovalo aj miesto "posledná šanca". Ale to však nepripadá do úvahy. Oboje sú nezmysel. Ale ak už by sme mali uvažovať o očistci, potom by malo byť namieste uvažovať aj o "poslednej šanci". Prečo katolícka cirkev nemá také miesto? No možno ešte nevznikla dostatočná tradícia medzi ľuďmi. Ľudia sa dnes starajú prevažne o seba, tak sa už nezamýšľajú nad tým, čo bude s ich zosnulými, ktorý kresťanmi neboli. Ale vďaka cirkvi, ešte že mnohí boli poliaty ako bábätká vodou, čo RKC nazýva krstom. Lebo takto sa zaradia títo neveriaci medzi adeptov na očistu v očistci. S tými nepokrstenými, no čo už. Nad nimi vymyslíme Božie milosrdenstvo. Ale Božiu spravodlivosť, tak tú radšej zakryjeme. Veď to bolo v starom zákone. Boh už nie je spravodlivý, ale je milosrdný. Ľudia už nechcú počuť pravdu. Lebo keby pripustili Božiu spravodlivosť, zistili by nečakane, že sú na širokej ceste rovno do pekla.
Ale našťastie máme očistec. A keď zomrieme dúfame, že tí naši nám budú zbierať odpustky. Dajú za nás odslúžiť 30dňové omše, aby sme boli čo najrýchlejšie očistený. Veď len RKC má moc zväzovať a rozväzovať.
Ako sa ale bude očisťovať posledný človek na zemi? Kto za neho odslúži omše? Alebo kto mu predĺži pobyt v očistci, aby to bolo spravodlivé a mal rovnaký čas na očistu v očistci ako ostatní.
A vôbec, tí čo sa v očistci časom už očistili, kam idú? Je nejaké iné miesto, alebo ostávajú tam a očisťujú ostatných? Alebo zostúpia na zem a pomáhajú na zemi? Aj oni získavajú odpustky za tých na zemi už dopredu, ktorí ani nemajú potuchy, že za nich tí v očistci zbierajú odpustky. Aké milé. A ako na to ľudia vôbec prišli? Predstavy. Sú to len predstavy človeka, ktorý nepozná písmo ani Božiu moc.

[ Príspevkov: 107 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť