Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 01.01.2019 20:49:59   Re: Spanie s frajerkou

od 10.10.2008 16:40:10
napísal 679 príspevkov
:roll: :D 8)

Poslať 01.01.2019 20:54:13   Re: Spanie s frajerkou

od 10.10.2008 16:40:10
napísal 679 príspevkov
legionar píše:
pallo píše:
povedat v par vetach tolko zdanlivych pravd ako tebe legionar sa malokomu podari
Hlavne, ze Tvoje vyroky su plne pravdy, mudrosti a faktov ... ;)
bolo mi potesenim :)

Poslať 02.01.2019 12:09:45   Re: Spanie s frajerkou

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3910 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
legionar píše:
My sme s manzelkou spolu uz 35 rokov, mame 3 deti a 2 vnucata.
Napriek tomu, ze sme si "nenechali nicit svoju psychiku nejakymi predpismi o cistote a hrozbou imaginarneho hriechu" ... :lol:
Nevedel som, že to nejako spolu súvisí. :-)
Ale ano, suvisi to spolu. :lol:
Do tej miery, ze formalny okamih sobasa nemal na nas vztah ziaden vplyv.
Takze bolo JEDNO, kedy doslo k tomu vasmu "hriechu", pretoze aj tak sme chceli byt spolu a dokazom, ze to chcenie bolo obojstranne uprimne je fakt, ze sme stale spolu. (QED)
Preto som hovoril aj o "niceni psychiky predpismi o cistote".
Vacsi zmysel by mal "predpis o uprimnom chceni zostat po cely zivot spolu", nez "predpis o nejakej imaginarnej cistote pred sobasom", ktory aj tak 90% mladych porusi a vysledkom je iba ich FRUSTRACIA a STRACH (vid. tento chalan).
Namiesto psychickeho teroru cez rozne imaginarne predpisy a zakazy by bolo vhodnejsie posilnovat u ludi silu ich vlastnej OSOBNOSTI a ZODPOVEDNOST pred sebou samym ako aj ostatnymi ludmi. (T.j. napr. nespat spolu pokym nie su si isti sami sebou ! A ak uz k tomu dojde, tak "s maximalnym rozumom". ;) )
Bohuzial, vsetky nabozenstva su zalozene na POTLACENI osobnosti cloveka a cela jeho "zodpovednost" sa chape iba ako "zodpovednost pred Bohom za dodrziavanie prikazov a zakazov", nie ako JEHO ROZUM a rozhodnutia.
Legi je to tvoj postoj a názor. Je dobrý a správny ale len pokial v tvojom živote nie je miesto pre Boha.
Ja som s manželkou ženatý vyše 40 rokov máme 4 deti a 9 vnúčat. Do manželstva sme vstupovali ako panic a panna. Nebolo to lahké vždy dodržať. Vedeli sme však že Boh je centrom nášho života a On posväcuje náš vzťah. Vyslúžili sme si sviatosť manželstva- nebol to pre nás len formálny akt, ale bolo to naše zasvätenie sa jeden druhému. Tým že je to sviatosť, Boh vstúpil intímne do nášho vzťahu - "kde sú dvaja spolu v mojom mene tam som i ja medzi nimi." Vstúpili sme do tajomstva Trojice. Takže skrátka a jasne pre katolíka uzavretie manželstva nie je formálna záležitosť ale je to posvätná vec ktorá v základe mení vzťah núbencov

Poslať 02.01.2019 12:24:06   Re: Spanie s frajerkou

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
romanh ako si dosiel k nazoru ze spia v jednej posteli? ja som to pochopil tak ze kazdy spi oddelene, mozno aj v inej miestnosti
pozri si este raz ten text
Ale prosím ťa, ak by spali oddelene, tak by to tu Adam ani len neriešil a hranice by mal sám stanovené dostatočne.
Však nech sám napíše v pravde ako to je. Ja som mu to položil ako otázku. Nemusíme to tu rozoberať, kým on sám na ňu neodpovie.
Ale jeho slovo
Adam1990 píše:
spím s frajerkou bez toho aby sme sa milovali ... jednoducho len spíme.
naznačuje, že ide o niečo viac ako oddelené spanie v inej miestnosti.

legionar píše:
romanh píše:
legionar píše:
My sme s manzelkou spolu uz 35 rokov, mame 3 deti a 2 vnucata.
Napriek tomu, ze sme si "nenechali nicit svoju psychiku nejakymi predpismi o cistote a hrozbou imaginarneho hriechu" ... :lol:
Nevedel som, že to nejako spolu súvisí. :-)
Ale ano, suvisi to spolu. :lol:
Do tej miery, ze formalny okamih sobasa nemal na nas vztah ziaden vplyv.
Takze bolo JEDNO, kedy doslo k tomu vasmu "hriechu", pretoze aj tak sme chceli byt spolu a dokazom, ze to chcenie bolo obojstranne uprimne je fakt, ze sme stale spolu. (QED)
Preto som hovoril aj o "niceni psychiky predpismi o cistote".
Vacsi zmysel by mal "predpis o uprimnom chceni zostat po cely zivot spolu", nez "predpis o nejakej imaginarnej cistote pred sobasom", ktory aj tak 90% mladych porusi a vysledkom je iba ich FRUSTRACIA a STRACH (vid. tento chalan).
Namiesto psychickeho teroru cez rozne imaginarne predpisy a zakazy by bolo vhodnejsie posilnovat u ludi silu ich vlastnej OSOBNOSTI a ZODPOVEDNOST pred sebou samym ako aj ostatnymi ludmi. (T.j. napr. nespat spolu pokym nie su si isti sami sebou ! A ak uz k tomu dojde, tak "s maximalnym rozumom". ;) )
Bohuzial, vsetky nabozenstva su zalozene na POTLACENI osobnosti cloveka a cela jeho "zodpovednost" sa chape iba ako "zodpovednost pred Bohom za dodrziavanie prikazov a zakazov", nie ako JEHO ROZUM a rozhodnutia.
Chápem, že máš problém s definíciou hriechu ako takého, lebo vôbec máš problém s autoritou, ktorá tento hriech definuje - s Bohom - vôbec s jeho existenciou. Ale vo filozofickej rovine sa vieme naladiť na základe predpokladov. Ak Boh je, tak... Ak nie je tak...

Ale odhliadnuc od tohto, tak ešte len pred pár desaťročiami aj u neveriacich bolo vecou dobrej morálky a cti nemať pohlavný styk pred svadbou. To nie je len vecou Božieho príkazu.
A nikto nebol ukrátený o nič, ak si to s tým druhým pred svadbou nevyskúšal. Bolo to vecou cti a elementárnej čistoty ak v manželstve jeden patril druhému.
Nikto nemal týmto poškodenú psychyku, lebo každý to bral ako samozrejmosť a každý túžil po vlastnej čistote a túžil mať partnera len a len pre seba.
Bolo to vecou zdravého rozumu pripraviť sa na manželstvo a byť čistý aj pri vstupe do manželstva.
Psychycký teror zažívajú ľudia, ktorí svoju čistotu porušia. Zistia, že to čo spravili nie je dobré a hriech spôsobí v ich srdci, že sa sami cítia nečistí.

Neviem, ako by si ty sám reagoval na to, keby ti počas tvojho vzťahu povedala frajerka, počkaj, teraz idem na týždeň-dva ku tvojmu kamarátovi. Chcem si to vyskúšať aké to s ním je. To by si asi nechcel. A bolo by otázne, či by si ju stále chcel, keby to aj urobila a potom sa vrátila a povedala, že to sním za nič nestálo, že ty si lepší.
Sexuálna čistota a to, že patríme len a len jeden druhému je v nás hlboko zakódovaná a je to poklad u každého komu sa to podarilo získať bez ohľadu na to, či verí v Boha, alebo nie. Je to práve vecou zdravého rozumu a zdravých životných hodnôt človeka.

De facto bez ohľadu, či ste manželmi boli, alebo nie, tak v čase vášho telesného spojenia ste sa stali v zmysle Božieho pohľadu jedným telom.
Už to bolo momentom vášho spojenia. Avšak ak toto spojenie bolo pred uzatvorením manželstva, tak nebolo legálne ani pred ľuďmi, pred spoločnosťou, ani pred Bohom. Preto to Boh nazýva smilstvom. A čo nie je legálne, je hriech. Preto toto nelegálne spojenie môže byť rozdelené. Alebo neskôr dodatočne zlegalizované - avšak táto legalizácia nemení nič na tom, že predtým došlo k porušeniu zákona.

Všetci, čo pred manželstvom, alebo mimo manželstva mali nelegálny pohlavný styk a Ježiš dokonca hovorí už aj o cudzoložstve v srdci, tak všetci sú takto smilne a cudzoložne nelegálne pred Bohom poprepájaní. Za čo, ako všetci dobre vieme je trest smrti - ukameňovanie. Dnes ťa nikto kameňovať nebude, lebo právo a moc na výkon trestu Boh už dávno Izraelu odobral - a to práve kvôli výkonu trestu na Ježišovi za všetkých ktorí uzatvoria s ním novú zmluvu - ale to kameňovanie príde v deň Božieho súdu v podobe verdiktu vinný a v podobe výkonu trestu v jazere horiacom ohňom, kde je utrpenie, plač a škrípanie zubami. A to bude definitívne. Navždy.
Takže zdanlivé Božie nič nerobenie a jeho trpezlivé čakanie na to kým sa každý spamätá je prejavom Božej lásky k nám a neustále nám dáva ešte čas na nápravu. Lenže náš problém je, že nikto nevie či sa ešte zajtra zobudí. Preto je dobré ukončiť hriech ešte dnes a prejsť akýmsi ospravedlnením od porušenia zákona.

Poslať 02.01.2019 16:03:15   Re: Spanie s frajerkou

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18642 príspevkov
romanh píše:
Neviem, ako by si ty sám reagoval na to, keby ti počas tvojho vzťahu povedala frajerka, počkaj, teraz idem na týždeň-dva ku tvojmu kamarátovi. Chcem si to vyskúšať aké to s ním je. To by si asi nechcel. A bolo by otázne, či by si ju stále chcel, keby to aj urobila a potom sa vrátila a povedala, že to sním za nič nestálo, že ty si lepší.
To je tvrdenie trochu mimo, ja som hovoril predsa o opaku - o vzajomnom poznani, stabilite vztahu a spolocnom rozhodnuti tych dvoch ludi.

U nas sa tomu hovorilo, ze "nevesta je polopanna" - o panenstvo prisla s nastavajucim a s nikym inym. :lol:

Ale chapem a plne uznavam, ze niektori ludia nemusia mat s tou "predpisanou cistotou" problem a tym padom sa jej velmi radi podriadia a psychicky ich to nemusi nijako trapit.
Akurat, ze tu pritomny dotazovatel zrejme nie je ten typ a asi ma s tym problem ...
Vsetko je v hlave ...

[ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť