Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 14 ] 
Autor Správa
Poslať 02.01.2018 19:53:30   Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

od 02.01.2018 19:37:47
napísal 3 príspevkov
Ahojte som 22 ročný katolík a snažím sa ako tak porozumieť viere.

Viete mi prosím vysvetliť tieto veci ?

Pokiaľ viem rímsko-katolícka cirkev je jediná cirkev cez ktorú si vie katolík spasiť dušu ? Možno to píšem zle, ale ktoré obrady patria do tejto rímsko-katolíckej cirkvi ? Viem že sú to grekokatolíci a že vraj je ďalších 20 obradov, vie mi ich niekto sem napísať ? Prosím opravte ma ak sa tomu nerozumiem.

Čo sa týka grecko-katolíckeho celibátu tak chápem správne, že pár môže mať deti, ale v momente keď sa muž rodiny stane grecko-katolíckym kňazom tak už nemôžu mať intímny život ?

Posledná vec: Vôbec správne nerozumiem čo je to Novus Ordo a a Tridentská omša a čo je to vynovená postkoncilová omša ? Majú tieto rôzne druhy ( rítov, obradov ) rôzne ,, účinky ,, na dušu človeka počas svätej omše alebo každý jeden ( rítus, obrad ) má tú istú podstatu. Viem že som len niekde čítal že emeritný pápež Benedikt XVI povedal, že nová omša zo starou sa navzájom dobre dopĺňajú, ale tu sa pýtam, nerobí to pre katolíkov chaos že je viacero druhov omší ?

A čo sa týka toho celibátu je vôbec na mieste že grekokatolíci môžu mať deti a rímsko-katolíci nie ?

Ďakujem za pomoc, viem že by sa to všetko dalo vyhľadať na googli, ale keď som si tu študoval zopár diskusií tak som zistiľ že niektorí tú vedia dať dobré odpovede na otázky, preto tu aj píšem.

Ďakujem.

Poslať 03.01.2018 0:28:23   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

od 14.12.2017 17:55:21
napísal 218 príspevkov
to su asi tri otazky.

1) existuje dogma "Mimo Cirkvy niet spasy". Plati vseobecne, nielen pre katolikov. Ale 2. vatikansky koncil trochu posunul vyklad tejto dogmy a neznamena to, ze okrem katolickej cirkvy nebude nikto spaseny, ale skor, ze Cirkev je prostriedkom spasy, ma sviatosti a predstavuje viditelny Bozi lud. Avsak nie kazdy katolik bude spaseny. Ani na Noemovu archu nebol pozvany kazdy :) Musis mat aj "srdce ciste", patrit Bohu a potom si v akejsi neviditelnej cirkvy a tam nepatria len katolici, ale aj ini ludia, co konaju v sulade so svojimi znalostami a svedomim.
2)Katolicka cirkev ma viacero ritov, obradov. U nas su najznamejsie: rimsko-katolicka a greko-katolicka, ale su aj ine. Knazi v RKC sa nesmu zenit, musia zit v celibate. Knazom v GKC sa moze stat aj zenaty clovek a moze mat aj dalej rodinu a tak, ale ak sa stane knazom slobodny, tak ostava v celibate.
3) Novus ordo omsa je klasicka, ktora sa odohrava v kazdom kostole dnes. Kedysi bola omsa v latincine a bola tvarou k oltaru a teda chrbtom k ludu a ine rozdiely tam boli. Obcas niektori knazi sluzia aj tridentsku omsu, ale je to skor vynimka

Poslať 03.01.2018 10:50:40   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3878 príspevkov
Speedy ti to celkom fajn vysvetlil. Akurát by som doplnil, upresil formuláciu. V Grécko-katolíckej cirkvi sa môže stať kňazom ženatý muž. To že sa stal kňazom nemá nijaký vplyv na jeho manželský a rodinný život. (t.j. môže mať ďallšie deti). Ale kňaz sa už nesmie oženiť. Pojem Grécko-katolícka nie je celkom presný aj keď sa bežne používa. Správnejšie by bolo Katolícka cirkev gréckeho obradu. Podobne Rímsko katolícka cirkev by sa mala správnejšie nazývať Katolícka cirkev rímskeho (latinského) obradu. Podľa učenia sa jedná o jednu a tú istú Kristovu cirkev.

Poslať 03.01.2018 15:31:26   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
lepšie_porozumenie píše:
Ahojte som 22 ročný katolík a snažím sa ako tak porozumieť viere.

Viete mi prosím vysvetliť tieto veci ?

Pokiaľ viem rímsko-katolícka cirkev je jediná cirkev cez ktorú si vie katolík spasiť dušu ? Možno to píšem zle, ale ktoré obrady patria do tejto rímsko-katolíckej cirkvi ? Viem že sú to grekokatolíci a že vraj je ďalších 20 obradov, vie mi ich niekto sem napísať ? Prosím opravte ma ak sa tomu nerozumiem.

Čo sa týka grecko-katolíckeho celibátu tak chápem správne, že pár môže mať deti, ale v momente keď sa muž rodiny stane grecko-katolíckym kňazom tak už nemôžu mať intímny život ?

Posledná vec: Vôbec správne nerozumiem čo je to Novus Ordo a a Tridentská omša a čo je to vynovená postkoncilová omša ? Majú tieto rôzne druhy ( rítov, obradov ) rôzne ,, účinky ,, na dušu človeka počas svätej omše alebo každý jeden ( rítus, obrad ) má tú istú podstatu. Viem že som len niekde čítal že emeritný pápež Benedikt XVI povedal, že nová omša zo starou sa navzájom dobre dopĺňajú, ale tu sa pýtam, nerobí to pre katolíkov chaos že je viacero druhov omší ?

A čo sa týka toho celibátu je vôbec na mieste že grekokatolíci môžu mať deti a rímsko-katolíci nie ?

Ďakujem za pomoc, viem že by sa to všetko dalo vyhľadať na googli, ale keď som si tu študoval zopár diskusií tak som zistiľ že niektorí tú vedia dať dobré odpovede na otázky, preto tu aj píšem.

Ďakujem.
Ešte ti popíšem pohľad niekoho mimo cirkvy. Proste rozkol nastane vždy keď je boj o moc. To ostatné je už len politika na prilákanie svojich verných. Teda tie rozdiely vznikli na báze politicko-mocenských súbojov vo vnútri cirkvi.

Poslať 03.01.2018 15:33:59   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

napísal 218 príspevkov
Live_D, otazka sa tykala obradov a ritov, ktore patria do katolickej cirkvy.

Poslať 03.01.2018 15:35:15   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Speedy píše:
Live_D, otazka sa tykala obradov a ritov, ktore patria do katolickej cirkvy.
Veď to s tým súvisí každý chcel mať svoje vďaka politicko-mocenským bojom sa chceli odlišovať. Preto aj v RKC vznikali aj vo vnútri rôzne mocenské frakcie čo si vymýšľali svoje formulky.

Poslať 03.01.2018 15:59:42   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

napísal 218 príspevkov
iny obrad, liturgia je skor rozmanitost ako odlisnost a to je pekne a dobre, nie zle. Preco by to malo byt ako nasledok zlych veci?

Poslať 03.01.2018 16:05:08   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Speedy píše:
iny obrad, liturgia je skor rozmanitost ako odlisnost a to je pekne a dobre, nie zle. Preco by to malo byt ako nasledok zlych veci?
Ja som len opísal ako to vznikalo či sa ti to páči alebo nie neriešim. Cirkev bola vždy o boji a podľa toho vždy vznikali nové myšlienky. Či sú dobré alebo zlé ja nebudem riešiť ešte by ste sa urazili niektorí a o to nestojím.

Poslať 03.01.2018 16:11:52   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

napísal 218 príspevkov
konkretne grecko katolicky ritus vznikol z pravoslavia, lebo to bola dost velka cast ludi, ktora chcela ostat verna cirkvy. A pravoslavie sa odstiepilo pre otazku Ducha Svateho po Nicejskom koncile. To bol teologicky, nie politicky dovod. A tak :)

Poslať 03.01.2018 16:22:09   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Speedy píše:
konkretne grecko katolicky ritus vznikol z pravoslavia, lebo to bola dost velka cast ludi, ktora chcela ostat verna cirkvy. A pravoslavie sa odstiepilo pre otazku Ducha Svateho po Nicejskom koncile. To bol teologicky, nie politicky dovod. A tak :)
Nazvi si to ako chceš podľa mňa je to len politika, boj o moc a peniaze. Ty si uveril tomu pozlátku o teológii.

Poslať 03.01.2018 16:24:54   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

napísal 218 príspevkov
l1ve_D píše:
Speedy píše:
Nazvi si to ako chceš podľa mňa je to len politika, boj o moc a peniaze. Ty si uveril tomu pozlátku o teológii.
ok, tak ty mi, prosim ta, objasni politicke pozadie Nicejskeho koncilu :) nech sa zorientujem :D

Poslať 03.01.2018 17:24:03   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Speedy píše:
l1ve_D píše:
Speedy píše:
ok, tak ty mi, prosim ta, objasni politicke pozadie Nicejskeho koncilu :) nech sa zorientujem :D
To je jednoduché. Jedna zjednotená ideológia = efektívnejšie vládnutie na danom území = viac majetkov pod kontrolou jednej organizácie = väčšie bohatstvo. Pre plebs informácie o tom ako sa to robí kvôli Bohu.

Zacitujem wikipediu:
Prvý nicejský koncil sa konal v dňoch 20. mája až 25. júla 325 v meste Nikaia (lat. Nicaea; dnes mesto İznik v Turecku). Zvolal ho rímsky cisár Konštantín I., s cieľom vyriešiť spor, ktorý sa v Alexandrii rozhorel okolo učenia istého kňaza Areia (lat. Arius), týkajúceho sa Ježišovej podstaty (prirodzenosti) a jeho vzťahu k Otcovi, a teda aj chápania Najvätejšej Trojice. (Konkrétne išlo o to, či Ježišova prirodzenosť (gr. οὐσία [úsia]) je podobná (gr. ὁμοιούσιος [homoioúsios]; gr. όμοιος = podobný), čo tvrdil Arius, alebo rovnaká (gr. ὁμοούσιος [homoúsios]) ako Otcova). Konštantín mal totiž záujem na tom, aby kresťanstvo v jeho ríši predstavovalo akýsi stabilizujúci faktor. Koncilu sa zúčastnilo približne 200 až 318 biskupov, predovšetkým z východnej časti Rímskej ríše. Hoci počtom prevažovali ariánski biskupi, koncil sa skončil (dočasným) víťazstvom odporcov arianizmu a formuláciou tzv. Nicejského vyznania viery.Diskusiu totiž ukončil samotný cisár Konštantín, ktorý sa už predtým označil za „biskupa biskupov“, definíciou, že „Syn je jednej podstaty s Otcom“. No a tejto cisárovej autorite sa tu napokon podvolili i ariánski biskupi.
Kánony tohto koncilu predstavujú historicky prvé vieroučné rozhodnutia, schválené takýmto celocirkevným zhromaždením biskupov. Ich vážnosť, v porovnaní s akýmikoľvek dovtedajšími rozhodnutiami jednotlivých biskupov či provinčných synod, umocňuje fakt, že sa pod nich podpísalo viac než 300 biskupov z celého, vtedy známeho kresťanského sveta. Cisár Konštantín vyhlásil, že sú záväzné pre celú cirkev na území jeho ríše.

Zdroj: wikipedia.org

Teda veľa slovami povedané to čo som napísal ja priamo. Konštantín si vymedzoval moc na svojom území.

Poslať 26.01.2018 17:55:04   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11895 príspevkov
Citácia:
A pravoslavie sa odstiepilo pre otazku Ducha Svateho po Nicejskom koncile.
ten spor sa sice dlho vliekol ale odstiepenie nastalo az po roku 1050 (neviem uplne presne musel by som googlit)ale urcite nenastalo roku 325 :-)
Citácia:
podľa mňa je to len politika, boj o moc a peniaze. Ty si uveril tomu pozlátku o teológii.
ano moze byt aj to faktorom v pozadi, ale zasa teologiu by som nepodcenoval ako faktorm aj nazorove rozdiely hraju velku rolu, spomen si na hadky medzi ludmi ohladom Meciara (za a proti) a bolo to ciste o emociach
Citácia:
Pokiaľ viem rímsko-katolícka cirkev je jediná cirkev cez ktorú si vie katolík spasiť dušu ?
toto plati pre ludi ktori by si chceli sukromnicit a z ludskych dovodov sa oddelovat od Cirkvi, pre nich naozaj plati ze mimo cirkev niet spasy, Boh nie je individualista
netyka sa to ale ludi ktori su mimo cirkvi bez vlastnej viny

Poslať 26.01.2018 17:59:14   Re: Vie mi niekto laicky vysvetliť ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11895 príspevkov
Citácia:
Diskusiu totiž ukončil samotný cisár Konštantín, ktorý sa už predtým označil za „biskupa biskupov“, definíciou, že „Syn je jednej podstaty s Otcom“. No a tejto cisárovej autorite sa tu napokon podvolili i ariánski biskupi.
hoci to pise WIKI musim oponovat
Konstantin sa tomu rozumel ako hus do piva, ved on bol pokrsteny az na smrtelnej posteli
ak aj nieco povedal, bolo to len preto ze mu to ini (cize biskupi) vysvetlili ...
a hadky s ariancami trvali este dlho, vobec sa tym nevyriesili ....
https://sk.wikipedia.org/wiki/Prv%C3%BD_nicejsk%C3%BD_koncil
pise sa tam aj toto
Je dokázateľné, že cisárovi išlo v prvom rade o mier a jednotu v cirkvi, a tým pádom aj v ríši. V jednom liste napísal: „Mojím cieľom bolo zachovať – napriek rozdielnym názorom medzi národmi, uctievajúcimi Boha, – jednotu [vedomie jednoty, jednotu v rôznosti]. A po druhé, obnoviť takú zdravú atmosféru v svetovom politickom systéme.“ Tieto ciele však cisár nedosiahol ani na koncile, ani v nasledujúcich rokoch svojho panovania.

Zástancovia cisárovho vplyvu sa domnievajú, že Konštantín nechal o otázke Ježišovho božstva opakovane hlasovať až dovtedy, kým všetci inak zmýšľajúci neopustili koncil. A že týmto spôsobom napokon cisár dosiahol svoje, no za cenu hrubej manipulácie princípmi väčšinového hlasovania.

Proti cisárovmu diktátu zas hovoria nasledujúce argumenty:

Koncil v Antiochii prišiel k rovnakému teologickému záveru aj bez prítomnosti cisára.
Antiariáni nemali v skutočnosti nijakú podporu zo strany panovníka. Konštantín nikdy nebol nejakým teologicky monitovovaným podporovateľom záverov tohto koncilu. O niekoľko rokov neskôr poslal do vyhnanstva veľkého odporcu arianizmu, biskupa Atanáza. Arius sa smel v roku 327 vrátiť z vyhnanstva a cisár sa dokonca usiloval o jeho rehabilitáciu (medzitým však Arius zomrel). Konštantín sa na konci života nechal pokrstiť ariánskym biskupom Euzébiom z Nikomedie. Väčšina cisárov 4. storočia podporovala arianizmus a jeho odporcovia boli masívne prenasledovaní.
Mnohí z prítomných biskupov zažili prenasledovanie kresťanov a obstáli, takže nie je celkom dobre predstaviteľné, že by boli tak ľahko manipulovateľní.
V neskorších rokoch bolo poslaných do vyhnanstva mnoho antiariánskych biskupov.
Na nasledujúcom koncile v Konštantínopole bolo potvrdené učenie Prvého nicejského koncilu bez akéhokoľvek zásahu cisára.

[ Príspevkov: 14 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť