Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 24.11.2017 20:49:27   Lukáš 14, 26

od 24.11.2017 20:47:50
napísal 3 príspevkov
Čo presne znamená tento verš ?

Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca i matku, ženu a deti, bratov a sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom.

Poslať 25.11.2017 8:10:57   Re: Lukáš 14, 26

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
xiaomigeo píše:
Čo presne znamená tento verš ?

Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca i matku, ženu a deti, bratov a sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom.
Asi preklep ... :)

Poslať 25.11.2017 12:14:49   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Je to kvetnatým orientálnym štýlom vyjadrené že Ježiš je zdroj lásky, že naša láska k ľuďom (rodičom, príbuzným.....) má vychádzať z lásky k Ježišovi. Nenávidieť v tomto kontexte znamená mať podriadenú lásku. Ale aj tento verš je treba vidieť v kontexte celej Ježišovej náuky a Evanjelia. Nenávisť, tak ako ju poznáme my, tam nemá miesto

Poslať 25.11.2017 12:29:09   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
Je to kvetnatým orientálnym štýlom vyjadrené že Ježiš je zdroj lásky, že naša láska k ľuďom (rodičom, príbuzným.....) má vychádzať z lásky k Ježišovi. Nenávidieť v tomto kontexte znamená mať podriadenú lásku. Ale aj tento verš je treba vidieť v kontexte celej Ježišovej náuky a Evanjelia. Nenávisť, tak ako ju poznáme my, tam nemá miesto
A to vieš na základe čoho, že to takto je?

Poslať 27.11.2017 10:30:24   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
Na základe výkladu biblistov, exegétov a lingvistov

Poslať 27.11.2017 10:33:31   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
Aj zacituješ nejaký zdroj? Lebo keby ti ja napíšem vysvetlenie nejakého výroku a odpovedám ti len, že to mám na základe biblistov, exegétov a lingvistov chcel by si zdroj.

Poslať 27.11.2017 10:59:32   Re: Lukáš 14, 26

od 24.11.2017 20:47:50
napísal 3 príspevkov
Ďakujem, veľmi ste mi ,, pomohli.

Poslať 27.11.2017 16:01:41   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
Aj zacituješ nejaký zdroj? Lebo keby ti ja napíšem vysvetlenie nejakého výroku a odpovedám ti len, že to mám na základe biblistov, exegétov a lingvistov chcel by si zdroj.
vyhladaj si exegézu.

Poslať 27.11.2017 22:43:50   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
vyhladaj si exegézu.
Okej na teba už nebudem reagovať človek čo niečo píše a ani nepodkladá z čoho čerpá ma fakt nezaujíma. Strata času s tebou.

Poslať 28.11.2017 9:01:50   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
Live - D Tvrdíš že sa vyznáš v technike, velebíš AI, tvrdíš že stroje dokážu pomaly úplne všetko a nevieš ich využiť ani na takú jednoduchú vec ako vyhladať si relevantné informácie?

Poslať 28.11.2017 10:56:15   Re: Lukáš 14, 26

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 169 príspevkov
Prepáč, ale v tomto prípade sa musím zastať l1ve_D.
Ty si dal nejaké tvrdenie - možno pravdivé, možno lož, možno správne, možno omyl...neviem. A pri požiadavke na zdroj si odpovedal nič nehovoriacimi hláškami typu "vyhľadaj si exegézu".
Buď ten zdroj máš a dokážeš dať na neho link, buď dokážeš povedať, kde si to čítal, v akej knihe, buď sa dokážeš odvolať na autoritu, ktorá to vyhlásila... alebo to nedokážeš, a mal by si ale potom priznať, že je to tvoj osobný názor lebo..., že si to myslíš preto, lebo... alebo že je to tvoj výmysel.

Pozor - netvrdím že si klamal, ani že si hovoril pravdu. Tvrdím len, že mi príde prirodzené v diskusii odpovedať na otázku o zdroji "zdroj je toto a toto" + link (ak ho máš), alebo odpovedať "zdroj nemám, ale myslím že je to tak preto, lebo...".
Ale reagovať spôsobom "je to takto, vyhľadaj si prečo, ja ti svoj zdroj nepoviem" je úbohé.

Presne rovnako si reagoval v diskusii o zygote... pozri tu: viewtopic.php?f=58&t=5678&p=288556#p288561 najprv si dal nejaké tvrdenie o nejakom rozsudku, link si sa neobťažoval samozrejme dať, keď som si sám našiel link na rozsudok a zistil som, že nič také tam nie je, tak si ma odkázal nie na rozsudok, ale na 3,5 hodinovú reč svedka (znalca jednej zo sporových strán), link na tú reč si nemal, a keď sa ťa misojogi spýtal na to, čo bolo jej obsahom a odkiaľ vieš, že bola 3,5-hodinová, tak sme sa dozvedeli, že tú reč si nečítal ani ty, ale že ti to povedal ten svedok, s ktorým si sa kedysi rozprával. (bez komentára ponechávam tvoje nerozlišovanie pojmov rozsudok vs. dôkaz).

Vôbec ma netrápi výklad toho výroku z evanjelia, vadí mi len tvoj spôsob diskusie. Oveľa viac chlapsky by si pôsobil, aj keby si odpovedal "myslím si že je to tak, je to môj osobný názor".

Poslať 28.11.2017 14:41:58   Re: Lukáš 14, 26

od 21.03.2008 9:39:31
napísal 134 príspevkov
Prepáčte, že sa medzi vás montujem, ale toto je katolícke fórum a samozrejme že výklad je katolícky. Sú to triviálne, tisícráz v kázňach omieľané texty, o ktorých katolíci sa môžu dočítať vo svojom výklade Svätého Písma. V katolíckom výklade je vždy v poznámke vysvetlený význam textu, ktorý väčšinou zodpovedá súčasnému výkladu, ktorý podávajú platení katolícki odborníci na výklad. Ak sa do tohoto fóra miešajú odborníci s iným výkladom, je to zaujímavé ale treba spomenúť, že sa jedná o uvažovanie, ktoré môže byť odchylné od oficiálneho výkladu. Každý má právo na vlastný názor, ale ťažko prinesie niečo revolučného a ešte ťažšie môže niečo presadiť, aby to bolo prijaté ako oficiálny výklad Cirkvi. Takže tieto veci pokladám za chvályhodné, že sa nad nimi ľudia zamýšľajú, ale misionár 3 má tiež právo pridať oficiálny výklad.

Poslať 28.11.2017 15:04:16   Re: Lukáš 14, 26

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 169 príspevkov
Ale mne je úplne jedno, čo si kto ako vykladá tie vety hore.
Len je taký problém na normálnu otázku na zdroj odpovedať: je to z oficiálneho výkladu katolíckeho Svätého písma, z vydavateľstva SSV?

Poslať 28.11.2017 17:31:20   Re: Lukáš 14, 26

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
mp53 píše:
Prepáčte, že sa medzi vás montujem, ale toto je katolícke fórum a samozrejme že výklad je katolícky. Sú to triviálne, tisícráz v kázňach omieľané texty, o ktorých katolíci sa môžu dočítať vo svojom výklade Svätého Písma. V katolíckom výklade je vždy v poznámke vysvetlený význam textu, ktorý väčšinou zodpovedá súčasnému výkladu, ktorý podávajú platení katolícki odborníci na výklad. Ak sa do tohoto fóra miešajú odborníci s iným výkladom, je to zaujímavé ale treba spomenúť, že sa jedná o uvažovanie, ktoré môže byť odchylné od oficiálneho výkladu. Každý má právo na vlastný názor, ale ťažko prinesie niečo revolučného a ešte ťažšie môže niečo presadiť, aby to bolo prijaté ako oficiálny výklad Cirkvi. Takže tieto veci pokladám za chvályhodné, že sa nad nimi ľudia zamýšľajú, ale misionár 3 má tiež právo pridať oficiálny výklad.
1. Hm, a kde zostala evanjelizacia ? (=sirenie radostnej zvesti). To, co si tu popisal mi silne smrdi kastovnictvom. ("Neprisiel som liecit zdravych, ale chorych.")
2. Jery nevycital misionarovi3 to, ze "na katolickom fore pridal katolicky oficialny vyklad", ale ze ho nicim nepodlozil a odkazal live1 na "samostudium", co je dost v rozpore s bodom 1. :)
3. Osobne si aj tak o exegeze myslim - vsak viete co ... (=moj nazor, preto ani neuvadzam ziaden "zdoj") :)

Poslať 29.11.2017 9:41:10   Re: Lukáš 14, 26

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
Tak tak. Jery a Legionár ma pochopili správne. Preto nemienim strácať čas s niekým kto nediskutuje otvorene. Nebaví ma ak ja si dávam námahu a snažím sa podkladať. A niekto si tresne čo chce a ani nepovie či si to myslí on a na základe čoho alebo či od niekoho čerpá. Ale zvykol som si.

[ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: misionar3 a 2 hostia