Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 7 ] 
Autor Správa

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 168 príspevkov
Ahojte, potreboval by som jednu radu ohľadom cesty po Izraeli, a predpokladám, že (vzhľadom k zameraniu tohto fóra na kresťanstvo) je dosť ľudí, ktorí tú cestu už absolvovali. Skôr by som potreboval rady od individuálnych cestovateľov, nie od tých, čo absolvovali len organizované zájazdy.
Budem teraz pár dní v Izraeli, individuálne. Chcem si požičať v Tel Avive auto a pochodiť niektoré miesta. Tým, že auto bude požičané v Tel Avive, bude mať izraelské (židovské) značky. A teraz moja otázka.
Že požičovne všeobecne vo svojich podmienkach zakazujú vjazd svojimi autami na územie palestínskej samosprávy (západný breh), že tu neplatí žiadna izraelská poistka na auto, to viem. Výnimkou sú cesty 1 a 90, plne pod kontrolou Izraela.
Okrem iného by som chcel vidieť aj Betlehem a Jericho, ktoré sú už na území palestínskej samosprávy.
Betlehem, čo pozerám všade možne po tripadvisore a tak, by nemal byť problém. Je to dosť turistické mesto, len 3 km po ceste 60 od hranice samosprávy, aj keď tam oficiálne autá z požičovne nesmú, dosť ľudí to riskne. Áno, je mi jasné, že ak sa počas tých 3 km niečo s autom stane, budem mať asi v požičovni dosť problém.
Ale v prípade, ak by bola situácia nejaká veľmi problematická, stále sem chodí arabský bus z Jeruzalema.

Problém je Jericho. Tu nejaká verejná arabská doprava z izraelskej strany nie je. Na druhej strane, pokiaľ pozerám, je to len 3-4 km odbočka od cesty 90, ktorá je ešte v pohode. Zaujíma ma hlavne staroveké Jericho (vykopávky) a Hišamov palác.
Pozerám si rôzne diskusie, tripadvisor a podobne, ale mám v tom trochu chaos. Na jednej strane nachádzam názory ľudí, ktorí tvrdia, že je cesta tam absolútne bez problémov, boli tam s autom na židovských značkách a pohoda, podobne ako Betlehem, na strane druhej názory, že Jericho na rozdiel od Betlehema nie je veľmi zvyknuté na turistov, že s izraelskými značkami tam budem pôsobiť ako exot, a že miestne palestínske deti majú ako obľúbený šport hod kameňom do židovského auta :)
Tak fakt neviem. Rád by som to videl, ale rád by som aj vrátil auto v požičovni relatívne celé. :)
Uvedomujem si, že tých pár km po palestínskom území riskujem problémy, ale pokiaľ je miera rizika obdobná ako v Betleheme, tak to by sa malo dať zvládnuť. Problém je, že tie informácie ktoré nachádzam sú naozaj úplne protichodné - je to niečo ako Betlehem (vtedy by som do tej pár km cesty kľudne šiel) alebo je to už vyšší level a zbytočne tam so židovskými značkami budem provokovať (vtedy by som do toho samozrejme nešiel)?
Nebol tam niekto individuálne, kto by sa vedel vyjadriť?

A ešte Qasr el Yahud pri Jordáne (krst Ježiša) - len si to chcem utvrdiť - toto miesto je síce mimo 90-ky, ale mala by byť celá táto oblasť bez problémov, má to byť pod kontrolou Izraela.

Tak ak by niekto vedel k tomu Jerichu dať relevantné informácie ohľadom individuálnej cesty s autom na židovských značkách, bol by som mu vďačný.

(samozrejme, riešim to v rámci diskusie aj na fóre zameranom na cestovanie, ale keď sa neviem nikde dostať k jasnej odpovedi, tak mi napadlo, že možno na aeropágu by sa mohol nájsť niekto, kto tam bol individuálne :) )

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
Budem za "vtipneho": Vsak tie 3-4 km chod peso. :D

napísal 168 príspevkov
Aj o tom som chvíľu uvažoval :D ale jednak vykopávky sú ešte niečo vyše kilometra od centra, jednak je asi rozdiel prechádzať sa tých pár kilometrov niekde u nás v parku ako v Judejskej púšti :)

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
jery píše:
Aj o tom som chvíľu uvažoval :D ale jednak vykopávky sú ešte niečo vyše kilometra od centra, jednak je asi rozdiel prechádzať sa tých pár kilometrov niekde u nás v parku ako v Judejskej púšti :)
Chapem. :)
Ja sa drzim hesla: Nedrazdit hada bosou nohou. :)
V zivote sa po.... tolko veci, ze pomahat dalsim katastrofam nie je celkom rozumne.
Ziadne vykopavky mi nestoja za danu mieru rizika.
A to nielen kvoli mojej osobe, ale najma kvoli riziku ohrozenia zivitela rodiny a otca dietata, ktore "este nie je na poriadku" ... :)

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
ak tam cestuješ indiviuálne tak je možné aj autom a albeo sa pridať k nejakej slupine turistov čo môže byť problém. Ale ak tam ideš zo zájazdom, tak nechápem prečo rozmýšlaš o ceste autom. Treba využiť zájazd a aj so sprievodcom. Je to bezpečnejšie a máš aj výklad.

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Osobne by som do Jericha individuálne necestovala. Išli sme tam v rámci organizovaného zájazdu, ale dojem z toho miesta bolo, že je to mierna divočina. Pásmo je strážené vojakmi so samopalmi. V obchodoch boli celkom milí, ale obyvateľstvo na uliciach mi nepripadalo dosť mieromiluvné....ale je na každom zvážení. Možno ak by bol miestny sprievodca na jeho aute, ale aj to neviem ako by musel byť prevereny, aby som mu zverila svoju výpravu. Celkový dojem z toho miesta (nehovorím o obchodoch), možno preto, že nás varoval sprievodca, bol negatívny z dovodu bezpečnosti.
Do Betlehema by Ta z Jeruzalema mohol odviezť aj taxík za nejakych 20 dolárov. Betlehem sa mi javil v pohode. Sprievodca nemal námietky, že sme šli ráno o piatej samé mestom na sv.omšu. Arabské obyvateľstvo pôsobilo na mňa podstatne civilizovanejsie, veď je medzi ním aj trochu kresťanov.

napísal 168 príspevkov
Ďakujem. Hlavne posledný príspevok od tety mi dosť pomohol v plánovaní cesty.

[ Príspevkov: 7 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť