Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.03.2017 9:34:38   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 199 príspevkov
Ešte dovätok k "vedome" a "dobrovoľne".

Prešiel som si aj dogmy(resp. výber z dogmatiky) súvisiace s hriechom a nikde som nenarazil na pojem vedome, iba na dobrovoľne.

Termín "vedome" resp. "nevedome" sa spomína so svedomím (DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, 9. ZASADNUTIE (1965) - PASTORÁLNA KONŠTITÚCIA O CIRKVI V DNEŠNOM SVETE)

Čím viac teda prevláda úprimné svedomie, tým viac sa jednotlivci i spoločenstvá zbavujú slepej svojvôle a usilujú sa byť v súlade s objektívnymi normami mravnosti. No nezriedka sa stáva, že svedomie sa mýli z neprekonateľnej nevedomosti, bez toho, že by stratilo svoju dôstojnosť. To, pravda, nemožno povedať vtedy, ak sa človek málo stará hľadať pravdu a dobro a keď hriešne návyky postupne takmer zaslepia svedomie.

Nespomína sa to však priamo v súvislosti s hriechom.

Na druhej strane zasa .. PRÍHOVOR PÁPEŽA PIA EX. SINGULÁRI QUADAM (1854)
Vo viere sa musíme pevne pridržiaval' toho, že mimo apoštolskej, rímskej Cirkvi nemôže byť nikto spasený; je to jediná archa spásy a každý, kto do nej nevstúpi, musí v potope zahynúť. Ale práve lak isto sa musíme držať aj toho, že pred očami Pánovými touto vinou nikto nie je postihnutý, kto žije v neprekonateľnej nevedomosti ohľadom pravého náboženstva.

Takže opätovne sa spomína neprekonateľná nevedomosť, ale nehovorí sa o hriechu, ale rovno o zatratení ...

Kľúčovým sa mi však zdá časť z ...
TRIDENTSKÝ KONCIL, 14. ZASADNUTIE (1551) UČENIE O SVIATOSTI POKÁNIA

Zdá sa, že aj dôvod Božej spravodlivosti vyžaduje, aby inak boli prijatí do jeho milosti tí, čo pred krstom z nevedomosti zhrešili, a inak tí, čo už raz boli vyslobodení z otroctva hriechu a démona a prijali dar Ducha Svätého, a predsa sa nebáli vedome ničiť Boží chrám a zarmucovať Ducha Svätého.

Koncil jednoznačne rozoznáva situácie prijatia hriešnika do božej milosti, pričom spomína aj tých, čo "z nevedomosti zhrešili".

Z toho mi jednoznačne vyplýva, že je možné hrešiť i nevedome.

Poslať 03.03.2017 15:23:36   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Vlkodlak píše:
Zdá sa, že aj dôvod Božej spravodlivosti vyžaduje, aby inak boli prijatí do jeho milosti tí, čo pred krstom z nevedomosti zhrešili, a inak tí, čo už raz boli vyslobodení z otroctva hriechu a démona a prijali dar Ducha Svätého, a predsa sa nebáli vedome ničiť Boží chrám a zarmucovať Ducha Svätého.

Koncil jednoznačne rozoznáva situácie prijatia hriešnika do božej milosti, pričom spomína aj tých, čo "z nevedomosti zhrešili".

Z daného kontextu vyplýva že z nevedomosti hrešili = hrešili z pohľadu katolíka ale nehrešil z pohľadu Boha teda objektívne. Pretože kto hreší nemôže byť prijatý do Božej milosti (teda môže ale až po pokání). Tu sa hovorí že bude prijatý a teda nehreší! Dôsledok: z nevedomosti s nedá hrešiť. Ale musí to byť nezavinená nevedomosť.

Poslať 04.03.2017 1:24:15   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
ano a to je to co som spominal ako tzv "materialny hriech" cize materia existuje ale chyba vedomost o tom ze je to hriech

Poslať 04.03.2017 9:13:19   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 199 príspevkov
Mišo,
rozmýšľal som aj tak ... dieťa, ktoré ide na prvé sväté prijímanie sa spovedá zo všetkých hriechov, alebo iba z tých o ktorých vedelo, že sú to hriechy ?

Poslať 04.03.2017 10:00:09   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
dieťa, ktoré ide na prvé sväté prijímanie sa spovedá zo všetkých hriechov, alebo iba z tých o ktorých vedelo, že sú to hriechy ?
spoveda sa z toho co vedelo ze je hriech
ostatne veci sa odpustaju automaticky

AHA ty to asi myslis ci ked teraz ide na prijmanie a v minulosti spravilo nieco co povazovalo za OK, ale teraz uz vie ze je to hriech ,.,,,,
nuz asi je dobre vyznat vsetko a nechat to na posudenie knazovi
vycitat si nieco co nebolo vedome je vlastne skrupula ...

Poslať 04.03.2017 18:25:46   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1322 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
dieťa, ktoré ide na prvé sväté prijímanie sa spovedá zo všetkých hriechov, alebo iba z tých o ktorých vedelo, že sú to hriechy ?
spoveda sa z toho co vedelo ze je hriech
ostatne veci sa odpustaju automaticky

AHA ty to asi myslis ci ked teraz ide na prijmanie a v minulosti spravilo nieco co povazovalo za OK, ale teraz uz vie ze je to hriech ,.,,,,
nuz asi je dobre vyznat vsetko a nechat to na posudenie knazovi
vycitat si nieco co nebolo vedome je vlastne skrupula ...
Hej nechať to na posúdenie Bohovi/kňazovi. Som rád, že už nie som týmto viazaný.

Poslať 04.03.2017 20:36:53   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
nechať to na posúdenie Bohovi/kňazovi.
stari rimania hovorili
nikto nie je dobrym sudcom vo vlastnej veci
preto pohlad druheho cloveka nam pomaha objektivizovat pohlad na seba

Poslať 05.03.2017 15:03:48   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Like. Nemo iudex in causa sua.

Poslať 05.03.2017 16:18:15   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 1322 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
nechať to na posúdenie Bohovi/kňazovi.
stari rimania hovorili
nikto nie je dobrym sudcom vo vlastnej veci
preto pohlad druheho cloveka nam pomaha objektivizovat pohlad na seba
To je pekné. Ale ja budem radšej vždy ak to bude rodina/kamarát ako niekto cudzí. A nepotrebujem aby sa ten človek hral na božieho vyslanca. ;)

Poslať 06.03.2017 2:14:02   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Ale ja budem radšej vždy ak to bude rodina/kamarát ako niekto cudzí.
podla toho ci potrebujes viac ludsky orientovanu radu alebo viac odborne orientovanu ...
ja som mal to stastie ze vela knazov boli aj mojimi kamaratmi (oni proste mali k ludom priatelsky vztah) a tam je to uplne super ...
Citácia:
A nepotrebujem aby sa ten človek hral na božieho vyslanca.
pozri to bude asi tym ze vieru az tak neuznavas ....
ale ked si veriaci, ocenis aj tento moment, ze knaz reprezentuje boziu pravomoc a nekona len za seba ale v mene celej cirkvi(je nou povereny) a v mene bozom(cize kona cez neho Boh)
zazil som vela skvelych spovedi a pravidelne je to pre mna take povzbudenie
takze ja sa naozaj nemam na co stazovat :-D

ale plati: cim cim viac clovek do spovede dava(zo seba) - tym aj viac z nej moze nacerpat

Poslať 06.03.2017 11:14:32   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 1322 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ale ja budem radšej vždy ak to bude rodina/kamarát ako niekto cudzí.
podla toho ci potrebujes viac ludsky orientovanu radu alebo viac odborne orientovanu ...
ja som mal to stastie ze vela knazov boli aj mojimi kamaratmi (oni proste mali k ludom priatelsky vztah) a tam je to uplne super ...
Citácia:
A nepotrebujem aby sa ten človek hral na božieho vyslanca.
pozri to bude asi tym ze vieru az tak neuznavas ....
ale ked si veriaci, ocenis aj tento moment, ze knaz reprezentuje boziu pravomoc a nekona len za seba ale v mene celej cirkvi(je nou povereny) a v mene bozom(cize kona cez neho Boh)
zazil som vela skvelych spovedi a pravidelne je to pre mna take povzbudenie
takze ja sa naozaj nemam na co stazovat :-D

ale plati: cim cim viac clovek do spovede dava(zo seba) - tym aj viac z nej moze nacerpat
Akú odbornú radu prosím Ťa. :roll:
To, že reprezentuje božiu pravomoc si kde vzal? Koná len pre cirkev a jej záujmy. Nepočul som o žiadnom Bohu čo by dával právomoci kňazom. Dávajú si ju iba oni sami sebe navzájom. ;)

Poslať 06.03.2017 11:52:13   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 199 príspevkov
škoda, že z debaty o podmienkach páchania hriechu sa stalo toto ...

Dávam na zváženie do budúcna takéto debaty umiestniť do uzavretej sekcie, ak teda majú mať nejaký zmysel.

Poslať 06.03.2017 12:46:02   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
takéto debaty umiestniť do uzavretej sekcie
zaloz internu debatu na temu vedomost a dobrovolnost hriechu a poziadaj moderatorov aby tam presunuli vsetky suvisiace prispevky

Poslať 06.03.2017 13:55:45   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 1322 príspevkov
Vlkodlak píše:
škoda, že z debaty o podmienkach páchania hriechu sa stalo toto ...

Dávam na zváženie do budúcna takéto debaty umiestniť do uzavretej sekcie, ak teda majú mať nejaký zmysel.
Akože? Čo máš za problém? Ja sa stále držím témy. Pre mňa je nepochopiteľné prečo by hriechy mal človek hovoriť niekomu cudziemu...

Poslať 06.03.2017 14:53:56   Re: Hriech osočovania

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Pre mňa je nepochopiteľné prečo by hriechy mal človek hovoriť niekomu cudziemu...
aby sa ich zbavil

[ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť