Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 04.01.2019 15:40:50   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12579 príspevkov
Citácia:
ja chápem, aké je učenie a postoj k svätým v katolíckej cirkvi
žiaľ stratila sa tu správna úcta k Bohu, ako sa utiekal Dávid k Bohu, tento vnútorný postoj srdca zatienili kvety
ja to chapem tak ze uctievanim svatych uctievam Boha ktory ich svojou milostou k tej svatosti doviedol
cize uctievat svateho pre svateho odtrhnuto od Bozieho ucinkovania je hlupost a dokonca v rozpore s ucenim RKC, Ludova zboznost v RKC to robi a sa to toleruje v nadeji ze to cloveka privedie dalej, ale clovek nesmie zastat na pol ceste
Podobne ak najdes nejake dievca ktore si zamilujes tak to so seboz nesie prijat aj jej rodinu a priatelov
povedat ze Teba chcem ale tvojich znamych a rodinu uz nechcem vlastne znamena odmietnut aj ju
Podobne prijat Krista a odmietat jeho nasledovnikov znamena neprijat ho uplne a to tym viac ze krestania rovna sa Kristovo tajomne Telo
Cize Hlavu prijmas ale Ruku alebo Nohu uz neprijmas
Chapanie Krista v tomto uzkom zmysle solo Kristus vlastne znamena trhat Krista na kusy ze Hlavu som odtrhol od Tela
Co by si urobil keby to tebe spravila Tvoja mila dievcina? Ze by ti odtrhla hlavu a povedala ze chce len hlavu a tvoje telo odmieta?

A Kristovo telo nie je len tu na zemi ale pokracuje do vecnosti
ti co su v Kristovi sa nedelia(hoci myslienkovo to rozlisujeme kvoli nazornosti) na tych co su na zemi a co su v nebi ale tvoria spolu JEDNO Kristovo Telo ponad priestor a cas - to je Cirkev

.

Poslať 04.01.2019 15:46:05   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
misojogi píše:
Podobne ak najdes nejake dievca ktore si zamilujes tak to so seboz nesie prijat aj jej rodinu a priatelov
povedat ze Teba chcem ale tvojich znamych a rodinu uz nechcem vlastne znamena odmietnut aj ju
"Preto muž opustí otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele". Mt 19,5
Dufam, ze to iste plati aj pre zenu ... :lol:
Takze ake "prijatie celeho ansamblu druhej strany" ?

Poslať 04.01.2019 15:57:06   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
Legi
chytas ma za slovicka a nechapes co chcem povedat
je jasne ze kazde prirovnanie je nedokonale, ale snaz sa pochopit zmysel toho co chcem povedat a nehladaj si nepodstatne zadrapky

Poslať 04.01.2019 16:14:02   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
misojogi píše:
Legi
chytas ma za slovicka a nechapes co chcem povedat
je jasne ze kazde prirovnanie je nedokonale, ale snaz sa pochopit zmysel toho co chcem povedat a nehladaj si nepodstatne zadrapky
Uvazujem cisto logicky.
Dal si priklad s nevestou a ja som na zaklade Vasho Pisma nasiel, ze je legitimne prijat nevestu aj bez jej rodiny. :)
Bud Tvoj priklad neplati, alebo nemozes ani na zaklade svatej knihy Tvojej vlastnej Cirkvi tvrdit, ze clovek MUSI prijat Cirkev.
A navyse iba prave Tvoju, lebo ostatne su iba "bizuteria" a slaby odvar ... :D

Poslať 04.01.2019 16:58:21   Re: Problematické časti biblie

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ja chápem, aké je učenie a postoj k svätým v katolíckej cirkvi
žiaľ stratila sa tu správna úcta k Bohu, ako sa utiekal Dávid k Bohu, tento vnútorný postoj srdca zatienili kvety
ja to chapem tak ze uctievanim svatych uctievam Boha ktory ich svojou milostou k tej svatosti doviedol
cize uctievat svateho pre svateho odtrhnuto od Bozieho ucinkovania je hlupost a dokonca v rozpore s ucenim RKC, Ludova zboznost v RKC to robi a sa to toleruje v nadeji ze to cloveka privedie dalej, ale clovek nesmie zastat na pol ceste
Podobne prijat Krista a odmietat jeho nasledovnikov znamena neprijat ho uplne a to tym viac ze krestania rovna sa Kristovo tajomne Telo
Cize Hlavu prijmas ale Ruku alebo Nohu uz neprijmas
Chapanie Krista v tomto uzkom zmysle solo Kristus vlastne znamena trhat Krista na kusy ze Hlavu som odtrhol od Tela
Co by si urobil keby to tebe spravila Tvoja mila dievcina? Ze by ti odtrhla hlavu a povedala ze chce len hlavu a tvoje telo odmieta?

A Kristovo telo nie je len tu na zemi ale pokracuje do vecnosti
ti co su v Kristovi sa nedelia(hoci myslienkovo to rozlisujeme kvoli nazornosti) na tych co su na zemi a co su v nebi ale tvoria spolu JEDNO Kristovo Telo ponad priestor a cas - to je Cirkev

.
Tento koncept má trochu slabosti v tom, že v zmysle evanjelia a tradície prvej cirkvi k svätosti sme pristúpili už tu na zemi pokáním, vierou v Krista, krstom do Krista, prijatím Ducha Svätého a naším ďalším svätým životom. Preto ako vidíme v prvej cirkvi si medzi sebou už tu na zemi hovorili svätí. Rovnako o nás hovoril Ježiš, že sme blahoslavení (napr. tichý, plačúci, lační po spravodlivosti, prenasledovaní) a to úplne rovnakým slovom, akým o sebe v Duchu Svätom prorokovala Mária Ježišova matka, že je blahoslavená.
Tiež ako som spomínal, aj anjel v nebi ktorému sa chcel Ján pokloniť, povedal aby sa mu neklaňal, lebo sme všetci spolusluhovia - tí ktorí nasledujú Krista.

Z toho všetkého sa dá teda usúdiť, že my všetci na zemi, ktorí z celého srdca nasledujeme Krista, potom títo svätí, ktorí by som povedal, že ešte nie sú v nebi, ale presnejšie len v Božej prítomnosti (nejde o to finálne miesto Nový Jeruzalem, lebo tam pôjdeme až po súde) a plus všetci jeho anjeli, ktorí od Boha neodpadli, tak my všetci sme rovnako svätí, rovnako blahoslavení a rovnako spolusluhovia Boží.

No a ak by malo platiť to, čo si povedal, že citujem: "uctievanim svatych uctievam Boha".
Potom by malo platiť, že ak budeme navzájom jeden druhého uctievať, budeme tým uctievať Boha.

To znamená, že taký náš Pallo, ktorý sa zo mňa tu posmieval, tak sa vlastne posmieval z Boha.
Radšej aby pokľakol predomnou a začal by ma chváliť a ďakovať ako je inšpirovaný tým ako nasledujem Krista a Božie slovo a tým by vlastne uctieval Boha. Lebo sme všetci jedno telo - Kristovo - Cirkev.
A samozrejme by som to očakával aj opačne, že by prišiel nejaký svätý a pokľakol pri mojej posteli a uctieval by ma za všetko ako žijem.
Ale samozrejme by neostalo len pri tom. Pallo by si zobral odomňa na pamiatku svätý amulet útržok z posvätnej biblie, ktorou moja svätá ruka listovala a doma by ho dňom nocou bozkával, aby si tým uctil mňa a samozrejme v konečnom dôsledku aj Boha.

A to sa už asi ani čítať nedá a aj takému legionárovi by to bolo proti srsti, keby mal predomnou zbožne pokľaknúť.
A vôbec, ja by som sa cítil veľmi čudne. Ja chcem ostať pokorným, nechcem aby za mnou chodili zástupy. Nemyslíš, že chcú títo pokorní ostať naďalej pokorní? Prečo ich nenecháte v kľude spávať? Neustále ich rušíte, kde si oni chcú konečne naplno kontemplovať Božiu dokonalosť a svätosť?

A domnievať sa, že títo sa za nás prihovárajú odkiaľ poznáme? Našiel som jedno miesto v biblii, kde sa presne hovorí o tom, čo títo svätci v nebi k Bohu dňom i noocou volajú. Kričia k Bohu, že dokedy majú ešte čakať, kedy už konečne začne Boh vylievať svoj spravodlivý hnev na tých, čo sú na zemi. (to je ale bratská láska, čo? Ako vystrihnutá z kresťanského magazínu.) Ale vďaka Bohu, že Boh je v tomto výrazne trpezlivý a nevypočuje ich modlitbu ešte a povie im, aby vyčkali ešte chvíľu.
Tak by som bol veľmi opatrný v tom, keď už by som mal prosiť môjho spolusluhu svätého v Božej prítomnosti, aby sa za mňa prihovoril. A ak by som nebol dostatočne svätý tak by som radšej ani nemukol, lebo prvé o čo by prosil tento svätec by bolo jeho volanie po Božej spravodlivosti. Ale vďaka Bohu, že nie sú modlitby týchto svätých vypočuté okamžite.

Poslať 04.01.2019 22:09:49   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
Citácia:
No a ak by malo platiť to, čo si povedal, že citujem: "uctievanim svatych uctievam Boha".
Potom by malo platiť, že ak budeme navzájom jeden druhého uctievať, budeme tým uctievať Boha.
no ale jeden druheho neuctievame ako cloveka ale uctievame Boha ktory ho stvoril, to chapem ako tu spravnu uctu k svatym
Citácia:
Preto ako vidíme v prvej cirkvi si medzi sebou už tu na zemi hovorili svätí
ano ved hovorim ze Kristovo Telo zacina na Zemi a pokracuje v Nebi
ja nechapem svatych ako izolovanu kategoriu, ale ako nieco co zacina na zemi a pokracuje v nebi a tyka sa kazdeho
svaty v uzko katolickom zmysle su vybrati spomedzi vsetkych svatych aby boli ako osvedceni vzor
ale uctu mozes mat voci kazdemu krestanovi v nebi ci na zemi
a ja si teba RomanH uctim a vazim za dielo Bozie co je v tebe a aj ako cloveka aky si (hoci nesuhlasim s niektorymi tvojimi nazormi)
a tuto uctu voci tebe ako chapem ako ludsku a teda odlisnu od ucty voci Bohu, ktora je bozska
presne rovnaky postoj mam aj voci svatym co nas predbehli do nebeskeho kralovstva a uz su v nebi
Citácia:
ano je to presne tak , ved sam Jezis povedal ze co ste spravili jednemu z tychto najmensich Mne ste to urobili - preto uctenim druhych si uctim Krista

Poslať 06.01.2019 1:22:34   Re: Problematické časti biblie

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 359 príspevkov
romanh
Citácia:
Tu si sa nepriamo dotkol jedného s podstatných pilierov kresťanskej teológie a vlastne aj samotného sebaurčenia kresťanstva a tým je zbožštenie. Žiaľ v katolíckej teológii sa zbožšteniu vôbec nedostáva toľko pozornosti, ako by si zaslúžilo. Možno preto, že sa akosi myslí, že o ňom každý katolík rozjíma alebo vníma ho tak nejako automaticky a prirodzene pri každej Eucharistii. Bude to znieť ako fráza keď poviem, že všetko so všetkých súvisí. Ak sa nemýlim, tak si písal, že Eucharistiu chápeš skôr v katolíckom zmysle ako v evanjelikálnom, tak uvažuj nad tým. Ak v Eucharistii skutočne ide o prijímanie reálneho Tela Kristovho podstatne, teda že podstatou prijímame do seba Božské telo aj keď viditeľne sa jedná o chlieb, tak uvažuj, že aký to má mať pre nás efekt? Cirkevní otcovia hovoria, že ak človek je, teda konzumuje obyčajný chlieb alebo inú stravu, tak tento chlieb či stravu asimiluje, teda stravu premení na svoje telo, ktoré je z tejto stravy živé a môže rásť. Avšak pri prijímaní Tela Kristovho vo forme chleba nastáva efekt opačný a teda Boh asimiluje nás, teda že naše telo sa pomaly premieňa na Božské telo už tu na zemi (možno však nie telesne ale duchovne), teda dostáva Božské atribúty akými sú napríklad práve právo byť v nebi o ktorom hovoril sám Ježiš /oko nevidelo, ucho nepočulo/. Na každej sv. omši sa duchovne môžeme pozrieť do neba a to je veľká vec, lebo takto aj v spojení so svätými spolu premenení môžeme už tu na zemi chváliť Boha podobne ako oni stoja pred ním v nebi. Ale to len vďaka Eucharistii.

Poslať 06.01.2019 12:27:37   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
Citácia:
Tu si sa nepriamo dotkol jedného s podstatných pilierov kresťanskej teológie a vlastne aj samotného sebaurčenia kresťanstva a tým je zbožštenie. Žiaľ v katolíckej teológii sa zbožšteniu vôbec nedostáva toľko pozornosti, ako by si zaslúžilo.
ako kde ....
medzi charizmatikmi, fokolarinmi, OpusDei ,Comunione Liberacione, KGB a dalsimi sa s tym bezne stretnes, pripadne aj na DC svateho Ignaca
a nieco najdes aj v CSLewisovi a dalsich
tak isto v Cirkevnych otcoch
pripadne pozri http://www.inky.sk (priprava na birmovku)

Poslať 06.01.2019 17:03:52   Re: Problematické časti biblie

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 359 príspevkov
Samozrejme ja nechcem povedať, že by to bola téma nejako schválne zaznávaná alebo utláčaná. Mal som na mysli hlavne napr. bežné nedeľné kázne kde ešte stále chodí veľa ľudí do kostola, ale po kostole sa už svojej viere tak nevenujú. Východné obrady alebo cirkvi sa tomu venujú aj bežne vo väčšej miere.

Poslať 06.01.2019 23:43:16   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
v Cirkvi je vela dobrych tem a neda sa vsetkym venovat rovnako,
preto su rozne obdobia ked sa venuju raz jednemu a raz druhemu

Poslať 06.01.2019 23:49:00   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
osobne mam ale dojem ze vychodna teologia vie niektore veci lepsie uchopit a pomenovat

Poslať 14.01.2019 1:08:00   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
ROMANH
AJ TAKITO LUDIA SA HLASIA K BIBLII
https://zpravy.tiscali.cz/neni-to-jen-o-sexu-rika-o-polyamorii-aktivistka-magdalena-sipka-311824
co povies na to?

pripadne ako sa ti paci Ondrej Prostrednik?

Poslať 14.01.2019 13:57:14   Re: Problematické časti biblie

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
ROMANH
AJ TAKITO LUDIA SA HLASIA K BIBLII
https://zpravy.tiscali.cz/neni-to-jen-o-sexu-rika-o-polyamorii-aktivistka-magdalena-sipka-311824
co povies na to?

pripadne ako sa ti paci Ondrej Prostrednik?
neviem, čo by som k tomu mal povedať? kde-kto sa hlási k biblii. Ja som čítal raz knihu Ježiš Kristus ako najväčší mág. Bola to okultná literatúra prešpikovaná citátmi z biblie.
Vytrhnúť z kontextu a niečo tvrdiť môžeš kedykoľvek, ale pravdu mať nebudeš. Kontext je veľmi dôležitý.

Ondreja Prostrednika nepoznám, neviem kto to je, ani čo hovorí.

Poslať 14.01.2019 15:48:23   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 12579 príspevkov
Citácia:
doc. Mgr. Ondrej Prostredník, PhD. je slovenský evanjelický teológ
je to byvaly dekan EBF v BA
https://www.sme.sk/aut/2728/ondrej-prostrednik
https://dennikn.sk/autor/prostrednik/
https://autor.aktuality.sk/ondrej-prostrednik/
https://www.aktuality.sk/clanok/632985/progresivne-slovensko-chce-oslovit-aj-veriacich-vznika-kdh-pre-liberalnejsich/

a hlavne clanok
https://komentare.sme.sk/c/22023751/za-interrupcie-z-ucty-k-zivotu.html
si pozri aj diskusiu

Poslať 14.01.2019 17:01:33   Re: Problematické časti biblie

napísal 3748 príspevkov
Článok o interupciách som si prečítal a nezdieľam s autorom rovnaký názor. Oháňať sa nejakými 90 dňami aristotelovskej predstavy nie je žiaden argument.
Každému človeku milujúcemu život je hneď jasné, že zrodenie nového života je požehnanie od Boha. Nie nadarmo sa preto hovorí, že žena je v požehnanom stave.
Tak ako on ospravedlňuje 90 dní aristotelom, môžeme hovoriť aj my predstavou veriaceho človeka o požehnanom stave. A odkedy je žena v požehnanom stave? Po 90 dňoch? Nie, ale hneď od prvého momentu.
Od prvého momentu Boh dáva život. Ja mojim deťom hovorím, že ja a moja žena sme im dali telo - naše DNA, našu krv, naše bunky a Boh im dal život. Preto majú troch rodičov. Dvoch tu na zemi a jedného Otca v nebi. Ktorého dnes nevidia, ale môžu sa s ním rozprávať a môžu počuť ako k nim hovorí. A som presvedčený, že žena nemá žiadne právo rozhodovať o práve počatom dieťati. Lebo sa na jeho počatí podieľali traja. Muž, žena a Boh. Ak chce prerušiť to čo sa počalo, potom s tým musia súhlasiť všetci traja. Muž, žena a Boh. Lebo je to v podstate uzatvorenie zmluvy o novom živote. A minimálne jedno zvolenie k prerušeniu nebude s určitosťou na 100% odsúhlasené. Boh s tým nikdy nebude súhlasiť, lebo život je dar od Boha a dary sa predsa neberú späť.
Preto si myslím, že pán teológ zabudol k svojej úvahe pripojiť svoje srdce.
A je pravda, že sa aj tak nakoniec čisto prakticky žena sama môže rozhodnúť, či bude pokračovať v nosení Božieho daru, ale nie je jej od Boha na tento úkon udelené právo. A preto táto žena koná bez práva, čo je neprávosť, nemá na to právo a Boh ako vieme, každú neprávosť potrestá. Jediné na čo máme právo teraz je milovať - láska. Preto biblia hovorí, že všetko čo nie je z lásky je hriech.
Či pán teológ tomu rozumie, neviem. Keby ste sa ale opýtali každej ženy, ktorá podstúpila interupciu, či to urobila z lásky, tak pochybujem, že by vôbec jediná povedala áno. Preto každá interupcia je hriechom. Každý hriech bude potrestaný. Otázkou však samozrejme zostáva, či toto obmedzenie patrí do zákona SR. To by potom museli zakázať každý hriech. Ale je už namieste chrániť právo lekára aby interupciu nebol nútený robiť. Preto je dôležitejšie bojovať za naše práva, ako zakazovať niekomu hrešiť. Naše práva sú totiž, ktoré sú nám odoberané. Zachvíľu, nebudeme môcť slobodne povedať svoj vlastný názor na to, čo považujeme za zlé, lebo tým niekto utrpí psychyckú ujmu, ak sa dozvie, že existuje na svete človek, ktorý má iný názor na to, čo je dobré.

[ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť