Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 49 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 05.10.2016 23:30:41   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Ja len tolkoto: Nebolo by treba ziadnych prekladov a zbytocnych slov, keby sa Boh dal poznat kazdemu jednemu cloveku osobne a vnutorne. Nebol by problem s vierou/nevierou, ani s "folklorom". Ziadne kostoly, pute, ceremonialy, spovede, bozkavanie zlatych prstenov a ine formality.

Poslať 05.10.2016 23:33:49   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
l1ve_D píše:
Ak sa niečo nedá preložiť tak mali do biblie napísať ako to je chápané v originále a dať tam jeho výňatok. ... Resp si to predstavujem tak, že napíšem preklad a do neho dám čísielka, že čo sa ako chápe v originále a priložím k biblii druhú knihu kde bude to rozvedené. Takto je nanič.
no veď ako napr. k tomu "mužena" zvyknú mať slovenské preklady poznámočku, kde to vysvetľujú, ako aj k množstvu iných prípadov, ale zas takých poznámok sa tam tiež veľa nevojde ak chceš, aby sa ti Biblia vošla do jednej knihy...

Ale zas tiež existuje aj taká podrobnejšia alternatíva, presne ako spomínaš, že mať potom samostatné knihy určené na podrobné komentáre, tak také predsa tiež existuje, už najstaršie generácie cirkevných otcov písali systematické komentáre ako aj ďalší až po dnes. A to máš rozoberaný text verš po verši - či dokonca až slovo po slove. Že tam máš potom každý verš rozoberaný v priemere na niekoľko strán takých poznámok lingvistických, historických, atď.

Len toho je už potom tak veľa, že to máš niekoľko desiatok hrubých kníh len jeden taký komentár k Biblii... - A to je ťažko také aj zohnať, keďže je to kvantum kníh. A na internete toho tiež veľa nie je, prakticky nič... - Toto je jeden z paradoxov dnešnej doby, že hoci existuje internet, nie je takmer vôbec využitý na nejaké podrobnejšie informácie. Čokoľvek podrobnejšie sa nachádza až v knihách. To ma tak štve, keď si porovnávam to nadšenie, aké bolo pri objave kníhtlače, keď zrazu ľudia zistili, že už nemusia každú knihu ručne prepisovať, tak sa šli zblázniť od radosti a len sa hneď snažili všetko vytlačiť, aby tie diela, ktoré dovtedy existovali len na vzácnych rukopisoch, mohli byť zrazu dostupné čo najširšej verejnosti... - hoci stále bola aj tá tlač pomerne namáhavá... - tak čo by oni robili, keby mali internet? To by hneď bolo všetko na nete a zdarma... A nie ako teraz, keď na nete nie je skoro nič kvalitné voľne dostupné... - a toto sa týka všeobecne prakticky akejkoľvek osvetovej oblasti či vedy...

Poslať 06.10.2016 6:56:51   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
A nie ako teraz, keď na nete nie je skoro nič kvalitné voľne dostupné...
treba prilozit ruku k dielu a zacat skenovat knihy

inak to je ta buzeracia takzvanych autorskych prav
dnesna spolocnsot je zalozena na vynucovani si prav

Poslať 06.10.2016 8:41:37   Re: Problematické časti biblie

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
Namatkovo som nasiel - ale neviem ci je OK. to len pre informaciu, ze sa da najst...

Poslať 06.10.2016 8:43:19   Re: Problematické časti biblie

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
Ja len tolkoto: Nebolo by treba ziadnych prekladov a zbytocnych slov, keby sa Boh dal poznat kazdemu jednemu cloveku osobne a vnutorne. Nebol by problem s vierou/nevierou, ani s "folklorom". Ziadne kostoly, pute, ceremonialy, spovede, bozkavanie zlatych prstenov a ine formality.
A mozno by to ani tak nezafungovalo - vid. Adam a Eva... ;)

Poslať 06.10.2016 9:07:12   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
historix píše:
legionar píše:
A mozno by to ani tak nezafungovalo - vid. Adam a Eva... ;)
Preco ?
Neboli tam problemy s vierou v Boha - videli ho, poculi ho.
Neboli ziadne kostoly, pute ani bozkavanie zlatych prstenov inych LUDI atd.
Takze fungovalo to !

To, ze Adam s Evou boli zvedavi a "badali", im sluzi iba ku cti.
A to, ze sa napr. Lucifer vedome rozhodol, ze "nebude sluzit", je tiez OK.

Co nie je OK je fakt, ze MY sa mame rozhodovat s minimalnymi informaciami o veciach s tak drastickymi nasledkami, ako je vecne ztratenie !
Ano, je uplne mozne, ze aj potom, ked by clovek naozaj spoznal Boha osobne, ze by sa rozhodol podobne ako Lucifer.
A co ?!
Ved ma slobodnu volu a konanie Boha sa mu vobec nemusi pacit ... :)

Poslať 06.10.2016 9:34:15   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
l1ve_D píše:
Ak sa niečo nedá preložiť tak mali do biblie napísať ako to je chápané v originále a dať tam jeho výňatok. Takto je to šmejdový preklad. Ak toto stačí bežnému človeku tak sa tomu celkom čudujem potom nečíta bibliu s porozumením. Lebo keď sa na to pozerám ja vidím tam takéto nezrovnalosti a potom je ten preklad nepoužiteľný. Resp si to predstavujem tak, že napíšem preklad a do neho dám čísielka, že čo sa ako chápe v originále a priložím k biblii druhú knihu kde bude to rozvedené. Takto je nanič.
Veď ono to tak aj je, aspoň v tých bibliách, ktoré mám ja - sú tam i vysvetlivky, ku každej kapitole úvod s komentárom obsahu, histórie i významu. A okrem toho existujú ešte samostatné knihy s výkladom SZ, NZ atď. Napr. toto vyzerá celkom zaujímavo: http://www.kumran.sk/studium-biblie-slovniky-atlasy/13816-uvod-do-stareho-zakona.html

Poslať 06.10.2016 9:42:02   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
Physis píše:
l1ve_D píše:
Ak sa niečo nedá preložiť tak mali do biblie napísať ako to je chápané v originále a dať tam jeho výňatok. Takto je to šmejdový preklad. Ak toto stačí bežnému človeku tak sa tomu celkom čudujem potom nečíta bibliu s porozumením. Lebo keď sa na to pozerám ja vidím tam takéto nezrovnalosti a potom je ten preklad nepoužiteľný. Resp si to predstavujem tak, že napíšem preklad a do neho dám čísielka, že čo sa ako chápe v originále a priložím k biblii druhú knihu kde bude to rozvedené. Takto je nanič.
Veď ono to tak aj je, aspoň v tých bibliách, ktoré mám ja - sú tam i vysvetlivky, ku každej kapitole úvod s komentárom obsahu, histórie i významu. A okrem toho existujú ešte samostatné knihy s výkladom SZ, NZ atď. Napr. toto vyzerá celkom zaujímavo: http://www.kumran.sk/studium-biblie-slovniky-atlasy/13816-uvod-do-stareho-zakona.html
Toto je to čo je už skutočné vysvetlenie? Alebo začnem čítať aj to nájdem tam nezrovnalosti a potom znova mi poviete to sa nedá adekvátne preložiť?

Poslať 06.10.2016 9:50:58   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Btw tú knihu čo si mi sem dala odkaz Physis som našiel dostupnú na internete hrabem sa v nej ale zatiaľ nikde nenachádzam odpoveď len nekonečné omáčky. Mňa zaujíma ten hlavný bod genezis na základe ktorého vznikla RKC a hriech.

Poslať 06.10.2016 11:07:58   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
l1ve_D píše:
Toto je to čo je už skutočné vysvetlenie? Alebo začnem čítať aj to nájdem tam nezrovnalosti a potom znova mi poviete to sa nedá adekvátne preložiť?
to ti neviem povedať, lebo som to žiaľ ešte nečítala. mám to len nejakú dobu vyhliadnuté, že by som si to chcela prečítať, keď bude čas, tak som ti to dala ako tip. možno sú aj lepšie knihy k tomu, čo hľadáš, nie som v tomto odborník :)

Poslať 06.10.2016 11:10:51   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Physis píše:
l1ve_D píše:
to ti neviem povedať, lebo som to žiaľ ešte nečítala. mám to len nejakú dobu vyhliadnuté, že by som si to chcela prečítať, keď bude čas, tak som ti to dala ako tip. možno sú aj lepšie knihy k tomu, čo hľadáš, nie som v tomto odborník :)
No ak chceš môžem ti dať odkaz kde sa nachádza. Nevadí, že nie si odborník. Mne je jedno či je alebo nie je niekto odborník. Mne musí dávať logiku vysvetlenie. Ak nemá logiku tak ma nezaujíma aj keby ho povedal najlepší vedec na svete.

Poslať 06.10.2016 12:18:39   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
historix píše:
Namatkovo som nasiel - ale neviem ci je OK. to len pre informaciu, ze sa da najst...
no áno, o tomto viem, a ešte o zopár ďalších podobných, ale je ich jednak málo a zväčša neúplných - napr. aj toto uvádza len NZ - ale HLAVNE sú to všetko UŽ STRAŠNE STARÉ - napr. tento, čo uvádzaš, má už vyše 1 a pol storočia a to je ešte ten lepší príklad... A v naskenovanej podobe sa dá nájsť na nete toho síce viac, ale nie je to veľmi systematicky prehľadne usporiadané, takže kým to človek aj nájde, tak je to niekedy hotová veda.
misojogi píše:
treba prilozit ruku k dielu a zacat skenovat knihy
skenovať nestačí, treba to aj usporiadavať. A robil som v tom už nejaké menšie "projekty" a chcel by som v tom aj pokračovať vo väčšom a kompletnejšom, takže ako zhruba mám už nejako rozmyslené ako by sa to dalo a aj nejaký prehľad, že aká je úroveň ostatných projektov v tomto smere robených, a práve to ale vidím ako hlavný problém, že to, čo je voľne dostupné, tak to sú prakticky všetko len veci do 19. storočia a aj to spravidla len v nízkej kvalite. Hoci existujú aj niektoré kvalitnejšie i novšie veci spracované, ale nie sú už voľne dostupné. - Alebo dokonca niektoré veci, ktoré aj boli niekedy v minulosti dostupné na nejakých weboch, tak boli neskôr odtiaľ odstránené alebo už sú spoplatnené či podobne. Ale tak ako ja dúfam, že je to len otázka času a skôr či neskôr sa to bude zlepšovať - a určite chcem aj osobne sa to snažiť nejako vybavovať pokiaľ to len bude možné.
Už sa urobilo aj viacero pokrokov aj do budúcna, napr. tuším Dáni vylobovali v EÚ, aby sa nové vedecké články od roku cca 2020 museli aj voľne zverejňovať na nete.
Čo v podstate je už aj jedno, lebo už aj tak tie novšie vedecké články bývajú dostupné cez pirátsky portál SciHub - alebo aj samotní autori už zvyknú vešať svoje články na internet - na portály ako ResearchGate či ArXiv a pod.
misojogi píše:
inak to je ta buzeracia takzvanych autorskych prav
jj, toto ma vždy iritovalo prinajmenšom v prípade tých akademických článkov, ale ako vravím, už sa postupne prebúdza povedomie o tom, že treba, aby to bolo voľne dostupné, takže ako nevidím budúcnosť pesimisticky v tomto smere, ale naopak v tomto som skôr optimista. Len ma zaráža, že to toľko trvá a že sa to nerobilo už hneď tak - ale ako v istom zmysle to aj chápem, hlavne keď som sa to snažil vysvetliť niektorým takým starším, tak oni to zväčša proste ani nedokážu pochopiť, lebo majú už natoľko zdeformované myslenie tým ako to fungovalo v ich dobe, že tam pri nich sa dá už len počkať, kým ich nahradí nová generácia, ktorá už vyrastala na internete a jej už takéto veci vysvetľovať netreba, keďže to už sami nielenže berú ako samozrejmosť, že všetko by malo byť voľne dostupné na nete, ale pre nich už dokonca to, čo na nete nie je, tak už akoby ani neexistovalo. - A tak som pre toto optimista, že ČASOM bude pribúdať aj kvality voľne dostupnej na nete, a že potom už bude menší dopyt po komerčnej sfére, keď jej bude silne konkurovať bezplatná sféra (podobne ako unixovské systémy porážajú windowsovcov), takže to prinúti aj tú komerčnú sféru sa zmeniť na čím bezplatnejšiu - podľa všetkého väčšina skonverguje k modelu dobrovoľnej podpory zo strany bežných užívateľov a sponzorských organizácií: to by bolo asi najférovejšie.

Poslať 06.10.2016 13:47:37   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
l1ve_D píše:
Mne je jedno či je alebo nie je niekto odborník. Mne musí dávať logiku vysvetlenie. Ak nemá logiku tak ma nezaujíma aj keby ho povedal najlepší vedec na svete.
tak logika tamtej pasáži je taká, že bolo niečo povedané ľuďom, že aby to nerobili, lebo si tým poškodia, ale oni to aj tak urobili a tak si aj poškodili: stratili ten pozemský raj a museli sa potom ťažko namáhať, atď.
Toľko tak k tej myšlienke. Zatiaľ čo rozpitvávať to na slovíčka už nie je tam podstatné, keďže tam sa už ani ďaleko nedá dostať, keďže slová ako také majú dosť obmedzené možnosti - v rôznych kontextoch môžu mať rôzne významy a tak to už potom nemusí byť dostatočne jasné a potom ani na niektoré otázky už nemusí byť známa presná jasná odpoveď: to ani v matematike sa nedá na všetky otázky odpovedať, viď napr. Godelove vety o neúplnosti.

Poslať 06.10.2016 15:18:33   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Didymos píše:
l1ve_D píše:
Mne je jedno či je alebo nie je niekto odborník. Mne musí dávať logiku vysvetlenie. Ak nemá logiku tak ma nezaujíma aj keby ho povedal najlepší vedec na svete.
tak logika tamtej pasáži je taká, že bolo niečo povedané ľuďom, že aby to nerobili, lebo si tým poškodia, ale oni to aj tak urobili a tak si aj poškodili: stratili ten pozemský raj a museli sa potom ťažko namáhať, atď.
Toľko tak k tej myšlienke. Zatiaľ čo rozpitvávať to na slovíčka už nie je tam podstatné, keďže tam sa už ani ďaleko nedá dostať, keďže slová ako také majú dosť obmedzené možnosti - v rôznych kontextoch môžu mať rôzne významy a tak to už potom nemusí byť dostatočne jasné a potom ani na niektoré otázky už nemusí byť známa presná jasná odpoveď: to ani v matematike sa nedá na všetky otázky odpovedať, viď napr. Godelove vety o neúplnosti.
Nie. Tu sa jednoducho nedá vyhovoriť na hranie sa na slovíčka. Je to základ RKC. Z toho sa vyvodzuje hriech a ostatné dôsledky v cirkvi. Lebo ak sa môže úplný základ celého RKC náboženstva takto voľne vykladať tak potom nemá žiaden zmysel brať RKC vážne.Toto sa Kurta Godela vôbec netýka tu je jasne položená otázka a dá sa aj jasne odpovedať. Ak tam jasná odpoveď nie je sú isté možnosti ako je to možné(čím to je spôsobené):
1.) Je to zlým prekladom. Poprosím na nasmerovanie na lepší.
2.) Je to výmysel človeka a teda nedomyslel to keď to písal.
3.) Zle to zapísal človek pri inšpirácii Bohom a potom nevieme čo vlastne Boh chce. Lebo nedal lepšiu verziu teda táto je úplne irelevantná.
4.) Je to od Boha nedokonalé v základnom bode tak potom aj Boh je nedokonalý a nemá právo nás súdiť.
a pod...

Poslať 06.10.2016 18:10:11   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Ziadne kostoly, pute, ceremonialy, spovede, bozkavanie zlatych prstenov a ine formality.
sory ale spoved nie je formalita, spoved je sviatost a je to klucova vec pre krestana katolika
zatialco bozkavanie prstenov je nepodstatna symbolika ktora sa ani moc nepraktizuje
Bez spovede nemozes dosiahnut odpustenie hriechov (len tak problematicky) a navyse ma hlboky terapeuticky zmysel v prirodzenej rovine
Citácia:
To, ze Adam s Evou boli zvedavi a "badali", im sluzi iba ku cti.
A to, ze sa napr. Lucifer vedome rozhodol, ze "nebude sluzit", je tiez OK.
aj MUDr Mengele badal a sluzilo mu to ku cti ?
Citácia:
"nebude sluzit"
sa ti zda OK len preto ze tomuto rozumies ludskymi slovami
Dosad si tam slova "nebudem sluzit Pravde" a spomen si na Dr Goebelsa
mozno to bude zrozumitelnejsie

[ Príspevkov: 49 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť