Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 49 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 06.10.2016 18:18:35   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11029 príspevkov
Citácia:
MY sa mame rozhodovat s minimalnymi informaciami o veciach s tak drastickymi nasledkami, ako je vecne ztratenie !
opat to chapes privelmi mechanicky

Citácia:
A okrem toho existujú ešte samostatné knihy s výkladom SZ, NZ atď.
najdes aj na ebookfore k dispozicii ale nie u este spravene vsetky knihy SZ
Citácia:
Mňa zaujíma ten hlavný bod genezis na základe ktorého vznikla RKC a hriech.
Hriech nevznikol z Biblie, hriech je proste realita zivota a Biblia len opisuje symbolicky ako k tomu doslo

To o Adamovi a Eve v raji ber ako symbolicky pribeh, to nie je zakonnik prace :-D

Poslať 06.10.2016 18:40:06   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
misojogi píše:
opat to chapes privelmi mechanicky
Miso, povedz mi konkretne, v com to chapem mechanicky. :roll: :)
A mozes pripojit aspon zopar skutocnych informacii, o ktore by som sa teda mohol v tom rozhodovani opriet ? :D

misojogi píše:
Hriech nevznikol z Biblie, hriech je proste realita zivota a Biblia len opisuje symbolicky ako k tomu doslo
Pre vyse miliardu ludi je smrtelnym hriechom jest hovadzinu.
Pre inu miliardu ludi je smrtelnym hriechom jest bravcovinu.
Este mi nieco veseleho povedz o hriechu a jeho vzniku ... :lol:

Poslať 06.10.2016 19:15:39   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
nemozem posudzovat ine nabozenstva
ale pre krestanov definicia hriechu vychadza z prirodzeneho zakona
jedenie je vec zdravia ale z nabozenskeho pohladu je to tretorada vec
bavime sa o skutocnom hriechu (Desatoro) a nie formalitach

Citácia:
MY sa mame rozhodovat s minimalnymi informaciami o veciach s tak drastickymi nasledkami, ako je vecne ztratenie !
pat to chapes privelmi mechanicky
A mozes pripojit aspon zopar skutocnych informacii, o ktore by som sa teda mohol v tom rozhodovani opriet ? :D
neviem ci to dokazem vysvetlit , urcite nie na par riadkov
prave preto som ti uz davnejsie spominal knihu odporucane literaturu
knihy od CSLewisa ktoru su aj na internete aby si si ich precital
dokonca aj link som Ti daval
su to velmi pekne a zaujimave knihy a eseje ale zrejme i si ich neprecital a tak mam problem vysvetlit niektore pojmy a hlavne apriorne pohlady na svet ktore sa skryvaju za tym alebo onym nazorom
(vela do seba ma aj Chesterton alebo Cronin, tiez najdes na webe, ale spicka je prave CSLewis, pripadne H.Newman)

Poslať 06.10.2016 19:54:12   Re: Problematické časti biblie

napísal 18000 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
nemozem posudzovat ine nabozenstva
ale pre krestanov definicia hriechu vychadza z prirodzeneho zakona
jedenie je vec zdravia ale z nabozenskeho pohladu je to tretorada vec
bavime sa o skutocnom hriechu (Desatoro) a nie formalitach
Prepac, ale bavime sa predovsetkym o NABOZENSTVE (o Bohu).
Nepriamo nam tu jasne hovoris, ze tie "ine" nabozenstva su tretorada vec. :lol:
(Uvedom si, ze ten prikaz nejest to maso maju OD SVOJHO BOHA, presne ako Ty mas od svojho Boha tie svoje !)

misojogi píše:
Citácia:
pat to chapes privelmi mechanicky
neviem ci to dokazem vysvetlit , urcite nie na par riadkov
prave preto som ti uz davnejsie spominal knihu odporucane literaturu
knihy od CSLewisa ktoru su aj na internete aby si si ich precital
dokonca aj link som Ti daval
su to velmi pekne a zaujimave knihy a eseje ale zrejme i si ich neprecital a tak mam problem vysvetlit niektore pojmy a hlavne apriorne pohlady na svet ktore sa skryvaju za tym alebo onym nazorom
(vela do seba ma aj Chesterton alebo Cronin, tiez najdes na webe, ale spicka je prave CSLewis, pripadne H.Newman)
Nepytal som eseje, ale seriozne informacie !
Pre Teba tie knihy su zaujimave, pre mna absolutne nie.

Poslať 06.10.2016 21:07:55   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
l1ve_D píše:
Ak tam jasná odpoveď nie je sú isté možnosti ako je to možné(čím to je spôsobené):
1.) ...
4.) Je to od Boha nedokonalé v základnom bode tak potom aj Boh je nedokonalý a nemá právo nás súdiť.
a pod...
čo sa tej nedokonalosti týka, tak aj také ideálne objekty ako matematika/logika majú svoje nedokonalosti, že matematika/logika je tiež neúplná, že nevie dokázať všetky tvrdenia ani len z toho svojho vlastného sveta - ako som tu už spomínal... - a tak nečakaj neviem akú dokonalosť na tomto svete, s tým sa už človek musí nejako zmieriť, že na svete je samá nedokonalosť vrátane aj logiky samotnej... a čo potom čakať ešte od prirodzených jazykov... ja by som bol rád, keby sa používali formálne jazyky, ale to je tiež problém už aj v samotných matematických odborných článkoch napísať nejaký čisto formálny dôkaz, lebo to je natoľko obsiahle, že sa to už potom aj tak stáva človeku nečitateľné...
l1ve_D píše:
1.) Je to zlým prekladom. Poprosím na nasmerovanie na lepší.
no tu sme pri tej nedokonalosti, keď chceš akoby dokonalosť od prekladu. To nejde. Dá sa to zhruba vysvetliť nejako opisne. A to v tomto prípade je, že Boh ľuďom dal nejaký zákaz, že ak ho porušia, tak si tým hneď ublížia, a oni ho aj tak porušili. A tak si tým aj ublížili, hneď pre nich skončil "raj na zemi", atď.

Poslať 06.10.2016 23:29:23   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
Uvedom si, ze ten prikaz nejest to maso maju OD SVOJHO BOHA, presne ako Ty mas od svojho Boha tie svoje !
nuz naprikld Toto je Tvoj chybny pohlad
pretoze vidis krestanstvo len ako nejake (mozno nezmyselne) prikazy
asi si prehliadol co som napisal a sice ze eticke prikazy krestanstva su podlozene aj rozumom a etikou
nie su samoucelne, ale maju svoje rozumne zdovodnenie vyplyvajuce z ludskej prirodzenosti

to je rozdiel oproti prikazom ci zakazom jest ci nejest maso urciteho druhu

Citácia:
ako vies ze tam nie su zaujimave informacie?
ale moj dovod odporucania nebola "zaujimavost" ale argumenty ohladom nabozenstva o ktorom sa bavime
Pytas si seriozne informacie a ked Ti clovek da tip na knihu tak sa spatkujes
informacie su tam aj zaujimave aj seriozne

Precital si si niekedy aspon Dinesha Souzu a jeho argumenty ohladom ateizmu a krestanstva ?
(tiez knizka fici na webe)
co cakas od Boha ze Ti posle grafy a powerpointove prezentacie ? aby dokazal vlastnu existenciu ?
alebo ze ti posle nejaku rovnicu ?

C.S.Lewis je najlepsi ale to uz sa opakujem

Poslať 07.10.2016 7:09:27   Re: Problematické časti biblie

napísal 18000 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Uvedom si, ze ten prikaz nejest to maso maju OD SVOJHO BOHA, presne ako Ty mas od svojho Boha tie svoje !
nuz naprikld Toto je Tvoj chybny pohlad
pretoze vidis krestanstvo len ako nejake (mozno nezmyselne) prikazy
asi si prehliadol co som napisal a sice ze eticke prikazy krestanstva su podlozene aj rozumom a etikou
nie su samoucelne, ale maju svoje rozumne zdovodnenie vyplyvajuce z ludskej prirodzenosti

to je rozdiel oproti prikazom ci zakazom jest ci nejest maso urciteho druhu
Michal, nejest maso a nepit alkohol je tiez "podlozene rozumom aj etikou a nie su samoucelne, ale maju svoje zdovodnenie vyplyvajuce z ludskej prirodzenosti". :lol:
Ale oni si to "formulovali" ako bozie prikazy - presne takym istym sposobom, ako Mojzis "formuloval" tie Vase.

misojogi píše:
Citácia:
ako vies ze tam nie su zaujimave informacie?
ale moj dovod odporucania nebola "zaujimavost" ale argumenty ohladom nabozenstva o ktorom sa bavime
Pytas si seriozne informacie a ked Ti clovek da tip na knihu tak sa spatkujes
informacie su tam aj zaujimave aj seriozne

Precital si si niekedy aspon Dinesha Souzu a jeho argumenty ohladom ateizmu a krestanstva ?
(tiez knizka fici na webe)
co cakas od Boha ze Ti posle grafy a powerpointove prezentacie ? aby dokazal vlastnu existenciu ?
alebo ze ti posle nejaku rovnicu ?

C.S.Lewis je najlepsi ale to uz sa opakujem
Este raz - to pre mna nie su seriozne informacie !
To su iba "nazory" inych ludi.
Seriozne informacie mi moze poskytnut IBA BOH. ;)

Poslať 07.10.2016 8:35:52   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
legionar píše:
Žial to si zacyklený a nie je možné ti pomôcť. Boh ti dáva relevantné informácie - Bibliou, učením Cirkvi. Tieto informácie odmietaš prijať. Naozaj ti Boh nepošle powerpointovú preznetáciu svojej existencie, ked ju už poslal v písomnej forme. Áno bolo v dejnách pár jednotlivcov ktorí dostali osvietenie a poznanie Boha jedinom okamihu. Ale to je výnimka.

Máš o Bohu skreslenú predstavu, asi tak ako ked teeneger hovorí o svojom tatkovi že je hlúpi, nič mu nedovolí a všetko mu zakazuje.

Poslať 07.10.2016 13:18:29   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Mňa zaujíma ten hlavný bod genezis na základe ktorého vznikla RKC a hriech.

To o Adamovi a Eve v raji ber ako symbolicky pribeh, to nie je zakonnik prace
:-D
Hriech vznikol na základe biblie lebo tam je zapísané ako ho chápe židovský Boh. Keby nebol spísaný židovský pentateuch Mojžíšom tak neexistuje kresťanstvo a jeho ponímanie hriechu. To odvodenie hriechu od prirodzeného zákona prichádza omnoho neskôr. Ak budem brať tie najpodstatnejšie časti na ktorých je postavené celé kresťanstvo ako symbolický príbeh tak má potom toľko alternatív, že sa fakticky RKC sama odpísala ako jedno z mnohých možných vetiev, ktoré môžu byť nesprávne. Presne ako ti napísal Legionár existuje viac verzii vnímania hriechu na svete od národov čo tu boli pred kresťanstvom a judaizmom. Oni ti tiež povedia, že to čo vravia je odvodené od prirodzeného zákona. Ozaj čo to je ten prirodzený zákon podľa teba?

Poslať 07.10.2016 13:23:58   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
Este raz - to pre mna nie su seriozne informacie !
To su iba "nazory" inych ludi.
aj tu na fore mas k dispozicii LEN ne-seriozne nazory inych ludi
naco potom diskutujes?
mne sa sice s tebou diskutuje celkom fajn, ale zda sa ze ty to vidis inak ;)

Poslať 07.10.2016 13:25:47   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
Michal, nejest maso a nepit alkohol je tiez "podlozene rozumom aj etikou a nie su samoucelne
ano ale je to ina rovina ako moralne prikazy typu nezabijes nepokradnes atd

Poslať 07.10.2016 13:32:12   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
Didymos píše:
l1ve_D píše:
Ak tam jasná odpoveď nie je sú isté možnosti ako je to možné(čím to je spôsobené):
1.) ...
4.) Je to od Boha nedokonalé v základnom bode tak potom aj Boh je nedokonalý a nemá právo nás súdiť.
a pod...
čo sa tej nedokonalosti týka, tak aj také ideálne objekty ako matematika/logika majú svoje nedokonalosti, že matematika/logika je tiež neúplná, že nevie dokázať všetky tvrdenia ani len z toho svojho vlastného sveta - ako som tu už spomínal... - a tak nečakaj neviem akú dokonalosť na tomto svete, s tým sa už človek musí nejako zmieriť, že na svete je samá nedokonalosť vrátane aj logiky samotnej... a čo potom čakať ešte od prirodzených jazykov... ja by som bol rád, keby sa používali formálne jazyky, ale to je tiež problém už aj v samotných matematických odborných článkoch napísať nejaký čisto formálny dôkaz, lebo to je natoľko obsiahle, že sa to už potom aj tak stáva človeku nečitateľné...
l1ve_D píše:
no tu sme pri tej nedokonalosti, keď chceš akoby dokonalosť od prekladu. To nejde. Dá sa to zhruba vysvetliť nejako opisne. A to v tomto prípade je, že Boh ľuďom dal nejaký zákaz, že ak ho porušia, tak si tým hneď ublížia, a oni ho aj tak porušili. A tak si tým aj ublížili, hneď pre nich skončil "raj na zemi", atď.
Prečo predpokladáš, že si stojím na vedení? Lebo mám z toho taký dojem keď mi to takto píšeš. Ja viem čo je nedokonalosť prekladu. Ale toto je základný kameň kresťanskej teológie očakával by som, že na tých riadkoch si dá RKC poriadne záležať. To ste pritom vraveli veľakrát v minulosti ako sú ľudia vedení Duchom Svätým pri písaní biblie. Mne to príde ako odfláknutá práca. Jednoducho sa nedá vyhovárať na preklad keď sa to dá jasne napísať. Mimo toho aj keby to potrebovali napísať opisne keďže toto je teologický základ RKC tak by som očakával, že jedna stránka naviac v biblii kde by to opísali by nezaškodila. Veď to je úplná základná vec. Nevytahujem z biblie nič komplexné iba to na čom stojí a padá RKC. No zatiaľ ste mi dali dva pohľady. Vyhovorenie sa na preklad to neobstojí. A potom druhý pohľad a to je, že to nemám brať doslovne. Ale z toho mi vyplýva, že to nemusím brať na biblii vážne nič. To mi príde potom ako kuchárska kniha, že zober si z nej aký chceš recept a navar si čo chceš ako chceš s koľkými surovinami len chceš.

Poslať 07.10.2016 13:34:41   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
Žial to si zacyklený a nie je možné ti pomôcť. Boh ti dáva relevantné informácie - Bibliou, učením Cirkvi. Tieto informácie odmietaš prijať. Naozaj ti Boh nepošle powerpointovú preznetáciu svojej existencie, ked ju už poslal v písomnej forme. Áno bolo v dejnách pár jednotlivcov ktorí dostali osvietenie a poznanie Boha jedinom okamihu. Ale to je výnimka.

Máš o Bohu skreslenú predstavu, asi tak ako ked teeneger hovorí o svojom tatkovi že je hlúpi, nič mu nedovolí a všetko mu zakazuje.
Nuže daj tie relevantné informácie keď ich máš. Som aj ja zvedavý. Takže Boh nechce byť poznaný všetkými ale iba jeho vyvolenou elitou. Ostatní mu nestoja za to. Teenager svojho tatka vidí a dostáva priamo z jeho úst príkazy a zákazy. Kdežto Boh nič konkrétne tu a teraz nepovedal a ani viditelne/počutelne nie je pritomný. Zanechal len x náboženských knížiek čo si nie len samé v sebe odporujú ale ešte aj navzájom. Takže ako má človek vedieť ktoré sú to tie relevantné informácie?

Poslať 07.10.2016 14:11:14   Re: Problematické časti biblie

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
16 A Pán, Boh, prikázal človekovi: "Zo všetkých stromov raja môžeš jesť.
17 Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho jedol, istotne zomrieš.
Zdroj: svaté písmo genezis 2:16-17

_______________________________________________________________________________________
Pýtam sa tu prítomných. Prečo Boh oklamal (pričom tvrdíte, že Boh je dobrý ako to, že klame) Adama a Evu? Veď tvrdil, že v deň kedy zjedia ovocie poznania dobra a zla zomrú.

Ďalej prečo by sa mali Adam a Eva báť smrti? Veď aj tak nevedeli čo to je lebo nepoznali dobro a zlo.
l1ve_D píše:
Nie. Tu sa jednoducho nedá vyhovoriť na hranie sa na slovíčka. Je to základ RKC. Z toho sa vyvodzuje hriech a ostatné dôsledky v cirkvi. Lebo ak sa môže úplný základ celého RKC náboženstva takto voľne vykladať tak potom nemá žiaden zmysel brať RKC vážne.Toto sa Kurta Godela vôbec netýka tu je jasne položená otázka a dá sa aj jasne odpovedať. Ak tam jasná odpoveď nie je sú isté možnosti ako je to možné(čím to je spôsobené):
2.) Je to výmysel človeka a teda nedomyslel to keď to písal.
3.) Zle to zapísal človek pri inšpirácii Bohom a potom nevieme čo vlastne Boh chce. Lebo nedal lepšiu verziu teda táto je úplne irelevantná.
a pod...
k časti "istotne zomrieš" sa mi veľmi páči Didymosov komentár hneď na začiatku - gramatický zvrat, zdvojené sloveso zomrieť v rôznych gramatických tvaroch (MOT taMUT), akési "zomriete smrťou", čo staroveký rabínsky preklad do gréčtiny (od rabbína Symmachusa) prekladal ako "stanete sa smrteľní"...

k časti "v deň" by som chcel povedať, že ide o "Boží deň". Všimni si ako sa píše "A nastal večer a nastalo ráno, deň prvý.", druhý,... šiesty.
Keď nastal biblický deň, to znamená, že skončil keď nastal večer a nastalo ráno - vtedy bol tomu dňu koniec.
Všimni si ale, že o siedmom dni sa nepíše "A nastal večer a nastalo ráno, deň siedmy."

Čiže v ktorý deň Adam s Evou jedli zo stromu "poznania dobra a zla"?
V siedmy.
Boh nehovorí, že zomrú hneď ako z toho stromu budú jesť. Ale hovorí, že zomrú v deň, keď budú z neho jesť.
Čiže jedia zo stromu poznania dobra a zla a deň trvä. Kým ten deň skončí ešte môžu žiť.

A teraz dobre sleduj.
Božou vôľou je aby človek nezomrel. Didymos to tu citoval v ďalšom príspevku - keď poviem bezbožnému: "Určite zomrieš" a odvráti sa od svojho hriechu a bude konať právne a spravodlivo, vráti záloh, nahradí korisť, bude kráčať podľa príkazov života, aby nespáchal zločin, istotne bude žiť, nezomrie. Jeho hriechy, ktoré popáchal, nebudú sa mu vôbec pripomínať; konal podľa práva a spravodlivo, istotne bude žiť.

Pozri sa teda nato takto. Boh povedal, že človek zomrie v deň keď bude jesť zo stromu poznania dobra a zla. Človek jedol a keďže čo Boh povie platí, tak potom človek musí zomrieť. Ale má na to ešte celý deň, až kým neskončí siedmy deň.
A ten istý čas má aj Boh. Musí vymyslieť plán ako zachová svoju spravodlivosť - aby nebol vnútorne rozdelený - a vykonal trest, ktorý je platný (budeš jesť, zomrieš) - a zároveň ako zachráni človeka. Má na to celý siedmy deň.

Kedy nastal večer a nastalo ráno, deň siedmy?
Počas celého obdobia aj keď Boh učil Izrael Boh hovoril a smeroval človeka na ôsmy deň. Izrael robil skoro všetko na ôsmy deň. Na ôsmy deň obrezávali novorodencov, na ôsmy deň prinášali obety, ... Boh pripravoval človeka na niečo významné, že sa stane na ôsmy deň.

Boh na siedmy deň odpočíval.
Ale čo Ježiš hovorí, keď prišiel na zem?
Hovorí, že teraz Boh pracuuje tak aj Ježiš pracuje.
Učeníci hovoria, že je možné vojsť "v tento deň".
atd... je mnoho náznakov, že siedmy deň nastal za času príchodu Ježiša Krista.
Môžeme sa domnievať a povedať, že keď nastal večer siedmeho dňa, že vtedy sa narodil Ježiš.
Keď nastalo ráno siedmeho dňa vtedy Bol Ježiš ukrižovaný a vzkriesený.
Človek teda zomrel - v osobe Ježiša Krista - Ježiš zomrel namiesto človeka - v tento siedmy "deň".
Úplne na konci, v poslednej sekunde siedmeho Božieho dňa Ježiš zomrel namiesto človeka a vstal zmŕtvych.
Božie slovo ostalo teda zachované. Človek zomrel v ten deň, keď jedol zo stromu poznania dobra a zla. Bolo to v tej najposlednejšej sekunde siedmeho dňa. Človek zomrel v zastúpení (substitúcii) Ježiša Krista.
Úplne geniálny Boží plán ako zachrániť človeka od následkov hriechu - od trestu a pritom trest vykonať a zachovať tak spravodlivosť.
Boh je geniálny.
Nastal večer a nastalo ráno deň siedmy. A začal deň ôsmy.

My rátame naše dni, že začínajú 00:00 o polnoci a končia 24:00 o polnoci. Ale biblický deň začína ráno - keď začne svitať - odvtedy sa počítajú hodiny dňa - cca od našej 6 hodiny ráno. A celý deň - čas keď svieti svetlo - sa rozdelí na 12 hodín. To ale nekorenšpoduje naším hodinám. Keď je deň dlhší, potom sú aj hodiny dlhšie. A pod. Ježiš hovorí o dni, ktorý má 12 hodín a pod. Preto napr. tretia hodina bolo približne ráno cca o 9:00 a deviata hodina cca o 15:00 - preto keď Ježiš zomrel o deviatej hodine - bolo to okolo 15:00 nášho času.

Pozeraj sa potom na biblický text biblickými očami.
Obdobie starého zákona - po Adamovom hriechu - je celý jeden Boží deň, ktorý končí Ježišovou smrťou a jeho vzmŕtvychvstaním.
Vzmŕtvychvstanie je začiatok nového ôsmeho dňa.

V tento ôsmy deň sú devere pre každého otvorené a môže vojsť do nebeského kráľovstva. Môže vchádzať i vychádzať a nájde pastvu.
Keď nastane večer a nastane ráno deň ôsmy - to bude vtedy keď príde Ježiš druhý krát. Tak začne deviaty deň - deň súdu.

Čiže obdobie po Adamovom hriechu až do vzkriesenia Ježiša Krista je siedmy deň.
Po vzkriesení Ježiša Krista je ôsmy deň.
Keď príde Ježiš druhý krát to bude deviaty deň.

A v každom období sa hovorí o tom dni.
V siedmom dni Boh ukazoval na ôsmy deň.
Ježiš často hovoril o deviatom dni - ako o dni súdu.
A potom príde koniec.
Či budú ďalšie dni - ktovie... asi áno.
Ježiš nám povedal, že posúdiť počasie vieme. Ale mali by sme vedieť posúdiť časy a obdobia Božie.

A toto si myslím, že je vysvetlením pre tento jeden deň
Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho jedol, istotne zomrieš.
človek - Adam s Evou - v tento deň jedol zo stromu poznania dobra a zla.
A v tento deň - človek Ježiš - v zastúpení - v tento deň istotne zomrel.

Dobrá správa však je tá, že každý kto tomu uverí - že Ježiš zomrel namiesto nás - prešiel zo smrti do života.
V tento ôsmy deň je Boh stále trpezlivý a čaká, aby si uveril, aby si sa dal pokrstiť a tak by si prešiel spolu zjednotený s Ježišom zo smrti do života - do večného života.
A potom bude súd. A každý kto uverí nebude odsúdený, ale kto neuverí - kto neuverí a neprejde zo smrti do života - ten bude súdený podľa stále platného Božieho zákona. A trestom za hriech je stále v platnosti - smrť - preto kto neuverí bude potrestaný a zomrie. To je tá druhá večná smrť, večné zatratenie.

Boh je génius.
Ak chceš ten najlepší preklad biblie, potom sa nauč hebrejsky a grécky. Ale poviem ti jedno, ak sa upokoríš pred Bohom, tak aj cez zlý preklad, ti Boh všetko skrze svojho Ducha zjaví.
Tak ako Ježiš povedal zákonníkom - bolo povedané - ale ja vám hovorím.
Mojžišov zákon mal aj akúsi človečinu v sebe - ktorú si človek upravil, alebo jej nie celkom dobre porozumel - a Ježiš to napravil.
Teraz je Ježiš v nebi, ale kto je tu na zemi je Duch Svätý. Ten nás naučí všetko a pripomenie nám všetko. A tak aj keď máš nedokonalý preklad, Duch Svätý ti pripomenie všetko. Preto keď čítaš bibliu tak pros Ducha Svätého, aby ťa popri tom viedol, aby ti ukazoval dôležité časti a aby ťa o nich poučil. A on to urobí. Veľmi rád.

Dnes aj keď nevieš hebrejsky, alebo grécky s pomocou techniky aj v mobile sa dá už celkom slušne prepínať medzi jednotlivými prekladmi, porovnávať preklady, dokonca skúmať pomocou slovníka pôvodný hebrejský/grécky text. Teda aj keď nevieš hebrejsky/grécky vieš sa už celkom slušne v tom zorientovať a podľa toho ako sa necháš viesť Duchom Svätým aj nájsť aj pochopiť pravý význam slova, ktoré čítaš.
Najlepší učiteľ je Duch Svätý. Ale zo začiatku je určite výbornou pomocou vysvetľovanie od niekoho, kto Ducha Svätého má a kto sa už nechal poučiť. Každopádne každý je považovaný za hodnejšieho ak to čo počuje aj sám si náležite potom neskôr overuje v biblii, či je to naozaj tak. A prvý učeníci tak robili na základe pavlových kázní, keď skúmali, či je to naozaj tak a boli považoavaní za lepších od tých, ktorí len počúvali. Preto ti odporúčam aby si všetko skúmal aj to čo som ti tu povedal či je to naozaj tak.

Poslať 07.10.2016 14:26:33   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
romanh píše:
l1ve_D píše:
16 A Pán, Boh, prikázal človekovi: "Zo všetkých stromov raja môžeš jesť.
17 Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho jedol, istotne zomrieš.
Zdroj: svaté písmo genezis 2:16-17

_______________________________________________________________________________________
Pýtam sa tu prítomných. Prečo Boh oklamal (pričom tvrdíte, že Boh je dobrý ako to, že klame) Adama a Evu? Veď tvrdil, že v deň kedy zjedia ovocie poznania dobra a zla zomrú.

Ďalej prečo by sa mali Adam a Eva báť smrti? Veď aj tak nevedeli čo to je lebo nepoznali dobro a zlo.
l1ve_D píše:
Nie. Tu sa jednoducho nedá vyhovoriť na hranie sa na slovíčka. Je to základ RKC. Z toho sa vyvodzuje hriech a ostatné dôsledky v cirkvi. Lebo ak sa môže úplný základ celého RKC náboženstva takto voľne vykladať tak potom nemá žiaden zmysel brať RKC vážne.Toto sa Kurta Godela vôbec netýka tu je jasne položená otázka a dá sa aj jasne odpovedať. Ak tam jasná odpoveď nie je sú isté možnosti ako je to možné(čím to je spôsobené):
2.) Je to výmysel človeka a teda nedomyslel to keď to písal.
3.) Zle to zapísal človek pri inšpirácii Bohom a potom nevieme čo vlastne Boh chce. Lebo nedal lepšiu verziu teda táto je úplne irelevantná.
a pod...
k časti "istotne zomrieš" sa mi veľmi páči Didymosov komentár hneď na začiatku - gramatický zvrat, zdvojené sloveso zomrieť v rôznych gramatických tvaroch (MOT taMUT), akési "zomriete smrťou", čo staroveký rabínsky preklad do gréčtiny (od rabbína Symmachusa) prekladal ako "stanete sa smrteľní"...

k časti "v deň" by som chcel povedať, že ide o "Boží deň". Všimni si ako sa píše "A nastal večer a nastalo ráno, deň prvý.", druhý,... šiesty.
Keď nastal biblický deň, to znamená, že skončil keď nastal večer a nastalo ráno - vtedy bol tomu dňu koniec.
Všimni si ale, že o siedmom dni sa nepíše "A nastal večer a nastalo ráno, deň siedmy."

Čiže v ktorý deň Adam s Evou jedli zo stromu "poznania dobra a zla"?
V siedmy.
Boh nehovorí, že zomrú hneď ako z toho stromu budú jesť. Ale hovorí, že zomrú v deň, keď budú z neho jesť.
Čiže jedia zo stromu poznania dobra a zla a deň trvä. Kým ten deň skončí ešte môžu žiť.

A teraz dobre sleduj.
Božou vôľou je aby človek nezomrel. Didymos to tu citoval v ďalšom príspevku - keď poviem bezbožnému: "Určite zomrieš" a odvráti sa od svojho hriechu a bude konať právne a spravodlivo, vráti záloh, nahradí korisť, bude kráčať podľa príkazov života, aby nespáchal zločin, istotne bude žiť, nezomrie. Jeho hriechy, ktoré popáchal, nebudú sa mu vôbec pripomínať; konal podľa práva a spravodlivo, istotne bude žiť.

Pozri sa teda nato takto. Boh povedal, že človek zomrie v deň keď bude jesť zo stromu poznania dobra a zla. Človek jedol a keďže čo Boh povie platí, tak potom človek musí zomrieť. Ale má na to ešte celý deň, až kým neskončí siedmy deň.
A ten istý čas má aj Boh. Musí vymyslieť plán ako zachová svoju spravodlivosť - aby nebol vnútorne rozdelený - a vykonal trest, ktorý je platný (budeš jesť, zomrieš) - a zároveň ako zachráni človeka. Má na to celý siedmy deň.

Kedy nastal večer a nastalo ráno, deň siedmy?
Počas celého obdobia aj keď Boh učil Izrael Boh hovoril a smeroval človeka na ôsmy deň. Izrael robil skoro všetko na ôsmy deň. Na ôsmy deň obrezávali novorodencov, na ôsmy deň prinášali obety, ... Boh pripravoval človeka na niečo významné, že sa stane na ôsmy deň.

Boh na siedmy deň odpočíval.
Ale čo Ježiš hovorí, keď prišiel na zem?
Hovorí, že teraz Boh pracuuje tak aj Ježiš pracuje.
Učeníci hovoria, že je možné vojsť "v tento deň".
atd... je mnoho náznakov, že siedmy deň nastal za času príchodu Ježiša Krista.
Môžeme sa domnievať a povedať, že keď nastal večer siedmeho dňa, že vtedy sa narodil Ježiš.
Keď nastalo ráno siedmeho dňa vtedy Bol Ježiš ukrižovaný a vzkriesený.
Človek teda zomrel - v osobe Ježiša Krista - Ježiš zomrel namiesto človeka - v tento siedmy "deň".
Úplne na konci, v poslednej sekunde siedmeho Božieho dňa Ježiš zomrel namiesto človeka a vstal zmŕtvych.
Božie slovo ostalo teda zachované. Človek zomrel v ten deň, keď jedol zo stromu poznania dobra a zla. Bolo to v tej najposlednejšej sekunde siedmeho dňa. Človek zomrel v zastúpení (substitúcii) Ježiša Krista.
Úplne geniálny Boží plán ako zachrániť človeka od následkov hriechu - od trestu a pritom trest vykonať a zachovať tak spravodlivosť.
Boh je geniálny.
Nastal večer a nastalo ráno deň siedmy. A začal deň ôsmy.

My rátame naše dni, že začínajú 00:00 o polnoci a končia 24:00 o polnoci. Ale biblický deň začína ráno - keď začne svitať - odvtedy sa počítajú hodiny dňa - cca od našej 6 hodiny ráno. A celý deň - čas keď svieti svetlo - sa rozdelí na 12 hodín. To ale nekorenšpoduje naším hodinám. Keď je deň dlhší, potom sú aj hodiny dlhšie. A pod. Ježiš hovorí o dni, ktorý má 12 hodín a pod. Preto napr. tretia hodina bolo približne ráno cca o 9:00 a deviata hodina cca o 15:00 - preto keď Ježiš zomrel o deviatej hodine - bolo to okolo 15:00 nášho času.

Pozeraj sa potom na biblický text biblickými očami.
Obdobie starého zákona - po Adamovom hriechu - je celý jeden Boží deň, ktorý končí Ježišovou smrťou a jeho vzmŕtvychvstaním.
Vzmŕtvychvstanie je začiatok nového ôsmeho dňa.

V tento ôsmy deň sú devere pre každého otvorené a môže vojsť do nebeského kráľovstva. Môže vchádzať i vychádzať a nájde pastvu.
Keď nastane večer a nastane ráno deň ôsmy - to bude vtedy keď príde Ježiš druhý krát. Tak začne deviaty deň - deň súdu.

Čiže obdobie po Adamovom hriechu až do vzkriesenia Ježiša Krista je siedmy deň.
Po vzkriesení Ježiša Krista je ôsmy deň.
Keď príde Ježiš druhý krát to bude deviaty deň.

A v každom období sa hovorí o tom dni.
V siedmom dni Boh ukazoval na ôsmy deň.
Ježiš často hovoril o deviatom dni - ako o dni súdu.
A potom príde koniec.
Či budú ďalšie dni - ktovie... asi áno.
Ježiš nám povedal, že posúdiť počasie vieme. Ale mali by sme vedieť posúdiť časy a obdobia Božie.

A toto si myslím, že je vysvetlením pre tento jeden deň
Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho jedol, istotne zomrieš.
človek - Adam s Evou - v tento deň jedol zo stromu poznania dobra a zla.
A v tento deň - človek Ježiš - v zastúpení - v tento deň istotne zomrel.

Dobrá správa však je tá, že každý kto tomu uverí - že Ježiš zomrel namiesto nás - prešiel zo smrti do života.
V tento ôsmy deň je Boh stále trpezlivý a čaká, aby si uveril, aby si sa dal pokrstiť a tak by si prešiel spolu zjednotený s Ježišom zo smrti do života - do večného života.
A potom bude súd. A každý kto uverí nebude odsúdený, ale kto neuverí - kto neuverí a neprejde zo smrti do života - ten bude súdený podľa stále platného Božieho zákona. A trestom za hriech je stále v platnosti - smrť - preto kto neuverí bude potrestaný a zomrie. To je tá druhá večná smrť, večné zatratenie.

Boh je génius.
Ak chceš ten najlepší preklad biblie, potom sa nauč hebrejsky a grécky. Ale poviem ti jedno, ak sa upokoríš pred Bohom, tak aj cez zlý preklad, ti Boh všetko skrze svojho Ducha zjaví.
Tak ako Ježiš povedal zákonníkom - bolo povedané - ale ja vám hovorím.
Mojžišov zákon mal aj akúsi človečinu v sebe - ktorú si človek upravil, alebo jej nie celkom dobre porozumel - a Ježiš to napravil.
Teraz je Ježiš v nebi, ale kto je tu na zemi je Duch Svätý. Ten nás naučí všetko a pripomenie nám všetko. A tak aj keď máš nedokonalý preklad, Duch Svätý ti pripomenie všetko. Preto keď čítaš bibliu tak pros Ducha Svätého, aby ťa popri tom viedol, aby ti ukazoval dôležité časti a aby ťa o nich poučil. A on to urobí. Veľmi rád.

Dnes aj keď nevieš hebrejsky, alebo grécky s pomocou techniky aj v mobile sa dá už celkom slušne prepínať medzi jednotlivými prekladmi, porovnávať preklady, dokonca skúmať pomocou slovníka pôvodný hebrejský/grécky text. Teda aj keď nevieš hebrejsky/grécky vieš sa už celkom slušne v tom zorientovať a podľa toho ako sa necháš viesť Duchom Svätým aj nájsť aj pochopiť pravý význam slova, ktoré čítaš.
Najlepší učiteľ je Duch Svätý. Ale zo začiatku je určite výbornou pomocou vysvetľovanie od niekoho, kto Ducha Svätého má a kto sa už nechal poučiť. Každopádne každý je považovaný za hodnejšieho ak to čo počuje aj sám si náležite potom neskôr overuje v biblii, či je to naozaj tak. A prvý učeníci tak robili na základe pavlových kázní, keď skúmali, či je to naozaj tak a boli považoavaní za lepších od tých, ktorí len počúvali. Preto ti odporúčam aby si všetko skúmal aj to čo som ti tu povedal či je to naozaj tak.
Dal som si tu námahu a dočítal som dokonca čo vravíš. Vyplynulo mi z toho, že vravíš o dni v ponímaní Boha ako o časových obdobiach s určitou dĺžkou. Teraz by som Ťa poprosil kde konkrétne je to v genezis napísané, že sa to má takto chápať (budem rád ak mi zactiuješ SZ ideálne genezis)? Že tie Božie dni netrvajú 24 hod ale iný čas.

[ Príspevkov: 49 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť