Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 106 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 14.01.2019 18:29:28   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14641 príspevkov
Citácia:
Ja mojim deťom hovorím, že ja a moja žena sme im dali telo - naše DNA, našu krv, naše bunky a Boh im dal život. Preto majú troch rodičov. Dvoch tu na zemi a jedného Otca v nebi. Ktorého dnes nevidia, ale môžu sa s ním rozprávať a môžu počuť ako k nim hovorí.
velmi pekne povedane

Poslať 15.01.2019 1:02:15   Re: Problematické časti biblie

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3749 príspevkov
ďakujem, tak aspoň niečo si ocenil z mojich inšpirácií od DS
to si veľmi cením :-)
Škoda, že tu nie sú lajky priamo nad príspevkom :palec: ako na facebooku.

Poslať 29.12.2019 19:19:15   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4289 príspevkov
Evanjelium, ktoré som si otvorila na dnes, v deň sv. Rodiny:

Lk 14, 25-27

Išli s ním veľké zástupy. Tu sa obrátil a povedal im:
"Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom. A kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže byť mojím učeníkom.

Poslať 29.12.2019 19:53:12   Re: Problematické časti biblie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19592 príspevkov
teta píše:
Evanjelium, ktoré som si otvorila na dnes, v deň sv. Rodiny:

Lk 14, 25-27

Išli s ním veľké zástupy. Tu sa obrátil a povedal im:
"Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom. A kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže byť mojím učeníkom.
V spojeni s druhym najvyssim zakonom: "Miluj blizneho svojho ako seba sameho" to dava celkom zaujimave dosledky ...
Zeby zarodky relativizmu rovno u Jezisa ? :lol:

Poslať 29.12.2019 20:47:48   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1837 príspevkov
Citácia:
V spojeni s druhym najvyssim zakonom: "Miluj blizneho svojho ako seba sameho" to dava celkom zaujimave dosledky ...
Zeby zarodky relativizmu rovno u Jezisa ? :lol:
To slovo slovo "nenavist" (ktore sa da do slovenciny prelozit aj ako "menej milovat") bolo pouzite schvalne, aby tie zastupy, ktore v tej dobe Jezisa dost intenzivne prenasledovali, v kontexte tej doby pochopili a jazykom tej doby, ze co od nich chce. Dnes by sme to povedali inac, ale zrejme aramejstina (hebrejstina) nema na to vhodnejsi termin. PReto to povedal v nasom vnimani znie tvrdo.

Ono to bolo mozno aj myslene natvrdo, ale nie v zlom. Proste chcel aby ho tie zastupy, ktore ho prenasledovali a chcel sa nazyvat jeho ucenikmi, nasledovali z toho spravneho dovodu. PReto hovori k nim tvrdsie, veci absolutizoval, tak aby mu rozumeli co od nich chce a aby videl, ze ci ho nasledovali len kvoli tomu,ze v nom videli nieco co on nebol a ani nechcel byt

Poslať 29.12.2019 22:10:56   Re: Problematické časti biblie

od 05.08.2018 11:56:57
napísal 165 príspevkov
legionar píše:
Zeby zarodky relativizmu rovno u Jezisa ? :)
A to si este zabudol na 4. prikazanie Desatora...

A ked uz na sviatok Svatej rodiny teta spomenula taketo verse, este by sa patrilo pridat perikopu citanu v dnesnej liturgii slova: Kol 3,12-21. Dikcia tohto textu ma taktiez daleko od „mať v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry...“.

tomix píše:
To slovo slovo "nenavist" (ktore sa da do slovenciny prelozit aj ako "menej milovat") bolo pouzite schvalne, aby tie zastupy, ktore v tej dobe Jezisa dost intenzivne prenasledovali, v kontexte tej doby pochopili a jazykom tej doby, ze co od nich chce. Dnes by sme to povedali inac, ale zrejme aramejstina (hebrejstina) nema na to vhodnejsi termin. PReto to povedal v nasom vnimani znie tvrdo.

Ono to bolo mozno aj myslene natvrdo, ale nie v zlom. Proste chcel aby ho tie zastupy, ktore ho prenasledovali a chcel sa nazyvat jeho ucenikmi, nasledovali z toho spravneho dovodu. PReto hovori k nim tvrdsie, veci absolutizoval, tak aby mu rozumeli co od nich chce a aby videl, ze ci ho nasledovali len kvoli tomu,ze v nom videli nieco co on nebol a ani nechcel byt
Nezda sa Ti, ze prave toto je relativizmus? T.j. ze dnes by sme to povedali inac. Zmysel tych slov by mal zostat rovnaky, nemal by sa menit s dobou.

V homiliach to zvyknu vysvetlovat podobne ako Ty, napr. odvolanim sa na hebrejsky vyraz, ktory sa do slovenciny preklada “odsunut do uzadia”, “davat na druhe miesto”. Spomenul si hebrejcinu/aramejcinu, ale Novy zakon bol napisany v koine (v “hovorovej” grectine). Hoci do Noveho zakona boli prevzate z LXXII semitizmy (lebo autori Noveho zakona vychadzali zo Septuaginty, v nej je dost semitizmov), i tak by sa zrejme patrilo rozoberat slovo “μισεῖ” (lebo toto slovo je pouzite v texte, a nie domnele hebrejske/aramejske vyrazy). Uvedene grecke slovo ma pomerne jasny vyznam - (aspon sudiac z anglickych prekladov) znamena nenavidiet.

Poslať 13.01.2020 13:01:37   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3483 príspevkov
Dve poznámky:
Ad: legi
Zárodky relativizmu to pre mňa nedáva. Pre človeka, ktorý neakceptuje Ježiša ako Boha to ale môže vyzerať inak. Ježiš sa tým vyhlasuje za Boha, za toho, komu má človek vždy dať presnosť, dokonca aj pred najbližšími, čo v židovskej viere a kultúre je jasné stavanie sa na roveň Bohu. Cirkev to vysvetľuje už tisícročia rovnako - Boh je prvý, a ľudia až potom.

Ad:jochanan
Nuž, veľmi silne pochybujem, že by Ježiš rozprával tieto veci Židom priamo v gréčtine. Myslím, že akýmkoľvek prekladom sa aspoň niečo z pôvodného významu stratí a pridá sa niečo nové. Netvrdím, že by s tým Boh mal mať problém, no my ľudia sa môžeme zamerať na niečo nepodstatné a vyložiť si to potom nesprávne. Ježiš hovoril aramejsky (možno z Pilátom latinsky). Pre katolíka ale žiadny problém, lebo katolík má od Boha danú autoritu (Cirkev), ktorá pravdivo a dostatočne vysvetľuje celé sv. Písmo.

A len tak mimochodom, sv. Písmo bolo napísané pre vnútornú potrebu katolíckej Cirkvi (hlavne Nový Zákon) a tak len ona môže podávať správny výklad.
Príde mi to tak, ako keby chcel niekto vysvetľovať, čo som chcel povedať mojou básňou a bolo by mu jedno, že ja s ním vôbec nesúhlasím.

Poslať 13.01.2020 13:07:31   Re: Problematické časti biblie

napísal 19592 príspevkov
Mx píše:
A len tak mimochodom, sv. Písmo bolo napísané pre vnútornú potrebu katolíckej Cirkvi (hlavne Nový Zákon) a tak len ona môže podávať správny výklad.
Príde mi to tak, ako keby chcel niekto vysvetľovať, čo som chcel povedať mojou básňou a bolo by mu jedno, že ja s ním vôbec nesúhlasím.
S tym kludne budem suhlasit - KED sa to nebude uplanovat na urovni STATU pre VSETKYCH ludi !
Takze - zrusit Vatikanske zmluvy, Cirkev na uroven zaujmoveho kruzku a samofinancovania, a nech sa neopovazi nejaka lekarnicka NEVYDAT HAK NA PREDPIS s tym, ze "ona ma vyhradu svedomia PODLA TOHO NOVEHO ZAKONA, ktory je iba pre internu potrebu krestanov" !!!
Suhlasis ? :D

Poslať 13.01.2020 13:14:18   Re: Problematické časti biblie

napísal 19592 príspevkov
Mx píše:
Dve poznámky:
Ad: legi
Zárodky relativizmu to pre mňa nedáva. Pre človeka, ktorý neakceptuje Ježiša ako Boha to ale môže vyzerať inak. Ježiš sa tým vyhlasuje za Boha, za toho, komu má človek vždy dať presnosť, dokonca aj pred najbližšími, čo v židovskej viere a kultúre je jasné stavanie sa na roveň Bohu. Cirkev to vysvetľuje už tisícročia rovnako - Boh je prvý, a ľudia až potom.
Relativizmus v Jeho reci nespociva v tom, co vravis, ale v tom, ze si PROTIRECI na urovni toho najvyssieho zakona, ktory "ustanovil" Jeho Otec, ktoreho predsa bezvyhradne respektuje - az tak, ze prijal Jeho rozhodnutie o umuceni a smrti. (Ostatne, protireci si aj samotny Otec, ako som ukazal uz davnejsie)

Poslať 14.01.2020 15:42:35   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 3483 príspevkov
legionar píše:
Mx píše:
S tym kludne budem suhlasit - KED sa to nebude uplanovat na urovni STATU pre VSETKYCH ludi !
Tu si skryto protirečíš ty. Ak by katolíci neboli občanmi a nemali v štáte rovnaké právo ako ostatní, tak by to bolo ako píšeš, ale keď majú, tak je to o tom, ktorá skupina si aké práva pre seba a povinnosti pre iných presadí. Ak tu bude väčšina moslimov, budeme mať moslimské zákony, o tom je demokracia.
Ak sa ti nepáči, treba sa buď odsťahovať niekde, kde to funguje inak, alebo demokraticky zmeniť demokraciu v niečo lepšie (a nemyslím si, že je demokracia to najlepšie, čo môžeme mať.)
legionar píše:
Takze - zrusit Vatikanske zmluvy, Cirkev na uroven zaujmoveho kruzku a samofinancovania, a nech sa neopovazi nejaka lekarnicka NEVYDAT HAK NA PREDPIS s tym, ze "ona ma vyhradu svedomia PODLA TOHO NOVEHO ZAKONA, ktory je iba pre internu potrebu krestanov" !!!
Suhlasis ? :D
Ako som napísal vyššie, súhlasil by som, ak by nebolo pravdou, že v demokracii si rozhoduje väčšina a tá rozhodla, že zmluvy budú (lebo katolíkov alebo teda veriacich je dosť a podobne).

S tou lekárničkou je to trošku pritiahnuté za vlasy, lebo nie je jediná v blízkom okolí, kto to môže vydať (a na zdravotné účely to vydávajú bez problémov). Podľa mňa sa na to treba pozerať skôr z toho pohľadu, že takéto niečo (výhrada vo svedomí) chráni aj teba (nielen veriacich) pred tým, aby ich štát nútil robiť niečo, čo sa naozaj prieči ich svedomiu (napríklad ísť bojovať po boku agresora alebo v duchu "istého práva" musieť zabiť svoju dcéru pre údajné smilstvo a pod.)

legionar píše:
Relativizmus v Jeho reci nespociva v tom, co vravis, ale v tom, ze si PROTIRECI na urovni toho najvyssieho zakona, ktory "ustanovil" Jeho Otec, ktoreho predsa bezvyhradne respektuje - az tak, ze prijal Jeho rozhodnutie o umuceni a smrti. (Ostatne, protireci si aj samotny Otec, ako som ukazal uz davnejsie)
Toto asi potrebujem trochu objasniť, žiaľ, dlho som tu nebol, a nemám veľmi čas, prečítať všetky témy a tak. Takže buď mi to tu niekde sformuluješ, alebo mi dáš odkaz, kde si to spomínal, alebo to ostane mnou nepochopené a teda sa k tomu nebudem vedieť vyjadriť.
Ja tam na najvyššej úrovni žiadny rozpor zatiaľ nevidím.

Poslať 14.01.2020 16:10:09   Re: Problematické časti biblie

napísal 19592 príspevkov
Mx píše:
legionar píše:
Mx píše:
Tu si skryto protirečíš ty. Ak by katolíci neboli občanmi a nemali v štáte rovnaké právo ako ostatní, tak by to bolo ako píšeš, ale keď majú, tak je to o tom, ktorá skupina si aké práva pre seba a povinnosti pre iných presadí. Ak tu bude väčšina moslimov, budeme mať moslimské zákony, o tom je demokracia.
Ak sa ti nepáči, treba sa buď odsťahovať niekde, kde to funguje inak, alebo demokraticky zmeniť demokraciu v niečo lepšie (a nemyslím si, že je demokracia to najlepšie, čo môžeme mať.)
Problem je v tom, ze to nebola vacsina - neprebehlo referendum. Bola to iba 'vacsia cast momentalneho parlamentu'. Z tohoto dovodu sa mi velmi pacia Svajciari - ti sa na zavaznejsie otazky VZDY spytaju ludi v referende.
Mx píše:
S tou lekárničkou je to trošku pritiahnuté za vlasy, lebo nie je jediná v blízkom okolí, kto to môže vydať (a na zdravotné účely to vydávajú bez problémov). Podľa mňa sa na to treba pozerať skôr z toho pohľadu, že takéto niečo (výhrada vo svedomí) chráni aj teba (nielen veriacich) pred tým, aby ich štát nútil robiť niečo, čo sa naozaj prieči ich svedomiu (napríklad ísť bojovať po boku agresora alebo v duchu "istého práva" musieť zabiť svoju dcéru pre údajné smilstvo a pod.)
Tazko. Narazal som na nedavno medializovany pripad, kedy lekarnicka urobila presne toto - odmietla vydat HAK, hoci bol na lekarsky predpis a neodporucila zakaznicke inu lekaren, navyse ju zacala presviedcat, ako to "skodi" ...
Mx píše:
legionar píše:
Toto asi potrebujem trochu objasniť, žiaľ, dlho som tu nebol, a nemám veľmi čas, prečítať všetky témy a tak. Takže buď mi to tu niekde sformuluješ, alebo mi dáš odkaz, kde si to spomínal, alebo to ostane mnou nepochopené a teda sa k tomu nebudem vedieť vyjadriť.
Ja tam na najvyššej úrovni žiadny rozpor zatiaľ nevidím.
Mojsis zisiel z hory a v rukach niesol Desatoro - ZMLUVU s ludmi - v ktorom bolo napisane "Nezabijes".
A vzapati Mojzis vyhlasil:
Citácia:
27 A on im povedal: „Toto hovorí Pán, Boh Izraela: »Každý nech si opáše meč na bedrá! Choďte cez tábor od jedného vchodu k druhému vchodu a zabíjajte svojich bratov, priateľov i príbuzných!«“ 28 A leviti urobili tak, ako rozkázal Mojžiš. A v ten deň padlo z ľudu do tritisíc mužov. 29 Potom Mojžiš povedal: „Dnes ste zasvätili svoje ruky Pánovi - veď každý bol proti svojmu bratovi -, a preto dnes ste požehnaní!
Ak uz len toto nie je protirecenie, tak uz naozaj neviem co.

Poslať 14.01.2020 17:34:03   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 14641 príspevkov
Citácia:
lekarnicka urobila presne toto - odmietla vydat HAK, hoci bol na lekarsky predpis a neodporucila zakaznicke inu lekaren, navyse ju zacala presviedcat, ako to "skodi" ...
no hormony uzivat naozaj nie je ziadna vyhra pre organizmus, nech si precita vedlajsie ucinky HAK a pochopi
chapem ze niekedy treba HAK z medicinskeho hladiska (mam jednu taku kamosku co naozaj musi uzivat HAK), ale to treba pod dozorom lekara aby si clovek neuskodil - s hormonmi nie je sranda

Poslať 14.01.2020 18:21:35   Re: Problematické časti biblie

napísal 19592 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
lekarnicka urobila presne toto - odmietla vydat HAK, hoci bol na lekarsky predpis a neodporucila zakaznicke inu lekaren, navyse ju zacala presviedcat, ako to "skodi" ...
no hormony uzivat naozaj nie je ziadna vyhra pre organizmus, nech si precita vedlajsie ucinky HAK a pochopi
chapem ze niekedy treba HAK z medicinskeho hladiska (mam jednu taku kamosku co naozaj musi uzivat HAK), ale to treba pod dozorom lekara aby si clovek neuskodil - s hormonmi nie je sranda
A nepovedal som snad, ze ta zena mala RECEPT ? :roll:
A keby aj nemala - CHLASTAT tiez nie je ziadna vyhra pre organizmus - a NIKTO tak proti chlastu NEBOJUJE, ako proti antikoncepcii !
Takze nehovor o zdravi, ked ide o nieco uplne ineho ... :roll:

Poslať 14.01.2020 22:30:49   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 3483 príspevkov
legionar píše:
A keby aj nemala - CHLASTAT tiez nie je ziadna vyhra pre organizmus - a NIKTO tak proti chlastu NEBOJUJE, ako proti antikoncepcii !
Takze nehovor o zdravi, ked ide o nieco uplne ineho ... :roll:
Ak tá lekárnička spravila, čo si napísal, tak možno prekročila svoje práva voči tejto spoločnosti, ale aspoň sčasti si splnila svoju povinnosť :).

Z nášho katolíckeho pohľadu: Problém HAK nie je ale len v tom, že škodí danej žene, ale že spôsobuje aj potraty. Čo alkohol síce môže spôsobiť tiež (ak žena pije počas tehotenstva), ale pri HAK sa o tom, že môže prísť k zabitiu embria mlčí (v príbalovom letáku sa to volá - môže spôsobovať silnejšie menštruácie).

Poslať 14.01.2020 22:48:04   Re: Problematické časti biblie

Obrázok užívateľa

napísal 14641 príspevkov
Citácia:
nuz potom asi naozaj prekrocila svoje pravomoci - myslim si ze je v poriadku ked poradila a povedala svoj nazor, ale zvysok uz je tenky lad ....

[ Príspevkov: 106 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť