Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 12.08.2016 11:37:27   Re: Peklo

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
historix píše:
legionar píše:
...
Ja tvrdim ze tie dve pravdepodobnosti osciluju okolo 0.5 => ide proste o LUDI dobrych, alebo zlych (na jednej aj druhej strane) ... :D
Kto urci, kto je dobry a kto je zly ? Podla akych alebo koho kriterii ?
No ludia, samozrejme ... :D
Myslim, ze ludstvo ma uz dostatocne dlhu historiu na to, aby to mohlo "dat dohromady".

Poslať 12.08.2016 13:24:05   Re: Peklo

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
Tak to aj dopadlo - hlavne to 20. storocie bolo ukazkove a 21. nezostava pozadu... ;)

Este otazka: kto to a kde dal dohromady a spisal ?

Poslať 12.08.2016 13:49:20   Re: Peklo

napísal 17983 príspevkov
historix píše:
Tak to aj dopadlo - hlavne to 20. storocie bolo ukazkove a 21. nezostava pozadu... ;)
Este otazka: kto to a kde dal dohromady a spisal ?
Vzdy to nejako dopadne ... :)
Co sa spisovania tyka, napadli ma napr. Vedy, Biblia, Koran, Moralny kodex budovatela komunizmu atd. atd. ... :lol:
Popisalo sa toho uz hodne - horsie je to s tym chovanim ludi ...
Jedno kedy a kde ...

Poslať 12.08.2016 15:34:01   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
...
Co sa spisovania tyka, napadli ma napr. Vedy, Biblia, Koran, Moralny kodex budovatela komunizmu atd. atd. ... :lol:
...
Ok, a ktory z nich je spravny, resp. ktory urci to prave dobro a to prave zlo ? Lebo kazde z nich ma svoj pohlad na to, co je dobre a co nie ?
Alebo inak - ak sme len atomy (a nic nie je nad nami) a preco by sme sa vobec mali nejakeho kodexu drzat ?

Poslať 12.08.2016 15:50:07   Re: Peklo

napísal 17983 príspevkov
historix píše:
legionar píše:
...
...
Ok, a ktory z nich je spravny, resp. ktory urci to prave dobro a to prave zlo ? Lebo kazde z nich ma svoj pohlad na to, co je dobre a co nie ?
Alebo inak - ak sme len atomy (a nic nie je nad nami) a preco by sme sa vobec mali nejakeho kodexu drzat ?
Lebo sme sucastou komplexneho systemu a ten ma svoju zlozitost a vnutorne zakony.
Preto aj pre tie atomy plati, ze niektore stavy su pre ne "vyhodnejsie" ako ine.
Vlci v tlupe nepoznaju Boha, ani ziadne jeho prikazania - a predsa dokazu velmi efektivne spolupracovat a chranit sa navzajom.
Detto ovela "hlupejsie" stado - aj tam funguje kolektivna ochrana "spolocenstva".
Na vyssich urovniach sa to pretavuje do "zakona", ze strategia "boj" nemusi byt vzdy ta najlepsia a ze strategia "spolupraca" vedie system (spolocnost) do stabinejsieho stavu.

Poslať 13.08.2016 6:55:52   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
Praveze nie. Vlcia svorka nespekuluje, pouziva instinkty (ktore, mimochodom z pohladu veriaceho, stvoril Boh ;-)). Kdezto ludska "svorka" spekuluje, pouziva rozum, vybera z alternativ, casto bojuje proti prirodnemu vyberu, vyvara uplne nestabilny system, z pohladu prirody. Priklad - eliminacia skodcu - masoveho vraha, by bola pre spolocnost najuzitocnejsia. Ludia, poznajuc zakon - nezabijes, ho nechaju nazive.

Poslať 13.08.2016 12:25:20   Re: Peklo

napísal 17983 príspevkov
historix píše:
Ludia, poznajuc zakon - nezabijes, ho nechaju nazive.
To je iba "chyba v systeme" ... :lol:

Poslať 13.08.2016 12:50:21   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
historix píše:
Praveze nie. Vlcia svorka nespekuluje, pouziva instinkty (ktore, mimochodom z pohladu veriaceho, stvoril Boh ;-)). Kdezto ludska "svorka" spekuluje, pouziva rozum, vybera z alternativ, casto bojuje proti prirodnemu vyberu, vyvara uplne nestabilny system, z pohladu prirody. Priklad - eliminacia skodcu - masoveho vraha, by bola pre spolocnost najuzitocnejsia. Ludia, poznajuc zakon - nezabijes, ho nechaju nazive.
Takže vlci používajú inštinkty? Pekný príklad je toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C4%8D%C3%AD_d%C3%ADt%C4%9B
Vlčí inštinkt by mal automaticky byť zabiť dieťa lebo je to iný živočíšny druh a potrava. Ako to, že sa to vždy automaticky nedeje? Ľudstvo vytvára nestabilný systém? To aj je aj nie je pravda. Lebo keby bol až tak ten systém nestabilný nerástla by stále populácia a nedobili by sme celú planétu. Mimo toho najviac ľudnaté sú krajiny kde nie je kresťanstvo. Ako to je možné? Žeby ich systém bol v niečom stabilnejší? Zatiaľ čo západný kresťanský svet pomaličky vymiera pre nedostatok potomstva.

Poslať 13.08.2016 15:28:39   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
Zapadny svet pomalicky vymiera, aj preto, ze tam pomalicky vymiera krestanstvo.

Poslať 14.08.2016 10:45:31   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
Pre niekoho mozno chyba... Skusme priklad vraha rozvinut dalej. Preco by vlastne masovy vrah, ak vraj neexistuje ziaden pevny moralny bod, mal byt sudeny a odsudeny? Aj on ma predsa nejake priciny svojho spravania, nejake dovody, ma nejake potreby, ktore potreboval uspokojit. On ma svoje predstavy o tom, co je spravne a dobre a co nie. Preco nemoze vrazdit ? Lebo je to napisane v zakonoch ? A su zakony dobre ? Boli Norimberske rasove zakony dobre ?

Poslať 14.08.2016 12:27:18   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
historix píše:
Západný svet nevymiera pre vymieranie kresťanstva. Veď ho je všade dosť. Ale preto, že mladé rodiny nie sú podporované a motivované mať deti. Viď napr aj tú našu SR. Kde sa len dá hodiť poleno pod nohy mladej rodine tam to štát spraví. Len istí ľudia si spravili biznis z rodenia. Určite vieš na koho narážam.

Poslať 14.08.2016 12:53:43   Re: Peklo

napísal 17983 príspevkov
historix píše:
legionar píše:
historix píše:
Pre niekoho mozno chyba... Skusme priklad vraha rozvinut dalej. Preco by vlastne masovy vrah, ak vraj neexistuje ziaden pevny moralny bod, mal byt sudeny a odsudeny? Aj on ma predsa nejake priciny svojho spravania, nejake dovody, ma nejake potreby, ktore potreboval uspokojit. On ma svoje predstavy o tom, co je spravne a dobre a co nie. Preco nemoze vrazdit ? Lebo je to napisane v zakonoch ? A su zakony dobre ? Boli Norimberske rasove zakony dobre ?
Pretoze sa na tom vacsina dohodne. Bodka. :D
Neexistuje ziaden "pevny moralny bod"!
Vzdy to bola iba vseobecna dohoda daneho spolocenstva, prejav danej kultury.
A Albansku je dodnes platna "krvna pomsta".
Moslimovia dodnes uznavaju a praktikuju "vrazdu zo cti".
Aztekovia prinasali bohom ludske obete.
Pre nich to bol "pevny moralny bod" - ved boh si predsa zasluzi tu najvacsiu obetu, ci nie ?
Takze aky pevny moralny bod ?
Na druhej strane - RKC trest smrti v niektorych pripadoch uznava ... (nebohy OO by Ti o tom vedel povedat svoje) ;)

Poslať 14.08.2016 17:31:07   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Trest smrti uznáva už iba cirkev patriaca OO. RKC hovorí (encyklika Evangelium vitae JPIi) že tento trest už nie je dobrý, lebo spoločnosť sa vie ubrániť inak.

Poslať 14.08.2016 18:08:33   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
legionar píše:
historix píše:
Pretoze sa na tom vacsina dohodne. Bodka. :D
Neexistuje ziaden "pevny moralny bod"!
Vzdy to bola iba vseobecna dohoda daneho spolocenstva, prejav danej kultury.
A Albansku je dodnes platna "krvna pomsta".
Moslimovia dodnes uznavaju a praktikuju "vrazdu zo cti".
Aztekovia prinasali bohom ludske obete.
Pre nich to bol "pevny moralny bod" - ved boh si predsa zasluzi tu najvacsiu obetu, ci nie ?
Takze aky pevny moralny bod ?
Na druhej strane - RKC trest smrti v niektorych pripadoch uznava ... (nebohy OO by Ti o tom vedel povedat svoje) ;)

Legionar, ale sa krutis stale dokola. Takze sa nedozviem, co je dobre. ;-)
Ze sa na tom zhodne vacsina, nie je spravna odpoved - to by sme museli schvalovat tretiu risu, alebo krvave obety aztekov...

Poslať 14.08.2016 18:12:40   Re: Peklo

napísal 3903 príspevkov
l1ve_D píše:
historix píše:
Západný svet nevymiera pre vymieranie kresťanstva. Veď ho je všade dosť. Ale preto, že mladé rodiny nie sú podporované a motivované mať deti. Viď napr aj tú našu SR. Kde sa len dá hodiť poleno pod nohy mladej rodine tam to štát spraví. Len istí ľudia si spravili biznis z rodenia. Určite vieš na koho narážam.
Kde je krestanstva dost, na Zapade ? Bol si tam ? Pocuvas spravy ? Sledujes statisticke udaje ?

Ja poznam viacero krestanskych rodin, ktore maju taku istu (slabu) podporu, ako vsetci ostatni, napriek tomu maju 4, 5, 6 a viac deti...

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť