Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 07.08.2016 9:53:53   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
laura píše:
ked je nekonecne milosrdny, musi dat milost kazdemu, i najvacsiemu hriesnikovi. Ked ti otec povie - Lubim ta, ale ked spravis toto a toto, potrestam ta tym najvyssim moznym trestom, budes trpiet naveky' , budes ho milovat ci bat sa ho? Myslim,ze skor bat... ...ludia uz naozaj veria viac zo strachu a nehladaju pravdu a pokoj v dusi.
Toto sme už niekde preberali. Problém je asi v tom že sa snažíme vysvetliť a pochopiť Boha obmedzenými ludskými možnosťami. Ten súd asi nebude obdoba pozemského súdu kde na základe súčtu skutkov Boh rozhodne či ťa prijme do raja alebo šupe do pekla.
Skôr si myslím že to bude poznaní Boha, jeho lásky, túžby a pôsobení v osobnom živote človeka. Čovek súčasne spozná aj svoju zlobu, nehodnosť a odmietnutie Božej lásky. Práve to odmietnutie bude klúčom. Ak niekto odmietne boha a pri "súde" spozná koho a čo odmietol a zistí že pretože už neexistuje čas nedá sa to zmeniť naplní ho zúfalstvo, závisť, poznanie lásky ktorú už nikdy nedosiahne a to je vlastne peklo. Ak si zažila neopätovanú lásku tak vieš ako to bolí a pretože Boh je nekonečná láska aj tá bolesť j nekonečná. Teda Boh skutočne chce všetkých spasiť a mať ich vo svojej láske. Presne ako píšeš o otcovi čo miluje svoje deti nech spravia čokoľvek zlé. Ale ak to dieťa odmietne otec nemá možnosť prejaviť mu svoju lásku. Rovnako aj Boh ak ho niekto odmietne nemôže ho prinútiť byť spasený. Teda skutočne si myslím že nie Boh odsúdi hriešnika do večného zatratenia ale človek odmietne spasenie a sám si vyvolí zatratenie.
A ešte k utrpenie a času. Nemyslím že utrpenie by sa malo odohrávať len v čase. Aj plynutie času je relatívne, resp. jeho vnímanie. Ak ti niečo spôsobuje veku bolesť čas akoby sa zastavil (napr. u zubára to vŕtanie nemá konca hoci trvá len pár sekúnd) Pri utrpení pekla sa čas definitívne zastaví ale bolesť ostane.

A čo sa týka strachu. Je to o vzťahu a pochopení Božieho posolstva. Ak človek pochopí že Boh je láska niet viac miesta pre strach.

Poslať 07.08.2016 11:26:45   Re: Peklo

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
misionar3 píše:
A čo sa týka strachu. Je to o vzťahu a pochopení Božieho posolstva. Ak človek pochopí že Boh je láska niet viac miesta pre strach.
Stale dokola tie iste omyly ... :D
Ako by to clovek mohol pochopit ? :roll:
Clovek si moze akurat tak sam sebe vsugerovat, ze Boh je laska, nic viac !

Este raz o tom "odmietnuti Boha".
Nemam Ho ako odmietnut, pretoze som ho nikdy nestretol. :)
Clovek moze odmietnut akurat tak PREDSTAVU INYCH LUDI O BOHU (rozni ludia, rozne kultury, rozne predstavy).
A to musi byt celkom "beztrestne" !

Poslať 09.08.2016 22:36:15   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
Nechápem čo tu riešime s peklom. Ak je Boh dobrý, spravodlivý, logický jednoducho a logicky nemôže existovať VEČNÉ peklo.

Lebo peklo porušuje spravodlivosť vo význame: ak niekto miluje Boha dá mu odmeny ak niekto Boha nechce potrestá ho za to. Asi žiarli na človeka čo ho milovať nechce a miluje niekoho iného/niečo iné asi sa cíti Boh odmietnutý.

Ak je dobrý nemôže pôsobiť extrémnou nekonečnou traumou na človeka večným mučením v pekle.
Ak je Boh logický nemôže konať tak iracionálne, že za pár skutkov na zemi by odmietol zo svojej prítomnosti na nekonečnú dobu svojho tvora čo sám stvoril so slobodnou vôlou sa tak rozhodnúť, že nebude milovať Boha a ešte by ho za to extrémne potrestal. (I keď slovo extrémne mi príde v tomto prípade eufemizmus.)

Poslať 10.08.2016 0:05:13   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Jeho láska nie je podľa ľudských predstáv. Je nekonečne nekonečná. Jeho láska túži byť opatovana, dáva teda ľuďom slobodnú vôľu. Zároveň však na večnej podobe svojej lásky nemôže dať podiel Berijovi spolu s jeho obeťou. Áno laska zahŕňa trest časný, ktorý má slúžiť na nápravu a trest večný, ktorý má slúžiť aj na oddelenie obete od násilníka, ktorý neľutuje zla.
Ako keď Boh rozdelil Červené more, pre Boží ľud to bola záchrana a pre prenasledovateľa záhuba. Tak je to aj s inymi Božími dielami.

Poslať 10.08.2016 15:43:00   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 3770 príspevkov
l1ve_D píše:
Nechápem čo tu riešime s peklom. Ak je Boh dobrý, spravodlivý, logický jednoducho a logicky nemôže existovať VEČNÉ peklo.

Lebo peklo porušuje spravodlivosť vo význame: ak niekto miluje Boha dá mu odmeny ak niekto Boha nechce potrestá ho za to. Asi žiarli na človeka čo ho milovať nechce a miluje niekoho iného/niečo iné asi sa cíti Boh odmietnutý.

Ak je dobrý nemôže pôsobiť extrémnou nekonečnou traumou na človeka večným mučením v pekle.
Ak je Boh logický nemôže konať tak iracionálne, že za pár skutkov na zemi by odmietol zo svojej prítomnosti na nekonečnú dobu svojho tvora čo sám stvoril so slobodnou vôlou sa tak rozhodnúť, že nebude milovať Boha a ešte by ho za to extrémne potrestal. (I keď slovo extrémne mi príde v tomto prípade eufemizmus.)
Nechápeš, nie len to čo tu riešime, ale ani to čo som sa ti snažil celý čas vysvetliť. Tak ešte raz
1. nie Boh odsúdi človeka, ale človek odmietne Boha. Obraz súdu je len pre názornosť.
2. Boh nestvoril peklo, peklo je dôsledok hriechu - odmietnutia Boha. Peklo je stav bez Boha: stav beznádeje, zúfalstva, nenávisti, neopätovanej lásky a poznania vlastnej zloby.

Tvoje logické uzávery v tomto svetle sú chybné pretože vychádzaš z naivných a detských predstáv ako o pekle plnom kotlov v ktorých kúria čerti a varia - pečú hriešnikov. Také peklo naozaj neexistuje.

Poslať 10.08.2016 17:29:17   Re: Peklo

napísal 17999 príspevkov
misionar3 píše:
Nechápeš, nie len to čo tu riešime, ale ani to čo som sa ti snažil celý čas vysvetliť.
A Ty zase nechapes, ze Tvoje "vysvetlenie" jednoducho neobstoji.
Tak ešte raz
misionar3 píše:
1. nie Boh odsúdi človeka, ale človek odmietne Boha. Obraz súdu je len pre názornosť.
Nemozem odmietnut nieco, co NEPOZNAM.
misionar3 píše:
2. Boh nestvoril peklo, peklo je dôsledok hriechu - odmietnutia Boha. Peklo je stav bez Boha: stav beznádeje, zúfalstva, nenávisti, neopätovanej lásky a poznania vlastnej zloby.
V zmysle tvrdenia v bode 1 dochadzame k tvrdeniu, ze tzv. "odmietnutie Boha" NIE JE ZIADEN HRIECH. T.j. nemoze mat ziaden "dosledok vo forme pekla".
Druha poznamka k Tvojmu tvrdeniu je, ze je chybne aj z v tej druhej vete - stav bez Boha vobec nemusi znamenat beznadej, zufalstvo a uz vobec nie nenavist, neopatovanu lasku a ziadne poznanie 'svojej vlastnej zloby' (akej???). Ty proste implicitne predpokladas, ze clovek, ktory odmietne Boha (=predstavu Boha, ktoru mu tu na Zemi ktokolvek PODSUVA), je zly !
Co nie je pravda ...

Poslať 10.08.2016 19:43:22   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:

Nechápeš, nie len to čo tu riešime, ale ani to čo som sa ti snažil celý čas vysvetliť. Tak ešte raz

Tvoje logické uzávery v tomto svetle sú chybné pretože vychádzaš z naivných a detských predstáv ako o pekle plnom kotlov v ktorých kúria čerti a varia - pečú hriešnikov. Také peklo naozaj neexistuje.
Keby si čítal čo píšem tak by si toto nenapísal to je čistý straw man. Vieš prečo? Popisoval som tu už peklo ako stav mysle. Kde konkrétne som ja písal o pekle s kotlom? Kde čerti varia - pečú hriešnikov? K bodu 1 a 2. Legionár ma už predbehol a vysvetlil to tak ako to chápem aj ja.

Poslať 11.08.2016 9:23:34   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Boh nepomýšľaľ stvoriť peklo. Povedali pri exorcizme patrovi Amorthovi diabli.

Poslať 11.08.2016 9:46:42   Re: Peklo

napísal 17999 príspevkov
teta píše:
Parada ... :lol:

Poslať 11.08.2016 11:17:45   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
teta píše:
Diabli nie sú náhodou diabli preto, že klamú a robia zle? Odkedy sa im dá veriť? Čo ak klamali?

Poslať 11.08.2016 12:30:33   Re: Peklo

napísal 17999 príspevkov
l1ve_D píše:
teta píše:
Diabli nie sú náhodou diabli preto, že klamú a robia zle? Odkedy sa im dá veriť? Čo ak klamali?
Zaujimave na tom je, ze mne *** povedal nieco uplne ineho ... (Za *** si dosadte, co len chcete) :lol:

Poslať 11.08.2016 15:36:09   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
http://www.misionari.sk/kniznica/clanky/147-o-silach-temna

K odkazu 3 je uvedený výrok, ktorý som citovala vyššie. Ale oplatí sa prečítať celý článok od pátra Heglinga, ktorý je jediný exorcista v Nitrianskej diecéze.

Poslať 12.08.2016 8:44:34   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 3770 príspevkov
legionar píše:
Ale poznáč Bibliu, poznáš svedectvá iných, poznáš prikázania, poznáš prikázanie lásky k bližnemu..... Máš študovať dostupné zdroje. Je možné ty neodmietaš Boha ty odmietaš nejakú predstavu o ňom. Je to komplikováné a nie som oprávnený posudzovať. To musí každý vo svojom svedomí. Po smrti každý dosiahne plné poznanie Pravdy a ak zistí že tvrdošijne zotrvával v klame z toho bude vychádzať utrpenie.

legionar píše:

V zmysle tvrdenia v bode 1 dochadzame k tvrdeniu, ze tzv. "odmietnutie Boha" NIE JE ZIADEN HRIECH. T.j. nemoze mat ziaden "dosledok vo forme pekla".
Nedochádzame. To len podsúvaš ako svoj záver bez opodstatnenia. Stále to vidíš ako "súdny dvor so sudcom odsúdeným" Sudcom bude človek sám vo svetle poznania svojich omylov. To odmietnutie Boha môže mať aj iné mená (prejavy) napr.: pýcha, neodpustenie, ublíženie niekomu fyzicky alebo psychicky, zanedbanie povinností..... Nie je ani tak dôležité čo človek tvrdí verbálne ale čo koná. " Po ovocí ich poznáte"

legionar píše:

Druha poznamka k Tvojmu tvrdeniu je, ze je chybne aj z v tej druhej vete - stav bez Boha vobec nemusi znamenat beznadej, zufalstvo a uz vobec nie nenavist, neopatovanu lasku a ziadne poznanie 'svojej vlastnej zloby' (akej???). Ty proste implicitne predpokladas, ze clovek, ktory odmietne Boha (=predstavu Boha, ktoru mu tu na Zemi ktokolvek PODSUVA), je zly !
Co nie je pravda ...
Sám poznamenávaš že "nemusí" teda pripúšťaš že môže .

Áno je veľmi pravdepodobné že človek čo odmieta Boha je zlý, ale vysvetlil som to vyššie opakujem: To odmietnutie Boha môže mať aj iné mená (prejavy) napr.: pýcha, neodpustenie, ublíženie niekomu fyzicky alebo psychicky, zanedbanie povinností..... Nie je ani tak dôležité čo človek tvrdí verbálne ale čo koná. " Po ovocí ich poznáte" Nemôžeš prehlásiť že to nie je pravda. Najviac môžeš povedať že s tým nesúhlasíš.

Poslať 12.08.2016 9:19:16   Re: Peklo

napísal 17999 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
Ale poznáč Bibliu, poznáš svedectvá iných, poznáš prikázania, poznáš prikázanie lásky k bližnemu..... Máš študovať dostupné zdroje. Je možné ty neodmietaš Boha ty odmietaš nejakú predstavu o ňom. Je to komplikováné a nie som oprávnený posudzovať. To musí každý vo svojom svedomí. Po smrti každý dosiahne plné poznanie Pravdy a ak zistí že tvrdošijne zotrvával v klame z toho bude vychádzať utrpenie.
Dostupne zdroje su mi uplne nanic. :)
Pretoze VSETKY pochadzaju od ludi a boli vymyslene LUDMI.
Aj kult bohyne Kali je jednym z tych "dostupnych zdrojov" !!!
misionar3 píše:
legionar píše:

Co nie je pravda ...
Sám poznamenávaš že "nemusí" teda pripúšťaš že môže .
Samozrejme, ze pripustam. Ved preto som napisal, ze "nemusi". Je to vlastnost LUDI, nie Boha a Jeho prikazani !
Horsie je, ze Ty absolutne nepripustas opak ... ;)
misionar3 píše:
Áno je veľmi pravdepodobné že človek čo odmieta Boha je zlý, ale vysvetlil som to vyššie opakujem: To odmietnutie Boha môže mať aj iné mená (prejavy) napr.: pýcha, neodpustenie, ublíženie niekomu fyzicky alebo psychicky, zanedbanie povinností..... Nie je ani tak dôležité čo človek tvrdí verbálne ale čo koná. " Po ovocí ich poznáte" Nemôžeš prehlásiť že to nie je pravda. Najviac môžeš povedať že s tým nesúhlasíš.
Tak to teda mozem prehlasit, ze to nie je pravda !
Sam hovoris o "pravdepodobnosti" (<=1), nie o "pravde" (=1). :D
Naproti tomu postavme "pravdepodobnost, ze clovek, co 'prijima Boha', je ZLY" a ohodnotme ju cislom.
Ja tvrdim ze tie dve pravdepodobnosti osciluju okolo 0.5 => ide proste o LUDI dobrych, alebo zlych (na jednej aj druhej strane) ... :D

Poslať 12.08.2016 11:06:11   Re: Peklo

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
...
Ja tvrdim ze tie dve pravdepodobnosti osciluju okolo 0.5 => ide proste o LUDI dobrych, alebo zlych (na jednej aj druhej strane) ... :D
Kto urci, kto je dobry a kto je zly ? Podla akych alebo koho kriterii ?

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť