Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 316 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 24.08.2016 18:29:57   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
Tiez si myslim, ze som hovoril o niecom inom, islo mi hlavne o existenciu samotneho sveta idei a az v druhom rade objektivizmus alebo subjektivizmus.
Platon ? :D
Tiež ma to napadlo. :) Že myslí jeho.

Poslať 24.08.2016 18:37:15   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 17.12.2004 9:13:53
napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
Tiez si myslim, ze som hovoril o niecom inom, islo mi hlavne o existenciu samotneho sveta idei a az v druhom rade objektivizmus alebo subjektivizmus.
Moze sa to tak javit, ale ide skor o vlastne poznanie. Dokonca niekedy davno sa mi Platon javil dost uleteny. Ale je viacero filozofov, ktory popisuju idey. No a clovek, ktory veri, ze su nejake duchovne bytia typu Boh, musi verit aj v iny svet, ako len materialny.

Poslať 24.08.2016 18:48:21   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
historix píše:
legionar píše:
historix píše:
Moze sa to tak javit, ale ide skor o vlastne poznanie. Dokonca niekedy davno sa mi Platon javil dost uleteny. Ale je viacero filozofov, ktory popisuju idey. No a clovek, ktory veri, ze su nejake duchovne bytia typu Boh, musi verit aj v iny svet, ako len materialny.
Nemyslím si. Nevidím nikde pojítko ak existuje Boh tak aj nemateriálny svet. Tak ako je zlato chemicky odolné tak niekto môže byť materiálne tak zložený, že mu nič neublíži. Tým pádom je nezničiteľný a má jeden z atribútov Boha a nepotreboval som k tomu nič nemateriálne. Tak sa dajú vyskladať všetky vlastnosti Boha. No priznávam možno som Ťa nesprávne pochopil tak budem rád ak ma poopravíš.

Poslať 24.08.2016 20:48:25   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18187 príspevkov
l1ve_D píše:
Tak sa dajú vyskladať všetky vlastnosti Boha.
Nedaju ...

Poslať 24.08.2016 20:57:40   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 17.12.2004 9:13:53
napísal 3903 príspevkov
l1ve_D píše:
historix píše:
legionar píše:
historix píše:
Nemyslím si. Nevidím nikde pojítko ak existuje Boh tak aj nemateriálny svet. Tak ako je zlato chemicky odolné tak niekto môže byť materiálne tak zložený, že mu nič neublíži. Tým pádom je nezničiteľný a má jeden z atribútov Boha a nepotreboval som k tomu nič nemateriálne. Tak sa dajú vyskladať všetky vlastnosti Boha. No priznávam možno som Ťa nesprávne pochopil tak budem rád ak ma poopravíš.
Neviem, ale pre vacsinu nabozenstiev je pojem Boha charakterizovany ako duchovna bytost. Mal som za to, ze duchovna bytost nie je materialna.
Aj ked krestania to maju trochu komplikovanejsie, kedze Slovo (tiez idea) sa Telom stalo... ;-)

Poslať 24.08.2016 21:06:29   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 21.03.2008 10:39:31
napísal 138 príspevkov
0

Poslať 24.08.2016 23:12:05   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
legionar píše:
l1ve_D píše:
Nedaju ...
Dôvod prečo si myslíš, že sa nedajú?

Poslať 24.08.2016 23:13:45   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
historix píše:
l1ve_D píše:
historix píše:
legionar píše:
historix píše:
Neviem, ale pre vacsinu nabozenstiev je pojem Boha charakterizovany ako duchovna bytost. Mal som za to, ze duchovna bytost nie je materialna.
Aj ked krestania to maju trochu komplikovanejsie, kedze Slovo (tiez idea) sa Telom stalo... ;-)
Pre väčšinu civilizácii minulosti bol aj vzduch nemateriálny. Takže? Pre také civilizácie by sa hologram javil ako duch a vraveli by, že je nemateriálny.

Poslať 24.08.2016 23:20:16   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 09.03.2005 0:19:39
napísal 179 príspevkov
Z Homílií svätého biskupa Jána Zlatoústeho na Prvý list Korinťanom

(Hom. 4, 3. 4: PG 61, 34-36)

Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako ľudia

Kríž presvedčil prostredníctvom neučených ľudí a presvedčil celý svet. Nehovoril o bezvýznamných veciach, ale o Bohu, o pravom náboženstve, o živote podľa evanjelia a o budúcom súde, a tak aj z jednoduchých a nevzdelaných ľudí urobil filozofov. Všimni si, ako to, čo je u Boha bláznivé, je múdrejšie ako ľudia a slabé je silnejšie.

Ako je silnejšie? Tak, že to preniklo do celého sveta a všetkých dostalo do svojej moci a že tým nespočetným, čo sa usilovali vymazať meno Ukrižovaného, vyšiel opak: toto meno kvitlo a čoraz viac rástlo, oni však zahynuli a zanikli. Ako živí viedli vojnu proti mŕtvemu, a nič nezmohli. A tak keď ma Grék vyhlasuje za mŕtveho, vtedy sa prezrádza, že je veľký blázon, a ja, ktorého on považuje za blázna, zjavím sa múdrejší od múdreho. Keď ma nazýva slabým, vtedy ukazuje, že on je slabší. Veď čo dokázali s pomocou Božej milosti dobre urobiť mýtnici a rybári, to si filozofi, mocnári a, aby som tak povedal, celý svet s jeho nespočetnými podnikmi nedokázali ani len predstaviť.

Na toto myslel Pavol, keď povedal: „Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako všetci ľudia.“ Z tohto je aj zjavné, že tu ide o božské ohlasovanie. Ako mohlo napadnúť dvanástim ľuďom, a k tomu nevzdelaným, žijúcim na jazerách, riekach a na púšti, aby sa pustili do takých vecí?! Aby sa takí, čo možno nikdy neboli vo veľkom meste ani na rečnisku, postavili do šíku proti celému svetu?! A že boli bojazliví a nesmelí, ukázal ten, ktorý o nich písal, a nezdráhal sa to povedať, lebo nechcel zakrývať ani ich chyby, čo je najväčší argument pravdivosti. Čo teda on o nich hovorí? To, že keď Krista zajali, všetci napriek nespočetným zázrakom utiekli a ich náčelník ho aj zaprel.

Ako to teda, že tí, čo za Kristovho života podľahli náporu Židov, po jeho smrti a pochovaní, ak nevstal z mŕtvych, ako tvrdíte, ani s nimi nehovoril, ani im nedodal odvahy, postavili sa do šíku proti takému veľkému svetu?! Nemali si hovoriť medzi sebou: „Čo je to? Sám seba nemohol zachrániť, a nás zachráni?! Sebe živý nepomohol, a nám podá ruku ako mŕtvy?! Kým žil, nepodmanil si ani jediný národ, a my presvedčíme celý svet, keď vyslovíme jeho meno?! Nebolo by proti rozumu nielen robiť to, ale aj na to pomyslieť?!“

A preto je zjavné, že keby ho neboli videli zmŕtvychvstalého a keby neboli mali tento najväčší dôkaz jeho moci, neboli by sa vystavili takému riziku.

Čítanie z dnešnej čiastky breviára. Myslím, že pre uvažujúceho človeka skutočne silné argumenty.

Poslať 24.08.2016 23:30:00   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
falck píše:
Z Homílií svätého biskupa Jána Zlatoústeho na Prvý list Korinťanom

(Hom. 4, 3. 4: PG 61, 34-36)

Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako ľudia

Kríž presvedčil prostredníctvom neučených ľudí a presvedčil celý svet. Nehovoril o bezvýznamných veciach, ale o Bohu, o pravom náboženstve, o živote podľa evanjelia a o budúcom súde, a tak aj z jednoduchých a nevzdelaných ľudí urobil filozofov. Všimni si, ako to, čo je u Boha bláznivé, je múdrejšie ako ľudia a slabé je silnejšie.

Ako je silnejšie? Tak, že to preniklo do celého sveta a všetkých dostalo do svojej moci a že tým nespočetným, čo sa usilovali vymazať meno Ukrižovaného, vyšiel opak: toto meno kvitlo a čoraz viac rástlo, oni však zahynuli a zanikli. Ako živí viedli vojnu proti mŕtvemu, a nič nezmohli. A tak keď ma Grék vyhlasuje za mŕtveho, vtedy sa prezrádza, že je veľký blázon, a ja, ktorého on považuje za blázna, zjavím sa múdrejší od múdreho. Keď ma nazýva slabým, vtedy ukazuje, že on je slabší. Veď čo dokázali s pomocou Božej milosti dobre urobiť mýtnici a rybári, to si filozofi, mocnári a, aby som tak povedal, celý svet s jeho nespočetnými podnikmi nedokázali ani len predstaviť.

Na toto myslel Pavol, keď povedal: „Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako všetci ľudia.“ Z tohto je aj zjavné, že tu ide o božské ohlasovanie. Ako mohlo napadnúť dvanástim ľuďom, a k tomu nevzdelaným, žijúcim na jazerách, riekach a na púšti, aby sa pustili do takých vecí?! Aby sa takí, čo možno nikdy neboli vo veľkom meste ani na rečnisku, postavili do šíku proti celému svetu?! A že boli bojazliví a nesmelí, ukázal ten, ktorý o nich písal, a nezdráhal sa to povedať, lebo nechcel zakrývať ani ich chyby, čo je najväčší argument pravdivosti. Čo teda on o nich hovorí? To, že keď Krista zajali, všetci napriek nespočetným zázrakom utiekli a ich náčelník ho aj zaprel.

Ako to teda, že tí, čo za Kristovho života podľahli náporu Židov, po jeho smrti a pochovaní, ak nevstal z mŕtvych, ako tvrdíte, ani s nimi nehovoril, ani im nedodal odvahy, postavili sa do šíku proti takému veľkému svetu?! Nemali si hovoriť medzi sebou: „Čo je to? Sám seba nemohol zachrániť, a nás zachráni?! Sebe živý nepomohol, a nám podá ruku ako mŕtvy?! Kým žil, nepodmanil si ani jediný národ, a my presvedčíme celý svet, keď vyslovíme jeho meno?! Nebolo by proti rozumu nielen robiť to, ale aj na to pomyslieť?!“

A preto je zjavné, že keby ho neboli videli zmŕtvychvstalého a keby neboli mali tento najväčší dôkaz jeho moci, neboli by sa vystavili takému riziku.

Čítanie z dnešnej čiastky breviára. Myslím, že pre uvažujúceho človeka skutočne silné argumenty.
Neuraz sa prosím ale pre mňa je celé toto čo si napísal bieda. Už som tu raz písal ako sa hocičo dokáže rozšíriť medzi masy ľudí. Aj som ukazoval príklady. To, že sa rozšírilo kresťanstvo nie je ničím výnimočné. Naozaj ničím. Rozšírili sa rôzne veci po celom svete medzi ľudí a dokonca medzi obrovské masy. Či už to bolo jedna myšlienka alebo celé sady myšlienok.

od 09.03.2005 0:19:39
napísal 179 príspevkov
Mnoho krát si pochybujúci pýtali dokonca zázrak. A sú popísané prípady, že ho aj zažili. Aj tak hodili rukou a odišli.

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
falck píše:
Mnoho krát si pochybujúci pýtali dokonca zázrak. A sú popísané prípady, že ho aj zažili. Aj tak hodili rukou a odišli.
Zázrak dokazuje, že čo? Mňa lacné triky nezaujímajú. Ak je tam Boh chcem stretnúť priamo jeho. Nie týpkov s básničkami, pesníčkami, knížkami, textami, obrázkami a rečami. Ale Boha. Priama komunikácia s ním. Ak toto Boh nie je schopný tak čo po mne chce? Je to jeho chyba, že sa nechce viditeľne ukázať. Keď budem chcieť vidieť čarodejnícky triky a ilúzie pozriem si Davida Copperfielda.

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18187 príspevkov
l1ve_D píše:
legionar píše:
l1ve_D píše:
Nedaju ...
Dôvod prečo si myslíš, že sa nedajú?
Lebo tu plati Heisenbergov princip neurcitosti ... :D

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3864 príspevkov
l1ve_D píše:
falck píše:
Zázrak dokazuje, že čo? Mňa lacné triky nezaujímajú. Ak je tam Boh chcem stretnúť priamo jeho. Nie týpkov s básničkami, pesníčkami, knížkami, textami, obrázkami a rečami. Ale Boha. Priama komunikácia s ním. Ak toto Boh nie je schopný tak čo po mne chce? Je to jeho chyba, že sa nechce viditeľne ukázať. Keď budem chcieť vidieť čarodejnícky triky a ilúzie pozriem si Davida Copperfielda.
Ty si presne ten prípad. Aj keby si bol svedkom zázraku prehlásiš to za lacný trik. Tvoj problém je že nechceš vidieť. Ty nehľadáš Pravdu, ale hľadáš len potvrdenie vlastného rozhodnutia o odmietnutí Boha, skôr ani nie Boha ale RKC. Táto zaujatosť ti bráni vidieť indície a nepriame dôkazy prítomnosti Boha. Priamy dôkaz v zmysle exaktného fyzikálneho dôkazu neexistuje a ani nemôže existovať. Len tak je možný priestor pre vlastné a slobodné rozhodnutie človeka či chce veriť alebo nie. Preto je viera vierou. Boha osobne stretneš a budeš s ním priamo komunikovať ale už nebudeš mať možnosť niečo zmeniť.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11709 príspevkov
Citácia:
Už som tu raz písal ako sa hocičo dokáže rozšíriť medzi masy ľudí. Aj som ukazoval príklady. To, že sa rozšírilo kresťanstvo nie je ničím výnimočné. Naozaj ničím. Rozšírili sa rôzne veci po celom svete medzi ľudí a dokonca medzi obrovské masy. Či už to bolo jedna myšlienka alebo celé sady myšlienok.
nerozsirili sa vsetky ale len niektore myslienky. Mozno by bolo dobre a spytat co tieto uspesne myslienky spajalo
nemyslim si ze je to tak celkom len nejaka nahoda.

samozrejme rozsirenie ako take nie je dokazom pravdivosti ale argumentacia Zlatousteho znela inak:
rozsirili sa NAPRRIEK tomu ze z ludskeho hladiska nemali sancu sa sirit

porovnaj si napr Mohameda a krestanstvo
mohamed ked hlasal klasicky tak ho vsetci vysmiali, islam sa zacal sirit az ked ho zacal mohamed sirit mecom, zatial co krestanstvo sa sirilo mini prvych 300-400 rokov ciste rozhovormi a presviedcanim a osobnym prikladom
to je troska rozdiel, nemyslis si ?

[ Príspevkov: 316 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť