Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 316 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.08.2016 14:21:41   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1581 príspevkov
historix píše:
Cakal si viac ? Osobny priklad bol v dejinach velmi vyznamny. Napriklad sa hovrilo, ze "krv mucenikov je semenom krestanstva".
Alebo tiez priklady svatych v priebehu staroci, aj dnes, obratili mnohych neveriacich.

Fakt si neviem predstavit zaryteho ateistu, ake ine argumenty by ho presvedcili - pravda, bolo vela takych, co naozaj dostali nejake vnuknutie, znamenie, cokolvek a zmenili sa. Ale to su veci, ktoru tu nevyargumentujeme, to prichadza "zhora" ;-) .

Este otazka: si cisty materialista, alebo veris aj v idey ?
Čakal som ani nie, že viac ale sofistikovanejšiu odpoveď. To čo si napísal mi pripomína takú milú usmievavú babičku z kostola čo vníma veci jednoducho a je praktická. Nemyslím to nijak v zlom. Od človeka čo sa celkom obratne vyjadruje a hĺba som čakal zo skúseností niečo aj obsiahlejšie plné rôznych ideí.
To, že som zaritý ateista je mimo. :) Misojogi vie o čom hovorím. Ja sa ti pokúsim opísať moje videnie. Neverím v Boha kresťanstva a ani bohov iných náboženstiev. Pojem Boh vnímam čisto ako titul. Tak ako napr. niekto je Ing. Mgr. atď. Tak ak nejaká rasa je dostatočne technicky vyspelá jej jednotlivci a aj celá rasa sa môžu stať bohmi. Civilizácia typu 5 by sa nám civilizácii typu 0 javila ako božská. Neviem či vieš anglicky nepostrehol som to. Ale ak áno tu máš bližšie vysvetlené čo chápem ako civilizáciu typu 5. http://futurism.com/the-kardashev-scale-type-i-ii-iii-iv-v-civilization/
Ale ešte pre doplnenie som ateista aj v tom mojom vnímaní čo sa týka civilizácie typu 5 zatiaľ lebo ešte pre ňu nemáme dôkazy. Patrí to však k možnosti ku ktorej sa po všetkom čítaní najviac prikláňam. Aj keď si uvedomujem, že to nerieši problém vzniku vesmíru resp. všetkého. Čo sa týka toho či som materialista alebo či si myslím, že sú tam nejaké idei. Podľa mňa je tam oboje. Predstavujem si to zhruba takto. Vesmír je ako DVD. Ak vieš ako funguje zaznamenávanie na DVD, CD, Blue ray tak vieš zhruba ako to myslím. Vo všetkom materiálnom sú zaznamenané všetky pohyby a deje čo sa kedy stali a aj sa dejú. Teda si ani nemyslím, že je možné zomrieť. Smrť je iba rozpad častíc ale informácia každého deja je stále v materiálnom svete uchovaná. Teda ak sa vyskytne bytosť čo má možnosť dané informácie z hmoty vytiahnúť dokáže hocikoho prinavrátiť do existencie v ľubovoľnom čase. Ale to je ešte veľmi ďaleko od človeka to tak civilizácia typu 5 a vyššie môže niečo také robiť. Neviem či to je odpoveď akú očakávaš no nemám problém ti to rozviesť ak by sa ti niečo zdalo nezrozumiteľné. Lebo cez písaný text mám dosť problémy sa vyjadrovať už od destva. Som x krát lepší rečník. :oops:

Poslať 23.08.2016 15:32:29   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
l1ve_D píše:
historix píše:
Cakal si viac ? Osobny priklad bol v dejinach velmi vyznamny. Napriklad sa hovrilo, ze "krv mucenikov je semenom krestanstva".
Alebo tiez priklady svatych v priebehu staroci, aj dnes, obratili mnohych neveriacich.

Fakt si neviem predstavit zaryteho ateistu, ake ine argumenty by ho presvedcili - pravda, bolo vela takych, co naozaj dostali nejake vnuknutie, znamenie, cokolvek a zmenili sa. Ale to su veci, ktoru tu nevyargumentujeme, to prichadza "zhora" ;-) .

Čakal som ani nie, že viac ale sofistikovanejšiu odpoveď. To čo si napísal mi pripomína takú milú usmievavú babičku z kostola čo vníma veci jednoducho a je praktická. Nemyslím to nijak v zlom. Od človeka čo sa celkom obratne vyjadruje a hĺba som čakal zo skúseností niečo aj obsiahlejšie plné rôznych ideí.
To, že som zaritý ateista je mimo. :) Misojogi vie o čom hovorím. Ja sa ti pokúsim opísať moje videnie. Neverím v Boha kresťanstva a ani bohov iných náboženstiev. Pojem Boh vnímam čisto ako titul. Tak ako napr. niekto je Ing. Mgr. atď. Tak ak nejaká rasa je dostatočne technicky vyspelá jej jednotlivci a aj celá rasa sa môžu stať bohmi. Civilizácia typu 5 by sa nám civilizácii typu 0 javila ako božská. Neviem či vieš anglicky nepostrehol som to. Ale ak áno tu máš bližšie vysvetlené čo chápem ako civilizáciu typu 5. http://futurism.com/the-kardashev-scale-type-i-ii-iii-iv-v-civilization/
Ale ešte pre doplnenie som ateista aj v tom mojom vnímaní čo sa týka civilizácie typu 5 zatiaľ lebo ešte pre ňu nemáme dôkazy. Patrí to však k možnosti ku ktorej sa po všetkom čítaní najviac prikláňam. Aj keď si uvedomujem, že to nerieši problém vzniku vesmíru resp. všetkého. Čo sa týka toho či som materialista alebo či si myslím, že sú tam nejaké idei. Podľa mňa je tam oboje. Predstavujem si to zhruba takto. Vesmír je ako DVD. Ak vieš ako funguje zaznamenávanie na DVD, CD, Blue ray tak vieš zhruba ako to myslím. Vo všetkom materiálnom sú zaznamenané všetky pohyby a deje čo sa kedy stali a aj sa dejú. Teda si ani nemyslím, že je možné zomrieť. Smrť je iba rozpad častíc ale informácia každého deja je stále v materiálnom svete uchovaná. Teda ak sa vyskytne bytosť čo má možnosť dané informácie z hmoty vytiahnúť dokáže hocikoho prinavrátiť do existencie v ľubovoľnom čase. Ale to je ešte veľmi ďaleko od človeka to tak civilizácia typu 5 a vyššie môže niečo také robiť. Neviem či to je odpoveď akú očakávaš no nemám problém ti to rozviesť ak by sa ti niečo zdalo nezrozumiteľné. Lebo cez písaný text mám dosť problémy sa vyjadrovať už od destva. Som x krát lepší rečník. :oops:
Mila babicka ? :lol: ;)
Ono, v jednoduchosti je niekedy velka sila... 8)

O Kardasovovi som pocul, aj ked on uvazoval, myslim len do 3. stupna, a az dalsi to rozvijali az na 6.-ku myslim.
Tento scifiscisticky konstrukt je zaujimavy a stupne od 5. uz mozu evokovat predstavu Boha. ;)
S tym DVD som to, aspon myslim, pochopil - ma to vsak jeden problemik - bud to beries ako vieru (co to ? 8-O ), alebo mas k tomu jednu konzistentnu teoriu, kriticky podopretu mnozstvom mechanizmov, ktore ju umoznia teraz alebo niekedy v buducnosti overit. Tak ako to robil mily dedko Einstein... ;-)

Poslať 23.08.2016 16:53:04   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18511 príspevkov
historix píše:
To je velmi zaludna otazka.
Takze treba protiotazku: Poznas na tomto svete ideu, ktora nie je zavisla na materialnom nositelovi ? ;)

Poslať 23.08.2016 17:14:31   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
historix píše:
S tym DVD som to, aspon myslim, pochopil - ma to vsak jeden problemik - bud to beries ako vieru (co to ? 8-O ), alebo mas k tomu jednu konzistentnu teoriu, kriticky podopretu mnozstvom mechanizmov, ktore ju umoznia teraz alebo niekedy v buducnosti overit. Tak ako to robil mily dedko Einstein... ;-)
S tým DVD to ber ako moju pracovnú hypotézu. Teda QED.

Poslať 23.08.2016 18:31:34   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
To je velmi zaludna otazka.
Takze treba protiotazku: Poznas na tomto svete ideu, ktora nie je zavisla na materialnom nositelovi ? ;)
To je zaludna protiotazka. ;-)
Neviem, ci toto nie je na dalsie vlakno. Ja som chcel len blizsie spoznat l1ve_D.

Ale aby som trochu odpovedal, myslim si, ze su idey, ktore su vecne a idey, ktore mozu vzniknut. Ale nasledne uz su nezavisle od materie.

Poslať 23.08.2016 19:12:22   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 18511 príspevkov
historix píše:
Ale aby som trochu odpovedal, myslim si, ze su idey, ktore su vecne a idey, ktore mozu vzniknut. Ale nasledne uz su nezavisle od materie.
Dovolim si oponovat. :)
V tomto Vesmire nenajdes ideu, ktoru by si neuvedomoval aspon jeden jej hmotny nositel.
Takze "na materii" su idey zavisle VZDY.

Poslať 23.08.2016 20:12:25   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 3903 príspevkov
legionar píše:
historix píše:
Dovolim si oponovat. :)
V tomto Vesmire nenajdes ideu, ktoru by si neuvedomoval aspon jeden jej hmotny nositel.
Takze "na materii" su idey zavisle VZDY.
Ak opomeniem, ze my veriaci verime aj v nehmotnych nositelov idei, v co Ty neveris ;-), potom si aj tak myslim, ze ak nejaka idea vznikla, uz objektivne jestvuje, bez ohladu na to ci si to niekto uvedomuje alebo nie. Tazko sa o tom hovori, lebo sa to tazko predstavuje v materialnom svete, nejedna sa predsa o nejaky vzduch, alebo hmlu. Skusim na nejakom obraze - nejaky clovek stoji sam opusteny v lese a vymysli nejaku pesnicku. Vzapati na neho padne meteorit a chlapik zmizne zo sveta. V materialnom ponimani pesnicka zanikla, ale z hladiska idei tato idea uz predsa raz bola na tomto svete, tak ako moze nebyt. Samozrejme, ak by mal chlapik viac stastia, tak sa idea rozsiri, ci uz ustne, nejakym kodom - notami, alebo vtacim spevom nejakeho sikovneho spevavca...alebo napadne niekoho dalsieho... ;-)

Poslať 23.08.2016 20:39:28   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12246 príspevkov
su to variacie na zname temu
ked spadne v lese strom a nebude nikto kto by to pocuval ozve sa zvuk?
odpoved zavisi podla toho ako je filozoficky naladeny ten kto odpoveda
objektivista tvrdi ze zvuk bude vzdy ale subjektivista nie

Poslať 23.08.2016 21:32:47   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Presne si to vystihol Misojogi. Ako sa vraví trafil si klinček po hlavičke. To závisí od toho či je tento vesmír skutočný a objektívny. Potom platí filozofia toho prvého. Alebo či je vesmír len simulácia čo má komprimačné mechanizmy teda ak nie je pozorovateľ nie je nutné aby bol zvuk prehraný zbytočná strata výkonu na vytváranie nepotrebnej časti simulácie. Tým pádom má pravdu subjektivitista. Oboje QED. Čítal som už aj o tom, že vedci na tom pracovali.
https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis
http://www.scientificamerican.com/article/are-we-living-in-a-computer-simulation/

Poslať 23.08.2016 21:54:48   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 18511 príspevkov
misojogi píše:
To je predsa blbost. :)
Absolutne odlisna vec.
Zvuk ma hmotneho nositela. Zabudnuta piesen NIE.
Nemam rad taketo sofizmy ...
Odpoved nezavisi od filozofie !!!

Poslať 23.08.2016 22:34:00   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 3903 príspevkov
Tiez si myslim, ze som hovoril o niecom inom, islo mi hlavne o existenciu samotneho sveta idei a az v druhom rade objektivizmus alebo subjektivizmus.

Poslať 23.08.2016 22:40:27   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
historix píše:
Tiez si myslim, ze som hovoril o niecom inom, islo mi hlavne o existenciu samotneho sveta idei a az v druhom rade objektivizmus alebo subjektivizmus.
Zadefinujem ti ako vnímam ideu ja. Na to aby hmota mala nejakú ideu musí byť zložená určitým spôsobom (mať určitý tvar). Ten spôsob uloženia je idea. Napr. vezmem ceruzku a nakreslím niečo na papier. Spôsob uloženia atómov uhlíka na papieri je idea napr. strom čo nakreslím. Teda spôsob uloženia hmotných častíc vytvára ideu. Každá idea je iba kombinácia hmoty. Samotný svet v ktorom žijeme je svetom idei. Kde je hmota tam je idea.

Poslať 23.08.2016 23:34:01   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 3903 príspevkov
l1ve_D píše:
historix píše:
Zadefinujem ti ako vnímam ideu ja. Na to aby hmota mala nejakú ideu musí byť zložená určitým spôsobom (mať určitý tvar). Ten spôsob uloženia je idea. Napr. vezmem ceruzku a nakreslím niečo na papier. Spôsob uloženia atómov uhlíka na papieri je idea napr. strom čo nakreslím. Teda spôsob uloženia hmotných častíc vytvára ideu. Každá idea je iba kombinácia hmoty. Samotný svet v ktorom žijeme je svetom idei. Kde je hmota tam je idea.
No a ten sposob ulozenia, ta abstrakcia, je nezavisla od hmoty, raz mozes podla tej idei ukladat uhlik, inokedy farbu, alebo len posunut ideu niekomu dalsiemu.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12246 príspevkov
Citácia:
Zvuk ma hmotneho nositela. Zabudnuta piesen NIE.
tiez si myslim ze ten strom objektivne vyda zvuk bez ohladu na pozorovatela
zabudnuta piesen je iny tazsi pripad .... :-)
niektori hovoria ze vzdy existovala ako jedna moznost zo vsetkych moznych kombinacii tonov a autor ju len objavil
Ini hovoria ze bez autora alebo interpreta alebo aspon toho co si ju pamata, by neexistovala

tak si vyber ... :-)

Poslať 24.08.2016 16:25:22   Re: Argumenty v prospech existencie Boha

napísal 18511 príspevkov
historix píše:
Platon ? :D

[ Príspevkov: 316 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť