Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.05.2016 18:32:48   Odmietnutie lekárskej pomoci

od 09.05.2016 18:31:49
napísal 1 príspevkov
Zdravím, je odmietnutie lekárskej pomoci samovraždou?

Ďakujem za odpoveď

Poslať 10.05.2016 10:07:31   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Samovraždou to určite nie je. Nakoniec aj sv. Ján Pavol II v konečnom stádiu choroby odmietol ďalšiu zbytočnú liečbu so slovami "nechajte ma už odísť k otcovi"
Problémom je ak sa už lekárska starostlivosť poskytuje tak jej prerušenie. Napr odpojenie od dýchacích prístrojov. Tu by sa jednalo o eutanáziu.
Dnes sa poskytuje aj tzv paliatívna starostlivosť. T.j. starostlivosť ked sa chorobe necháva viac - menej voľný priebeh a pacientovi sa podávajú len preparáty na tlmenie bolestí. To je morálne úplne v poriadku. Táto starostlivosť je dostupna v hospicoch ktoré sú často vedené rehoľami.

Poslať 10.05.2016 14:28:28   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1347 príspevkov
Neznamy píše:
Zdravím, je odmietnutie lekárskej pomoci samovraždou?

Ďakujem za odpoveď
V podstate je. A to slovíčkarenie ako to opísal Misionár na tom nič nezmení. Lebo ak máš možnosť žiť dlhšie a nevyužiješ to teda zomrieš skôr to je sebevražda. Či tomu pomôžeš tak, že sa zabiješ nejak sám alebo tým, že odmietneš zdravotnú starostlivosť to nehrá žiadnu rolu. Ale osobne si myslím, že ak Boh existuje tak nebude hodnotiť takéto veci. Pretože podstatné je čo spravíš ako človek za ten čas čo si tu a či odídeš skôr alebo neskôr nič nemení na tom aký si.

Poslať 11.05.2016 16:06:05   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
l1ve_D píše:
A to slovíčkarenie ako to opísal Misionár na tom nič nezmení. Lebo ak máš možnosť žiť dlhšie a nevyužiješ to teda zomrieš skôr to je sebevražda. Či tomu pomôžeš tak, že sa zabiješ nejak sám alebo tým, že odmietneš zdravotnú starostlivosť to nehrá žiadnu rolu. Ale osobne si myslím, že ak Boh existuje tak nebude hodnotiť takéto veci. Pretože podstatné je čo spravíš ako človek za ten čas čo si tu a či odídeš skôr alebo neskôr nič nemení na tom aký si.
Nie je to slovíčkarenie ale jasné stanovisko podla morálneho učenia RKC. A nemýl sa že Boh to nebude posudzovať. Určite bude. A jednoznačne odmietnutie zdravotnej starostlivosti, pokial je neúčinná a nevedie k vyliečeniu len umelému predlžovaniu života nie je hriechom (napr. odmietnutie resuscitácie po n-tom infakte u chorého na rakovinu) je prijatím Božej vôle. Je to prijatím ako života aj s jeho prirodzeným koncom a Božej vôle. Naopak samovražda, t.j. ukončenie života z vlastnej vôle je vždy ťažkým hriechom, je to odmietnutia a pohŕdanie najväčším darom čo človek od Boha dostal - darom života. Okrem toho samovraždou sa človek stavia do pozície Boha ked chce rozhodovať a živote a smrti. Táto kompetencia patrí jedine Bohu.
Je otázne ako to posudzovanie bude prebiehať. osobne si myslím že nie Boh, ale človek sám pochopí obludnosť svojho jednania a zlo hriechu (= odmietnutie Božieh daru) ktorého sa dopustil. Z toho poznania ho naplní zúfalstvo a nebude schopný priajť Božiu lásku a bude večne žiť vo svojom zúfalstve a beznádeji (=peklo, zatratenie)

Ale chápem tvoj postoj ako neveriaceho. Vedomie že smrťou zanikneš ťa musí napĺňať hrôzou. Tým že zanikneš stráca význam aj všetko čo si tu spravil a ako si žil. Ak nie je Boh a večný život v Ňom ludský život na zemi je nezmysel a v ničom sa nelíši od zvierat: najesť sa, vyspať sa, splodiť potomka a zomrieť.

Poslať 11.05.2016 17:56:17   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
A to slovíčkarenie ako to opísal Misionár na tom nič nezmení. Lebo ak máš možnosť žiť dlhšie a nevyužiješ to teda zomrieš skôr to je sebevražda. Či tomu pomôžeš tak, že sa zabiješ nejak sám alebo tým, že odmietneš zdravotnú starostlivosť to nehrá žiadnu rolu. Ale osobne si myslím, že ak Boh existuje tak nebude hodnotiť takéto veci. Pretože podstatné je čo spravíš ako človek za ten čas čo si tu a či odídeš skôr alebo neskôr nič nemení na tom aký si.
Nie je to slovíčkarenie ale jasné stanovisko podla morálneho učenia RKC. A nemýl sa že Boh to nebude posudzovať. Určite bude. A jednoznačne odmietnutie zdravotnej starostlivosti, pokial je neúčinná a nevedie k vyliečeniu len umelému predlžovaniu života nie je hriechom (napr. odmietnutie resuscitácie po n-tom infakte u chorého na rakovinu) je prijatím Božej vôle. Je to prijatím ako života aj s jeho prirodzeným koncom a Božej vôle. Naopak samovražda, t.j. ukončenie života z vlastnej vôle je vždy ťažkým hriechom, je to odmietnutia a pohŕdanie najväčším darom čo človek od Boha dostal - darom života. Okrem toho samovraždou sa človek stavia do pozície Boha ked chce rozhodovať a živote a smrti. Táto kompetencia patrí jedine Bohu.
Je otázne ako to posudzovanie bude prebiehať. osobne si myslím že nie Boh, ale človek sám pochopí obludnosť svojho jednania a zlo hriechu (= odmietnutie Božieh daru) ktorého sa dopustil. Z toho poznania ho naplní zúfalstvo a nebude schopný priajť Božiu lásku a bude večne žiť vo svojom zúfalstve a beznádeji (=peklo, zatratenie)

Ale chápem tvoj postoj ako neveriaceho. Vedomie že smrťou zanikneš ťa musí napĺňať hrôzou. Tým že zanikneš stráca význam aj všetko čo si tu spravil a ako si žil. Ak nie je Boh a večný život v Ňom ludský život na zemi je nezmysel a v ničom sa nelíši od zvierat: najesť sa, vyspať sa, splodiť potomka a zomrieť.
Vôbec si to nijak nevysvetlil. Tvrdím, že ak odmietneš lekársku starostlivosť čo ti môže predĺžiť život spáchal si sebevraždu. Ale Bohu to nemá prečo vadiť. Ak raz niekomu daroval život tak s tým, že s ním môže nakladať ako chce. Prečo by ho mal trestať za to, že človek naloží s tým darom slobodne? To nie je prijatie božej vôle ale len prijatie faktu, že človeka už nevie oživiť keby ho vedel pokračoval by v oživovaní. Ale čo ak niekto berie lieky čo mu život predlžujú a ak si nedá zomrie? Jednoducho ak si ich nedá to je sebevražda. Človek sa nestavia do žiadnej pozície on v nej je lebo Boh tu nie je na rozdiel od človeka čo tu a teraz tie rozhodnutia robí. Mňa to vôbec nenapĺňa hrôzou ja sa na smrť celkom teším zistím ako to v skutočnosti je. Ako najmenej pravdepodobnú považujem kresťanskú verziu. Tá ako ju prezentujete nemá konzistenciu ani logiku. No viem, že keby Vám aj tie rozpory ukážem aj tak sa nad nimi nestrane nezamyslíte skúšal som to už veľa krát s Vami. Maté pre mňa škatuľku neveriaci (debil čo skončí pravdepodobne v pekle a na 100% sa mýli aj keď argumenty prečo sa mýli sú založené na viere).

Poslať 12.05.2016 9:15:49   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
1. Boh dadroval život človeku ani nie ako dar na volné použitie, ale ako šancu pochopiť Jeho lásku a naučiť sa ju opätovať (= dal šancu) ak človek spácha samovraždu odmieta tento dar - šancu a preto je to zlé.
2. samovražda je vedomé odmietnutie tohoto Božieho daru, pohŕdnutie ním. Toto sa prejaví v aktívnom čine ktorý ukončí život človeka. Ak z touto pohnútkou niekto odmietne liečbu tak to naozaj možno považovať za samovraždu ale to je len a len na svedomí daného človeka. Vlastné svedomie nikto neoklame nech sa navonok tvári ako chce.
3. Prijatie Božej vôle aj v chorobe a utrpení je prejavom kresťanskej vyspelosti. Ak taký človek odmietne ďalšiu, neefektívnu, liečbu a príjme svoj osud ak Božiu vôlu nejedná sa o samovraždu ale o prirodzený postup.

Veľmi sa ti čudujem že sa tešíš na smrť že sa konečne dozvieš ako to je. Tento tvoj postoj je v priamom rozpore s tvojim postojom neveriaceho. Neveriaci je práve preto neveriaci že NEVERÍ že po smrti niečo môže byť. Takže tvoje "neverím" nie je až také presvedčivé a pravdivé. Ak kresťanský názor považuješ za nepravdepodobný to neznamená že nemôže byť reálny a že nenastane (napr lotéria - že uhádneš všetky čísla je vysoko nepravdepodobné a predsa sa to stáva ) Ak sa náhodou (podľa teba málo pravdepodobné, ale nie vylúčené) že pravdu má kresťanstvo nechcel by som byť na tvojom mieste

Poslať 12.05.2016 10:43:17   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
misionar3 píše:
Neveriaci je práve preto neveriaci že NEVERÍ že po smrti niečo môže byť.
To je omyl. :)
Clovek moze neverit Bohu, ze je dobry a ze nas naozaj miluje a chce pre nas len dobre. ;)
Moze neverit, ze krestanska predstava o Bohu (a vseobecne o "duchovne") je spravna.
Atd.

Poslať 12.05.2016 18:06:35   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
1. Boh dadroval život človeku ani nie ako dar na volné použitie, ale ako šancu pochopiť Jeho lásku a naučiť sa ju opätovať (= dal šancu) ak človek spácha samovraždu odmieta tento dar - šancu a preto je to zlé.
2. samovražda je vedomé odmietnutie tohoto Božieho daru, pohŕdnutie ním. Toto sa prejaví v aktívnom čine ktorý ukončí život človeka. Ak z touto pohnútkou niekto odmietne liečbu tak to naozaj možno považovať za samovraždu ale to je len a len na svedomí daného človeka. Vlastné svedomie nikto neoklame nech sa navonok tvári ako chce.
3. Prijatie Božej vôle aj v chorobe a utrpení je prejavom kresťanskej vyspelosti. Ak taký človek odmietne ďalšiu, neefektívnu, liečbu a príjme svoj osud ak Božiu vôlu nejedná sa o samovraždu ale o prirodzený postup.

Veľmi sa ti čudujem že sa tešíš na smrť že sa konečne dozvieš ako to je. Tento tvoj postoj je v priamom rozpore s tvojim postojom neveriaceho. Neveriaci je práve preto neveriaci že NEVERÍ že po smrti niečo môže byť. Takže tvoje "neverím" nie je až také presvedčivé a pravdivé. Ak kresťanský názor považuješ za nepravdepodobný to neznamená že nemôže byť reálny a že nenastane (napr lotéria - že uhádneš všetky čísla je vysoko nepravdepodobné a predsa sa to stáva ) Ak sa náhodou (podľa teba málo pravdepodobné, ale nie vylúčené) že pravdu má kresťanstvo nechcel by som byť na tvojom mieste
K č.1: Ak Boh daroval život tak nemôže trestať za to, že ho nevyužijeme tak ako on chce. To nie je dar ale obyčajná obchodná transakcia ja ti dám život a ty urob toto. Ak to neurobíš dostaneš sankcie. Je to také mafiánske obchodovanie.
2. Prečo by Bohu malo prekážať ako kto naloží s jeho darom?
3. Čo ak je neefektívny život tak ako ho dal danému jedincovi? Viď Zika vírus.

Neverím v kresťanskú verziu od RKC presadzovanú ako pravdu. Ak už by som mal veriť, že Boh je tak je podľa mňa na spôsob antikov zo star gate alebo na spôsob bytostí Q zo star treku oboje sa dá dohladať na internete a ak máš čas a rád sci-fi odporúčam ti oboje. Pojem Boh je pre mňa iba titulom popisujúcim isté vlastnosti, ktoré časom dosiahne aj veda a človek.

Poslať 12.05.2016 19:06:07   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

napísal 18002 príspevkov
l1ve_D píše:
Ak už by som mal veriť, že Boh je tak je podľa mňa na spôsob antikov zo star gate
Mne to pripomina skor Ori ...

Poslať 12.05.2016 20:46:05   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
legionar píše:
l1ve_D píše:
Ak už by som mal veriť, že Boh je tak je podľa mňa na spôsob antikov zo star gate
Mne to pripomina skor Ori ...
Nevravím, že by nemohli existovať aj Ori. ;) Vnímam to cez túto škálu Legionár. https://en.wikipedia.org/wiki/Kardashev_scale

Poslať 13.05.2016 8:06:43   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
l1ve_D píše:
K č.1: Ak Boh daroval život tak nemôže trestať za to, že ho nevyužijeme tak ako on chce. To nie je dar ale obyčajná obchodná transakcia ja ti dám život a ty urob toto. Ak to neurobíš dostaneš sankcie. Je to také mafiánske obchodovanie.
2. Prečo by Bohu malo prekážať ako kto naloží s jeho darom?
3. Čo ak je neefektívny život tak ako ho dal danému jedincovi? Viď Zika vírus.

Neverím v kresťanskú verziu od RKC presadzovanú ako pravdu. Ak už by som mal veriť, že Boh je tak je podľa mňa na spôsob antikov zo star gate alebo na spôsob bytostí Q zo star treku oboje sa dá dohladať na internete a ak máš čas a rád sci-fi odporúčam ti oboje. Pojem Boh je pre mňa iba titulom popisujúcim isté vlastnosti, ktoré časom dosiahne aj veda a človek.
K 1. Ako som už napísal Boh netrestá, človek sa sám sebe sprotiví ked spozná čoho sa vlastne dopustil a vylúči sa do nenávisti, zúfalstva a beznádeje.
2. Samozrejme že prekáža!!! Aj teba by predsa urazilo a bolestne zasiahlo keby si niekomu koho máš rád dal hodnotný dar a on by ho oplul a hodil ti do tváre že to nechce aby si si to niekam strčil! Vždy platí a platilo že odmietnuť dar je urážkou darcu!
3. Čo je efektívny a neefektívny život? Ako môžeš posúdiť že nejaký človek nie je hodný žiť? Za toto boli nacisti odsúdený v Norimberku na trest smrti.

Neveríš v kresťanskú verziu lebo to zaväzuje k zmene života, vzťahov a celkovému postoju k životu. Veda a človek nikdy nemôže dosiahnuť vlastnosti Boha v kresťanskom zmysle.

Poslať 13.05.2016 12:45:10   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

napísal 18002 príspevkov
Dnes je piatok, 13. - a mna rano skolila ladvinova kolika.
Takze som sa prvykrat viezol v hukajucej sanitke a teraz lezim v nemocnici.
Som po CT, uvidime, co vsetko sa z toho vykluje ...

Poslať 13.05.2016 14:42:42   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
legi, to ma mrzí, držím palce, nech si čím skôr fit :( ...hlavne neodmietaj lekársku pomoc ;)

Poslať 13.05.2016 15:25:24   

od 21.03.2008 9:39:31
napísal 134 príspevkov
0

Poslať 13.05.2016 17:47:03   Re: Odmietnutie lekárskej pomoci

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
misionar3 píše:
K 1. Ako som už napísal Boh netrestá, človek sa sám sebe sprotiví ked spozná čoho sa vlastne dopustil a vylúči sa do nenávisti, zúfalstva a beznádeje.
2. Samozrejme že prekáža!!! Aj teba by predsa urazilo a bolestne zasiahlo keby si niekomu koho máš rád dal hodnotný dar a on by ho oplul a hodil ti do tváre že to nechce aby si si to niekam strčil! Vždy platí a platilo že odmietnuť dar je urážkou darcu!
3. Čo je efektívny a neefektívny život? Ako môžeš posúdiť že nejaký človek nie je hodný žiť? Za toto boli nacisti odsúdený v Norimberku na trest smrti.

Neveríš v kresťanskú verziu lebo to zaväzuje k zmene života, vzťahov a celkovému postoju k životu. Veda a človek nikdy nemôže dosiahnuť vlastnosti Boha v kresťanskom zmysle.
Č. 1 to nevieš tomu maximálne veríš. Ak by si povedal, že za života sa tak vylúči zo spoločnosti to ešte beriem. Ale ako môžeš tvrdiť, že sa od Boha odlúči? Ako sa dá odlúčiť od transcendentnej bytosti? (Spomínam si ako ste tu často vraveli ako je Boh transcendentný a imanentný) Potom by nebola transcendentná.
2. Ak by to aj darcovi prekážalo to mu ešte nedáva právo za to poslať príjemcu na večné muky.
3. Efektívny život je taký čo spôsobuje šťastie danému jedincovi a aj jeho okoliu. To je ten ideál ktorý chceme všetci dosiahnúť. Čim viac sa od neho odkláňame tým viac zabíjame seba aj okolie. A niektorí sa narodia bohužial tak, že sa im nedá ani jedno ani druhé. Btw neobhajujem eutanáziu aj keď v niektorých prípadoch by bola dobrá. Len je to veľmi ťažké na posúdenie a sme už dosť offtopic. :) Dúfam, že som tvoj hlad po mojom názore uspokojil. Ak nie a zaujíma Ťa niečo konkrétne pokojne sa spýtaj resp. založ na to tému alebo SS.

[ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia